Karma, postizanje nirvane i slobodna volja

Slobodna volja je nemisliv pojam.

Bukvalno je nemoguće zamisliti šta bi to bila "slobodna volja".
Универзум је успуњен скоро неограниченим бројем свести, при чему већина њих нема дар Слободне Воље. То значи да оне делују у оквиру карактеристика и циљева који представљају суштину због које су те свести настале.

Слободна Воља пак представља изузетно редак дар у Универзуму, што значи да за оне који га поседују не постоје границе у развоју свести - зато се и користи израз Слободна Воља. Највећи степен развоја свести који је могуће постићи захваљујући дару Слободне Воље, јесте ниво креатора новог Универзума.
 
To je vec diskutabilno. Ali je kontradiktorno sa tvojom predhodnom izjavom da je bukvalno nemoguce zamisliti sta bi to bila "slobodna volja".
Samo ti ime kaze: volja koja je slobodna,izvan svakog nasilja.

Slobodan ne znači bez nasilja već bez nužnosti.

Čovek koji ne trpi nasilje može da uradi šta hoće ali ne može da hoće šta hoće.

Kako je moguće izabrati svoje htenje?

Nemoguće je.

Čovek sebe zatiče u određenom htenju (koje može biti njegov blagoslov ili prokletsvo).

Dakle, niko ne spori da možeš raditi šta hoćeš ali ne možeš hteti da hoćeš i tako ad infinitum.

Zamisli unutrašnje stanje osobe sa konflitkom motiva i biće ti jasnije.
 
I odlucuje da li ce da postupi po htenju ili nece.
I dalje nije nemoguce zamisliti sta bi to bila slobodna volja.

Ne odlučuje već se jače htenje po nužnosti sprovodi.

Imaš dva suprotstavljena htenja - pobeđuje jače htenje.

Ovo je neposredno očigledno i filozofima jasno odavno (Hobs, Spinoza, Hjum, Kant, Šopenhauer).

Međutim, danas imamo i empirijsku potvrdu u vidu nalaza iz oblasti neuronauka.

*Slobodnu volju je nemoguće zamisliti isto kao što je nemoguće zamisliti posledicu bez uzroka.
 
Људима је тешко да схвате суштину Слободне Воље, јер им недостаје искуство постојања са одсуством слободне воље.

Стога, најчешће тумачење тог појма своде на оспоравање испољавања сопственог хтења/воље у одређеном смеру, од стране друге особе или групе особа.

Можда би наједноставнији начин разумевања појма Слободне Воље, односно њеног одсуства, било поистовећивање са свешћу биљака које поседују низак ниво свести, али не и Слободну Вољу.
 
Poslednja izmena:
Ne odlučuje već se jače htenje po nužnosti sprovodi.
Kojim mehanizmom se "sprovodi"? Sta znaci to po nuznosti?

Imaš dva suprotstavljena htenja - pobeđuje jače htenje.
Znaci mozemo imati vise htenja. Kako se to objasnjava. Ako je sve tako deterministicki zar ne bi trebalo da postoji samo jedno htenje?

Ovo je neposredno očigledno i filozofima jasno odavno (Hobs, Spinoza, Hjum, Kant, Šopenhauer).
Filozofima je svasta nesto "jasno". Ne vidim kako je to relevantno.

Međutim, danas imamo i empirijsku potvrdu u vidu nalaza iz oblasti neuronauka.
Je li to apsolutnii ultimativni dokaz? Na kom nivou su neuronauke? Oce li se u buducnosti doci do nekog drugog zakljucka ili je to to.
Je li uspela nauka da objasni odakle potice svest? Jesu li uspeli da forumulisu tu nepoznatu vezu izmedju materijalnog i "duhovnog"/psihickog?

Slobodnu volju je nemoguće zamisliti isto kao što je nemoguće zamisliti posledicu bez uzroka.
Na najnizem nivou u kvantnoj fizici nema dereterminizma. Recnik kvantne fizike je recnik verovatnoce. I dokle god je tako ne moze se pricati o nekoj, apsolutnoj povezanosti i determinizmu, uzroka i posledice.

I ja imam utisak da se moja svest u mom mozgu vise vozi kao suvozac. Ali ako postoji i najmanji uticaj, na bilo kom nivou, koji se ne moze objasniti uzrocno posledicno to bi znacilo da slobodna volja postoji.
 
Slobodan ne znači bez nasilja već bez nužnosti.

Čovek koji ne trpi nasilje može da uradi šta hoće ali ne može da hoće šta hoće.

Kako je moguće izabrati svoje htenje?

Nemoguće je.

