Kako od Srbije napraviti regionalnu silu?

decko je napisao odlican text, nimalo naivan i samo pusta zelja, kako na prvi pogled izgleda.
dobro je uochio da je radi o fundamentalnom izboru- izmedju ekonomije ili politike. to je stara dilema,koliko i rasprave institucionalista,liberala,realista... i stashno je vazna, kad se procenjuju prioriteti drzave.

logicno je da se ni iz chega ne moze stvoriti neshto. zato treba, barem privremeno, deceniju, dve, pola veka...zakopati nerealne politicke pretenzije, ostaviti prljavshtinu iza nas, ako necemo da dublje potonemo u josh vecu prljavstinu. dodushe, ne mislim da bash presevo i bujanovac imaju sa tim prevelike veze.

zan mone je slicno rekao sharlu de golu, kada je govorio o slavi i velichini francuske. rekao mu je- francuska nije velika, nije sveznachajna sila, kakva je u istoriji bila, i mora da napravi izbor- modernizacija ili propadanje. ekonomija ili pusti, nepokriveni veliki politicki planovi. i de gol se na kraju slozio sa njim.

isti pragmaticni,vizionarski razlozi su pokrenuli i konrada adenauera( i erharda) sa nemackom, kada je sezdesetih mogao da napravi izbor oko ujedinjenja sa istocnom nemackom, shto bi bilo 'ostvarenje ideala' ponovnog ujedinjenja nemaca ili daljeg ostajanja samo zapadne nemacke u zapadnom bloku i koncenracije na ekonomski razvoj. i on je najtvrdje lobirao za dugorocno gledano, bolje resenje. stvari su kasnije, same od sebe doshle na svoje.

mozemo mi i da lajemo, uz ****, kao i do sada, da sanjamo i mashtamo o raznoraznim stvarima, ali ne znam shta imamo od toga ako za to nemamo nikakvo pokrice, moc, tvrdu ili meku koja stoji iza nas. a nemamo ih.
 
Ako USA moze zaraditi gajeci marihuanu 35 milijardi dolara-onda Srbija moze 5 milijardi dolara godisnje..

Blic pise..

Od marihuane 35 milijardi

Marihuana je najunosnija biljna kultura u SAD pošto uzgajivačima donosi veći prihod nego kukuruz i pšenica zajedno, tvrdi se u izveštaju Džona Getmena objavljenom u biltenu za reformu kanabisa.

Višedecenijski napori vlade da smanji gajenje i konzumiranje marihuane imali su suprotan efekat, pošto čak i najumerenije vladine procene ukazuju na to da je domaća proizvodnja marihuane udesetostručena u poslednjih 25 godina. U 12 američkih država ova ilegalna droga je postala najunosnija kultura, dok je u 39 država među prvih pet. Getmen, koji se poziva na podatke američke vlade, tvrdi da je proizvodnja marihuane „unosnija od proizvodnje pamuka u Alabami, grožđa, povrća i sena u Kaliforniji, kikirikija u Džordžiji i duvana u Južnoj i Severnoj Karolini“.

U Kaliforniji, na koju otpada trećina ukupne američke proizvodnje lake droge, gajenje marihuane je glavni ekonomski pokretač, naročito u šumama na severu te države, u kojoj se karakteristični miris ove trave širi ulicama mnogih gradova.

Vrednost marihuane koja se godišnje proizvede u SAD iznosi preko 35 milijardi dolara, dok proizvodnja kukuruza, najunosnije legalne kulture, godišnje donese jedva nešto više od 23 milijarde dolara, a proizvodnja soje oko 17 milijardi dolara.

„Uprkos dugogodišnjim naporima, nisu uspeli da je se oslobode“, kaže Getman, jedan od najglasnijih pobornika reforme zakona koji regulišu proizvodnju i konzumiranje droga.

Podaci koje su objavili Stejt department i druge vladine agencije pokazuju da je proizvodnja marihuane porasla sa 998 tona u 1981. na današnjih 9.979 tona, mada ima i procena da ona danas dostiže čak 22.680 tona.
 
