Isus nije rođen 7. januara

Nije slavio rodjendan to si izmislio :)
dakle kad nadjes u Bibliji da je neko od Bozjih slugu slavio rodjendan citiraj mi iz Biblije.

Posto nema to je to :zpozdrav:

evo ko je slavio rodjendane

- - - - - - - - - -



......

Ti Arianna, ili ne vidiš dobro ili namerno izvrćeš. Ja lepo napisah šta je Avram slavio. Nisam rekao da je to rođendan već dan odvajanja malog Isaka od sise. Ali rekoh da nema izričite zapovesti od Boga da se to slavi pa je Avram to slavio. Pa iako nema izruičite zapovesti Avram nije paganin. E tako je isto i kada su dani rođenja i bilo koji dani upitanju.

Evo šta kaže apostol Pavle po pitanju slobodnog proslavljanja i obeležavanja dana:"Tako jedan razlikuje dan od dana, a drugi drži sve dane da su jednaki: svaki da bude uveren u svoju misao", Rimljanima 14,5. E ovo je osnovni hrišćanski princip. Ako ja slavim bilo koji dan u znak sećanja i zahvalnosti Gospodu za bilo šta ja to imam pravo i nije greh..samo da bude ono u skladu sa ovom rečima:"Koji razlikuje dane, Gospodu razlikuje", Rimljanima 14,6.

I ovo na kraju od apostola kao zaključak:"A ti zašto osuđuješ brata svojega? Ili ti zašto ukoravaš brata svojega. Jer ćemo svi izići na sud pred Hrista", Rimljanima 14,10.

Dakle, neporebno ukroavati nekoga što odvaja ili posvećuje određeni dan za festival (proslavu) ako time uzdiže i slavi Gospoda.
 
A to li je ta "zaverica"z:). A sad mi je jasno zašto insistiraš na "hazarskom" poreklu Jevreja. Dakle, tvoje rezonovanje je pre svega teološke prirode a ne istorijsko-činjenične:). Možda ja grešim ali vidim zapravo šta je po sredi. Istraživač, nisu Jevreji Hazari..jer nema o tome nikakvih opiljivih dokaza. Brate, pogledaj i pretraži istoriju..ne zna se tako dobro ni ko su hazari (najverovatnije obraćenici u nestorijnsko hrišćanstvo od strane azijata tj. azijskih naroda a zbog prakse držanja hebrejskih praznika i Mojsijevih propisa pomešani sa Jevrejima) i to na malom prostoru u Centralnoj Aziji, te tako hazari nemaju veze sa Jevreima i ta mala skupina obraćenika u Nestorijansko Istočno Hrišćanstvo je nestala odavno. Jevreji, su rasuti po celom svetu nakon pada Jerusalima 70.n.e i nema blage veze hazarsko poreklo današnjih Jevreja sa istinom. Jevreji su očuvali svoju autohtonu kulturu vekovima a male promene u jeziku su posledica primanja uticaja sa strane na izvorni te mikro-evolucija jezika tokom vremena. Nema moj Istražvač tu nikave zavere po tom pitanju.

Masoretksi tekst je takođe nezavistan od ilo kakvih hazara već samo jedan oblik paleo-hebrejskog. Jevreji svakako pričaju svojim jezikom od davnina sa malim mikro-evolutivnom promenama jezika.

Danasnji Jevreji su 90 % Khazari,tj. Askenjazi i govore Jidis ,a to je nemacki jevrejski. Ostali 10 % su Sefardi i govore Ladam jezik,a oni su stigli iz Spanije. Sad mi objasni koji su biblijski jevreji, oni koji su izasli iz pustinje :?:

A sto se tice mazoretskog teksta kako ces ga citati kada nema samoglasnike . :)
 
I kako gledaš na Jovan 14 u vezi Duha Svetoga, Oca i Sina? Da li možeš videti da se ovde radi o tri nezavisna i posebna entiteta?

Jovan 14,

2 Mnogi su stanovi u kući Oca mog.
3 I kad otidem i pripravim vam mesto, opet ću doći, i uzeću vas k sebi da i vi budete gde sam ja.
6 Isus mu reče: Ja sam put i istina i život; niko neće doći k Ocu do kroza me.

7 Kad biste mene znali onda biste znali i Oca mog; i odsele poznajete Ga, i videste Ga.

10 Zar ne veruješ da sam ja u Ocu i Otac u meni? Reči koje vam ja govorim ne govorim od sebe; nego Otac koji stoji u meni On tvori dela.

16 I ja ću umoliti Oca, i daće vam drugog utešitelja da bude s vama vavek:
17 Duha istine, kog svet ne može primiti, jer Ga ne vidi niti Ga poznaje; a vi Ga poznajete, jer u vama stoji, i u vama će biti.
18 Neću vas ostaviti sirotne; doći ću k vama.

20 U onaj ćete vi dan doznati da sam ja u Ocu svom, i vi u meni, i ja u vama.

Ja, ovde ne vidim trojstvo, vec samo jedninu.
A to znaci da kao sto pise u Jovan 4,24 da je Bog i duh, i kao sto pise u Jovan 1 da je Bog bio rec i uselio se telo, sto nam potvrdjuje Timotija poslanica: Bog se javi u telu.
To znaci da je Bog jedan,a titule tri: Otac, Sin i Duh.

Da vidim sta ces odgovoriti :?:

- - - - - - - - - -

Ja bih rekao da je entitet..mislim jedno od Lica Božanstva..dakle Duh Sveti je jedno, Isus je drugo a Otac treće. Ovde sam samo ukazao da Bog nije samo Duh Sveti ili samo Isus ili samo Otac.

- - - - - - - - - -



Isto što rekoh malo pre. Duh Sveti je zasebna Ličnost Božanstva kao što je to Sin i Otac. Svako naravno ima svoju ulogu, nekada se i prepliću ali je Duh kažem jedno a ne isto što i Otac ili Sin.

Nikada nije bilo , nit ce biti da su zasebne licnosti. I kako ces objasniti da je Bog licnost , jer licnosti smo mi , ljudska bica, licnost je bio Mesija, bio je ljudsko telo,a Duh jeste i pre i sada i zauvek Duh.
 
Danasnji Jevreji su 90 % Khazari,tj. Askenjazi i govore Jidis ,a to je nemacki jevrejski. Ostali 10 % su Sefardi i govore Ladam jezik,a oni su stigli iz Spanije. Sad mi objasni koji su biblijski jevreji, oni koji su izasli iz pustinje :?:

A sto se tice mazoretskog teksta kako ces ga citati kada nema samoglasnike . :)

Kazu u Izrailu hebrejske novone nemaju samoglasnike a citaju ih.
 
