KAKO NAUCITI STENE DA...

Shvatice on sam vremenom ko je za igru a ko ne. Tvoja kuca je jos mala, i vecina stenaca je tako blesava do nekih godinu-godinu i po dana. Ali ja bih ti preporucila da ga ipak sklanjas od pasa koji keze zube na njega, jer nisu svi bas lepo raspolozeni, moze neko stvarno da ga napadne i istraumira, sto za njega nikako ne bi bilo dobro.
 
Iskopala sam ovu temu samo da bih odgovorila bolje receno porucila korisnicima pod imenima aaaaa i desingpara - oboje grozno gresite sto se tice vaspitanja odredjenih rasa pasa. Moram da kazem da sam se blago shoknula kad sam procitala odredjene stvari.
Za pocetak aaaaa - to sto ces ti svog buduceg psa drzati u krevetu i obasipati ljubavlju ne znaci nikako da ce on biti maza i dobar k'o 'lebac. Sve te rase koje su "nagurane" u to stene su izuzetno dominantne. Sto ce reci da oni ne bi tebi "naredjivali" moraces ti njima. I to i te kako ces morati. Savetujem ti da se i tvoji roditelji angazuju oko tog psa, da ne bi na kraju ispalo da mu hrana mora da se daje preko stapa dugog 2 metra. Pretpostavljam da nemas puno godina, a koliko vidim do sada si imala samo retrivera, a oni su poznati kao izuzetno dobrocudni psi koje u 99% slucajeva ne moras nesto posebno da vaspitavas i socijalizujes, bolje receno ne moras stalno da se chupas sa njima oko dominacije, a ovaj pas koji ce ti doci je totalna suprotnost od toga, i mislim da sama neces moci da se izboris sa njim. A to sto kazes da te ne zanima sto ce biti agresivan prema dugim psima, pa morace da te zanima da ti ne bi neko na kraju ubio psa. U svakom slucaju imaces ti tu posla oko njega i vise nego sto mozes trenutno da zamislis, a sto mazenje i spavanje u krevetu nece resiti.
A sto se tice desingpare, zaista sam se zacudila na ono sto si napisao da neke rase moras da mlatis stalno dok su mali, to stvarno nisam ocekivala od tebe. Znas li ti sta se desava kad mlatis malog rota, dobermana ili pita svakog dana njihovog zivota? Na kraju postanu ili grozno agresivni prema drugima, ili se okrenu protiv tebe. Mlacenje stenaca ne da nije odgovor, nego samo moze da pogorsa stvari. Ne kazem da ne treba da dobiju po guzi s vremena na vreme, ali ubijati od batina :shock: Postoji milion i jedan nacin da se prema svom psu postavis kao vodja copora a da nijednom ne moras da ga udaris.
 
au pa ja ne mogu da verujem, ko je rekao da treba da se mlati od batina pas, pa ja svog kera nikada nisam udario jace od par komada po guzici i to najblaze moguce cisto da se uplasi i shvati da je pogresio. Ja ne znam sta ste vi utripovali da ja uzmem pa isutiram psa ako krene da grize papucu!pa lepo sam objasnio tamo gde smo poceli raspravu na kakvu sam ja vrstu udaraca mislio. Zna se kad se stene udara, i nervira me sto sam sad ispao neki sadista prema zivotinjama a ne znam ni jednu osobu koja se vise cima od mene oko svojih ljubimaca! Ja mog psa dresiram iskljucivo na pohvale i hranu a udaram ga kad mi se iskaki po sred dnevne sobe, ili kad uzima da jede nesto sto ne sme po parku, ili kad napravi neko stvarno sranje, danas mi je iscupao neki kabl u basti iz zemlje. Pa normalna je stvar da treba da dobije po guzici!
Mozda sam i ja napisao to da tako zvuci posto vidim da ste me svi skapirali kao ludaka ali to nije tacno. ja se vise ljubim i mazim sa svojim kerom nego sa svojom devojkom! :) Ono sto sam ja hteo njoj da stavim do znanja je da mora da ima cvrst odnos prema psu te vrste, jer oni lako uspostavljaju dominaciju kad odrastu i da ne moze prema njemu da se ponasa kao prema retriveru jer to nije isto i hteo sam da joj objasnim da ce morati da bude spremna da takvog psa ponekad i kaznjava a ne da ga razmazuje...i ovo je poslednji put da se pravdam za svoju izjavu, ako neko i dalje misli da sam neki ludak nek misli, ja znam kako se ophodim prema svom psu, i ono sto sam ja izjavio niko nije shvati u kontekstu u kom sam pricao nego ste svi izvlacili iz moje price samo tu recenicu...
 