~Petar~:
decko je napisao odlican text, nimalo naivan i samo pusta zelja, kako na prvi pogled izgleda.
dobro je uochio da je radi o fundamentalnom izboru- izmedju ekonomije ili politike. to je stara dilema,koliko i rasprave institucionalista,liberala,realista... i stashno je vazna, kad se procenjuju prioriteti drzave.

logicno je da se ni iz chega ne moze stvoriti neshto. zato treba, barem privremeno, deceniju, dve, pola veka...zakopati nerealne politicke pretenzije, ostaviti prljavshtinu iza nas, ako necemo da dublje potonemo u josh vecu prljavstinu. dodushe, ne mislim da bash presevo i bujanovac imaju sa tim prevelike veze.

zan mone je slicno rekao sharlu de golu, kada je govorio o slavi i velichini francuske. rekao mu je- francuska nije velika, nije sveznachajna sila, kakva je u istoriji bila, i mora da napravi izbor- modernizacija ili propadanje. ekonomija ili pusti, nepokriveni veliki politicki planovi. i de gol se na kraju slozio sa njim.

isti pragmaticni,vizionarski razlozi su pokrenuli i konrada adenauera( i erharda) sa nemackom, kada je sezdesetih mogao da napravi izbor oko ujedinjenja sa istocnom nemackom, shto bi bilo 'ostvarenje ideala' ponovnog ujedinjenja nemaca ili daljeg ostajanja samo zapadne nemacke u zapadnom bloku i koncenracije na ekonomski razvoj. i on je najtvrdje lobirao za dugorocno gledano, bolje resenje. stvari su kasnije, same od sebe doshle na svoje.

mozemo mi i da lajemo, uz ****, kao i do sada, da sanjamo i mashtamo o raznoraznim stvarima, ali ne znam shta imamo od toga ako za to nemamo nikakvo pokrice, moc, tvrdu ili meku koja stoji iza nas. a nemamo ih.
Ja upravo govorim o gluposti da za nas napredak je krucijalno da se odreknemo i Preseva i Bujanovca! Argumente za to nije izneo uopste! Tu zivi vrlo, vrlo mali broj siptara u odnosu na Kosovo!
Kao da hoce da kaze da sto smo manji to cemo brze napredovati, pa treba da se dezintegrisemo do krajnosti! :roll:
 
joca111:
Care, ovakvu istoriju ja nisam ucio!
Tesko da mozes da cekas susret sa nekim, ako je on vec krenuo ka tebi!


Ne znam kakvu si ti istoriju cuio medjutim Rusija je trebala da dostigne svoj maksimum u vojnoj moci tamo negdje 1917-1918 a ni nama nekoliko godina mira ne bi skodilo nakon Balkanskih Ratova. Da Princip nije buio Franca Ferdinanda rat bi bio samo odlozen medjutim to bi nam odgovaralo.
 
joca111:
Jos nesto, ti predlazes covece da se odreknemo teritorije ( Bujanovca i Preseva) , zarad necega sto je sve samo ne sigurno( nas napredak), pa jel ima jos neko ko misli da je ovo dobra ideja?

Aha znaci trebamo se busati u prsa i nastaviti borbu za dvije opstine a cjena toga je skoro siguran ekonomski napredak ukoliko se implementuju ove reforme. Ja mislim da te dvije opstine jednostavno nisu bitnije od ekonomskog oporavka. Da vjerovatno mozemo zaustaviti otcjepljenje Preseva i Bujanovca medjutim to bi moglo stvarati politicku nesigurnost i time zustaviti ekonomski napredak. Medjutim ako postanemo ekonomska sila onda vracanje tih dviju opstina nece biti problem, ma ljudi nece ni misliti o tome jer ce zivjeti mnogo, mnogo bolje!!! kao sto sam rekao kada dodje do raspada svjetskog poretka i globalnog rata onda mozemo poceti lupati po Siptarima i vratiti Kosovo!!!
 
joca111:
Nasao si specificnu siuaciju zemlje kojoj je sused Kina, komunisticka zemlja!
Ja sam naglasio da govoris o zemlji koja se nalazi na Balkanu, na istom plozaju, sa istim uredjenjem,istom perspektivom kao okolne zemlje , i time sam se ogradio od ovakvih primera! A sad kada i ti kazes da ce i druge zemlje imati privredni rast od 6 %, kada bi na taj nacin dosli mi do neke super-pozicije?
A to za Presevo i Bujanovac je cista glupot, pre svega zbog situacije u kojoj ce Kosovo dobiti nezavsnost najverovatnije! Tako da Presevo iBujanovac nikada nisu bili dalje od odcepljenja nego sad!
Realnija je mnogo prica oko podele Kosova, kao neki kompromis!
Ja se slazem da smo mi izgubili politicku bitku, ali "rat" ce se jos dugo nastaviti, i da je sada pametno povuci se da ne bi izgubilo sve! Ali ti mi zvucis ko neki preruseni siptar kada kazes to da treba dati i ove 2 opstine, pre svega zato sto tamo ima itekako Srba, a ne postoji niti jedan valjan politicki razlog da se njima ovo omoguci!
To su 2 po stanovnistvu male opstine, to nije Kosovo sa 2 mil. stanovnika, i zato se oni mogu drzati pod kontrolom, ako se to zeli!

