Kako i zašto ste postali ateista?

Nema dokaza da su videli Boga, to je interpretacija. Covek nesto vidi i cuje, a onda sam interpretira kako on to shvata.
Kako drustvo napreduje, red je da odbacimo price o Bogu i koncentrisemo se na ono istinito...
Naravno da oni nisu videli nikakvog Boga, ali njihova mašta i priča kao i ludilo je bilo toliko uverljivo da su uspeli da nanesu veliko zlo nekim ljudima.
 
Ti nikako da shvatiš da bi nešto bilo religija mora da ima božanstvo. Ateisti nemaju nikakvo božanstvo.
Istorija jasno dokazuje da je bilo koje božanstvo samo deo ljudske mašte.
I ono što je jako važno zašto ateizam nije religija jeste taj što ateisti nisu homogeni kao vernici. Za ateistu je samo jedno bitno, a to je da ne veruje u bilo koje božanstvo. A kako će koji atesita da se ponaša to je njegova lična stvar za razliku od vernika koji ima jasna pravila ponašanja i učenja koja mora da sledi.
I prestani da iznosuš netačne tvrdnje da je ateizam religija. Mene lično takva tvrdnja ne vređa samo govorim da to jednostavno nije tačno.

Pa nije baš tačno. Postoje drevne ateističke religije kao što su Budizam i Đainizam. Zvanično postoje relegije, formalne religije koje nemaju božanstva, nemaju koncept Boga ili tvorca.

https://qz.com/india/1585631/the-ancient-connections-between-atheism-buddhism-and-hinduism

While Buddhism is a tradition focused on spiritual liberation, it is not a theistic religion. The Buddha himself rejected the idea of a creator god, and Buddhist philosophers have even argued that belief in an eternal god is nothing but a distraction for humans seeking enlightenment.

Zatim jasno je da nemamo istu definiciju religije: A definicja religije, veoma široka i sveobuhvatna, sa vikipedije glasi:
Религија представља скуп културних система, система веровања, и погледа на свет који се односе на човека и његов однос према Богу и свету који га окружује. Религија има потребу да објасни порекло и смисао живота, човека и универзума.

A te definicija je uzeta od:
Geertz, Clifford (1993). „Religion as a cultural system”. The interpretation of cultures: selected essays, Geertz, Clifford. London: Fontana Press. стр. 87—125.

Ateizam se apsolutno uklapa u ovu definiciju. Sistem verovanja i odnos prema bogu. Ateisti ne veruju da bog postoji. Radi se o verovanju i odnosu prema bogu. Ateizam nije ništa drugo do isključivao religijski koncept.


Nisu ni vernici drugih religija homogeni. Samo u hrišćanstvu postoji preko 300 pravaca ako ne i više, i svaki misli da je ispravan a da onaj drugi nije. A ako bi smo išli u detalje samo u Srbiji, ima razlika od sela do sela kako se treba ponašati prema hrišćanskim pravilima.
 
Naravno da oni nisu videli nikakvog Boga, ali njihova mašta i priča kao i ludilo je bilo toliko uverljivo da su uspeli da nanesu veliko zlo nekim ljudima.

Isto je tako i ateizam naneo veliko zlo nekim ljudima. Ateistička država kao što je bio Sovjetski Savez. Nacistička Nemačka je samo nekoliko godina imala sistem koncentracionih logora. Sovjetski Savez je bila imperija koja je preko 50 godina počivala na sistemu koncentracionih logora.

U gulazima, sovjetskom sistemu koncentracionih logora poubijano je preko 60 miliona ljudi. Činimi se oko 10 miliona Ukrajinaca, na primer, zgodno spomenuti danas. Takođe velika zla su naneta Kozacima.