Ok, ne kazem da si ti takav prema svom psu, ali jesi napisao "neke pse ne moras ni da dresiras, dok druge moras dok su mali da bijes svakog dana".
Jasno je meni da ti svog psa ne ubijas od batina, i shvatam sta hoces da kazes, ali se sledeci put malo blaze izrazi (i detaljnije). ;)
 
Mackic:
Iskopala sam ovu temu samo da bih odgovorila bolje receno porucila korisnicima pod imenima aaaaa i desingpara - oboje grozno gresite sto se tice vaspitanja odredjenih rasa pasa. Moram da kazem da sam se blago shoknula kad sam procitala odredjene stvari.
Za pocetak aaaaa - to sto ces ti svog buduceg psa drzati u krevetu i obasipati ljubavlju ne znaci nikako da ce on biti maza i dobar k'o 'lebac. Sve te rase koje su "nagurane" u to stene su izuzetno dominantne. Sto ce reci da oni ne bi tebi "naredjivali" moraces ti njima. I to i te kako ces morati. Savetujem ti da se i tvoji roditelji angazuju oko tog psa, da ne bi na kraju ispalo da mu hrana mora da se daje preko stapa dugog 2 metra. Pretpostavljam da nemas puno godina, a koliko vidim do sada si imala samo retrivera, a oni su poznati kao izuzetno dobrocudni psi koje u 99% slucajeva ne moras nesto posebno da vaspitavas i socijalizujes, bolje receno ne moras stalno da se chupas sa njima oko dominacije, a ovaj pas koji ce ti doci je totalna suprotnost od toga, i mislim da sama neces moci da se izboris sa njim. A to sto kazes da te ne zanima sto ce biti agresivan prema dugim psima, pa morace da te zanima da ti ne bi neko na kraju ubio psa. U svakom slucaju imaces ti tu posla oko njega i vise nego sto mozes trenutno da zamislis, a sto mazenje i spavanje u krevetu nece resiti.
hvala ti sto se brines, zovem se ema, nisam imala samo retrivera nego i jednog mesanca fox terijera i imala sam rotvajlera ali sam morala da ga uspavam. hvala jos jednom sto brinete ali nema potrebe on nije cist bandog a ako neznate ima jedan naslov koji ja podrzavam!
BAND STUPID PEOPLE, NOT DOGS!
jedan covek ima americkog staforda i on je samo agresivan prema psima i to muzjacima, zato ja se uopste ne plasim da ce biti problela! 8-) 8-) 8-) :) :) :)
 
Не закувавајте сад ситуацију!

aaaaaaaaaa, ја сам ти одговорила на питање које си ми поставила на теми о питовима. Имаћеш стварно "моћног" пса, да тако кажем, и стварно би било фер и коректно да се са њим понесеш максимално одговорно. Не треба да ти импонује ни мало што ће (можда) бити јако опасан, разумем да ти треба за чување локације али би било добро да га одведеш на дресуру кад за то дође време да би себе сачувала потенцијалних проблема.
Ако је тачно како Мачкић цитира да си изјавила да ти није битно што ће бити агресиван према псима, да ти кажем - и те како је битно! У праву је она, неком због тога можеш гадно да се замериш. Друго, то може бити пас, сутра може бити човек! Замисли да твој пас нападне мог - шта мислиш, како бих се ја осећала? Јел треба да кажем "па нека, десило се, идемо даље"????? Буди сигурна да се не би завршило на томе. А о нападу на људе и још горе - децу, да не причам. Зато је јако важно да га социјализујеш и издресираш.
 
