Jerusalimski sabor

Tako je robiveče i zato što su pagani sada čisti i otvorena su im vrata ulaska u Božji narod
Taaaaako je bato,eto konacno smo se poceli razumevati...
i razlika čiste/nečiste hrane više ne važi
A syto ne vazi kada je Bog pod smrtnom pretnjom zabranio SVOM NARODU da konsumira necistog mesa jer im to trebalo biti gadno ???
jer je ta razlika simbolizovala podjelu na čiste Izrailjce i nečiste pagane.
Gde ovo nadje teologije ti, jel moze vise detalja ?
Nadam se da se neces pozvati na viziju jer ces trada imati muke s cime da pretstavis ciste zivotinje ili jos preciznije jevreje !?
Napominjem,ako li je vizija zaista trebala pokazati da su neciste/ciste zivotinje simbolizirale Bozji narod/neznabosce onda mi pokazi gde je onda Bozji narod U TOJ VIZIJI !????????
Osim toga,ovo isto trebas pokazati i konkretnom Bozjom objavom iz SZ-ta !
 
Taaaaako je bato,eto konacno smo se poceli razumevati...

A syto ne vazi kada je Bog pod smrtnom pretnjom zabranio SVOM NARODU da konsumira necistog mesa jer im to trebalo biti gadno ??
Puno stvari je u SZ kažnjavano smrću.

Gde ovo nadje teologije ti, jel moze vise detalja ?
Nadam se da se neces pozvati na viziju jer ces trada imati muke s cime da pretstavis ciste zivotinje ili jos preciznije jevreje !?
Napominjem,ako li je vizija zaista trebala pokazati da su neciste/ciste zivotinje simbolizirale Bozji narod/neznabosce onda mi pokazi gde je onda Bozji narod U TOJ VIZIJI !????????
Osim toga,ovo isto trebas pokazati i konkretnom Bozjom objavom iz SZ-ta !
Pa srećo moja sam si rekao da su nečiste životinje u viziji simbolizovale pagane. Ajde sad mućni glavicom ako nečiste životinje simbolizuju pagane šta simbolizuju čiste životinje?
 
Puno stvari je u SZ kažnjavano smrću.
Navedi koje je to ponasanje/verska praksa iz SZ-ta bila okvalifikovana KAO GAD PRED BOGOM a da je to isto Bog kasnije legalizovao !??
Pa srećo moja sam si rekao da su nečiste životinje u viziji simbolizovale pagane.
U VIZIJI BATO,U VIZIJI a ne u realnom zivotu !!!

Ajde sad mućni glavicom ako nečiste životinje simbolizuju pagane šta simbolizuju čiste životinje?
U VIZIJI BATO U VIZIJI koju je sam aposto tumacio onako kako sam rekao i dokazao NJEGOVIM RECIMA !!!
 
Navedi koje je to ponasanje/verska praksa iz SZ-ta bila okvalifikovana KAO GAD PRED BOGOM a da je to isto Bog kasnije legalizovao !??
Постављаш питање како теби паше. Заповијест о чистој и нечистој храни ЈЕ УКИНУТА. Исто као што су укинуте заповијести о приношењу крвних жртава за које је такође било предвиђено да је гадно да се крше. Значи само зато што је нешто у СЗ описане као гадно пред Богом не значи да идаље важе заповијести на које се то односи.

U VIZIJI BATO,U VIZIJI a ne u realnom zivotu !!!


U VIZIJI BATO U VIZIJI koju je sam aposto tumacio onako kako sam rekao i dokazao NJEGOVIM RECIMA !!!
А ја ти објаснио зашто се мора односити и на те животиње у визији.
 
Ево и библијски доказ:
"24. И рекох вам: *Ви ћете наслиједити земљу њихову и ја ћу вам је дати у државу, земљу у којој тече млијеко и мед. Ја сам Господ Бог ваш, који вас одвојих од других народа. [*2 Мој 19, 5, 6.]
25. Зато разликујте стоку чисту од нечисте, и птицу чисту од нечисте, и немојте скврнути душа својих стоком или птицом или чим год што пуже по земљи, што сам вам одвојио да је нечисто.
26. И бићете ми свети, јер сам свет ја, Господ, и одвојих вас од других народа да будете моји.
" (Трећа Мојсијева 20:24-26).

