Jesmo l' stoka il' smo stoka?

И када посматрамо животиње, опет и међу њима можемо пронаћи неке обрасце које сматрамо за искључиво људске и искључиво наметнуте од стране друштва. Моногамија није ништа мање природна од полигамије и промискуитета. Она је само у мањој мери заступљена, али је такође природна. Постоје читаве врсте животиња где моногамија није наметнута као друштвено пожељан вид односа, а опет животиње инстинктивно улазе баш у такве односе. Код птица постоји и такозвана друштвена моногамија, која је утврђена на тај начин што су женке које су биле упарене са стерилисаним мужјацима такође изводиле младе. Ту се ради о обрасцу одавања утиска моногамије, где пар све време проводи заједно, читав живот, али се ипак пронађу неки кратки тренуци раздвојености током којих се одвијају сексуални односи са другим партнерима, а ван очију посматрача.

Када се разговара о утицају друштва, често се занемарује значај мноштва различитих јединки. Од друштва је наметнут и образац да се не сме красти, лагати и убијати, а опет има појединаца који искрено и својом сопственом вољом и жељом такве активности не би вршили ни да таквих норми нема, али такође и оних који се управо служе тим нормама и њиховим унутрашњим противречностима и недореченостима како би и лагали и крали и убијали, али то назвали другачијим именом. Као што има и оних који их отворено крше.

Slozila bih se da su obe pojave prirodne, i dao si dobar primer o kradji, laganju.. ali nisam sigurna da li je drustveno nametnut taj obrazac, pre mislim da drustvo sprovodi osim kaznenih mera i one koje samo reinforsiraju pozitivno ponasanje u tim primerima. Opet, pitanje je zasto neciji kriticki um dovodi u pitanje, filtrira proces svesnog donosenja odluka... da li slagati, da li ukrasti, ubiti, a neciji odspava. Ako prenesemo to na dilemu poligamija/monogamija, kako donosimo konacno opredeljenje, ili smo vec predopredeljeni? Kao sto Lexa pita, da li presudni uticaj imaju norme, pravila, dogme.. kako god, ili pak genetsko nasledje? Sta nas deli na te dve grupe? Ne uzimam u obzir da je svako od nas poligamista jer je to samo moje uverenje, vec zasto neki to sprovode u delo a neki ne? Ne bi bilo lose otvoriti ovakvu temu na psihologiji.


А пазите на ову перспективу. И код нас, када су рурални обичаји у питању, након сахране умрлог се направи гозба и на њој већина присутних води пријатне и опуштене разговоре, смеје се и ћаска, трудећи се само да не пређу меру спољног одавања осећања жалости. Чак и те баријере често пуцају ако има довољно пића, па се воде и бучни разговори, некад чак и запева, на згражавање мањине. Не бих улазио у обичаје култура које на дан сахране праве весеље, али сам убеђен да се ситуација битно не разликује од наших сахрана и да и тамо само најближи жале, а да је код већине жалост кратког маха и интензитета. Разлика је само у томе што ће код нас та већина глумити жалост, а у тим културама мањина весеље и среће. Попут наших обичаја славља када се млада мушка глава испраћа у војску или рат, организује се весеље, а родитељима се кида срце од туге и плачу док се сви остали веселе.

Upravo to, ista stvar samo drukcije upakovana.. emocije su iste samo sto oni tuguju posle obreda a mi tokom. Samo je vreme ispoljavanja emocija dovoljno da u datom momentu ne razumemo te ljude. Interesantno, zar ne.
 
Tako je medo. Nego zasto se o tome iskreno ne prica.. mislim zasto ne biramo partnere i po tom kriterijumu.. ono otvorena veza.. je l' se tako zove ja naivna :zper: Retki to rade, mislim vecina je obmanuta po tom pitanju u startu.. cini mi se da je poligamija kao subkultura.. postoji, ali negde u ilegali. Svet bi bio mnogo srecniji kada bi skinuli te okove, al' cini mi se koliko smo odgovorni nestali bi ubrzo, STD i to.
Znaš, tu se onda postavlja pitanje i šta je za koga definicija poligamije, jer i tu postoje veliki rasponi.