Cao Ema, reci mi koliko godina imas?
Vidi, verujem ja tebi da ces se na najbolji nacin brinuti o toj kuci, i da njemu nece nista nedostajati. Ali ono sto moras da shvatis je da su i rotovi i mastifi i pitovi izuzetno dominantne rase. Veruj mi ne zelis da znas kako izgleda kad takav pas preuzme kontrolu nad svojim vlasnikom i svima u kuci, a to je ono sto je odlika tih rasa - da uvek pokusavaju da tebe podcine sebi. Ne kazem da te nece voleti, nego cete te jednostavno staviti na "lestvicu" ispod sebe, a onda ce ti biti duplo teze da onda sebe ponovo stavis u ulogu vlasnika.
Prica je prosta, a glasi - on mora tebe da slusa sta god da se desavalo. Tek kada to postignes znaces da ti je pas pod kontrolom. Znaci kad ti kazes idemo, to znaci idemo a ne samo da njusnjem jos ovo pa cemo da krenemo; kad kazes dodji ovamo to znaci to a ne cek jos malo da se priblizim, pa cu te onda mozda poslusati. Vidjala sam ljude koji nisu ni deca ni tinejdzeri, koji sa sobom vode vidno agresivne pse i sebe lazu da su ti psi pod kontrolom. Znam jednog decka koji ima 20 i kusur godina, ima staforda kojem mora pedeset puta da kaze dodji ovamo dok ga ovaj ne poslusa. To tebi nikako ne sme da se desi ako zelis da ti taj kucov izraste u psa koji ce biti pod tvojom kontrolom.
I ono sto je najbitnije je da shvatis da je svaki pas prica za sebe, i da tvoj pas moze da bude dobrica od prvog dana, a isto tako moze da na tebe gleda kao na poslugu koja je tu da njemu sluzi.
Verujem da ne zelis da ta kuca na kraju zavrsi na lancu ispred kucice zbog toga sto se ne moze vise kontrolisati.
Samo ozbiljno shvati i tog psa i ovo sto sam ti napisala, i necete ni ti ni on imati problema.
 
E ovaku cu i ja sledeci put fino da objasnjavam pa necu da ispadam sadista!!! hahaha
NA to sam ja mislio kad sam rekao da moras takve pse i da udaris ako treba. Bas o tome o cemu si ti pricala, znam primere gde gazda uci svog staforda npr da dodje na hranu, i sad on ga uci par nedelja a ovaj opet nece da dodje kad mu kaze, zato kad ga je posle zvao par puta, ovaj nije hteo da dodje, gazda ga je istukao i posle ga je pratio kao bubica! Prosto je cinjenica da neke rase imaju urodjenu dominaciju i to je tako. Ako neces da bude pas koji ce kad poraste da ti rezi na decu mora da ima cvrstu dresuru dok je mali i jos tada da nauci gde je njegovo mesto! Moje misljenje je da si ti jos uvek mala za psa te kombinacije, jer je jako redak slucaj da se on ponasa kao ''beba'' pogotovu ako nemas nekoga ko cete usmeravati a i onda ne znam koliko si spremna da budes ostra prema njemu kad bude to trebalo! E sad mozda gresim, mozda sve bude kako treba, ali ima toliko kuca drugih koje isto mozes da usvojis sa kojima ces se mnogo manje cimati pri odgoju a isto ce ti pruziti ljubav... ja zato i obozavam boxere jer su jako hrabri psi ali samo kad treba, kad ga odgojis kako treba oni su jedna od najblesavijih rasa! Npr. volim jako i pitove i staforde i bul terijere ali ih nikad ne bi drzao jer iziskuju mnogo vise ostrine pri odgoju i mnogo vise truda da bi se njihova urodjena dominacija umirila na neki zadovoljavajuci nivo, a i onda ne mozes da budes siguran dal ce jednog dana da pukne! Kazem opet ima jako puno pasa te krvi koji su dobrice, a ima i puno psa koji vaze za dobrice pa su ludi! Ali rizicno je sve u svemu uzimati tu kombinaciju ako nemas iskustva sa psima.
Bas sam se danas video sa odgajivacem kod koga je verdi jos uvek, mada treba da ode za par dana i rekao sam mu za tebe i tvoju odluku o tom psu, i on je rekao pa dobro, nek proba pa ce videti. Tako da to je mozda i najbolji savet, ako toliko zelis bas tog psa, uzim ga ali nemoj posle da ga vracaas sa godinu dana ako bude nekontrolisan. uvek sam bio protiv tih kombinacija ako ne mogu da ga odgojim kako ocu vraticu ga. Uvek treba uzimati psa temperamenta koji mozes da kontrolises!
 
