Karma, postizanje nirvane i slobodna volja

DUH

Iskusan
Banovan
Poruka
5.887
Zdravo svima!
Malo sam zbunjena...
Ako je "karma" ono što ti se vraća, a ne postoji slobodna volja, kako onda dostići nirvanu?
Ako nemam slobodnu volju, znači da činim ono što moram da činim, a ako je tako zašto sam kažnjena beskrajnim ciklusom rođenja i umiranja?
Kako prekinuti ciklus? Objasnite mi kako ići protiv "nemanja slobodne volje", pa zar to nije paradoks?!
 
Zdravo svima!
Malo sam zbunjena...
Ako je "karma" ono što ti se vraća, a ne postoji slobodna volja, kako onda dostići nirvanu?
Ako nemam slobodnu volju, znači da činim ono što moram da činim, a ako je tako zašto sam kažnjena beskrajnim ciklusom rođenja i umiranja?
Kako prekinuti ciklus? Objasnite mi kako ići protiv "nemanja slobodne volje", pa zar to nije paradoks?!
Основа питања аутоматски спречава расправу јер лимитираш могуће и немогуће. На твоје питање једини одговор био би: Па ако мислиш да је тако, онда си самој себи дала одговор у првом посту.
 
Види овако. Ако кажеш да не постоји слободна воља, али да постоји карма, ти сама ствараш зачарани круг.

Немам слободну вољу = немам контролу над оним што ћу урадити
Карма = вратиће ми се све лоше што сам учинила у животу

Онда се то врти у круг вечно. И како ћеш постићи нирвану контролом, ако немаш слободну вољу? Разумеш шта желим рећи? Основа твог питања је парадокс, као што си и сама рекла.
 
  • Podržavam
Reactions: DUH
Zdravo svima!
Malo sam zbunjena...
Ako je "karma" ono što ti se vraća, a ne postoji slobodna volja, kako onda dostići nirvanu?
Ako nemam slobodnu volju, znači da činim ono što moram da činim, a ako je tako zašto sam kažnjena beskrajnim ciklusom rođenja i umiranja?
Kako prekinuti ciklus? Objasnite mi kako ići protiv "nemanja slobodne volje", pa zar to nije paradoks?!
Кармин? Камин? Капа? Карати?
 
Види овако. Ако кажеш да не постоји слободна воља, али да постоји карма, ти сама ствараш зачарани круг.

Немам слободну вољу = немам контролу над оним што ћу урадити
Карма = вратиће ми се све лоше што сам учинила у животу

Онда се то врти у круг вечно. И како ћеш постићи нирвану контролом, ако немаш слободну вољу? Разумеш шта желим рећи? Основа твог питања је парадокс, као што си и сама рекла.
Brate dragi, tačno TO sam pitala!
Paradoks

(Znam da je paradoks, ali eto čitala šta ljudi pišu i zaključila isto što i ti, ali me sve to zbunilo, pa rekoh daj da pitam)
 
Brate dragi, tačno TO sam pitala!
Paradoks

(Znam da je paradoks, ali eto čitala šta ljudi pišu i zaključila isto što i ti, ali me sve to zbunilo, pa rekoh daj da pitam)
Управо зато слободна воља постоји упркос томе што је један од чланова форума мученички покушавао да ме убеди у другачије. Дао сам најпростији пример. Ставћу коцкицу у једно од двеју шака и рећићу ти: Бирај.
И? Ко бира? Доказ да имаш ти сама избор.
 
Zdravo svima!
Malo sam zbunjena...
Ako je "karma" ono što ti se vraća, a ne postoji slobodna volja, kako onda dostići nirvanu?
Ako nemam slobodnu volju, znači da činim ono što moram da činim, a ako je tako zašto sam kažnjena beskrajnim ciklusom rođenja i umiranja?
Kako prekinuti ciklus? Objasnite mi kako ići protiv "nemanja slobodne volje", pa zar to nije paradoks?!
Вероватно сте појам Карме (узрок) и Дарме (последица) погрешно схватили или он није тачно представљен у тексту који сте читали.

Када особа некоме учини неку врсту зла, тиме она нарушава не само своју, већ и истинску природу особе којој је нанела зло, која је по својој суштини безусловна љубав и доброта.

С обзиром да је тренутно на ниском нивоу досегнутог развоја свести (иначе не би другима чинила зло) и под утицајем свог Ега, једини начин на који би могла схватити да је погрешно другима чинити зло (Карма), јесте да зло које је нанела другој особи на идентичан начин искуси на сопственој кожи. То је Дарма.