Danasnji Jevreji su 90 % Khazari,tj. Askenjazi i govore Jidis ,a to je nemacki jevrejski. Ostali 10 % su Sefardi i govore Ladam jezik,a oni su stigli iz Spanije. Sad mi objasni koji su biblijski jevreji, oni koji su izasli iz pustinje :?:

A sto se tice mazoretskog teksta kako ces ga citati kada nema samoglasnike . :)

Pa gde si Istraživalice našaz:)..nema te dugo.

Ajjooojjj..opet mi Hazarišešz:)...

Dobro, hajde ukratko da ponovim a ako baš toliko voliš o ovoj temi eto otvori nešto o Hazarima i Jevrejima...pa možemo tamo nastaviti.

Ovde ću samo kratko ponoviti da Jevreji nemaju veze sa Hazarima. Zaista sam istražio ovo pitanje detaljnije i sledeći je zaključak. Jevreji u Hazariji su činili manjinu ili samo jedan deo multietničke Hazarije. Hazari su uglavnom Turci Tatari, a bilo je i Jevreja ali i Slovena, i Avara, i Mađara i Huna itd...dakle mnogi narodi su činili Hazariju. Hazari nakon prihvatanja monoteizma uglavnom judaizstičke grane su se verski ali nikako etnički povezali sa Jevrejima. Jevreji su upravo čuvali svoj identitet i nisu se mešali sa Turcima ili Slovenima...bilo je vrlo malo i to naravno ređe nego recimo Sloveni ili Avari itd...jedna grupa Jevreja-Kohaim su bili poznati što su u potpunosti sačuvali sebe nepomešanima sa Hazarima ili drugim plemenima dok ostali iako su se mešali ono je bilo mnogo, drastično manje nego kod drugih naroda. Dakle, nema tog hazarskog ili Tursko-tatarskog kod Jevreja. Očuvali su se. To je inače u prirodi Jevreja..gde god dođu uvek imaju svoje posebne škole, svoju posebnu hranu i ne mešaju se sa drugima, vrlo su striktni po tom pitanju. Tako da bi bilo pravo natezanje tvrditi za Jevreje da su se toliko pomešali sa Hazarima da suizgubili svoj identitet. Ne, to je upravo suprotno od onoga što je karakteristika Jevreja.

Ne znam da li si gledao domaću seriju "Miris kiše na Balkanu"? Ako si gledao mogao si da vidiš realnu sliku Jevreja kako se ne mešaju sa drugima..kolik je skalndal ispao kada se Jevrejka udala za Pravoslavca..to u seriji je odraz stvarnosti. Sa druge strane i u Tori stoji da se seme Izraelovo ne meša sa drugima tj. nejevrejima. Zato su Jevreji kroz ceo srednji vek bili poznati i čak su obeleževani na Zapadu žutom trakom kao kasnije u doba nacizma i fašizma.

Tako da je ova priča koju pričaš osuđena na totalni fijsako jer nije potkrepljena istorijski već je istorijski dokazano upravo suprotno a i sa aspekta poznavanja jevrejske tradicije i običaja takođe je totalno nelogična. Nakon propasti Hazarije neki su otišli na Istok a manje deo na Zapad u Poljsku uglavnom ili Mađarasku. Ali oni su kao što rekoh otišli potpuno očuvavši svoj Jevrejski identitet. Tu su se dodatno pomešali sa svojim sunarodnicima koji su prispeli do njih sa Zapada i tako još više učvrstili svoj identitet..inače ih ne bi Jevreji sa Zapada prihvatali i mešali se sa njima tj. ovima iz Hazarije.z:)

Ako se hvataš za reči Benjamina Netanjahua ili nekih pojedinaca koji nešto tako tvrde, a istorijski i ideološki totalno nerealno, to je zbog tzv. Palestinske propagande koja se pojavili u novije vreme kod palestinskih Jevreja koji ljubomorno čuvaju svoje privilegije na tlu Palestine i ne žele da daju tlo Jevrejima van Palsestine zbog mogućnosti prenaseljavanja teritorije. E i to je sada jasno i poznato tako da nema više nikakvih tajni. Zato među nekim Jevrejima u Palestini izbija ovakvo gledište ne zbog istorijskih dokaza već zbog političke potrebe...minorna i mizerna propagnda. Ništa više.

Eto ja se potrudih da ovo malo bolje razumem i proučim pa kažem ako budeš želeo nožemo otvoriti posebnu temu da ne bismo previše odlutali od naslova teme.

- - - - - - - - - -

Jovan 14,

2 Mnogi su stanovi u kući Oca mog.
3 I kad otidem i pripravim vam mesto, opet ću doći, i uzeću vas k sebi da i vi budete gde sam ja.
6 Isus mu reče: Ja sam put i istina i život; niko neće doći k Ocu do kroza me.

7 Kad biste mene znali onda biste znali i Oca mog; i odsele poznajete Ga, i videste Ga.

10 Zar ne veruješ da sam ja u Ocu i Otac u meni? Reči koje vam ja govorim ne govorim od sebe; nego Otac koji stoji u meni On tvori dela.

16 I ja ću umoliti Oca, i daće vam drugog utešitelja da bude s vama vavek:
17 Duha istine, kog svet ne može primiti, jer Ga ne vidi niti Ga poznaje; a vi Ga poznajete, jer u vama stoji, i u vama će biti.
18 Neću vas ostaviti sirotne; doći ću k vama.

20 U onaj ćete vi dan doznati da sam ja u Ocu svom, i vi u meni, i ja u vama.

Ja, ovde ne vidim trojstvo, vec samo jedninu.
A to znaci da kao sto pise u Jovan 4,24 da je Bog i duh, i kao sto pise u Jovan 1 da je Bog bio rec i uselio se telo, sto nam potvrdjuje Timotija poslanica: Bog se javi u telu.
To znaci da je Bog jedan,a titule tri: Otac, Sin i Duh.

Da vidim sta ces odgovoriti :?:

- - - - - - - - - -

Ja sam tebe lepo pitao..da li primećuješ da u Jovanu 14 jasno bivaju razdvojeni Otac, Sin i Duh Sveti. Svako je zaseban za sebe..njihova priroda je Božanska, to znamo iz drugih tekstova Pisma ali ovde je bitno za tebe da shvatiš da su oni posebno i nisu ista ličnost. Naveo sam ti da Otac i Sin šalju Duha Svetoga, Sin ispunjava volju Oca...dakle sve tri Ličnsot Božanstva su razdvojeni...da li to primećuješ?
 