Ovaj kultni argument "životinje su poligamne, dakle, to je normalno" nije baš tako primenjiv na ljude, i to ne samo zbog toga što su ljudi ipak na višem stepenu svesti i ne svode se na nagone, već i zbog toga što je životinjska poligamija usmerena isključivo produženju vrste.
Kod čoveka ni izbliza nije tako. Možemo da se lažemo letnji dan do podne, ali čovek ne praktikuje poligamiju/poliandriju jer teži što većem broju potomaka ili jer ne može da obuzda nagon.
Na ovim našim prostorima poligamija najčešće ima za cilj raznovrsnost seksualnih i/ili emotivnih veza. Negde je deo tradicije (ona geografska raznovrsnost koju smo pominjali), tj. kultura, a ne supkultura. Pa su i one međusobno suprotstavljene, recimo bračna poligamija nasuprot seksualne poligamije, više zakonitih supruga nasuprot otvorenim vezama.
Zanimljivo je da se svi "poligamisti" i vatreni zagovornici otvorenih veza koje ja poznajem izbezumljuju na predlog bračne poligamije, kao u islamu, 4 zakonite supruge. Isto tako, u društvima gde se praktikuje bračna poligamija, otvorene veze predstavljaju razvrat i nemoral. Ja moram priznati da više cenim muškarca sa 4 žene, nego onog sa 1 ženom i 3 švalerke.

A kako ćemo mi birati partnere? Što se mene tiče, jedini kriterijum je da postoji saglasnost druge strane sa seksualnim i/ili emotivnim ponašanjem koje smo izabrali u svom životu.
 
Читам ово Ваше и покушавам да се напамет присетим неких животињских врсти у којима постоји овакав образац понашања женки и никако ми не полази за руком. Вероватно постоје, али свакако такво понашање није карактеристично. Рекао бих да сте, по обичају, поново забрљали и неке ствари побркали, пошто код врсти на које највероватније мислите, женке бирају између већег броја мужјака, али у току сезоне однос имају само са једним, док тај један у току исте сезоне има однос са већим бројем женки. Ситуација је тако устројена да је свака женка увек оплођена, од оне са најбољим до оне са најгорим генетским материјалом, док код мужјака мање квалитетни често не ступе у однос никада, тако да је Ваша поента, опростићете, поприлично бесмислена.

Dovoljno je da izađete iz kuće i setićete se najbližeg i nama najpoznatijeg i najočiglednijeg primera vrste gde se ženka pari sa više mužjaka u jednoj sezoni, pa se to i na mladuncima vidi - obična domaća mačka. Nema na čemu.

Немојте. Реплицирао сам на упис у којем је изречена генерализација да се женке у животињском свету у сезони парења паре са што већим бројем мужјака, како би осигурале зачеће. Не усуђујем се да у старту тако нешто окарактеришем као чисту глупост и причу само брбљања ради јер биологија ипак није подручје којим довољно добро владам, али ми тако у први мах делује. Са друге стране, Ваша сугестија како би требало да будем нарочито захвалан за пример домаће мачке не стоји, јер се не ради о обрасцу о којем је реч.

A o kojem se to obrascu radi u slučaju domaće mačke?
Pari se sa više mužjaka u jednom periodu teranja zarad seksualnog užitka možebiti?

Не разумем, због чега мене питате о обрасцима сексуалног понашања домаће мачке? Ви сте то увели као контрапример тези, ваљда би требало да га Ви разрадите, а не да га само наведете, а саговорник да доказује поенту коју желите да направите.
Pa koga da pitam nego onoga ko tvrdi da to nije dobar primer za navedenu tvrdnju?
Lepo ja kažem, nema na čemu.
 
