KAKO NAUCITI STENE DA...

Hvala za savete od sinoc. Spavala je pored kreveta i zaista je trazila da se povremeno u toku noci pomazi i odmah bi se umirila i vratila da spava.
Nazalost i jutros mi se popiskila na tepih koji jos nisam sklonila jer sam cekala da se osusi od sinocnog pranja.
Sada sam na poslu i ne mogu da docekam da se vratim da je vidim.
Jel mogu danas da joj spremim rizu (predpostavljam da ne treba da solim), kao dodatak uz granulice. Uzela sam i nesto za stence od piletine (mala kesica), ali sam podelila na dva ili tri dela.
 
Ja sam dobio psa sa mesec i po dana i po savetu odgajivača sam ga hranio isključivo granulama za štence (potopljenim u vodi ili jogurtu) nekoliko meseci. I danas kada ima 6 meseci - granule mu čine osnovu dnevne ishrane.
Po onome što sam čuo - hranu nije dobro soliti, a riža i piletina ne bi trebalo da budu problem (bez soli i piletina naravno bez kostiju).
Što se spavanja tiče, spavao je pored mog kreveta punih mesec dana i onda je sam krenuo da nađe svoje mestu u stanu - ono koje mu najviše odgovara (trenutno je to zbog godišnjeg doba - kupatilo zbog pločica i hlađenja :D ) tako da mislim da ne treba još odsad da brineš da li će steći pogrešne navike ili ne što se spavanja pored kreveta tiče.
 
e ovako ,totalno je glupo stenetu ne dati da izlazi van do 3 mj(dok ne primi sve vakcine)!ako stene kontantno vrsi nuzdu 1,5mj u stanu,tesko ces ga onda nauciti da vani vrsi.Recimo moja kai je u dvoristu i tamo vrsi nuzdu,a kad idemo u setnju i po 3 sata ona zna da ne sere i ne pisa i ceka da dodje i obavi na svoje mjesto.Ako imas dvoriste pustaj ju slobodno,a ako ne onda odi negdje gdje nema puno pasa i tamo je kratko drzi.Ako ce pas pokupit stenescak to mozes i ti donijeti na cipelama u stan i pas ce oboliti!ljudi na selu kad se stenci rode u stali pa hodaju i po govnima i tamo vamo pa im nista ne bude!u ostalom moj Oscar je bio cjepljen i pokupio je stenescak!
Sto se tice hrane davaj mu granule natopljene u jogurtu ili u vodi s dodatkom vrhnja ili nekog drugog mlijecnog proizvoda ali ne mlijeka!
Rizu i zgance ne soliti ali mos dodat kad se skuha jedno jaje sto je zdravo za dlako i sadrzi puno proteina a psi ga obozavaju
 
To nije glupo to je preventiva. Neka stenad nisu toliko jaka, tj imuni sistem im nije dovoljno jak da mogu da izlaze napolje bez problema. Raspitaj se malo bolje o tim psima na selu, videces da nekad zna stenecak celo leglo da odnese. Pa ne daju veterinari takve savete da bi ljudima napakostili.
@mali tweety
Mozes eventualno da je samo izvedes ispred zgrade na neki travnjak kad mislis da treba da obavi nuzdu, i onda da je vratis nazad kuci kad zavrsi. Tu je kristijan u pravu da moze posle da se navikne da obavlja nuzdu u kuci.
 
Mackic, imam pitanje:
od cetvrtka, kada sam je donela kuci, moja kuca je mnogo opustenija, navikava se na mirise, istrazuje po stanu, piski gde stigne, ali nisam sigurna da li ispravno postupam - kod nje je sada sve u fazi igre, obozava da gricka sta stigne, ali najvise moje prste i oko zgloba ruke, zubici su joj ostri, ali pritisak nije jak, tako da se lako da izdrzati (ogrebotine su male), ali kada malo ona ojaca i kada joj zubi porasti, hoce li ona znati da se zaustavi na vreme ili je najbolje da je sada nekako oducim od toga (mada ne znam kako jer joj je to omiljeni vid zabave).
I drugo pitanje: kandzice su joj veoma ostre i duge, bez obzira sto je samo mesec i po, kada i kako mogu da ih skratim (predpostavljam da to mora kod veterinara).
Danas dobija prvu vakcinu.
 
Што се тиче зубића, ако ти баш смета, довољно је да је пљеснеш по њушци уз оштру команду "не!" или је одгурни и реци "не!", то је нормална фаза и може да прође, али да се не би навикла на грицкање, боље овако.
За канџе - мислим да ће се то само средити, а ако је потребно, можеш да је водиш код вета да јој скрати, иначе немој сама никако.
 