Pitam te ponovo sta za tebe znaci Licnost, za mene je to ljudsko bice,a za tebe je Bog, ocigledno je da si na pogresnom "koloseku".
Ili zaboravljas da u Tanahu Bog preko proroka govori i dokazuje da je jedan i nigde apsolutno ne spominje da su uz njega jos dva boga, vec kaze: "nemoj imati drugih bogova";
Sta govore stihovi iz Jovan 1, : Bog bi rec ; Rec useli se u telo :?:
Sta govori stih iz Timotija poslanici: Bog se javi u telu :?:

- - - - - - - - - -

Ja odgovorih , pa cu ponovo:

Ja, ovde ne vidim trojstvo, vec samo jedninu.
A to znaci da kao sto pise u Jovan 4,24 da je Bog i duh, i kao sto pise u Jovan 1 da je Bog bio rec i uselio se telo, sto nam potvrdjuje Timotija poslanica: Bog se javi u telu.
To znaci da je Bog jedan,a titule tri: Otac, Sin i Duh.
 
Sto se tice Khazara, ocigledno nisi procitao 13-sto Pleme, da vidimo sta pise:


Nekoliko godina kasnije, verovatno 740. n.e., car, njegov dvor i vojna vladajuća klasa, prihvatili su jevrejsku veru, i
judaizam je postao državna religija Hazara.
Bez sumnje,njihovi su savremenici tom odlukom bili zaprepašćeni, baš koliko i današnji naučnici kada su na taj podatak naišli u arapskim, vizantijskim, ruskim i
hebrejskim izvorima.
Ono o čemu može da se raspravlja, jeste sudbina jevrejskih Hazara posle propasti njihove imperije u dvanaestom ili trinaestom veku. Izvori na ovu temu su oskudni,
mada se krajem srednjeg veka pominju različita hazarska naselja na Krimu, u Ukrajini, Mađarskoj, Poljskoj i Litvaniji. Opšta slika koja se pomalja iz fragmentarnih podataka otkriva nam da su se hazarska plemena i zajednice selili u one oblasti Istočne Evrope - uglavnom u Rusiju i Poljsku - u kojima je y predvečerje savremenog doba bila najveća koncentracija Jevreja.
Zato se u Encyclopaedia Judaica, izdatoj 1973, osim
Danlopovog članka „Hazari" nalazi i poseban odeljak na temu
„Hazarski Jevreji posle pada carstva" koji su potpisali izdavači, a pisan je sa očiglednom namerom da umiri
one koji veruju u dogmu o „izabranoj rasi":
„Karaiti (fundamentalistička jevrejska sekta) sa Krima, iz Poljske i iz drugih krajeva, koji govore turskim jezikom,
svedoče o vezi sa Hazarima, što dokazi iz folklora i antropologije potvrđuju koliko i jezik. Čini se da je
priličan broj dokaza koji govore u prilog neprekidnog prisustva potomaka Hazara u Evropi."

Koliko je, y kvantitativnom smislu, značajno to
„prisustvo" kavkaskih Jafetovih sinova u Semovim
šatorima? Jedan od najradikalnijih zagovornika hipoteze o hazarskom poreklu Jevreja jeste A. H. Poliak, profesor srednjovekovne jevrejske istorije na Univerzitetu u Tel
Avivu. Njegova knjiga Hazaria (na hebrejskom) objavljena je 1944. u Tel Avivu, a drugo izdanje pojavilo se 1951.5
U uvodu piše o tome kako činjenice zahtevaju „nov pristup problemu odnosa između hazarskih Jevreja i drugih jevrejskih zajednica kao i pitanju koliko daleko možemo ići
pretpostavljajući da je to (hazarsko) jevrejstvo jezgro velike jevrejske zajednice u Istočnoj Evropi.. . Potomci ove zajednice - oni koji su ostali gde su i bili, oni
koji su se iselili u Sjedinjene Države i u druge zemlje i oni koji su otišli u Izrael - predstavljaju danas najveći deo jevrejske populacije u svetu."

- - - - - - - - - -

Istahrijevi napisi o tamnoputim Hazarima, kao i dela njegovih kolega,
nastala su na osnovu čuvenja i legendi, a mi ni danas ne
znamo išta više o fizičkom izgledu Hazara ili o njihovom etničkom poreklu.
 
Ti su izgnanici doneli i vizantijske umetničke zanate, naprednije metode u zemljoradnji i trgovini i
četvrtasto hebrejsko pismo.Iz Hazarije se, po
svemu sudeći hebrejsko pismo proširilo na okolne zemlje. Tako, Čvolson ukazuje na to da su „natpisi na nesemitskom jeziku (možda i na dva nesemitska jezika) pisani hebrejskim znakovima, nađeni na dva nadgrobna spomenika u Panagoriji i Partenitu na Krimu.
Prema tome, judaizacija Hazara bila je postupan proces koji
je, započet kao politički celishodan, polako hvatao koren sve
dublje u njihovoj svesti da bi konačno, u vreme propasti
Hazarskog carstva, stvorio verovanje u dolazak Mesije. Njihova
je verska opredeljenost nadživela državu i zadržala se, kao što
ćemo videti, u hazarsko-jevrejskim naseobinama u Rusiji i
Poljskoj.

- - - - - - - - - -

Među ostalim hebrejskim izvorima, tu je i „Kembridžski
dokument" (nazvan tako po Univerzitetskoj biblioteci
u Kembridžu, gde se sada nalazi). Otkrio ga je, krajem
prošlog veka, kembridžski učenjak, Solomon Šehter, zajedno sa drugim spisima od neprocenjive vrednosti, u
„Kairskoj Genizi", spremištu drevne sinagoge. (Geniza
- posebno skrovište u koje se, uz odgovarajući obred,
„sahranjuju" oštećeni svici Tope, molitvenici, i
oštećeni predmeti koji se koriste pri bogosluženju.
Obično se nalazi u podu sinagoge ili kraj nje, a ponekad i u jami na jevrejskom groblju. - prim. prev.) Dokument je y lošem stanju. To je pismo (ili kopija pisma)
od jedno stotinak redova na hebrejskom. Početak i kraj
nedostaju, pa je nemoguće saznati ko ga je pisao i kome
je bilo upućeno. U pismu se Josif lominje kao savremenik i kao „moj gospodar", Hazarija se naziva „našom
zemljom", pa se može zaključiti da je pismo, najverovatnije, pisao neki hazarski Jevrejin sa dvora cara Josifa,
za vreme života Josifovog, tj. da potiče uglavnom iz
istog vremena kao i „Hazarska prepiska"

- - - - - - - - - -

, Jehuda Halevi je napisao svoju nekad čuvenu knjigu Kuzari (Hazari). Halevija (1085-
1141) obično smatraju najvećim hebrejskim pesnikom Španije. Ta je knjiga, međutim, pisana na arapskom i
kasnije je prevedena na hebrejski.
 