mackic imam 14 godina, hvala i tebi i designpari sto brinete i hvala vam na savetima ali ako ga ne uzmem oseca cu se kao da sam ga napustila zato ne mogu to da uradim. (danas u parku se jedan staford igrao sa pudlicom) sta ako mu ne nacu novog gazdu samo zato sto je mesanac, sta ako ga niko ne uzme, ne zelim da taj pas pati negde napusten zbog nekog ne odgovornog gazde. ako ga sterilisem on nece biti tako agresivan a ja sam uglavnom protiv toga (i protiv secenja repa i usiju kod nekih pasa) znam da je to ne humano, ali nemogu da ga drzim u boxu, samo zato sto je napolju opasno zar ne shvatate nemogu zauvek da se krijem unutra samo zato sto je napolju opasno i samo zato sto cu biti (i on) povredjeni! zasto je snezana otvorila vrata vestici jer nije mogla zauvek da se krije samo zato sto ce biti povredjena( to je moja zivotna poslovica) ali naisao je princ i zivot (ili smrt) joj promenio! ja necu da dozivotno cekam da mi mama dopusti da uzmem psa jer mi je ovo poslednja sansa kod nje! ona voli pse ali sto dalje od kuce to bolje (shvatate). ja sam avanturista i meni strasno radi adrenalin kada nesto radim i znam da cu biti povredjena zato sam sva u oziljcima od brade do nogu. NECU da ga OSTAVIM samo zato sto je OPASNO!!!
 
Pa ti si jos devojcica i jako je neodgovorno od tebe da ulazis u neku pricu koju ces tesko da izguras, pogotovu sto se radi o zivom bicu! Nije to skakanje bandzijem ili voznja motorom pa da neces da odustanes zato sto je opasno! to jos danas mozes da nadjes 5 pasa u ponudi u azilu, ljudi sa foruma ce ti prvi ponuditi par pasa! Koliko samo pasa ima koji su ostavljeni pa ni njih niko nece da uzme ako vec tako razmisljas, veca je verovatnoca da ce neko uzeti to stene nego nekog odraslog psa, ako si vec toliko u toj prici spasavanja zivotinja! Niko ti odavde nije rekao da ne uzimas zivotinju, nego smo te uputili i savetovali da ne uzimas tako mala psa takvog dominantnog karaktera! Tesko ces ga kontrolisati jer ne mozes sa 14 godina da imas toliko iskustva u dresuri psa!
I nikad nemoj na zivotinji da isprobavas svoj ''avanturizam'' jer sam i ja avanturista koji je svasta probao i radio u zivotu pa sam opet jako savestan kad je pas u pitanju i uvek sam se oko svega prvo dobro raspitivao i savetovao pre nego sto sam pravio ikakve poteze! Treba da znas da ce ti taj pas biti dugo pored tebe a ne samo sada kad ga jako zelis.
Ako nista bar si dobro upozorena u sta se upustas...
Uzivaj kad uzmes kucu
 
HVALA ali vi nerazumete da je moja mama jedva pristala necu da izgubim tu priliku! i ako sam svesna posledica! naravno da ima oca koji zna kako sa psi takvog karaktera ali posle ove vase price ne znam sta da kazem? da li da ga ne uzmem? da li da ga uzmem?
kazite mi odgovor iz duse?!
 