Čovek sebe zatiče u određenom htenju (koje može biti njegov blagoslov ili prokletsvo).

Dakle, niko ne spori da možeš raditi šta hoćeš ali ne možeš hteti da hoćeš i tako ad infinitum.

Zamisli unutrašnje stanje osobe sa konflitkom motiva i biće ti jasnije.
Mozes. Covek hoce da bude posten i svoja htenja bazira na tome.
Drugi pak baziraju svoja htenja na bezuslovnom uzivanju i tako se pecaju na udicu.

Evidentna je razlika izmedju razuma i nagona.
 
Kojim mehanizmom se "sprovodi"? Sta znaci to po nuznosti?

Ako hoćeš da se preždereš (recimo da ti je to impuls iz reptilskog mozga) i u isto vreme nećeš da se preždereš jer znaš da je to loše za tvoje zdravlje (recimo da je to impuls iz prefrontalnog korteksa), imaš konflikt motiva. Samo jedna od te dve opcije može biti sprovedena u delo. Ono što je sprovedeno u stvarnosti svedoči o jačem htenju. Npr. nisi se preždrao, dakle htenje br 2 je nadjačalo htenje br 1. Za takvog čoveka kažemo da ima jaku "samodisciplinu", "ima jaku volju".

Kada se neko preždere, to je znak da htenje br. 1 nadjačalo htenje br. 2. i za takvog čoveka kažemo da nema jaku "samodisciplinu", "nema jaku volju".

I kod jednog i kod drugog pobedilo je jače htenje kao kada sila od 10 Njutna nadjača silu suprotnog smera od 9 Njutna.

Znaci mozemo imati vise htenja. Kako se to objasnjava

Pa eto tako ti je to... mozak je samo prividno jedinstven organ (svaki deo mozga emituje svoja htenja).

Ako je sve tako deterministicki zar ne bi trebalo da postoji samo jedno htenje?

Može da postoji na isti načnin na koji postoji jedna sila u fizičkom svetu tj. zbir svih vektora.

Filozofima je svasta nesto "jasno". Ne vidim kako je to relevantno.

Pošto si na filozofskom podforumu pretpostavka je da si zainteresovan za misli velikih filozofa. Vodeći se tom pretpostavkom kratko sam naveo najznačajnija imena iz istorije filozofije koja su se bavila temom o kojoj trenutno raspravljamo.

Je li to apsolutnii ultimativni dokaz? Na kom nivou su neuronauke? Oce li se u buducnosti doci do nekog drugog zakljucka ili je to to.

Neuronauka ti da video zapis o eksperimentu kojim je pokazano kako voljni akt prethodni svesti a ti onda izvučeš zaključak. Zaključak je da ne postoji slobodna volja tj. da postoji samo kao iluzija (koja iluzija ima instrumentalnu vrednost).



Je li uspela nauka da objasni odakle potice svest? Jesu li uspeli da forumulisu tu nepoznatu vezu izmedju materijalnog i "duhovnog"/psihickog?

Nije. Međutim, to je odvojeno pitanje.

Pokušaj da se sadržaji svesti (uključujući i volju) identifikuju sa samom svešću i tako se učine postojanim i nepromenljivim je Kant prepozano kao logičku grešku ekvivokacije i razobličio u svojim paralogizmima.

Na najnizem nivou u kvantnoj fizici nema dereterminizma. Recnik kvantne fizike je recnik verovatnoce. I dokle god je tako ne moze se pricati o nekoj, apsolutnoj povezanosti i determinizmu, uzroka i posledice.

Kvantni nivo nije relevantan za ono o čemu mi sada pričamo.

Pri tome, postoji nekoliko determinističkih teorija kvantne mehanike (ta oblast fizike nije jedinstvena).

A u svakom slučaju važi ono Spinozino "Mi kažemo da su stvari slobodne od uzroka samo kada ne vidimo konkrente uzroke. Oni svakako postoje, videli ih mi ili ne."
 
Ako hoćeš da se preždereš (recimo da ti je to impuls iz reptilskog mozga) i u isto vreme nećeš da se preždereš jer znaš da je to loše za tvoje zdravlje (recimo da je to impuls iz prefrontalnog korteksa), imaš konflikt motiva.
Pa eto tako ti je to... mozak je samo prividno jedinstven organ (svaki deo mozga emituje svoja htenja).
Cek, jel ima neki deo zaduzen za lisconst? za svest?
Poenta onog sto ja hocu da kazem. Kako mozes tvrditi da je nesto bas tako kako si ti rekao, ako nemas apsolutne fizicke dokaze?
Slobodna volja usko je vezana sa tim kako mi dozivljavamo sebe, sa svescu. Upravo sa tim stvarima koje i nismo u stanju da objasnimo.
Ali zato uspevamo da dodjemo do zakljucka da slobodna volja ne postoji?!
To meni nista nema logike.