Za razliku od Ruske hronike, ove epske pesme ne pominju Hazare ni njihovu zemlju po imenu. Umesto toga, govore o „jevrejskoj zemlji" i o njenim stanovnicima kao o
Jevrejskim junacima" koji su vladali stepama i tukli vojske ruskih kneževa.
Legende koje su među zapadnim Jevrejima kružile u
srednjem veku neobična su paralela ruskim bylinama. Da
navedemo Poliaka ponovo: „Ta popularna jevrejska legenda
ne pominje 'hazarsku' carevinu, već carevinu 'crvenih Jevreja'."
A Baron komentariše:
„Jevrejima iz drugih zemalja godilo je postojanje jedne
nezavisne jevrejsks države. Narodna mašta naišla je ovde na
possbno plodno tle. Baš kao što slovenski spovi, prožeti biblijskim sadržajima, govore o 'Jevrejima', a ne
o Hazarima, tako ou i zapadni Jevreji dugo posle toga
tkali romantične priče o tim 'crvenim Jevrejima', nazvanim tako možda zbog blage mongolske pigmeitacije mnogihHazara.

- - - - - - - - - -

Drugi deo polulegendarnog, poluistorijskog folklornog nasleđa
u vezi sa Hazarima, održao se i do savremenog doba i
Bencamina Dizraelija toliko očarao da ga je iskoristio za jednu
romantičnu istorijsku priču, Čudesnu bajku o Alroju.
U dvanaestom veku razvio se u Hazariji mesijanski
pokret, rudimentarni pokušaj jevrejskog krstaškog rata, sa namerom da se uz pomoć oružja, osvoji Palestina.
Začetnik ovog pokreta bio je hazarski Jevrejin, neki Solomon ben Duji (ili Rui ili Roj), kojeg su podržavali
njegov sin Menahem i jedan palestinski pisar. „Oni su
pisali pisma svim Jevrejima, blizu i daleko, u svim
zemljama oko njih... Govorili su da je došlo vreme u kojem će bog da sakupi Izrael, njegov narod iz svih zemalja
u Jerusalim, sveti grad, a da je Solomon Ben Duji - bog,
a njegov sin - Mesija."

- - - - - - - - - -

Prema jednoj teoriji, šestokraka „Davidova zvezda" koja krasi savremenu izraelsku
zastavu, počela je da prerasta u nacionalni simbol od
krstaškog pohoda Davida al-Roja. „Od tada se," piše Baron, „smatra da je šestokraka 'Davidova zvezda', ranije
uglavnom dekorativni motiv ili magijski znak, počela
da predstavlja glavni nacionalno-religiozni simbol
judaizma. Dugo je korišćena naizmenično sa pentagramom ili 'Solomonovim pečatom', pripisivana je Davidu
u mističnim i etičkim nemačkim spisima od trinaestog veka na dalje i pojavila se na jevrejskoj zastavi u
Pragu 1527."

- - - - - - - - - -

Ali i pre i posle mongolskog uspona, Hazari su poslali mnogo svojih
ogranaka u nepokorene slovenske zemlje, doprinoseći razvoju
velikih jevrejskih centara Istočne Evrope.

- - - - - - - - - -

Hazarsko poreklo brojnog i društveno nadmoćnog elementa jevrejskog stanovništva u Mađarskoj tokom srednjeg veka relativno je dobro dokumentovano.

- - - - - - - - - -

Dok je glavni put hazarskog egzodusa vodio ka zapadu, neke
grupe naroda su zaostale, uglavnom na Krimu iKavkazu, i tu formirale jevrejske enklave koje su se održale
sve do savremenog doba.
 
Istraživač, kao što rekoh ne bih ovde dalje o Hazarima i Jevrejima, slobodno otvori temu...samo evo još jednom da napomenem u vezi iznetog. Ovo što si prezentovao upravo potvrđuje ono što pričam. Ako si zapazio a i drugi mogu isto videti da se ovde radi pre svega o "legendama" koje se prenose. Dakle, nije istorijski nego legendarno-špeklativnog tipa pisanje. A kao šlag na tortu, ovo legendarno predanje se dodatno "prerađuje" i konstruiše tako u prilog hipoteze o Jevrejima Hazarima. Dakle, ništa tu nema istorijsku podlogu a ni takvu naznaku. Ja ti rekoh, Jevreji se ne mešaju sa drugim narodima i nepostoje istorijske naznake i mogučnost dokaza ppretvaranja Jevreja u Hazare. Veruj mi, ovo je toliko legendarno da nategnuto da svako ko čita i malo razume tematiku moće da uvidi koliko nema osnova ovome..kao što rekoh pisaću detaljnije o svakoj pojedinosti ako otvoriš temu..

Da se mi bacimo na ovu drugu temu..uskoro..na poslu sam...pozzz
 
Ja odgovorih , pa cu ponovo:

Ja, ovde ne vidim trojstvo, vec samo jedninu.
A to znaci da kao sto pise u Jovan 4,24 da je Bog i duh, i kao sto pise u Jovan 1 da je Bog bio rec i uselio se telo, sto nam potvrdjuje Timotija poslanica: Bog se javi u telu.
To znaci da je Bog jedan,a titule tri: Otac, Sin i Duh.

A da li vidiš da su Otac, Sin i Duh Sveti različiti!?

Hajde još jednom pogledaj Jovan 14. Evo recimo:

"I ja ću umoliti Oca i daće vam drugog utešitelja da bude s vama vevek. Duha istine, kojeg svet ne može primiti..", Jovan 14,16

Zašto je Duh Sveti "drugi"? Zašto nije isti? Ko je prvi?

Isus odgovori i reče mu: ko ima ljubav k meni, držače reč moju; i otac moj imaće ljubav k njemu; i k njemu ćemo doći, i u njega ćemo se staniti", Jovan 14,23

Zato Isus koristi množinu a ne jedninu kada govori o Ocu i Sebi? Zato što je više od jednog zar ne?

Pa kako onda stoji ova tvoja izjava:"Ja, ovde ne vidim trojstvo, vec samo jedninu".

Pa gde je ta jednina? Kada je glagol u množini i Isus jasno razdvaja Sebe i Oca.

Dakle, kako gledaš na ove stihove?
 
A da li vidiš da su Otac, Sin i Duh Sveti različiti!?

Hajde još jednom pogledaj Jovan 14. Evo recimo:

"I ja ću umoliti Oca i daće vam drugog utešitelja da bude s vama vevek. Duha istine, kojeg svet ne može primiti..", Jovan 14,16

Zašto je Duh Sveti "drugi"? Zašto nije isti? Ko je prvi?