Čak i u Jugoslaviji je bilo veoma slično. Tito je zvanično za sebe rekao da je ateista i formirana je politička atmosfera u kojoj je bilo opasno i veoma nepoželjno da ne budeš ateista. Ako si hteo da napreduješ u političkim, socijalnim ili privrednim krugovima morao si biti ateista. Nisi smeo da slaviš niti da ideš u crkvu, to je bilo posebno opasno jer bi te i komšija mogao prijaviti.
 
Isto je tako i ateizam naneo veliko zlo nekim ljudima. Ateistička država kao što je bio Sovjetski Savez. Nacistička Nemačka je samo nekoliko godina imala sistem koncentracionih logora. Sovjetski Savez je bila imperija koja je preko 50 godina počivala na sistemu koncentracionih logora.

U gulazima, sovjetskom sistemu koncentracionih logora poubijano je preko 60 miliona ljudi. Činimi se oko 10 miliona Ukrajinaca, na primer, zgodno spomenuti danas. Takođe velika zla su naneta Kozacima.

Čak i u Jugoslaviji je bilo veoma slično. Tito je zvanično za sebe rekao da je ateista i formirana je politička atmosfera u kojoj je bilo opasno i veoma nepoželjno da ne budeš ateista. Ako si hteo da napreduješ u političkim, socijalnim ili privrednim krugovima morao si biti ateista. Nisi smeo da slaviš niti da ideš u crkvu, to je bilo posebno opasno jer bi te i komšija mogao prijaviti.
Hitlerova Nemačka nije bila ateistička država. Hitler je bio veliki vernik.
Sovjeteki Savez je bio komunistička, a ne ateistička država. Osnovna karakteristika komunizma je kult vođe koji je obožavan jače nego Bog.
Što se tiče Jugoslavije rekao si sve same laži. Samo je partijskim funckionerima bilo zabranjeno da idu u crkvu inače ljudi su neometano slavili i božić i slavu. Samo što nije bilo na nivou verskog ludila kao što je to nažalost danas.
 
Pa nije baš tačno. Postoje drevne ateističke religije kao što su Budizam i Đainizam. Zvanično postoje relegije, formalne religije koje nemaju božanstva, nemaju koncept Boga ili tvorca.

https://qz.com/india/1585631/the-ancient-connections-between-atheism-buddhism-and-hinduism

While Buddhism is a tradition focused on spiritual liberation, it is not a theistic religion. The Buddha himself rejected the idea of a creator god, and Buddhist philosophers have even argued that belief in an eternal god is nothing but a distraction for humans seeking enlightenment.

Zatim jasno je da nemamo istu definiciju religije: A definicja religije, veoma široka i sveobuhvatna, sa vikipedije glasi:
Религија представља скуп културних система, система веровања, и погледа на свет који се односе на човека и његов однос према Богу и свету који га окружује. Религија има потребу да објасни порекло и смисао живота, човека и универзума.

A te definicija je uzeta od:
Geertz, Clifford (1993). „Religion as a cultural system”. The interpretation of cultures: selected essays, Geertz, Clifford. London: Fontana Press. стр. 87—125.

Ateizam se apsolutno uklapa u ovu definiciju. Sistem verovanja i odnos prema bogu. Ateisti ne veruju da bog postoji. Radi se o verovanju i odnosu prema bogu. Ateizam nije ništa drugo do isključivao religijski koncept.


Nisu ni vernici drugih religija homogeni. Samo u hrišćanstvu postoji preko 300 pravaca ako ne i više, i svaki misli da je ispravan a da onaj drugi nije. A ako bi smo išli u detalje samo u Srbiji, ima razlika od sela do sela kako se treba ponašati prema hrišćanskim pravilima.
Geertz je bio vernik i lupetao je takve gluposti. Ateisti jednostavno ne veruju tako da je jako debilno reći da mi ateisti verujemo. Mi znamo na osnovu istorijskih činjenica da Bog ne postoji i da je to ljudska mašta.

A ovo je još jedan od najboljih dokaza da Bog ne postoji. Zašto onda ima preko 300 pravaca samo u hrišćanstvu?
 