Ako ces ga uzimati postoje dve opcije - jedna je da ga odmah (tj cim napuni 5-6 meseci) vodis na dresuru, gde ces ti da ga vaspitavas a dreser ce ti objasnjavati kako, a druga opcija je da ti i svi u kuci ulozite maksimalno u pravilan razvoj i socijalizaciju ovog psa.
Ja bih ti preporucila da ga ipak vodis na dresuru, ali ako se odlucis za to da ga vi u kuci vaspitate onda nece moci da bude izvlacenja tipa ne mogu sad da mu posvetim vreme moram da radim ovo ili ono.
Usput ne znam da li znas, ali posto je u pitanju velika rasa, on ce kompletno sazreti tek sa pune 3 godine (a nekad i sa pune 4). Sve to vreme njegovog odrastanja ti ces morati da ga vaspitavas, i da mu ne dozvoljvas da u bilo kojem trenutku bude dominantniji od tebe. A on ce pokusavati da pomeri granice tvoje dobre volje na svakih nekoliko meseci. Nemoj da te zavarava njegovo ponasanje u prvih godinu dana, jer do napunjenih 1-1,5 godinu on ce u stvari biti stene, tj mladi pas. Tada ce verovatno hteti da se igra sa svima i izgledace ti kao da je sve pod kontrolom. Medjutim ono sto moze da se desi je da se ti opustis i da on kad navrsi taj period blesavog steneta shvati da ti u stvari nisi neki autoritet i pocne da se ponasa kako hoce.
E sad ono pitanje koje treba da postavis sebi je da li si apsolutno, stoposto, milion posto spremna da preuzmes takvu vrstu brige i odgvornosti na sebe? I pri tom nemoj da te ponese ta ideja da ti mama posle nece dati drugog psa da dovedes, jer drugih prilika i pasa ce biti koliko hoces. Znaci da li si spremna da tog psa svakog dana setas nekoliko km, da ga vodis na plivanje (kad god imas prilike), da ga socijalizujes kako treba, da mu napravis red koji cete oboje postovati, da ga onda naucis prvo osnovnim komandama, a onda to isto ponavljas na svakih 5 meseci, da mu ne dozvolis da uvek bude po njegovom, i da na kraju mozes sa sigurnoscu da kazes da te pas slusa i da je pod kontrolom?
Razmisli dobro, izvagaj svoje slobodno vreme, volju, strpljenje, jer od trenutka kad ga uzmes pa naredne tri godine od ce morati da bude tvoja konstantna obaveza.
 
