Kina besna: "Tražite rat dobićete ga"

Tada nisu bili takva vele sila kao danas. Sada u saradnji sa Rusima koji kecaju zapad imaju itekako dobru podršku. Rusija neće trepnuti kad Kina osvoji Tajvan ili bolje reći pripoji.
ma da, rusija nije bila sila, kina nije bila sila, indija nije bila sila, niko nije bila sila....sve sami beskičmenjaci...uostalom, kao i danas, sve same piččččke

Vidi Amerikanaca u zadnjih 6 mjeseci.

Pogledajte prilog 1548106

Da ti objasnim kako akcije funkcionišu na primeru autoindustrije

Ukupna kapitalizacija TESLE odnosno vrednost svih njenih akcija je oko 550 milijardi dolara

a to ti je jednako kapitalizaciji sledećih kompanija:

TOYOTA + VW + MERCEDES + BMW

Tesla proizvodi nekih 1,8 miliona i to samo EV a ove 4 kompanije zajedno preko 25 miliona vozila svih tipova (svaka zasebno više od Tesle).

E sada pitanje za tebe a i sve ostale, šta bi više voleo da poseduješ, Teslu ili sve ove 4 kompanije, najvećeg japanskog i najveće nemačke fabrike automobila.

Kad odgovoriš iskreno sebi na to pitanje shvatićeš zašto berza nije pravi pokazatelj realnog stanja i vrednosti neke kompanije već pre svega ideje o rastu i zaradi na prodaji akcija po višoj ceni.

Ali ustvari Kina pravi i velike električne automobile koji itekako mogu da pariraju Tesli S recimo, a koštaju manje.

Prave sve i bukvalno onesmišljavaju konkurenciju u EV iako znaju da neće bap tako brzo ići prelazak na EV.
Mreža punjača je tu ključna za ulazak na neko tržište.

Tržište EV je potpuno nova stvar i tu tradicionalni proizvođači automobila nemaju nikakvu prednost, zato su i dominantni svetski igrači nove komapnije Tesla i BYD

Vozim japanski, kineski ne. još uvek ali je veliko pitanje šta će biti za par godina kada stigne na rad zamena automobila

EV ne bih kupio iz mnogo razloga, razmišljam o hibridu a tu su japanci dominantni
i treba da voziš japanca, jer je kineski auto smeće i nema potrebe da ih glorifikuješ jer sve što kinez napravi je čisto đubre
onog trenutka kad je zapad dozvolio da se kina otvori prema svetu kvalitet svetske robe je pao 1000% i za to je kriv nezajažljivi globalni kapital koji je proizvodnju premestio kinu zbog jedan-dolar-radne-snage
ono što se sad prodaje u šopin centrima je lošije od robe koja se nekad kupovala na ponte rosu

Jedino gde je Kina zaostajala do sad je bila industrija cipova.

Ali i tu gaze. Evo osvojise tehnologiju prozivodnje cipova u 5 nanometara

Od ovoga nema dalje

Zapad je uveo Kini sankcije zabranio Holandiji da prodaje litografske masine i bio ubedjen da Kinezi ne mogu da proizvedu cip u manje od 28 nm

Kad ono bi 28 nm, pa 14 nm, pa 7 nm, i sada 5 nm!

Rokaj kokaj

Da ti objasnim kako akcije funkcionišu na primeru autoindustrije

Ukupna kapitalizacija TESLE odnosno vrednost svih njenih akcija je oko 550 milijardi dolara

a to ti je jednako kapitalizaciji sledećih kompanija:

TOYOTA + VW + MERCEDES + BMW

Tesla proizvodi nekih 1,8 miliona i to samo EV a ove 4 kompanije zajedno preko 25 miliona vozila svih tipova (svaka zasebno više od Tesle).

E sada pitanje za tebe a i sve ostale, šta bi više voleo da poseduješ, Teslu ili sve ove 4 kompanije, najvećeg japanskog i najveće nemačke fabrike automobila.