Geertz je bio vernik i lupetao je takve gluposti. Ateisti jednostavno ne veruju tako da je jako debilno reći da mi ateisti verujemo. Mi znamo na osnovu istorijskih činjenica da Bog ne postoji i da je to ljudska mašta.

A ovo je još jedan od najboljih dokaza da Bog ne postoji. Zašto onda ima preko 300 pravaca samo u hrišćanstvu?

Ti verovatno imaš mnogo bolju definiciju religije. Verujem neka definicija po kojoj ateizam ni slučajno nije religija. z:mrgreen:

Ajde molim te mi objasni kako je postojanje 300 pravaca u hrišćanstvu dokaz da Bog ne postoiji?
 
Isto je tako i ateizam naneo veliko zlo nekim ljudima. Ateistička država kao što je bio Sovjetski Savez. Nacistička Nemačka je samo nekoliko godina imala sistem koncentracionih logora. Sovjetski Savez je bila imperija koja je preko 50 godina počivala na sistemu koncentracionih logora.

U gulazima, sovjetskom sistemu koncentracionih logora poubijano je preko 60 miliona ljudi. Činimi se oko 10 miliona Ukrajinaca, na primer, zgodno spomenuti danas. Takođe velika zla su naneta Kozacima.

Čak i u Jugoslaviji je bilo veoma slično. Tito je zvanično za sebe rekao da je ateista i formirana je politička atmosfera u kojoj je bilo opasno i veoma nepoželjno da ne budeš ateista. Ako si hteo da napreduješ u političkim, socijalnim ili privrednim krugovima morao si biti ateista. Nisi smeo da slaviš niti da ideš u crkvu, to je bilo posebno opasno jer bi te i komšija mogao prijaviti.

Hitlerova Nemačka nije bila ateistička država. Hitler je bio veliki vernik.
Sovjeteki Savez je bio komunistička, a ne ateistička država. Osnovna karakteristika komunizma je kult vođe koji je obožavan jače nego Bog.
Što se tiče Jugoslavije rekao si sve same laži. Samo je partijskim funckionerima bilo zabranjeno da idu u crkvu inače ljudi su neometano slavili i božić i slavu. Samo što nije bilo na nivou verskog ludila kao što je to nažalost danas.

Pre nego što optužiš druge da su lažovi prvo pročitaj sa razumevanjem šta je rečeno.

Samo je partijskim funckionerima bilo zabranjeno da idu u crkvu
Ma je li? A inače da bi napredovao u političkim i privrednim krugovima nisi morao da budeš partijski funkcioner? Biti hrišćanin ili vernik je bilo nepoželjno u Jugoslaviji pa čak i da nisi partijski funkcioner. Kažem nepoželjno, nije da je bilo smrtno, ali je bilo nepoželjno. Kao što je danas poželjno da budeš veliki vernik, kao Vučić da ideš u Hilandar i tamo nešto serendaš, da slaviš božić itd. To je sve zato što ateizam kao i svaka druga religija ima značajnu ulogu u vladavini, kao bitan element u idološkoj vlasti.

Što se tiče Sovjetskog saveza... ako su već potrebne neke reference za nešto što je zapravo opšte poznato.

I dalje fanatički ponavljaš kako postoje nekakvi dokazi da bog ne postoji. Ja još uvek čekam da izneseš te dokaze, naučnike i naučne institucije koje su to potvrdile.
 
Pre nego što optužiš druge da su lažovi prvo pročitaj sa razumevanjem šta je rečeno.


Ma je li? A inače da bi napredovao u političkim i privrednim krugovima nisi morao da budeš partijski funkcioner? Biti hrišćanin ili vernik je bilo nepoželjno u Jugoslaviji pa čak i da nisi partijski funkcioner. Kažem nepoželjno, nije da je bilo smrtno, ali je bilo nepoželjno. Kao što je danas poželjno da budeš veliki vernik, kao Vučić da ideš u Hilandar i tamo nešto serendaš, da slaviš božić itd. To je sve zato što ateizam kao i svaka druga religija ima značajnu ulogu u vladavini, kao bitan element u idološkoj vlasti.