Dobro mozda je Hon Kong ekstreman primjer medjutim ajmo realno. Rumunija, Bugarska, Bosna, Hrvatska i Kosovo su takve rupe, zajedno sa nama trenutno, da bi i pored privrednog napretka (6% je bilo previse optimisticno jer bi stvarni privredni rast vjerovatno bio blizi 4%) te drzave ostale korumpirane drzave vodjene od strane demagoga i lopova...Infrastruktura bi im nastavila trunuti a mi bi onda lako mogli da svojim kapitalom stvorimo drzave koje bi zavisile o nasoj ekonomiji. Kada bi uredili nasu Srbiju sama ta cinjenica bi nas ucinila daleko jacim od njih jer i oni imaju svoje Draskovice, Cedice itd. koji ce za saku dolara sve uraditi. Zajedno sa privrednim rastom i nase drustvo bi znatno napredovalo a ako bi vlada bila spremna da skoluje nekoliko hiljada najtalentovanijih u Americi i tehnoloski bi ih prestigli. Oni bi ostali gdje smo i mi a mi bi otisli daleko ispred njih. Oni bi se nadali da ce im EU sve probleme rjesiti carobnim stapicem a mi bi te probleme sami rjesili. Oni bi ostali trule drzave u stanju raspada a mi bi postali jaka, organizovana, bogata i ugledna drzava koja nikom ne bi bila duzna za nekakve usluge. Oni mole da se pridruze EU a ako bi mi uradili sta predlazem nas bi za 15 godina zamolili da se pridruzimo!!!
 
UofC:
Aha znaci trebamo se busati u prsa i nastaviti borbu za dvije opstine a cjena toga je skoro siguran ekonomski napredak ukoliko se implementuju ove reforme. Ja mislim da te dvije opstine jednostavno nisu bitnije od ekonomskog oporavka. Da vjerovatno mozemo zaustaviti otcjepljenje Preseva i Bujanovca medjutim to bi moglo stvarati politicku nesigurnost i time zustaviti ekonomski napredak. Medjutim ako postanemo ekonomska sila onda vracanje tih dviju opstina nece biti problem, ma ljudi nece ni misliti o tome jer ce zivjeti mnogo, mnogo bolje!!! kao sto sam rekao kada dodje do raspada svjetskog poretka i globalnog rata onda mozemo poceti lupati po Siptarima i vratiti Kosovo!!!
Лажна дилема.
 
UofC:
Ne znam kakvu si ti istoriju cuio medjutim Rusija je trebala da dostigne svoj maksimum u vojnoj moci tamo negdje 1917-1918 a ni nama nekoliko godina mira ne bi skodilo nakon Balkanskih Ratova. Da Princip nije buio Franca Ferdinanda rat bi bio samo odlozen medjutim to bi nam odgovaralo.
Тачно је све то, у принципу. Али, некад су историјски догађаји неминовни по свом току. Како се могло спречити, и да ли се то што се десило у Сарајеву? Јесте, било је ту и доста сплета околности (непромењена рута, после првог, неусшелог покушаја, скретање аутомобила у погрешну улицу, итд. Али кад имамо у виду да је А-У, у ствари и сама жарко желела да нешто као овај атентат успе (намерно направивши, рецимо, пропусте у обезбеђењу, између осталог), онда је на месту питање да ли се то уопште могло избећи. Или би они ионако већ убрзо нашли неки други повод за рат, који су планирали деценијама уназад?
 