Обратите пажњу на ријеч ЗАТО. Ја сам вас (Израиљце) одвојио од других народа (пагана) ЗАТО разликујте чисту од нечисте хране. Дакле заповијест о чистој и нечистој храни се доводи у директну узрочну везу са одвојеношћу Израиљаца од паганских народа. Зато св. ап. Петар у визији и види нечисте животиње као симбол за пагане јер је у СЗ већ то успостављено. Па пошто Израиљци више нису одвојени од других народа већ су сви народи чисти пред Богом тако су и све животиње чисте пред Богом и пред људима.
 
A jel cete ti i tvoji istoimiusljenici konacno prihvatiti tumacenje simbolike koju je dao sam apostol Petar ?
Evo kako je on to skontao:

Kao sto se jasno vidi,apostol Petar, koji je imao predmetnu viziju, shvatio je da mu je s njom Bog uputio poruku u kontekst njegovog/jevrejskog stava prema paganima i toga radi je apostol promenio taj stav i obznanio crkvi/ jevrejima da je i neznaboscima Bog dao pokajanje za zivot !!!
..napominjem da je u funkciji praviulnog razumevanja vizije Petru pomoglo i svedocenje onih tri pagana koji su potvrdili da im se andjeo Gospodnji javio sa porukom da ga potraze pa je sve to on stavio u kontekst same vizije !!!
On je to skontao tako da nečiste hrane više nema, pa da samim tim ni ljudi koji jedu
hranu koju je on smatrao nečistom nisu nečisti.
Da se na hranu odnosi vizija sasvim je očigledno po tome što se kaže ''zakolji i
pojedi''. Da je kontao tako kao ti, on bi nakon toga zaklao i pojeo pagane. Ne bi
im jevanđelje propovedao.
Simbolika mora da ima nekakav smisao koji je objašnjiv i razuman. Ovo
''zakolji i pojedi'' se nikako ne uklapa u tvoje tumačenje, što znači da je pogrešno.
 
Постављаш питање како теби паше.
Normalno bato,postavljam i formulisem pitanje u svrsi tekuce diskusije a svakako i u funkciji dokazivanja mojih teoloskih tvrdnji !
Заповијест о чистој и нечистој храни ЈЕ УКИНУТА.
Molim konkretnog Biblijskog dokaza pa onda krecem ja...
Исто као што су укинуте заповијести о приношењу крвних жртава за које је такође било предвиђено да је гадно да се крше.
A kakve veze ima kategorizacija ciste/neciste zivotinje sa Hristovom zrtvom kada se razlika zasnivala ISKLJUCIVO na anatomsku strukturu samih zivotinja !???
Jel Hristova zrtva uticala na tu anatomiju pa da danas svinjece recimo preziva ili da je mozda jegulja dobila ljuske !?? :kafa:
Значи само зато што је нешто у СЗ описане као гадно пред Богом не значи да идаље важе заповијести на које се то односи.
Ponavljam pitanje:

Koje je to ponasanje/verska praksa iz SZ-ta bila okvalifikovana KAO GAD PRED BOGOM a da je to isto Bog kasnije legalizovao !??

А ја ти објаснио зашто се мора односити и на те животиње у визији.
Pa jel se vizija odnosila na mesnu ishranu ili na odnos jevreja preme paganima ??????????? :kafa:
 
Poslednja izmena:
Taaaaako je bato,eto konacno smo se poceli razumevati...

A syto ne vazi kada je Bog pod smrtnom pretnjom zabranio SVOM NARODU da konsumira necistog mesa jer im to trebalo biti gadno ???

Gde ovo nadje teologije ti, jel moze vise detalja ?
Nadam se da se neces pozvati na viziju jer ces trada imati muke s cime da pretstavis ciste zivotinje ili jos preciznije jevreje !?
Napominjem,ako li je vizija zaista trebala pokazati da su neciste/ciste zivotinje simbolizirale Bozji narod/neznabosce onda mi pokazi gde je onda Bozji narod U TOJ VIZIJI !????????
Osim toga,ovo isto trebas pokazati i konkretnom Bozjom objavom iz SZ-ta !
Nečiste životinje nisu simbolika za nečiste pagane. Mnogo je jednostavnije od toga.
Jevreji su one koji su jeli nečistu hranu smatrali nečistima. Ako nema nečiste hrane,
onda više nema ni nečistih ljudi koji nisu dostojni da čuju jevanđelje. Što komplikuješ
i praviš cirkus od Biblije? Ti izvrćeš viziju da bi svoja uverenja opravdao. A očigledno
tvoja uverenja nisu utemeljena u Bibljiji.
 