Što se tiče Sovjetskog saveza... ako su već potrebne neke reference za nešto što je zapravo opšte poznato.

I dalje fanatički ponavljaš kako postoje nekakvi dokazi da bog ne postoji. Ja još uvek čekam da izneseš te dokaze, naučnike i naučne institucije koje su to potvrdile.
Svhati jednu stvar da postoji bilo kakav Bog mi se ne odrekli bogova i boginja jer bi nas oni prvi pobili zbog takve izdaje.
Nije bilo poželjno, ali nije bilo zabranjeno, a to što smo mi Srbi prvaci u ljubljenu ****** za položaj i teške šlihtare to je naš problem. I ko priča takve priče? Oni koji su to vreme bili uhvaćeni u krađi i onda su u nekoj kafani bili borci protiv Tita i komunizma. Muka mi je od takvih!
Komunizam jeste bio ateistačka ideologija, ali to nije bio ateizam u pravom smislu te reči. Pravi ateizam je neverovanje u bilo koje božanstvo.
Ja sam se složio sa tobom da zvanična nauka nije rekla ni da Bog postoji niti da Bog ne postoji već da ne zna šta bi to moglo biti ako bilo šta tako postoji.
Sa druge strane ja kao i pojedini ateisti smo prilično sigurni da Bog ne postoji. Tako da mi nema šta da verujemo jer znamo da Bog ne postoji.
 
Ne, potrebno im je verovanje u nešto neopipljivo i uzvišeno, jer ima se na taj način čini da nisu oni direktno odgovorni
za stvari koje im se dešavaju, nego se to dešava jer je tako trebalo da bude...
Može, a i ne mora bit.
A šta ako ateistički pogled na svet upravo do istog dovodi?
Ako je ovaj svet nastao bez svrhe i smisla, onda opet možeš da radiš
šta god hoćeš bez odgovornosti, jer nemaš ni pred kim da odgovaraš.
 
Može, a i ne mora bit.
A šta ako ateistički pogled na svet upravo do istog dovodi?
Ako je ovaj svet nastao bez svrhe i smisla, onda opet možeš da radiš
šta god hoćeš bez odgovornosti, jer nemaš ni pred kim da odgovaraš.
Mnogima se ovo ne sviđa, ali to je činjenica. Ti imaš pravo i to je tvoja najveća moć da radiš šta želiš. Zašto bi bilo šta trebalo da ima smisla?
 
Ateizam se apsolutno uklapa u ovu definiciju. Sistem verovanja i odnos prema bogu. Ateisti ne veruju da bog postoji. Radi se o verovanju i odnosu prema bogu. Ateizam nije ništa drugo do isključivao religijski koncept.
:hahaha1:
Ovo znači. Kad niko ne bi tvrdio da postoji bog postojali bi ateisti koji bi rekli mi ne verujemo da postoji bog.
:hahaha1:
Ljudi moji šta sve ja neću da pročitam.
 