Eto sve ti je lepo mackic objasnila, nije zezancija uzeti takvog psa! Pa daj tvojoj mami da procita ovo pa ce i sama shvatiti da je mozda bolje da uzmete nekog drugog psa! Kao sto sam ti rekao mislim da nisi dovoljno iskusna za ovakvog psa i mislim da ces u naredne 3 godine ti zeleti sto vise svog slobodnog vremena da koristis za sebe izlaske itd... Mozda zvuci blesavo i malo van teme ali nije zanemarljivo , ti sad imas 14 god i do svoje 17 kad deca najvise lude i najvise izlaze i prolaze kroz razne gluposti ti ces morati jako jako puno vremena da posvetis tvom psu! Ne kazem da ako uzmes nekog mirnijeg da neces morati da mu posvecujes paznju i da trosis vreme na njega ali sigurno ti nece trebati toliko truda da ga socijalizujes! Moj iskren savet ti je da potrazis jos neko stene, jer u svakom momentu ih ima koliko god oces za usvajanje, tako da nemoj da brines o tome, a to sto ti je mama pristala poslednji put na ovo bas stene mi je malo cudno... Zasto pa ne bi pristala ako joj kazes da oces samo da uzmes jedno drugo ali u istom dobu... Ako je pristala da uzmete tog mesanca, zasto nece da pristane na labradora ili bilo kog drugog? To mi bas nije najjasnije.
I jos jedna stvar ti ces krenuti u skolu, dal ti planiras da ces moci da ostavljas tvog psa po pola dana vezanog negde? Ja jedva uskladjujem svoje obaveze na faxu sa kerom, ali ja nisam svakodnevno na fakultetu a ti ces biti svaki dan u skoli! I onda kad se vratis moras da posvetis ostatak dana njemu! Ne kazem da ne treba da uzimas psa i da neces stizati, ali sigurno ce ti vreme biti dosta skraceno! A takvom psu ce trebati mnogo vise paznje i ulaganja u njegovo vaspitanje!
Dobro razmisli o svemu jer mogu da nastanu problemi kad porastete i ti i on. Moj krajnji savet je da potrazis jos neko stene koje nema u sebi tako jaku dominantnu karakternu crtu!
 
sto se tice setnje nebrini imam kucu u zvezdarskoj sumi, ovde je raj za pse , ali ga necu uzeti ako on bas toliko zahteva a meni ide prijemni ... moyda ubetim mamu da uymemo onu kaju jer mi se svidja! hvala vam!
 
Понела си се баш зрело у овој ситуацији самим тим што си проценила да такав пас није за тебе. Немој да мислиш да смо те ми одговарали од тога, сви су били искрени у свему што су ти написали а посебне похвале Мачкићу која је одвојила и време и труд да ти објасни ствари а са којима се у потпуности слажем!
 
Veceras sam iz Kneza donela kuce (NOA je poklanjala stence), malu zenkicu, staru mesec i po. Spontano sam odlucila, ali sam potpuno nespremna. Dali su mi za gliste dve tabletice, kupila sam neke granulice i to je to. Iako su je oni cistili od buva, jos uvek ima neke. Vec je uspela da mi se popiski na tepih , srecom kakila je na terasi. Rekli su mi da je vakcinisem za 5 dana.Sta da radim?
Ljudi, preslatka je!!!!!
 
za pocetak je odvedi kod veta,a zatim kupi knjigu o odgoju steneta. ako ima buve stavi joj front-lajn. nemoj joj davati bilo koje granulice,vec samo one za stence,nikako joj nemoj davati mleko. mozes kupiti i neki kalcijum i davati joj. i kaforten joj mozes davati. a sto se obavljanja nuzde tice,to ces morati da trpis jos dugo dok ne primi sve vakcine.
 
Ovako, za pocetak joj izmeri kilazu, jer se tablete protiv glista doziraju prema tome koliko pas ima kg. Jedna cela tableta ide na 10kg, pa srazmerno time joj daj kolicinu (znaci ako ima 5kg daj joj pola tablete, ako ima 2,5 i manje onda 1/4). Bitno je da je ocistis dan ili dva pre vakcinacije.
Pretpostavljam da ces je drzati u stanu dok malo ne poraste, pa ti onda preporucujem da kupis frontline sampon protiv buva (u pet shopovima se kupuje). On ce je ocistiti, ali nece spreciti potencijalne nove buve da se nakace na nju, tako da kad budes krenula da je izvodis kupi joj frontline ampulu.
Btw sacekaj da napuni puna dva meseca pre prve vakcinacije (jos uvek je mala za vakcinu, najbolji period je izmedju 2 i 2,5 meseca). I nemoj da je izvodis napolje dok ne primi vakcinu, mada i posle toga bi trebalo da je izvodis sa oprezom, ali tu vec mozes da pitas veta sta i kako.
Odlicno je to sto je kakila na terasi, pokusaj svaki put kad vidis da ce da piski da je izneses na terasu (stavi novine na to mesto gde treba da obavlja nuzdu), i shvatice vrlo brzo. Inace male kuce obicno piske posle jela, kad se probude, a ne retko i posle igranja. Jednom recju na svako malo ;) :D
Od hrane mozes da joj das granule za male kuce, mada ces morati da ih ili potopis u jogurt ili u toplu vodu, jer je jos malena pa nece moci lepo da ih izgricka. A mozes i da joj kuvas neko meso (bez kostiju) i dodas malo povrca ili pirinca. I naravno daj joj da jede 5 puta dnevno po mali obrok.
Eto valjda sam ti nekako pomogla, ako te jos nesto zanima pitaj. :D
 