Kad odgovoriš iskreno sebi na to pitanje shvatićeš zašto berza nije pravi pokazatelj realnog stanja i vrednosti neke kompanije već pre svega ideje o rastu i zaradi na prodaji akcija po višoj ceni.
Naravno da nije ima tu dosta emocija to mozes vidjeti u p/e ratio da li je firma preskupa ili ne.Cijena dionice je bazirana i na ocekivanjima u budućnosti itd. Bilo ko ko nije ulagao u americke dionice u zadnjih 50 godina veze nema o dionicama i totalno je fulio a toliko i pricate o propasti amerike :D. Kod dionicama nema politike samo zarada tako da dionice govore puno o ocekivanjima, stabilnosti ekonomije itd. Nemas ti meni sta objasnjavati o dionicama, sve znam. Kineske dionice su krahirale zbog krize sa nekretninama i mjesanja komunisticke partije.

i treba da voziš japanca, jer je kineski auto smeće i nema potrebe da ih glorifikuješ jer sve što kinez napravi je čisto đubre
onog trenutka kad je zapad dozvolio da se kina otvori prema svetu kvalitet svetske robe je pao 1000% i za to je kriv nezajažljivi globalni kapital koji je proizvodnju premestio kinu zbog jedan-dolar-radne-snage
ono što se sad prodaje u šopin centrima je lošije od robe koja se nekad kupovala na ponte rosu

Ukratko, nemaš blagog pojma o čemu pričaš

Ti misliš da je kineska industrija ono što kupuješ u lokalnoj kineskoj prodavnici.

Za kvalitet robe globalno nemoj optuživati Kineze, nije to njihovo izum. Ti bi verovatno želeo da bušilica i danas košta 500 evra i da traje 30 godina i da je ostaviš deci u nasleđe ali tržište to neće, hoće bušilicu za kućnu upotrebu koja košta 20-30 evra, radi koliko radi, posle baciš i kupiš novu.

Ti misliš da je kineska industrija ono što kupuješ u lokalnoj kineskoj prodavnici.

Za kvalitet robe globalno nemoj optuživati Kineze, nije to njihovo izum. Ti bi verovatno želeo da bušilica i danas košta 500 evra i da traje 30 godina i da je ostaviš deci u nasleđe ali tržište to neće, hoće bušilicu za kućnu upotrebu koja košta 20-30 evra, radi koliko radi, posle baciš i kupiš novu.
To nije istina, Kineski celik od kojeg prave fabrike je cesto nekvalitetan zbog cega im cijevi pucaju na najmanju promjenu u pritisku.

Kinezi Kidaju.

Geely = Volvo XC90 za 3-4 puta manje pare.

Jel ti voziš japanca zato što su kineski auti najbolji na svetu... ili ima neki drugi razlog

Vozim japanca jer je u momentu kupovine to bio best buy za mene kao polovnjak. Iskljucivo vozim polovnjake. Kineze cu da vozim verovatno u buducnosti jer su prevazisli japance sa cenom a kvalitetom su tu negde.

Imao sam prilike mnogo puta u zivotu da kupim nov auto ali sam uvek ulagao u nekretnine , kuce, vikendice, kupao njive pre nego sto sam ulagao u skupe automobile.

Evo ti npr Subaru Outback , nov u Srbiji cena 50.000 evra. Polovan 10-15tak godina star u pristojnom stanju u Svajcarskoj moze da se nadje za oko 2000-3000 evra.

To nije ni 5% vrednosti novog.

Vise volim da imam vocnjak od 30 ari nego nov auto. Zemlja kad je kupis moze vrednost samo da raste dok svaki auto posle 20 godina vredi maks 10% onoga sto si ga inicijalno platio.