Isus odgovori i reče mu: ko ima ljubav k meni, držače reč moju; i otac moj imaće ljubav k njemu; i k njemu ćemo doći, i u njega ćemo se staniti", Jovan 14,23

Zato Isus koristi množinu a ne jedninu kada govori o Ocu i Sebi? Zato što je više od jednog zar ne?

Pa kako onda stoji ova tvoja izjava:"Ja, ovde ne vidim trojstvo, vec samo jedninu".

Pa gde je ta jednina? Kada je glagol u množini i Isus jasno razdvaja Sebe i Oca.

Dakle, kako gledaš na ove stihove?

Vidi, ti si tradicionalni pravoslavc,a kao takav, trebalo bi da znas da je Konstantin naredio 325 godine u Nikeji, da se slavi trojsto koje je odredio, tako sto se biskupi nisu mogli dogovoriti.
ne ide ti u racun da je Bog Jedan i da ima tri Titule: Otac, Sin i Duh.

Pises: i u njega ćemo se staniti", Jovan 14,23

Kako cemo se to staniti :?:

Mesija nikog ne razdvaj, da te podsetim sta to znaci kada Mesija Tvrdi: Ja i Otac , Jedno smo, gde sad vidis Dve razlicitosti :?:
Razumem ja da kao tvrdokorni tradicionalista ne mozes da prihvatis jedninu, koja se non stop ponavlja u Tanahu, znaci, Ne postoji trojstvo, jer bi sam Svevisnji to naglasio, bas naprotiv, kaze da je on Jedan i da nema drugih bogova, a ti zelis da dokazes da postoje tri boga, a to te vodi u paganstvo ili mnogo bostvo,a to vise nije monoteizam.

Ne objasni za ovo : i kao sto pise u Jovan 1 da je Bog bio rec i uselio se telo, sto nam potvrdjuje Timotija poslanica: Bog se javi u telu.

Kako je moguce da se Bog uselio u telo, posto je on bio ta Rec, a ne Mesija :?:
 
Da li si ti uopste procitao, sta sam napisao, gde vidis da je ovo legenda :?:

Među ostalim hebrejskim izvorima, tu je i „Kembridžski
dokument" (nazvan tako po Univerzitetskoj biblioteci
u Kembridžu, gde se sada nalazi). Otkrio ga je, krajem
prošlog veka, kembridžski učenjak, Solomon Šehter, zajedno sa drugim spisima od neprocenjive vrednosti, u
„Kairskoj Genizi", spremištu drevne sinagoge. (Geniza
- posebno skrovište u koje se, uz odgovarajući obred,
„sahranjuju" oštećeni svici Tope, molitvenici, i
oštećeni predmeti koji se koriste pri bogosluženju.
Začetnik ovog pokreta bio je hazarski Jevrejin, neki Solomon ben Duji (ili Rui ili Roj), kojeg su podržavali
njegov sin Menahem i jedan palestinski pisar. „Oni su
pisali pisma svim Jevrejima, blizu i daleko, u svim
zemljama oko njih... Govorili su da je došlo vreme u kojem će bog da sakupi Izrael, njegov narod iz svih zemalja
u Jerusalim, sveti grad, a da je Solomon Ben Duji - bog,
a njegov sin - Mesija."
Ali i pre i posle mongolskog uspona, Hazari su poslali mnogo svojih
ogranaka u nepokorene slovenske zemlje, doprinoseći razvoju
velikih jevrejskih centara Istočne Evrope.

- - - - - - - - - -

Hazarsko poreklo brojnog i društveno nadmoćnog elementa jevrejskog stanovništva u Mađarskoj tokom srednjeg veka relativno je dobro dokumentovano.

- - - - - - - - - -

Dok je glavni put hazarskog egzodusa vodio ka zapadu, neke
grupe naroda su zaostale, uglavnom na Krimu iKavkazu, i tu formirale jevrejske enklave koje su se održale
sve do savremenog doba.
 
Kako cemo se to staniti :?:

Mesija nikog ne razdvaj, da te podsetim sta to znaci kada Mesija Tvrdi: Ja i Otac , Jedno smo, gde sad vidis Dve razlicitosti :?:
Razumem ja da kao tvrdokorni tradicionalista ne mozes da prihvatis jedninu, koja se non stop ponavlja u Tanahu, znaci, Ne postoji trojstvo, jer bi sam Svevisnji to naglasio, bas naprotiv, kaze da je on Jedan i da nema drugih bogova, a ti zelis da dokazes da postoje tri boga, a to te vodi u paganstvo ili mnogo bostvo,a to vise nije monoteizam.

Dobro, samo mi pojasni onda zašto Isus koristi glagol u množini? On kaže: "u njega ćemo se staniti". Dakle, množina a ne jednina. Možeš li to prvo da objasniš? I ono pre što sam te pitao..zašto je Duh Sveti "drugi" Utešitelj a ne "jedan" Utešitelj? ako onda nisu posebni Otac, Sin i Duh Sveti?
 
Vidi, ti si tradicionalni pravoslavc,a kao takav, trebalo bi da znas da je Konstantin naredio 325 godine u Nikeji, da se slavi trojsto koje je odredio, tako sto se biskupi nisu mogli dogovoriti.
ne ide ti u racun da je Bog Jedan i da ima tri Titule: Otac, Sin i Duh.

Otac i Sin nisu titule..već samo odnos u procesu spasenja. Tu mnogi greše jer tumače da je Otac-Sin neki odnos u kontekstu same prirode Boga. Ne, to je kao što rekoh i podvlačim odnos u procesu spasenja čoveka. No, to je druga tema..ali veoma važna jer se ovde otkriva koliko je ko razumeo problem greha i proces spasenja. To su osnovene teme naše vere hrišćanske ali upravo ovde postoji ogromno nerazumevanje jer se ne razume princip spasenja od greha..a svi mislimo da je to opštepoznato u hrišćanstvu. Ne to samo tako izgleda..nerazumevanje je ogromno.
 
Mesija nikog ne razdvaj, da te podsetim sta to znaci kada Mesija Tvrdi: Ja i Otac , Jedno smo, gde sad vidis Dve razlicitosti :?:

Dok čekam tvoj odgovor na ona pitanja u vezi glagolske množine i u vezi izraza "Drugi" Utešitelj, evo da odgovorim i na ovo pitanje šta znači "jedno smo".