Pošto si na filozofskom podforumu pretpostavka je da si zainteresovan za misli velikih filozofa. Vodeći se tom pretpostavkom kratko sam naveo najznačajnija imena iz istorije filozofije koja su se bavila temom o kojoj trenutno raspravljamo.
Zainteresovan sam da pricam sa ljudima. Ne sa interpretatorima i zastupnicima velikih filozofa. Ono sto vidim ovde na forumu jeste da se zaključci velikih filozofa prihvataju zdravo za gotovo. Druga stvar. Da je sve tako jasno i deterministicki verujem da bi se ti veliki umovi slozili i da bi dolazili uvek do istih zakljucaka. S obzirom da to nije tako, ne osecam potrebu da zatrpavam svoj mozak vec sazvakanim i moguce pogresnim interpretacijama. Kad mi ponestane sagovornika i kad ispricamo sve sto imamo i pocnemo da se vrtimo u krug. Moguce da cu se zainteresovati i da dublje istrazim sta su govorili i "veliki umovi".

Neuronauka ti da video zapis o eksperimentu kojim je pokazano kako voljni akt prethodni svesti a ti onda izvučeš zaključak. Zaključak je da ne postoji slobodna volja tj. da postoji samo kao iluzija
Ovaj test mi je smesan iz prostog razloga sto zavisi od subjektivnog osecaja subjekta koga testiraju. I da ne pricamo o tome sto je u pitanju testiranje motoricke funkcije, a ne testiranje slobode odlucivanja. A ta sloboda se po meni najbolje ogleda u donosenju bitnih zivotnih odluka a ne u odlucivanju da li cu u nekom trenutku pritisnuti taster.

Nije. Međutim, to je odvojeno pitanje.
Ne vidim kako je odvojeno pitanje. Ili imamo fizicki dokaz ili imamo neutemeljene pretpostavke.

Pokušaj da se sadržaji svesti (uključujući i volju) identifikuju sa samom svešću i tako se učine postojanim i nepromenljivim je Kant prepozano kao logičku grešku ekvivokacije i razobličio u svojim paralogizmima.
Ako je neko i poskusao da izjednaci svest sa slobodnom voljom to je njegov problem. Ja mislim da su povezane. I pri tome ne znam kako. A sto se tice ekvivokacije, mozda je u pitanju cepidlacenje. Jer poznato je da je jezik siromasan za pokusaje opisivanja apstraktnih pojmova. To je valjda posledica evolucije jezika. Bolje je izmisliti kompletno novu rec koja nigde ne postoji i koja cak nije ni kovanica. I dodeliti joj apstraktno znacenje i nove osobine, nego koristiti postojece reci i dodeljivati im nova znacenja.

Kvantni nivo nije relevantan za ono o čemu mi sada pričamo.
Pri tome, postoji nekoliko determinističkih teorija kvantne mehanike (ta oblast fizike nije jedinstvena).
Za ovo o cemu ja pricam veoma je bitno. Mi smi deo te realnosti i na najnizem nivou dogadjaji iz kvantnog realma se svakako manifestuju u makro svetu koji mi neposredno dozivljavamo.
Mozda oblast nije jedinstvena i ne pruza kompletan model realnosti. Ali postoje delovi koji su vec testirani. Ako su vrseni eksperimenti i ako su neke kvantne teorije potvrdjene onda je to za mene dovoljan dokaz da su i tacne. A mislim da su potvrdjene bas ove teorije o nedeterministickom stanju tih najmanjih elementa.

I ja i dalje ne vidim kako je to "nemoguce zamisliti sta bi to bila slobodna volja".
Moze biti, da si ti dodelio tom izrazu neke nove apstraktne osobine, koje mu inicijalno ne pripadaju, pa sad ne mozes to apstraktno shvatanje da vidis manifefstovano u realnosti.
 
Pazi jednom sam pokušala da se ubijem.
Isekla venu na levoj ruci.
Dok sam umirala osećala sam kako postajem ništa.
To se ne da opisati.
Ali zato verujem da prosto nestaju.
Pod dva, javna je tajna da su Pape oduvek krile istinu i da se zna da oni imaju dokaze da Bog ne postoji, samo drže narod u strahu.
Kako moze bilo ko da ima dokaz da Bog ne postoji, nemoj na takav nacin da resavas nesto sto ti imas protiv vere
 

Back
Top