Kako?Lako, nije mi trebao ni Sinalco.Vere i bogovi u obliku u kojima se predstavljaju po raznim verovanjima, su nemoguća misija.Verovanje je samo verovanje, teorija bez dokaza i bez činjenica.Uostalom, koliko je nepravde i zla svugde oko nas, najlakše je okriviti onog gore ili onog dole, umesto prave krivce za sva zla i nepravde.Izrekae poput: "čudni su putevi Božji" ne piju vodu, to su izreke za naivan i izmanipulisan um koji nema "svoje ja" i ne ume da razmišlja svojom glavom nego mu je lakše da prihvati druge tuđe misli i izmišljotine.Dok je svest većine tih zavedenih takva kakva jeste, bogata manjina će i dalje da vlada ovim svetom i tom siromašnom većinom i sve će više da ih ubija u pojam i iskorištava za svoje prljave ciljeve.Ko malo više prati njihove namere i "agende", njemu je sve jasno.Opet, šta može pojedinac da uradi, ili neka šaka jada, ako većina ne stoji iza njih?Naravno, ništa.Ko god nešto i pokrene, taj će biti optužen, uhapšen, ili u najgorem slučaju, uklonjen i eliminisan.Kao u doba kauboja i indijanaca, smakneš poglavicu i ostali se razbeže na sve strane.Taktika "zavadi pa vladaj" se koristi još iz doba rimskog carstva, i odlično funkcioniše i dan danas.Razna spinovanja, dezinformacije i medijske manipulacije doživljavamo svakog dana.Neki sve to vešto izbegavaju, a neki ne vade nos iz tv-a i padaju i dalje na te manipulacije.1.000 puta izgovorena laž postaje istina, a dok se ta činjenica ne reši, ne možemo se osloniti ni na onog gore, ni na onog dole da nam reše probleme.Svest siromašne većine je najveći problem, a problem je što nisu svesni svoje nesvesti i hipnoze u kojoj se nalaze.
 
Možda, ali ja sam takvog dojma :flert:
Али јако само дође до тог дојма који везе с мозгом нема, славе ти?

Као атеиста, ако убијеш некога а не ухвате те, боли те уво. А ако си верник, следи ти сигурна казна. За жешће срање пострадају и сви твоји. Нема сакривање и не занима га јеси ли или ниси урачунљив.
 
Али јако само дође до тог дојма који везе с мозгом нема, славе ти?
:huh: Prvo, ljudi su bića kojima je potrebno verovanje u nešto neopljivo, uzvišeno. Potreban im je posrednik u tome. Primer toga su crkve. mada sam religija nije verovanje u Boga, jer postoje religije koje veruju u životinje , cveće, drveće
Као атеиста, ако убијеш некога а не ухвате те, боли те уво. А ако си верник, следи ти сигурна казна. За жешће срање пострадају и сви твоји. Нема сакривање и не занима га јеси ли или ниси урачунљив.
Opet je to sve u tvojoj glavi, zar ne? Bio ateista i vernik, ukoliko ubiješ negog, a otkriju te, sledi ti kazna koje je propisao zakon.
 
Prvo, ljudi su bića kojima je potrebno verovanje u nešto neopljivo, uzvišeno. Potreban im je posrednik u tome. Primer toga su crkve. mada sam religija nije verovanje u Boga, jer postoje religije koje veruju u životinje , cveće, drveće
И ова теза је небулозна. Нисам постао верник због било какве потребе а пошто си атеиста, значи ни ти а ни већина постера овде нема такву потребу, јер таква потреба не постоји осим у твојој причи.

Opet je to sve u tvojoj glavi, zar ne? Bio ateista i vernik, ukoliko ubiješ negog, a otkriju te, sledi ti kazna koje je propisao zakon
Није. Верник нема баш никакву могућност избегавања казне док атеиста може да се вади да је психички поремећен и тако избегне казну и ако га ухвате.
 
И ова теза је небулозна. Нисам постао верник због било какве потребе а пошто си атеиста, значи ни ти а ни већина постера овде нема такву потребу, јер таква потреба не постоји осим у твојој причи.
Ni u jednom svom postu nisam rekla ni da sam vernik nit da sam ateista, samo navodim da razumem i jedne i druge i da svako iz svog ugla ima opravdanja zašto je to što jeste...
Није. Верник нема баш никакву могућност избегавања казне док атеиста може да се вади да је психички поремећен и тако избегне казну и ако га ухвате.
Jeste, ako ateista ubije čoveka, baš će izbeći kaznu vadeći se da je neuračunljiv
 

Back
Top