Najpre primeti da Isus kaže "smo" tj. opet je pomoćni glagol "biti" u množini....zapazi to (Ja i Otac smo jedno.) Dakle, opet množina i opet razdvajanje. Ali to nije ništa neobično jer se pluralna jednina koristi i u Torah i u Jevanđelju kada je nešto sastavljeno "ujedno" iz delova. Tako se i za čoveka i ženu tj. Adama i Evo kaže "dvoje je jedno". E sad pogledaj po tvom rezonovanju bi ispalo da je čovek i žena isto jer stoji da je "jedno telo". Međutim, nije u bukvalnom smislu jedno jer je Adam ličnost za sebe a Eva za sebe...dakle sad to primeni na Oca i Sina.

Šta Isus podrazumeva kada kaže da su On i Otac "jedno"? Isto što i za Adama i Evu...čine celinu ali dve odvojene ličnosti Božanstva. Oni su "jedno" u namerama, stremljenju i ciljevima. Ali suština je da je Otac jedno a Sin drugo. A to nikako ne znači da to jedinstvo podrazumeva ono što ti podrazumevaš a to je da se njihova ličnost i posebnost dezintegrišu u ovom jedinstvu jer to nigde u Pismu ne može tako da se shvati kada god se govori o "jedinstvu" da li ljudi, da li nekih drugih stvorenja. Adam nije isto što i Eva niti obrnuto. Njihovo jednistvo ne dezintegriše njihove ličnosti već govori o jedinstvu u poreklu i u namerama, osećajima, duhu i svemu kako bi trebalo biti inače u braku.

Eto razmisli i o ovome.
 
Poslednja izmena:
Isus nije rođen 7. januara

Evo zanimljivog dokaza o tome kada je rođen Isus, što svakako nije moglo da bude zimi!

Kada je Bogomladenac došao na svet, evo šta se dešavalo: "A u istom tom kraju pastiri su noćivali pod vedrim nebom stražareći kod svoga stada" (Jevanđelje po Luci 2:8). Ovo nikako nije moglo da se događa u decembru ili januaru pošto su pastiri u Palestini silazili sa planine najkasnije do prve polovine oktobra i zatvarali ovce zbog hladne kišne sezone koja nastupa u drugoj polovini tog meseca. Primetićete da sama Biblija (u Pesmi nad pesmama 2:11 i Knjizi Jezdrinoj 10:9,13) dokazuje da zima u Palestini donosi kišu, zbog čega je sasvim izvesna nemogućnost da pastiri spavaju na otvorenom u decembru ili januaru. Tadašnji Jevreji su obično u rano proleće izgonili ovce u polja i pustinje, u vreme pred Pashu (Pesah) i tamo bi ih ostavljali do prvih kiša, piše Adam Klark u V tomu svojih komentara (strana 386). U nastavku teksta autor dodaje:

"Dok su boravili u polju, pastiri bi danonoćno stražarili pokraj svojih stada. S početkom prve kiše u rani mesec Marhešvan, a to su oktobar i novembar po našem kalendaru (pošto ovaj mesec počinje sredinom našeg oktobra), nalazimo da pastiri u to vreme čuvaju ovce na poljima tokom celog leta. Pa, budući da se tada još nisu bili vratili kući, argument da te godine oktobar još nije bio počeo samo je puka pretpostavka, kao i to da je rođen 25. decembra, kada na poljima nije bilo jedne jedine ovce; takođe je isključena mogućnost da je Isus rođen posle septembra budući da su ovce još uvek bile na otvorenom, i to noću. Na osnovu toga treba odbaciti pretpostavku da je Isus rođen u mesecu decembru. Hronologija nam ukazuje na činjenicu da su te noći ovce stajale na otvorenom".

Svaka enciklopedija i druga literatura od autoriteta tvrdi da Isus nije rođen 25. decembra. Katolička enciklopedija otvoreno govori o tome. Tačan datum rođenja uopšte nije poznat.


Zna li neko kad je rodjen,vidimo da autoriteti u oblasti religije to ne znaju,cak i priznaju javno.

izmedju 9 i 12 jula, dvije godine ranije

dosta je proslo od ovog pitanja, ima puno stranica a mrzi me citati redom, pa se izvinjavam sto upadam ako je neko vec dao odgovor

to sam ja nekad u mladosti nesto istrazivala i dosla do tog podatka, a nekoliko godina kasnije sam na tv cula da sam bila u pravu z:)
 
Kazu u Izrailu hebrejske novone nemaju samoglasnike a citaju ih.

Mislis na ove:

jewish-newspaper.jpg
 
Dobro, samo mi pojasni onda zašto Isus koristi glagol u množini? On kaže: "u njega ćemo se staniti". Dakle, množina a ne jednina. Možeš li to prvo da objasniš? I ono pre što sam te pitao..zašto je Duh Sveti "drugi" Utešitelj a ne "jedan" Utešitelj? ako onda nisu posebni Otac, Sin i Duh Sveti?

Staniti znaci prebivati s njim, znaci mnozina se odnosi na sve ,a ne na Mesiju.

23 Yeshua answered and said to him: He who loves Me will keep My word, and My
Father will love him: and We will come to him, and make our dwelling with him.


23 Odgovori mu Ješua i reče mu: "Tko ljubi mene, čuvat će moju riječ, a moj Otac će ga voljeti, a mi ćemo doći k njemu i boraviti s njim.

Ovo se odnosi na sve one koji ce pobediti smrt i duhovno prebivati u Bozijem carstvu.

Sto se tice utesitelja:

16 And I will ask of My Father, and He will give you another comforter1127 that will be
with you forever:
17 The spirit of Truth, that the world is not able to receive, because it has not seen, and
does not know. But you know, because [the spirit] abides with you, and is in you.

16 I pitat ću Oca svoga i on će vam dati drugog utješitelja koji će biti
s tobom zauvijek:
17 Duh Istine koji svijet ne može primiti, jer nije vidio, i ne zna. Ali znate, jer (duh) ostaje kod vas i u vama je.

Jovan 15,
26 But when the comforter comes, whom I will send you from My Father--the Spirit
of Truth who has proceeded from My Father--will testify concerning Me.

26 A kad dođe tješitelj koga ću poslati od Oca svojega - Duh Istine koji je došao od Oca mojega - posvjedočit će za mene.

Jovan 16,
7 But I tell you the truth: it is profitable for you that I go: for if I do not go, the Comforter will not come to you. But when I go, I will send the Comforter to you.

7 A ja vam kažem istinu: vama je korisno što idem, jer ako ne idem, ne dolazi vam utješitelj. Ali kad odem, poslat ću ti Utješitelja.


Sta vidimo ovde: Utesitelj, Duh Istine, Sveti Duh.

Jovan 4, 24: A Bog je i Duh;

Da vidimo kako se to objasnjava :

http://www.biblijski-monoteizam.com

,,Konvencionalna koncepcija Svetog duga kao zasebne i karakteristične Božanske Osobe predstavlja rast. To nije bilo verovanje u ranom hrišćanstvu. " - Bejsil Vilberfors, D.D.