To grickanje ruku moze zaista da predje u neprijatnu naviku, tako da je bolje da je sad sprecis. Mislim prestace ona vremenom kad joj budu porasli zubi, ali to nece biti do nekog 6 meseca. Pokusaj prvo da joj nabavis neke igrackice koje moze da glodje, ima u pet shopovima razni kanapi i sl, a ako ne uspe sa time moraces sama da je oducis tako sto ces kad krene da te grize reci strogo "ne" a onda je sakom jedne ruke uhvatis za vrat i sklonis od sebe, tj blago odgurnes. Mozda ces morati to da ponovis jedno tri-cetiri puta, a ako i posle toga ne bude popustila, onda je uhvati za vrat isto tako i prisloni je uz pod, i drzi je tako jedno vreme (10ak sekundi). Kad je pustis ako opet skoci na tvoje ruke onda ponovi to isto. I tako dok se ne oduci od toga.
Nokte mislim da joj nije pametno jos seci, njoj su sad tako dugacki zato sto nema gde da ih potrosi, ali kad budes krenula da je izvodis nece biti problema. Inace pravilo je da kad pas ima tamne nokte, najbolje je da ih veterinar sece, a kad ima svetle onda mozes i sama. Imaju da se kupe te specijalne makaze, samo je bitno da mozes da vidis dokle je psu nokat ziv a dokle mozes da ga iseces.
Jesi li je ocistila od glista?
 
Hm obicno se daje jedna doza za izbacivanje glista, ali ako kazes da ih je tek danas izbacila onda su joj mozda trebale dve.
Jeste da je sada vec 15 do 7, ali ako stignes ovo da procitas pre nego sto odes kod veta, ne zaboravi da kuca treba prvo da se pregleda pa tek onda da joj se da vakcina.
 
Mackic, samo da ti kazem da je moja Tia u ponedeljak primila vakcinu, drala se k`o malo magare, veterinarka je rekla da je sve ok i da je cekaju jos dve vakcine (na mesec dana, a da je pre toga iscistim od glistica), jos uvek ne reaguje na zabrane, kao ni na pohvale, misli da se igramo. Misljenje veterinarke je da ona ima punih dva meseca, tako da je Dejan verovatno pogresio u vezi nje. Sto se grickanja tice, ja sam joj odmah kupila neke igracke za zubice i to je ok za glockanje, medjutim ona bas kod mazenja iznova i iznova gricka, a ako joj spustim glavicu uz ostro NE, ljuti se i tek onda krece u napad (to joj dodje kao neki izazov).
Mili, ne rekoh ti hvala za poruku za preusmeravanje, ja nisam tada ni razmisljala, Tia je potpuno ne planirano usla u moj zivot, pa me je uhvatila panika da nesto ne zabrljam.
Pozdravcici
 
mali tweety:
Mili, ne rekoh ti hvala za poruku za preusmeravanje, ja nisam tada ni razmisljala, Tia je potpuno ne planirano usla u moj zivot, pa me je uhvatila panika da nesto ne zabrljam.
Pozdravcici

Нема на чему! ;) Само полако, смирено а и ми смо ту да ти помогнемо саветима, ако можемо. :p
 
E super, drago mi je da je tako vesela i lepo raspolozena. :D Ako veterinarka misli da ona ima dva meseca onda je verovatno tako.
To sto se ljuti na tebe kad joj kazes ne, na to sam mislila kad sam ti napisala da ne odustajes. Moras da joj pokazes da si ti glavna i da ona tebe mora da slusa, a to se uci od malih nogu. Ako joj sad dozvolis da ti grize ruke bez problema, kasnije ces je teze nauciti sve osnovne komande (sedi, dodji, cekaj, itd). Samim tim sto se sada vec buni, ona pokazuje svoju tvrdoglavu i dominantnu narav. Bez obzira da li ce biti velicine labradora ili civave, bolje je da je na vreme naucis ko je gazda, da posle ne bi bilo problema.
 
Cini mi se da moja kuca nista ne shvata. To sto piski svuda i sto nije ni u dalekim naznakama da ce uskoro skapirati, to razumem, za to treba vreme i dosta strpljenja i imam ga. Ono sto me muci kod nje, je to sto jedini vid igre za nju je grickanje. Izgricka ona sve te igracke koje sam joj nabavila sa tim, kao bodljicama za zubice, dala sam joj i neki komad drveta da gricka koji obozava, ali nije mi jasno kad se mazi zasto stalno gricka. Pokusala sam da je odgurnem uz ostro ne vec sto puta, ali ne kapira, tek onda krece da vrti repicem i da skace da se gricka. Da se razumemo, to nije jako, ne boli i nije agresivno, ali kad poraste?
Jel moguce da ona nece ni biti umiljata maza?
Jos jedno pitanje: kakvu cetku da koristim, kratkodlaka je, naravno sada je dlakica mekana kao svila i jos uvek se ne linja, ali bih trebala polako pa pocnem da je iscetkavam, zar ne?
 