On je to skontao tako da nečiste hrane više nema,
Navedi konkretan Biblijski dokaz ili priznaj da je to tvoje licno misljenje koje je van okvirima Svetog Pisma !!!
pa da samim tim ni ljudi koji jedu
hranu koju je on smatrao nečistom nisu nečisti.
Da se na hranu odnosi vizija sasvim je očigledno po tome što se kaže ''zakolji i
pojedi''.
Jel sta god Petar zaklao te noci ili je promenio stav prema paganima ?????????????
Da je kontao tako kao ti, on bi nakon toga zaklao i pojeo pagane. Ne bi
im jevanđelje propovedao.
Alooo bre,jel ti citas sta sam ti rekao ???
Vizija je bilo simbolickog karaktera i nema nikakve veze sa realnim koljenjem/jedenjem vec sa realnim odnosom jevreja prema paganima !!!
Koji deo od ovog ne kontas ili ti tesko razumeti !??
Simbolika mora da ima nekakav smisao koji je objašnjiv i razuman.
Tako je i dao sam ti ga i to nije moje razumevanje vec SAMOG apostola Petra koji je imao tu viziju !!!
Ovo
''zakolji i pojedi'' se nikako ne uklapa u tvoje tumačenje, što znači da je pogrešno.
To ti onda sa Petrom rascisti jer je ON TAKO TVRDIO a ja ga samo citirao !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Navedi konkretan Biblijski dokaz ili priznaj da je to tvoje licno misljenje koje je van okvirima Svetog Pisma !!!

Jel sta god Petar zaklao te noci ili je promenio stav prema paganima ?????????????

Alooo bre,jel ti citas sta sam ti rekao ???
Vizija je bilo simbolickog karaktera i nema nikakve veze sa realnim koljenjem/jedenjem vec sa realnim odnosom jevreja prema paganima !!!
Koji deo od ovog ne kontas ili ti tesko razumeti !??

Tako je i dao sam ti ga i to nije moje razumevanje vec SAMOG apostola Petra koji je imao tu viziju !!!

To ti onda sa Petrom rascisti jer je ON TAKO TVRDIO a ja ga samo citirao !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ne histeriši. Lepo piše ''što je Bog učinio čistim ne nazivaj poganim''.
To je konkretan biblijski dokaz, a ne moje lično mišljenje.

Da je tako kako ti tumačiš, to bi bilo direktno odobrenje da zakolje pagane
i pojede ih, a ne da im porpoveda jevanđelje. Ne bi promenilo njegov odnos
prema paganima na bolje, nego bi ga pogoršalo. Eto sad su čisti pa može
i da ih zakolje i pojede.. :lol: e svašta ovde čovek može čuti..
 
SRAMOTA I BRUKA za citavog tvog "tabora", pobegli ste u miusju rupu ispred jednog "sektasa"koji postavlja "glupa pitanja"...
Ne postavljaš glupa pitanja, nego ne umeš da objasniš simboliku. Ništa ja
protiv simbolike nemam, ali ti ne umeš da objasniš šta u toj simbolici znači
''zakolji i pojedi''. Koga? Pagane?
 
"10. Само да се опомињемо сиромашних, што се и старах да тако чиним.
11. А када дође Петар у Антиохију, супротставих му се у лице, јер бјеше за осуду.
12. Јер прије него што дођоше неки од Јакова, *јеђаше с незнабошцима; а када дођоше, снебиваше се и одвајаше, бојећи се оних који су из обрезања.
" (Галатима 2:10-12).

Зашто се баш наглашава да су ЈЕЛИ са незнабошцима? Не само да су сједили или улазили код незнабожаца у кућу. Наравно јер би незнабошци на трпезу изнијели и храну која је за Јевреје била нечиста а што су Грци и Римљани редовно јели прије свега свињетину.
 
Ne histeriši. Lepo piše ''što je Bog učinio čistim ne nazivaj poganim''.
To je konkretan biblijski dokaz, a ne moje lično mišljenje.
A ja tri dao tumacenje SAMOG PETRA koji je to "klanje/jedeenje"stavio u kontekst jevrejskog odnosa prema paganima !
Da je tako kako ti tumačiš,
Ponavljam,dao sam ti TMACENJE SAMOG APOSTOLA PETRA, a ja ga samo citirao,koji deo od ovom ti tesko skontati !???????????
 