U skladu sa ortodoksnom trijadologijom, Sveti duh predstavlja trećeg člana večnog Boga, jednakog Ocu i Sinu i podjednako večnog. Ova ,,Osoba" ili ,,karakteristika" Božanstva, međutim, nema lično ime. Pitanje koje su pokrenuli ne-trijadolozi, a koje glasi: ,,Da li Biblija stvarno podržava verovanje u treće ,,postojanje" (da se izrazimo trijadološkim rečnikom), koje se isto toliko razlikuje od Oca kao što se od njega Sin razlikuje?
Teško nam je da poverujemo da Sveti spisi, kada se pročitaju uz koristi koje pružaju kasnije vere, jasno predstavlja Svetog Duha kao ,,Osobu" (šta god to značilo - trijadolozi izgleda da nisu u mogućnosti da tu reč pouzadno definišu) koja se razlikuje od Oca i Sina. Uobičajena ali arbitrarna upotreba zamenice ,,On" za Duha nas je uslovila da mislimo na treće lice. Veoma drugačiji utisak se dobija kada se duh oslovi zamenicom ,,to"
,,Naša teškoća da prihvatimo Duha kao treće lice tročlanog Boga se ogleda u neverovatnom priznanju istaknutog grčkog pravoslavnog crkvenog vođe, Grigorija Bogoslovskog, koji je 381. godine izjavio: ,,Neki od mudrih ljudi među nama smatraju da je Sveti duh moć (energija), neki da je stvorenje a neki da je Bog, dok neki pak još uvek nisu voljni da odluče iz poštovanja prema Svetim spisima koji ne govore jasno na tu temu."

Gde je onda bilo Trojstvo tokom 300 godina koje su razdvojile ovu grčku tradiciju od smrti Apostola?

Ukoliko se pročešljaju standardni biblijski rečnici, postaje jasno da je 99% biblijskih podataka zadovoljeno ukoliko definišemo Duha kao Boga na efektivnom delu, Boga u komunikaciji, gde Njegova moć i ličnost na različite načine šire svoj uticaj na stvaranje.
Reč ,,duh" u Bibliji ima nekoliko različitih značenja, od kojih se sva odnose na osnovnu ideju o nevidljivoj moći i umu. U oba zaveta ,,Sveti duh" opisuje energiju koju Bog usmeri ka stvaranju i inspiraciji. To je Bog na delu i dodatak njegovoj ličnosti. Kad god Duh radi, u tom radu prepoznajemo prisutnost Boga: ,,Učini mi, Bože, čisto srce, i duh prav ponovi u meni. Nemoj me odvrgnuti od lica svog, i Svetog Duha svog nemoj uzeti od mene." (Psalmi 51: 10.11)

U stihu 33:6 u Psalmima postoji bliska veza između Božanskog Duha i Njegove kreativne aktivnosti: ,,Rečju Gospodnjom nebesa se stvoriše, i dahom usta Njegovih sva vojska njihova [Heb. ruach; LXX pneuma ]." Činjenica da ,,duh i ,,dah" predstavljaju prevode istih hebrejskih i grčkih reči ukazuje na ključno značenje duha u smislu kreativne moći Boga, energije koja stoji iza Njegovog govora.

Pošto je u pitanju Bog na delu, on je najličniji. On predstavlja Božiji domet. Duh Božiji predstavlja Njegovu ličnost koja je proširena na Njegovo stvaranje.Samim tim, Izraelova pobuna predstavljala je žaljenje Božijeg duha (Isaija 63:10).
Međutim, Sveti duh nema lično ime. Zašto se ni u jednom tekstu u Svetim spisima ne obožava Sveti duh, niti se iko moli njemu? Ni u jednom trenutku Sveti duh ne šalje pozdrave crkvama. Kada apostoli pišu svojim crkvama, pozdravi su uvek poslati od strane dve osobe, Oca i Sina. Prilično je izvanredno to što Pavle stalno izbegava da pomene trećeg člana Trojstva, ako veruje da on postoji. Kada Timotiju kaže da ima vere, on govori o nevidljivom prisustvu ,,Boga i Hrista i svojih izabranih anđela" (1.Timotije 5:21).

Naravno da je Duh Božiji ličan; on je Božija dunamis (moć) na delu. Ali Sveti Duh nije osoba koja postoji nezavisno od Boga; to je način na koji se govori o ličnom Božijem delovanju u istoriji, ili o ličnom delovanju uzdignutog Hrista u životu i svedočenju Crkve. Novi zavet (i zaista celokupna patristička misao) nigde ne predstavlja Duha, ništa više nego mudrost Božiju, kao nekog ko ima nezavisnu ličnost.

Kada Isus objavi dolazak Svetog Duha na Duhove on izjavljuje svoju nameru da će ,,poslati obećanje Oca svog na vas; a vi sedite u gradu jerusalimskom dok se ne obučete u silu s visine" (Luka 24:49). Termin ,,Duh Božiji" u jednom pasusu je zamenjen ,,prstom Božijim" u paralelnom tekstu (Matej 12:28; Luka 11:20). ,,Prst Božiji" teško da može da opisuje osobu.
 
,,A vi niste u telu nego u duhu; jer Duh Božji u vama živi. A ako ko nema Duh Hristov, on nije Njegov (Rimljanima 8:9). U istom pasusu Pavle govori o Duhu koji posreduje između svetaca. Pošto ni na jednom drugom mestu on ne priznaje Duha kao treću osobu, nije razumno misliti da on ne vidi razliku između posredovanja Duha i posredovanja Hrista koji je pomenut u istom kontekstu (Rimljanima 8:27, 34). Dok je sam Hrist sa Ocem, njegov Duh je aktivan u srcima vernika.

Sta pise Pavle u 1 Korincanima:
2, 11 Jer ko od ljudi zna šta je u čoveku osim duha čovečijeg koji živi u njemu? Tako i u Bogu šta je niko ne zna osim Duha Božijeg.

12 A mi ne primismo duha ovog sveta, nego Duha koji je iz Boga, da znamo šta nam je darovano od Boga;

Znaci ovo je dokaz da Bog jeste i Duh.