Za kafortan i kalcijum sacekaj malo, nema potrebe za time do napunjenog 3, nekad cak i 4. meseca. Doziranje pogotovo kalcijuma je najbolje da ti veterinar odredi. Kafortan jos mozda i mozes da dajes na svoju ruku ali kalcijum nemoj jer on zna da se natalozi u telu ako ga ima previse, ili da ne bude delotvoran ako ga ima premalo.
 
Mackic, hvala ti puno. Granulice sam uzela za stence, ali nisu imali nista za buve u pet shopu. Jel sigurno 5 puta dnevno klopa, rekose mi 3 puta. Spomenuse mi i sardine - kada to da krenem da joj dajem? Ako veseras spava kod mene kod kreveta, jel odmah stvara naviku ili mogu da joj posle promenim mesto? Jos nesto - posto sutra radim, iz NOAe su mi rekli da mogu da je ostavim na terasi (sigurna je) dok se ne vratim kuci da je ne bi prljala?
Spava mi trenutno u krilu.
 
Pa posto je jako mala bolje je da je hranis 5 puta, jer ona u jednom obroku ne moze da pojede dovoljno hrane koja ce je drzati sitom vise od 6 sati. Ovako joj daj jedan obrok ujutru, ako mozes da stignes jedan oko jedan-pola dva, onda sledeci u 5-6, sledeci oko 8-9, i na kraju jedan pred spavanje (ovo je samo predlog, ti joj namesti sate rucavanja kada tebi, naravno, odgovara). Kroz neka dva do tri meseca ce doci vreme da joj smanjis na 4 obroka.
Mozes slobodno da je drzis pored kreveta, tacnije to ja svakome preporucujem (i moram da napomenem da sam do sada bila u pravu ;) ) jer ako kuca krene da cvili u sred noci, mozes samo da spustis ruku na nju, pomazis je malo i smirice se. Oni cvile pretezno jer su sami i osecaju se nezasticeno. Kad jednom shvati da si ti stalno tu, mocices da joj premestis krevetic gde god hoces.
Sardine ti ne bi preporucila da joj dajes, prvenstveno zbog onog ulja u kojem ih drze, moze da izazove proliv ili nesto jos gore. Ali zato mozes da joj kupis one papaline (to su one male ribice) u najblizoj ribarnici, i da ih joj skuvas, pomesas sa kuvanim pirincem i milina. Pogotovo sto tim ribama ne treba vise od 15ak min kuvanja.
A kolika ti je terasa? Postoji mogucnost da bude cvilela kad je ostavis samu, a onda ne bi bilo zgodno da uznemirava komsije da ti ne bi neko posle pravio probleme. Usput sutra ce biti 36C pa bi joj sigurno bilo prevruce napolju. Ja sam resava problem tako sto sam lepo sve tepihe sklanjala, tj urolavala, pa i ako se nesto desi nema mnogo muke pri ciscenju. A dobro bi bilo kad bi je ostavila u stanu ali da moze da izadje na terasu, jer posto je jednom vec obavila nuzdu tamo verovatno ce hteti opet.
Btw ko je od ljudi iz noe bio na standu kad si je uzimala?
 

Back
Top