Ne postavljaš glupa pitanja, nego ne umeš da objasniš simboliku.
A sto bij ja to radio kad imamo obasnjenje SAMOG PETRA !??????????????????????????????
Ništa ja
protiv simbolike nemam, ali ti ne umeš da objasniš šta u toj simbolici znači
''zakolji i pojedi''. Koga? Pagane?
Ponavljam,nije MOJE da objasnjavam simboliku vec je to objasnjenje samog Petra !
 
A ja tri dao tumacenje SAMOG PETRA koji je to "klanje/jedeenje"stavio u kontekst jevrejskog odnosa prema paganima !

Ponavljam,dao sam ti TMACENJE SAMOG APOSTOLA PETRA, a ja ga samo citirao,koji deo od ovom ti tesko skontati !???????????
Pre toga su jevreji klali i jeli pagane? Ne.. Posle toga su trebali da ih kolju i
jedu jer su sad postali čisti?

Šta si bre objasnio. Možeš da ponavljaš do prekosutra jedno te isto, ali
objasnio nisi.
 
Šta sramota kad ti je sve odgovoreno. I zašto se ta vizija morala odnositi i na životinje i zašto je zapovijest o nečistoj hrani ukinuta. Sve fino pojašnjeno.
Hajde oko sokolovo pronadji mi tvoje/vase odgovpre na sledeca pitanja:


1. Jel sta god Petar zaklao te noci ili je promenio stav prema paganima ?????????????

2. A kakve veze ima kategorizacija ciste/neciste zivotinje sa Hristovom zrtvom kada se razlika zasnivala ISKLJUCIVO na anatomsku strukturu samih zivotinja !???

3. Jel Hristova zrtva uticala na tu anatomiju pa da danas svinjece recimo preziva ili da je mozda jegulja dobila ljuske !??

4. Koje je to ponasanje/verska praksa iz SZ-ta bila okvalifikovana KAO GAD PRED BOGOM a da je to isto Bog kasnije legalizovao !??
 
Hajde oko sokolovo pronadji mi tvoje/vase odgovpre na sledeca pitanja:


1. Jel sta god Petar zaklao te noci ili je promenio stav prema paganima ?????????????

2. A kakve veze ima kategorizacija ciste/neciste zivotinje sa Hristovom zrtvom kada se razlika zasnivala ISKLJUCIVO na anatomsku strukturu samih zivotinja !???

3. Jel Hristova zrtva uticala na tu anatomiju pa da danas svinjece recimo preziva ili da je mozda jegulja dobila ljuske !??

4. Koje je to ponasanje/verska praksa iz SZ-ta bila okvalifikovana KAO GAD PRED BOGOM a da je to isto Bog kasnije legalizovao !??
Naveo sam ti jasno zašto se vizija odnosi I NA PAGANE I NA ŽIVOTINJE i naveo sam ti primjer UKINUTE ZAPOVIJESTI za čije se kršenje u SZ govorilo da je gadno pred Bogom. I još sam ti dao jasan biblijski dokaz da je podjela na čiste i nečiste životinje povezana uzročno sa podjelom na čiste i nečiste narode.
 
Ne pogani čovjeka što ulazi u usta; nego što izlazi iz usta ono pogani čovjeka

Isusove reči iz jevanđelja po Mateju. Tako da je Petru i pre te vizije trebalo biti
jasno da ljude ne treba da odvaja na čiste i nečiste na osnovu hrane koju jedu.
 
Ne pogani čovjeka što ulazi u usta; nego što izlazi iz usta ono pogani čovjeka

Isusove reči iz jevanđelja po Mateju. Tako da je Petru i pre te vizije trebalo biti
jasno da ljude ne treba da odvaja na čiste i nečiste na osnovu hrane koju jedu.
Taaako je Jasna i evo sta je Isus mislio tim recima:

Mat.15,17-20:
"...Zar još ne znate da sve što ulazi u usta u trbuh ide, i izbacuje se napolje?
A što izlazi iz usta od srca izlazi, i ono pogani čovjeka.
Jer od srca izlaze zle misli, ubistva, preljube, kurvarstva, krađe, lažna svjedočanstva, hule na Boga.
I ovo je što pogani čovjeka, a neumivenijem rukama jesti ne pogani čovjeka..."

Kao sto se jasno vidi,poruka koju je dao Hristos bila je iskljucivo u kontekst licne higijene a ne u kontekst mesne ishrane !!!
 

Back
Top