Ona je jos uvek mala, i izgleda da je zubici bas svrbe. Neke kuce nista ne grizu, a neke prosto ne mogu da se smire i to je tako. Naravno to ne znaci da ce kad poraste biti divlja i da nece hteti da se mazi, ali dok joj ne prodje ovaj period menjanja zuba mislim da ce situacija biti manje vise ista. Za sada sve sto mozes da uradis je da je pustis da grize te igrackice a da pokusas da je mazis tek kad se umori.
Sto se tice piskenja po stanu, to ce proci kad budes pocela redovno da je izvodis.
Cetka za nju ti nece trebati jos sigurno nekoliko meseci, mislim da sa nekih 5-6 meseci pocinje da im se menja bebeca dlaka. Mislim mozes ti i sada da kupis cetku pa kad ti se cini da pocinje da se linja onda da pocnes da je cetkas. Ne znam tacno da ti kazem koju vrstu cetke da kupis, mozes da pitas u pet shopu da ti kazu koje su cetke najbolje za kratkodlake pse.
 
Pre svega pozdrav svima..Iako sam pokusao da iscitam sve poruke ipak bih bio beskrajno zahvalan kada bi mi neko pomogao..Kupio sam stene zlatnog retrivera starog 7 nedelja..Presladak je..Citao sam poruke o navikavanju vrsenja nuzde ali sam zbunjen..Receno mi je da ga ne izvodim napolje dok mu se no obavi celokupna vakcinacija,a neki pricaju da su ih svaki cas vodili napolje zbog problema nuzde...Ako pratim uputstva da ga ne izvodim napolje hteo bih da mi pomognete da ga naucim na novine..Ja to radim tako sto njegovu mokracu potopim novinama,jer ga ne uvatim ili ne stignem da ga prenesem na iste,postavim ih na zeljeno mesto i njuskicu mu blago nabijem u te novine...Navodno je dobro jer ce vremenom ukapirati da tu treba da vrsi nuzdu..Da li radim sve kako treba ili pak gresim..A sta je sa velikom nuzdom..Pomagajte,dajte neki savet...P.S.Veoma sam strpljiv??
 
Kao što si i sam primetio - teorija ima više, a i praksa se poprilično razlikuje... :roll:
Pošto mi je kuca stara 8 meseci, nije bilo tako davno kad smo je navikavali na "kućni red", pa mi je sećanje dosta sveže.
Ni mi Donu nismo izvodili do svih vakcina (mada se i tu mišljenja razlikuju - neki veterinari tvrde da se zaraze ne prenose tako lako, da štence štiti imunitet od majke... ali mi nismo hteli da rizikujemo) i sve je obavljala na novinama. Imali smo problem samo jedan dan, dok ja nisam "pohvatala" gde ona sve to najrađe obavlja i na to mesto sam joj raširila novine. Posle prve pohvale je ukapirala da to tako treba i nikakvih problema više nije bilo.
 
ne znam da li je neko vec postavljao ovo pitanje,ali bih vas molila da mi odgovorite,u pitanju je stene(6 meseci)labradora koji je uzasno halapljiv i alav i ne znam kako da ga oducim od izjedanja bukvalno svega sto nadje na ulici.Drugarica je pokusala sa salamom i cilijem(uvaljala je komade salame u cili i bacila na ulicu,ali je on to bez problema pojeo)i stvarno ne znam sta jos da uradimo?Hvala unapred...
 
tara623:
ne znam da li je neko vec postavljao ovo pitanje,ali bih vas molila da mi odgovorite,u pitanju je stene(6 meseci)labradora koji je uzasno halapljiv i alav i ne znam kako da ga oducim od izjedanja bukvalno svega sto nadje na ulici.Drugarica je pokusala sa salamom i cilijem(uvaljala je komade salame u cili i bacila na ulicu,ali je on to bez problema pojeo)i stvarno ne znam sta jos da uradimo?Hvala unapred...
ja sam negde vec objasnjavala koji je najefikasniji nacin za to i kako to dreseri rade,ali su me ovde izvizdali. probacu da nadjem taj tekst.
 
moj pas se 2x trovao i jedva preziveo. ovo ce ti zvucati malo surovo,ali probaj

uzmez 2-3 metalne davilice i spojis ih,zatim mu postavis hranu napolju da on ne vidi i zapamtis gde je,sacekas da on pridje i cim krene da njusi u tom pravcu gadjas ga tim davilicama bez ikakve najave. posle par meseci ce shvatiti da ne treba da uzima hranu sa ulice i kad ti cutis. a nagrade tipa keksic nemoj da mu dajes kad ste napolju.
 

Back
Top