Norma Kampl:
Тачно је све то, у принципу. Али, некад су историјски догађаји неминовни по свом току. Како се могло спречити, и да ли се то што се десило у Сарајеву? Јесте, било је ту и доста сплета околности (непромењена рута, после првог, неусшелог покушаја, скретање аутомобила у погрешну улицу, итд. Али кад имамо у виду да је А-У, у ствари и сама жарко желела да нешто као овај атентат успе (намерно направивши, рецимо, пропусте у обезбеђењу, између осталог), онда је на месту питање да ли се то уопште могло избећи. Или би они ионако већ убрзо нашли неки други повод за рат, који су планирали деценијама уназад?


Slazem se, medjutim zasto niko nije shvatio da nismo spremni za rat i zasto niko nije Apisa i njegove pozatvarao i sve njihove ljude po Bosni smirio. Ne kazem da rata ne bi bilo. Mozda ne bi izbio izmedju nas i Austrijanaca medjutim sigurno je da bi se desio medjutim i nama i Rusima je bilo u interesu da se odlozi jer Rusija jos nije imala razvijenu industriju koja bi mogla da snadbjeva vojsku. Da je rat odgodjen nekoliko godina bili bi daleko spremniji tako da bi mi mogli da obnovimo zalihe artiljerijske municije a vojnicima damo malo odmora. Tako da onda nas protivnapoad na Kolubari ne bi zavisio od toga da li ce Saveznici poslati municiju vec bi je mi imali a Rusi bi vjerovatno izbjegli katastrofe kao sto je to bila Tenanberska Suma (ne znam kako tacno se pise na srpskom).
 
UofC:
A koja je onda stvarna dilema u slucaju Preseva i Bujanovca? :-?
Мислила сам да је лажна дилема у односу на целокупни текст. У смислу "општи наш просперитет - Прешево и Бујановац". Зашто је то, по твом виђењу, "или једно или друго"? Ја бих рекла да је то можда само на први поглед, а заправо, лажна дилема, јер носи у себи потенцијално негативне последице по Србију.
 
UofC:
Slazem se, medjutim zasto niko nije shvatio da nismo spremni za rat i zasto niko nije Apisa i njegove pozatvarao i sve njihove ljude po Bosni smirio. Ne kazem da rata ne bi bilo. Mozda ne bi izbio izmedju nas i Austrijanaca medjutim sigurno je da bi se desio medjutim i nama i Rusima je bilo u interesu da se odlozi jer Rusija jos nije imala razvijenu industriju koja bi mogla da snadbjeva vojsku. Da je rat odgodjen nekoliko godina bili bi daleko spremniji tako da bi mi mogli da obnovimo zalihe artiljerijske municije a vojnicima damo malo odmora. Tako da onda nas protivnapoad na Kolubari ne bi zavisio od toga da li ce Saveznici poslati municiju vec bi je mi imali a Rusi bi vjerovatno izbjegli katastrofe kao sto je to bila Tenanberska Suma (ne znam kako tacno se pise na srpskom).
Било је оних који су схватали. Па чак, и сам Апис, у последњи час, је узалудно покушао да им поручи да одустану. Али, читава атмосфера међу Србима у А-У је била врло "загрејана" за атентат, тако да је то тешко било спречити. А поготово кад се има у виду и колико је сама А-У имала интереса, и да ликвидира ФФ, и да добије одличан повод за рат који је једва чекала. (Као се каже, "више мува једним ударцем"). Невероватно колико је заправо слабо било обезбеђење приликом те посете ФФ Сарајеву. Он је, практично - тамо послат да буде убијен.

Ја се слажем да је Србији рат најмање одговарао у том тренутку, и да би можда боље било да се то тада све није десило. Али, исувише је општи стицај околности ишао ка томе. напросто, дошла је "критична маса". Скоро, да се тако изразим, као елементарна непогода коју не можеш спречити.

Уз то, Срби у А-У су, да тако кажем историјски "били у праву", желећи уједињење са Србијом. Као и Срби у Србији. Неки су и у атентатима видели средство за остварење тог циља. Наравно, као и у свему, било је ту и других, различитих гледишта. Али мислим да све то треба имати у виду кад се оцењује овај догађај.
 
Norma Kampl:
Мислила сам да је лажна дилема у односу на целокупни текст. У смислу "општи наш просперитет - Прешево и Бујановац". Зашто је то, по твом виђењу, "или једно или друго"? Ја бих рекла да је то можда само на први поглед, а заправо, лажна дилема, јер носи у себи потенцијално негативне последице по Србију.