Znaš, tu se onda postavlja pitanje i šta je za koga definicija poligamije, jer i tu postoje veliki rasponi.

Ovaj kultni argument "životinje su poligamne, dakle, to je normalno" nije baš tako primenjiv na ljude, i to ne samo zbog toga što su ljudi ipak na višem stepenu svesti i ne svode se na nagone, već i zbog toga što je životinjska poligamija usmerena isključivo produženju vrste.
Kod čoveka ni izbliza nije tako. Možemo da se lažemo letnji dan do podne, ali čovek ne praktikuje poligamiju/poliandriju jer teži što većem broju potomaka ili jer ne može da obuzda nagon.
Na ovim našim prostorima poligamija najčešće ima za cilj raznovrsnost seksualnih i/ili emotivnih veza. Negde je deo tradicije (ona geografska raznovrsnost koju smo pominjali), tj. kultura, a ne supkultura. Pa su i one međusobno suprotstavljene, recimo bračna poligamija nasuprot seksualne poligamije, više zakonitih supruga nasuprot otvorenim vezama.
Zanimljivo je da se svi "poligamisti" i vatreni zagovornici otvorenih veza koje ja poznajem izbezumljuju na predlog bračne poligamije, kao u islamu, 4 zakonite supruge. Isto tako, u društvima gde se praktikuje bračna poligamija, otvorene veze predstavljaju razvrat i nemoral. Ja moram priznati da više cenim muškarca sa 4 žene, nego onog sa 1 ženom i 3 švalerke.

A kako ćemo mi birati partnere? Što se mene tiče, jedini kriterijum je da postoji saglasnost druge strane sa seksualnim i/ili emotivnim ponašanjem koje smo izabrali u svom životu.

Aham i u poligamiji postoje razliciti arsini. Eto ko bi reko.
 
Pa koga da pitam nego onoga ko tvrdi da to nije dobar primer za navedenu tvrdnju?
Lepo ja kažem, nema na čemu.

Колико сам ја схватио понашање мачака и куја у терању, оне не ступају активно у однос са више мужјака у потрази за што већим бројем партнера како би осигурале трудноћу, већ је однос са више мужјака изузетак и плод околности. На пример, парење са једним мужјаком пре него што се појави јачи и отера га. Таква врста односа се никако не уклапа у описани образац јер је плод околности и воље мужјака, а не инстинктивног понашања женке. Не знам да ли се слажете са овим. Мачка у терању се пари са оним мужјаком од неколицине који се избори за то, а са више мужјака само изузетно и условљено спољним фактором на који она не утиче. Други подебљани део у цитату мог уписа је неспретно и непрецизно преформулисање тезе, мислим да је чигледно да не треба то узимати као неко експлицитно тврђење на које се треба позивати или га треба оповргавати.

Пример који тражимо би требало да личи на ситуацију када се куја пари са више мужјака, где се они колегијално смењују. Међутим, чак ни то не одговара траженом обрасцу јер је и такво понашање изузетак, попут животињске хомосексуалности и условљено је непостојањем алфа-мужјака и мужјака вишег ранга. Оно није плод нагонског и инстинктивног понашања женке која се у току једне сезоне понаша тако како би обезбедила однос са више мужјака.
 
Poslednja izmena:
Znaš, tu se onda postavlja pitanje i šta je za koga definicija poligamije, jer i tu postoje veliki rasponi.

Полигамија подразумева заједницу или истовремену сталну везу. Понашање у којем особа мења партнере и има однос са више њих није нужно полигамно. Полигамно је само у случају да истовремено са више њих има формирану заједницу, формалну или неформалну. Уколико те заједнице нема, у питању је промискуитетно понашање, а не полигамно. Наравно, постоје и такве ситуације када је тешко повући разлику.