Komentari trijadologa Džejmsa Denija pružaju instrukcije:

Ono što nam ovde upada u oči jeste novo ime koje je dato Duhu -,,drugi Utešitelj". Zaista je u pitanju samo ime koje je novo. Na neki način ono daje brz odgovor na jedino obećanje Duha kog pronalazimo u Sinoptičkim jevanđeljima. iskaz ,,još jedan utešitelj" podrazumeva to da su sledbenici već iskusili jednog, pre svega se misli na samog Isusa. Sve dok je On bio sa njima, on ih je činio jačim, a kada je On otišao, Njegovo mesto je zauzeo Duh. Postoji još jedna moć sa njima sada koja im čini isto ono što je i Isus pre činio. Međutim, da li je on u stvari drugi? U Prvoj poslanici Jovanovoj , u stihu 2:1 upravo je Isus taj koji je Tešitelj (Utešitelj), čak i nakon Duhova, pa čak i ovde (Jovan 14: 18), On kaže, ,,Dolazim tebi." Prisustvo Duha je Isusovo samo prisustvo u vidu Duha.

- - - - - - - - - -

I ukoliko je Sveti duh zaista zasebna ličnost, da li je on bio Isusov otac, a ne Bog, tj. Otac? Upravo je Duh bio taj koji je prouzrokovao to da Marija zatrudni (Luka 1:35. Kada je zreli Apostol Jovan napisao svoju prvu posalnicu, on je sveo upotrebu reči ,,duh" na aktivnost Boga i njegov doprinos hrišćanima: ,,Po tom doznajemo da u Njemu stojimo, i On u nama, što nam je dao (deo) od Duha svog. [ek tou pneumatos autou]" (1. Jovan 4:13) .

Osobe, svakako, ne mogu da se izliju. Ali Bog može da pruži svoju bezgraničnu energiju. Jezik je poprilično neprikladan kada se opisuje Duh kao treće lice. U sledećem pasusu Jovan govori o Duhu kao ,,onome koji svedoči", jer sam po sebi predstavlja istinu u našim mislima (1. Jovan 5:6) Kao što je to dobro poznato, čuveni lažni stih sledi taj tekst. On govori o tri svedoka ,,u raju, Otac, Reč i Sveti Duh; i sva tri su jedan."
Ove reči ,,nemaju prava da stoje u Novom zavetu,,[18] One su izostavljene u modernim prevodima Biblije. Njihovo prvo pojavljivanje u Grčkoj se desilo 1215. godine, i to samo kao prevod Zapisa lateranskog saborasa latinskog jezika. Sve do XVI veka ove reči nisu postojale u Grčkim rukopisima, a zatim su postojale samo u okviru prevoda latinske verzije Biblije.

- - - - - - - - - -

Ozbiljna teškoća sa kojom se suočava trijadologija jeste upravo činjenica da u najranijim postbiblijskim vremenima ništa nije rečeno o Duhu kao trećoj osobi u Bogu. Ni jedna formalna trijadološka definicija Svetog duha se ne pojavljuje sve do 381. godine nove ere na Drugom vaseljenskom saboru. Tek tada je objavljeno da postoje ,,tri osobe u jednom Bogu". Više od tri stotine godina nakon Isusove službe, vođe Crkve nisu bile sigurne oko prirode Svetog duha. Čak ni tada dosta njih nije mislilo da je Sveti duh osoba. Samim tim, ne postoji netaknuta trijadološka tradicija koja nas povezuje sa spisima apostola.
Biblijski podaci su adekvatno objašnjeni ukoliko se Duh posmatra kao um, srce i ličnost Boga i Hrista, gde je ovaj pojam proširen i na stvaranje. Duh ima ličnost jer oslikava osobe Oca i Sina. Sveti duh je još jedan način da se govori o Ocu i Sinu na delu, koji podučavaju, vode i inspirišu Crkvu.

Ne vidimo potrebu da se postojanje treće osobe postavi na takav način da ona bude odvojena od Boga i Njegovog Sina. Zapravo postoji biblijska podrška ,,trojstvu" Oca, Sina i vernika koji su ujedinjeni i vezani Svetim duhom. Samim tim, Jovan citira Isusa kako se moli ,,Da svi jedno budu, kao Ti, Oče, što si u meni i ja u Tebi; da i oni u nama jedno budu ... Ja u njima i Ti u meni: da budu sasvim ujedno" (Jovan 17:21, 23) Sveti duh, Duh istine, predstavlja um stvaraoca koji je graciozno omogućen čovečanstvu koje pati. Pristup Svetom duhu se pronalazi u Isusovim rečima, koje su ,,duh i život" (Jovan 6:63).

- - - - - - - - - -

Ne postoji ni jedan dobar razlog za napuštanje očigledne analogije između izraza ,,duh Ilije" (Luka 1:17) i ,,duha Božijeg". Duh Ilije ne predstavlja osobu koja je odvojena od Elaje, niti Božiji duh predstavlja osobu koja je odvojena od Boga. Duh Božiji nam pruža uvid u najdublje biće Božanstva. Susrećemo se sa Bogom dok se on širi putem svog Duha, pre svega rečima Svetog pisma koje su ,,inspirisane" (2. Timotiju 3:16).
 
Staniti znaci prebivati s njim, znaci mnozina se odnosi na sve ,a ne na Mesiju.

Kakvo je ovo objašenjeje moj Istraživač??z:). Šta si ovde rekao ako znam...ubi mez:).

Dakle, Isus u Jovanu 14 koristi glagol u množini kada govori o delu koje čine On i Otac ili On i Duh Sveti itd....Dakle, ja te pitam jedno pitanje a ti mi daješ hrpu teksta koji se uopšte ne odnosi na pitanje i nije odgovor. Dragi moj kolega hajde molim te samo prosto i jednostavno možeš li mi svojim rečimna opisati zašto Isus koristi glegol u množini ili pomoćni glagol "jesam" u množini ako se radi o jednoj istoj osobi.

Apropo daljeg teksta koji si priložio..naravno da ću kratko odgooriti ali samo kratko jer pre svega tekst u vezi Trojstva koji si naveo ne dotiče naše pitanje. Mi sada ne govorimo o Arijanstvu i poricanju Božanstva Sina i Duha Svetoga već o Masilijanstvu koje provlačiš sada..o tome da postoji samo jedna ličnost Božanstva a ne Tri. Dakle, zato te molim da odgovoriš zašto su glagoli u množini ako je samo jedna Božanska osoba tj. ako je Otac ujedno i Sin i Sin ujedno Duh Sveti? Ovo negiranju Trojstva što si naveo ne ide ni tebi u prilog jer time poričeš Božanstvo da kažem "dve titule"z:) kako ti kažeš a misliš na Sina i Duha Svetoga a ti veruješ da je sve to "jedan" Bog u tri titule. Pa onda navedeš tekstove koji poriču Božanstvo Sina i Duha Svetoga i šta si uradio?...samo porekao Božanstvo "dve titulez:). Tako ti to nikako ne ide u prilog. Zato pusti ovo negiranje Trojstva to su tekstovi koje koriste Arijanci ali ne i Masilijanciz:)z:)
 
Poslednja izmena:

Back
Top