Дарма због неког почињеног зла готово никада се не испољава током истог живота, јер би тада особа схватила узрочно-последничну везу и постала "фина" из страха од "божје казне". Овако, она сматра да осим закона јачег, никакви духовни закони не постоје, те да само мора пазити да избегне земаљску казну.

Нирвана је стање свести које је могуће досегнути након Просветљења, али не одмах, већ када, Просветљена особа трајно напусти физички план ("умре") чиме завршава циклус рађања и умирања. Тада као духовна свест помаже очувању и развоју планете Земље, временом и већих делова Универзума, док не досегне стање Чисте Свести. У том стању свести, све што помисли моментално се створи-генерише, чиме она започиње стварање једног потпуно новог Универзума.
 
  • Podržavam
Reactions: DUH
Дарма због неког почињеног зла готово никада се не испољава током истог живота, јер би тада особа схватила узрочно-последничну везу и постала "фина" из страха од "божје казне".

...@...
Cist sadizam.
 
Ili zbog toga što osoba koja je mnogo zla nanela "nema dovoljno očiju i zuba" da "plati" sve tokom jednog života, pa se reinkarnira sto puta, znam, znam, znam...
Nego pitala sam nešto drugo. (Jao, što nmg da se setim ko je objasnio da u stvari nemamo slobodnu volju...a istovremeno je pominjao karmu...)
Uostalom, nije ni bitno KO.
Možda je moja greška što sam na osnovu mišljenja dva tri čoveka počela sve iz početka da preispitujem...
 
Pa nije, jer je Bog dao svakom coveku slobodnu volju da bira. Jer da nije, svi bi bili dobri i savrseni. A posto nismo, ocigledno je da je imamo.

Aha, a prvi put, još dok je uživao u svom savršenstvu, čovek je birao između dva drveta i, naravno, izabrao pogrešno.

Doduše, glavna krivica je svaljena na Evu jer nije obratila pažnju, na koju je Bog upozoravao, koje od dva drveta je u sredini Edena. :lol: :mrgreen:
Poenta je da kad god nesvesno biraš, izabraćeš pogrešno.
Tako je i sa karmom, kad god nešto nesvesno uradiš, to ti se vrati u svojoj suprotnosti.
Budi svestan sebe i zakon karme ne deluje.
 
...@...
Cist sadizam.
Суштину Слободне Воље чини одсуство страха и присиле, уколико смо "добри" због страха од земаљске или божје казне, ту нема Слободне Воље у њеном суштинском значењу. Из то разлога дармичка узвратна последица испољава се у некој од наредних инкарнација.

Ово "узвратна последица" говори нам да то није казна, већ педагошка метода саморазвоја чија учесталост испољавања зависи искључиво од нас самих.

Рецимо, уколико неко из мржње запали комшији кућу, у некој од наредних инкарнација биће изложен идентичној животној ситуацији, током које ће осетити дубоки бол и патњу гледајући како му ватра спаљује све што је стицао читавог живота.

Бол који тада осећа, кључан је за спонтано формирање става "да је погрешно људима палити куће".

Када/ако му у некој наредној инкарнацији другар предложи да некоме из освете запале кућу, он ће тај предлог аутоматски одбити, јер је суштина животног искуства-бола (када је њему запаљена кућа) којем је био изложен током претходних инкарнација постала део његове свести која се "сели" и развија из инкарнације у инкарнацију.
 
  • Zapanjen
Reactions: DUH
Суштину Слободне Воље чини одсуство страха и присиле, уколико смо "добри" због страха од земаљске или божје казне, ту нема Слободне Воље у њеном суштинском значењу. Из то разлога дармичка узвратна последица испољава се у некој од наредних инкарнација.

Ово "узвратна последица" говори нам да то није казна, већ педагошка метода саморазвоја чија учесталост испољавања зависи искључиво од нас самих.

Рецимо, уколико неко из мржње запали комшији кућу, у некој од наредних инкарнација биће изложен идентичној животној ситуацији, током које ће осетити дубоки бол и патњу гледајући како му ватра спаљује све што је стицао читавог живота.

Бол који тада осећа, кључан је за спонтано формирање става "да је погрешно људима палити куће".

Када/ако му у некој наредној инкарнацији другар предложи да некоме из освете запале кућу, он ће тај предлог аутоматски одбити, јер је суштина животног искуства-бола (када је њему запаљена кућа) којем је био изложен током претходних инкарнација постала део његове свести која се "сели" и развија из инкарнације у инкарнацију.

...@...
Buda je sadista kao i svi hinduisticki bogovi. 🐍

Šta čekaš, obavesti ih.

Cenim ti ces, tako svestan sebe.
 
Poslednja izmena:

Back
Top