Животиње о којима говоримо и које узимамо за пример, као малочас мачке, нису ни моногамне ни полигамне - оне су само промискуитетне. Исто тако и муж који одржава пуну заједницу са женом, а са стране има односе са другима, може бити и полигаман и само промискуитетан. Полигамним односом се може сматрати ако има сталну љубавницу и изграђен и чврст однос са њом, уз неопходно одржавање исто тако потпуног односа са супругом како би се однос уопште и могао назвати полигамним, а не обичном променом партнера.
 
Poslednja izmena:
Колико сам ја схватио понашање мачака и куја у терању, оне не ступају активно у однос са више мужјака у потрази за што већим бројем партнера како би осигурале трудноћу, већ је однос са више мужјака изузетак и плод околности. На пример, парење са једним мужјаком пре него што се појави јачи и отера га. Таква врста односа се никако не уклапа у описани образац јер је плод околности и воље мужјака, а не инстинктивног понашања женке. Не знам да ли се слажете са овим. Мачка у терању се пари са оним мужјаком од неколицине који се избори за то, а са више мужјака само изузетно и условљено спољним фактором на који она не утиче. Други подебљани део у цитату мог уписа је неспретно и непрецизно преформулисање тезе, мислим да је чигледно да не треба то узимати као неко експлицитно тврђење на које се треба позивати или га треба оповргавати.

Пример који тражимо би требало да личи на ситуацију када се куја пари са више мужјака, где се они колегијално смењују. Међутим, чак ни то не одговара траженом обрасцу јер је и такво понашање изузетак, попут животињске хомосексуалности и условљено је непостојањем алфа-мужјака и мужјака вишег ранга. Оно није плод нагонског и инстинктивног понашања женке која се у току једне сезоне понаша тако како би обезбедила однос са више мужјака.

podvučeno: naprotiv, mačka se vrlo često pari sa više mužjaka. Njen period parenja, period kad je plodna, traje oko nedelju dana i ona se sve to vreme pari. Ukoliko se nađe u grupi od više mužjaka, pariće se sa onim koji se izbori, čak i ne samo sa jednim. Pobednik je samo prvi, ali ne mora da bude jedini. Ako naleti na usamljenog mužjaka, pariće se sa njim bez obzira da li je alfa ili ne. I tako nedelju dana.
Upravo je izuzetak da se u tom periodu pari samo sa jednim mužjakom jednom ili više puta, mislim da se to dešava samo u kontrolisanom parenju kod odgajivača. Verovatnoća da ulična mačka u leglu ima mačiće od samo jednog oca je minimalna.

bold: koliko je kolegijalnost u pitanju ne znam, ali viđala sam "redaljke" i to baš kod pasa, takođe po principu da je pobednik prvi, ali ne i jedini. To traje dok ženka ne kaže da je dosta.

p.s. Ženka pacova recimo može da se pari sa 200 mužjaka u jednom danu. E, to se zove kolegijalnost.
 
A o kojem se to obrascu radi u slučaju domaće mačke?
Pari se sa više mužjaka u jednom periodu teranja zarad seksualnog užitka možebiti?
Колико сам ја схватио понашање мачака и куја у терању, оне не ступају активно у однос са више мужјака у потрази за што већим бројем партнера како би осигурале трудноћу, већ је однос са више мужјака изузетак и плод околности. На пример, парење са једним мужјаком пре него што се појави јачи и отера га. Таква врста односа се никако не уклапа у описани образац јер је плод околности и воље мужјака, а не инстинктивног понашања женке. Не знам да ли се слажете са овим. Мачка у терању се пари са оним мужјаком од неколицине који се избори за то, а са више мужјака само изузетно и условљено спољним фактором на који она не утиче. Други подебљани део у цитату мог уписа је неспретно и непрецизно преформулисање тезе, мислим да је чигледно да не треба то узимати као неко експлицитно тврђење на које се треба позивати или га треба оповргавати.