Poslednja izmena:
Vozim japanca jer je u momentu kupovine to bio best buy za mene kao polovnjak. Iskljucivo vozim polovnjake. Kineze cu da vozim verovatno u buducnosti jer su prevazisli japance sa cenom a kvalitetom su tu negde.
Ali kinezi se prodaju u Srbiji već decenijama. Zašto čekaš budućnost?

Ako su tako dobri zašto nisi već uzeo...

Mora da je zato što su go qwratz u odnosu na Japance.

Bar eto u nečemu da se složimo.

Naravno da nije ima tu dosta emocija to mozes vidjeti u p/e ratio da li je firma preskupa ili ne.Cijena dionice je bazirana i na ocekivanjima u budućnosti itd. Bilo ko ko nije ulagao u americke dionice u zadnjih 50 godina veze nema o dionicama i totalno je fulio a toliko i pricate o propasti amerike :D. Kod dionicama nema politike samo zarada tako da dionice govore puno o ocekivanjima, stabilnosti ekonomije itd. Nemas ti meni sta objasnjavati o dionicama, sve znam. Kineske dionice su krahirale zbog krize sa nekretninama i mjesanja komunisticke partije.

Ja te nisam pitao za kineske deonice

Pitao sam te šta više vredi
jedna TESLA
ili TOYOTA, BMW, VW i MERCEDES zajedno

šta bi ti više voleo da poseduješ (fizički)

To nije istina, Kineski celik od kojeg prave fabrike je cesto nekvalitetan zbog cega im cijevi pucaju na najmanju promjenu u pritisku.

Ne lupetaj više molim te, zaista nema smisla ovakva diskusija

Kina kontroliše preko 50% SVETSKE proizvodnje čelika, da je tako kao što pričaš sve bi se po svetu raspalo

Čelični lim od koga se pravi većina automobila u svetu ti je poreklom iz kineskih ili indijskih kompanija, raspitajte se ljudi, nemojte samo lupetati

Tek sada Kinezi imaju auta vrhunskog kvaliteta . Unazad 4 godine .

Kako vreme prolazi bice ih sve vise na nasim putevima .
Mnogo obilaziš oko proste činjenice da su ti puna usta kineza, a kupuješ japance jer znaš da su bolji. Niko neće da vozi decu u mrtvačkom kovčegu na točkovima koji ima nula zvezdica na kraš testu.

Tu priču o budućnosti okači mačku o rep.

Ne lupetaj više molim te, zaista nema smisla ovakva diskusija

Kina kontroliše preko 50% SVETSKE proizvodnje čelika, da je tako kao što pričaš sve bi se po svetu raspalo

Čelični lim od koga se pravi većina automobila u svetu ti je poreklom iz kineskih ili indijskih kompanija, raspitajte se ljudi, nemojte samo lupetati
Ne lupetam, kvalitet celika nije konstantan, nekad dobijes dobru turu a nekad haos, na papiru je isti. Recimo Japanci su strucnjaci u tome i bolji od Evrope np japanska auta nisu bolja od drugih ali nema grske u kvalitet, sva su ista zato su i kvalitetetniji.

Mnogo obilaziš oko proste činjenice da su ti puna usta kineza, a kupuješ japance jer znaš da su bolji. Niko neće da vozi decu u mrtvačkom kovčegu na točkovima koji ima nula zvezdica na kraš testu.

Tu priču o budućnosti okači mačku o rep.

Bilo nekad, situacija se iz korena promenila.

Napredak je evidentan, iz godine u godinu razlika se drastično smanjuje
Imao sam prilike da testiram kinesko vozilo nedavno, zaista su mnogo napredovali.

Uostalom Volvo ti je danas kineska marka a vozila su perfektna

Istovremeno od japanaca će preteći samo Toyota i možda Nissan ako se spoji sa nekim, Mitsubishi i Suzuki su prošlost, Mazda i Honda nemaju perspektivu ako ostanu sami. Surovo i tužno ali istinito.

Back