Situacija u Presevu i Bujanovcu moze eskalirati a to je pogotovo tacno kada se uzme u obzir da ce Kosovo vjerovatno postati nezavisno. Licno mislim da nije vrjedno rizikovati rat u datom momentu vec im je bolje dati da se otcjepe...Bice vremena za vracanje dugova kasnije...
 
UofC:
Situacija u Presevu i Bujanovcu moze eskalirati a to je pogotovo tacno kada se uzme u obzir da ce Kosovo vjerovatno postati nezavisno. Licno mislim da nije vrjedno rizikovati rat u datom momentu vec im je bolje dati da se otcjepe...Bice vremena za vracanje dugova kasnije...
"Може ескалирати"... (Али и не мора). Дакле, кад већ... та, они још нису ни кренули да се отцепљују. Зашто бисмо им ми сами још нешто тако нудили унапред?
 
Norma Kampl:
"Може ескалирати"... (Али и не мора). Дакле, кад већ... та, они још нису ни кренули да се отцепљују. Зашто бисмо им ми сами још нешто тако нудили унапред?

Ja nisam ni rekao da im se da unpared vec sam rekao "Ako se Siptari u Presevu i Bujanovcu opet pobune treba ih pustiti da se otcjepe!".
 
Norma Kampl:
Било је оних који су схватали. Па чак, и сам Апис, у последњи час, је узалудно покушао да им поручи да одустану. Али, читава атмосфера међу Србима у А-У је била врло "загрејана" за атентат, тако да је то тешко било спречити. А поготово кад се има у виду и колико је сама А-У имала интереса, и да ликвидира ФФ, и да добије одличан повод за рат који је једва чекала. (Као се каже, "више мува једним ударцем"). Невероватно колико је заправо слабо било обезбеђење приликом те посете ФФ Сарајеву. Он је, практично - тамо послат да буде убијен.

Ја се слажем да је Србији рат најмање одговарао у том тренутку, и да би можда боље било да се то тада све није десило. Али, исувише је општи стицај околности ишао ка томе. напросто, дошла је "критична маса". Скоро, да се тако изразим, као елементарна непогода коју не можеш спречити.

Уз то, Срби у А-У су, да тако кажем историјски "били у праву", желећи уједињење са Србијом. Као и Срби у Србији. Неки су и у атентатима видели средство за остварење тог циља. Наравно, као и у свему, било је ту и других, различитих гледишта. Али мислим да све то треба имати у виду кад се оцењује овај догађај.

Da medjutim bilo je kasno...Trebalo ga je odmah staviti pod kontrolu a ne dozvoliti mu da radi sta hoce, sto je dovelo do preranog zapocinjanja rata.
 
E ti si stvarno lik, zamisli kakav bi tek tada bio ugled Srbije kad bi pocela sama da daje delove teritorije, svi bi se upisali od smeha!
Logika ti je upm, pa ako i na to pristanemo , dajemo zeleno svetlo i Madjarima i Rumnunima i Sandzaku... Stvarno nisi normalan! Dao bi svojevoljno ove 2 opstine ,a kada se ovi ostali pobune, sta za ostale bi ratovao!Stvarno te ne razumem!
Druga nelogicnost, mi bi dali nesto sto uopste ne mnoramo dati za nesto sto se ne mora dogoditi, i vrlo je mala sansa da ce se dogoditi , kakav smo mi narod( ekonomski bum mislim)! Takodje, te 2 stvari ne moraju imati nikakve veze!
 
Za taj ekonomski procvt o kome ti pricas potrebno je radan narod, disciplinovan narod, slozan narod!
Mi nemamo nista od ova 3, a te stvari se grade stotinama god, !
Japanci i Nemci su u ratovima izgubili na prvi pogled sve, a ustvari nisu izgubili nista, jer su im upravo ove 3 stvari ostale!!!
 
Још да постанемо и регионалне силеџије, и готова ствар.
a043.gif
 
Gospodo,Srbija moze postati regionalni faktor,samo ako
nova vlada formira ministarstvo za INTERNET.
To je jedina sansa za bolji zivot i za uspesno preobrazavanje
zavedenih gradjana,uz neophodno suocavanje sa prosloscu i
porazavajucom istorijom.
Prezentaciju organizacije i nacina delovanja ministarstva Interneta
mozete pogledati na nasem sajtu,autor uvazeni gospodin
Mr.Bozidar Djelic.
Gospodo,samo jedan zivot imate da savladate blagodeti interneta.
 

Back
Top