Пример који тражимо би требало да личи на ситуацију када се куја пари са више мужјака, где се они колегијално смењују. Међутим, чак ни то не одговара траженом обрасцу јер је и такво понашање изузетак, попут животињске хомосексуалности и условљено је непостојањем алфа-мужјака и мужјака вишег ранга. Оно није плод нагонског и инстинктивног понашања женке која се у току једне сезоне понаша тако како би обезбедила однос са више мужјака.

davno se ovako slatko na forumu nisam smejala :lol:

tema o seksualnim preferencijama obicne domace macke :hahaha:


medo-mLogo si pametna:rumenko:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Tako da ne razumem silna skandiranja kako bi trebalo da 'pustimo prirodu da cini svoje'
Svako uredjuje svoj zivot kako misli da treba, i neka na tome ostane

A to proklamovanje poligamije 'kao jedinog moguceg prirodnog stanja' je osim sto je netacno, i totalno iskljucivo:)
 
Tako da ne razumem silna skandiranja kako bi trebalo da 'pustimo prirodu da cini svoje'
Svako uredjuje svoj zivot kako misli da treba, i neka na tome ostane

A to proklamovanje poligamije 'kao jedinog moguceg prirodnog stanja' je osim sto je netacno, i totalno iskljucivo:)


...niko ovde nije proklamovao poligamiju kao jedino mogucce...samo se zheli pokazati da MONOGAMIJA NIJE JEDINA I MOGUCCA KOD HOMO SAPIENS-a...!!!...;)
 
podvučeno: naprotiv, mačka se vrlo često pari sa više mužjaka. Njen period parenja, period kad je plodna, traje oko nedelju dana i ona se sve to vreme pari. Ukoliko se nađe u grupi od više mužjaka, pariće se sa onim koji se izbori, čak i ne samo sa jednim. Pobednik je samo prvi, ali ne mora da bude jedini. Ako naleti na usamljenog mužjaka, pariće se sa njim bez obzira da li je alfa ili ne. I tako nedelju dana.
Upravo je izuzetak da se u tom periodu pari samo sa jednim mužjakom jednom ili više puta, mislim da se to dešava samo u kontrolisanom parenju kod odgajivača. Verovatnoća da ulična mačka u leglu ima mačiće od samo jednog oca je minimalna.

bold: koliko je kolegijalnost u pitanju ne znam, ali viđala sam "redaljke" i to baš kod pasa, takođe po principu da je pobednik prvi, ali ne i jedini. To traje dok ženka ne kaže da je dosta.

p.s. Ženka pacova recimo može da se pari sa 200 mužjaka u jednom danu. E, to se zove kolegijalnost.

Опростићете ми онда на недовољној упућености, али по казивању људи за које знам да поседују више мачака, а што су ми и након ових прича са теме потврдили, мачка се пари са мужјаком који успе да се избори за њу са другима, односно са усамљеним мужјаком на којег налети. Њен евентуални промискуитет је условљен мужјацима и њиховом бројношћу и учесталошћу појављивања, а не активном ангажованошћу за однос са више мужјака како би "осигурала зачеће". Ако грешим, опростите, јер ми није намера да попујем, а у старту сам се оградио. Сигурно сте и приметили да је мој нешто оштрији одговор био упућен другом кориснику, за којег сам убеђен да нити је остављајући свој садржај имао неку дубину увида у понашање животиња, нити би своју тезу био у стању да представи на овакав начин како то чините. За пацове стварно не знам, али и одгајивачи паса потврђују да је обичнији образац онај који сам ја навео, тако да сам сад стварно у недоумици.
 
Вама је заиста немогуће на пристојан начин рећи када је доста? Хоћете ли престати да се свађате са мном и да провоцирате реакцију?

Није ми јасно због чега непрестано одржавате и поново покрећете комуникацију која се не тиче теме, а која је негативна и непристојна. Сматрајте се пријављеним, а ако не почнете пристојно и одрасло да се понашате, додаћу Вас и на листу игнорисаних корисника.

Хвала.
 

Back
Top