Ima li smisla verovati u Boga i Biblijske priče?

Ima li smisla verovati u boga i biblijske priče, čak iako se kose sa opštepoznatim činjenicama?

  • Da

    glasova: 7 38,9%
  • Ne

    glasova: 11 61,1%

  • Ukupno glasova
    18
Šta ima da tražim kad znam da je to u Bibliju učitao neki inteligentni maloumnik, a ti si baš takvom našao da veruješ
Prvo si rekao da to nema u bibliji sad i vredjes jer ti ego sveznalice povredjen.
Ne vjerujem ja vec razumjevam sto zele da kazu dok ti gotovo ništa.
Ti trazis meterologiju i geoloske tragove u teoloskoj knjizi.
Zali boze 10 minuta mog velikog zivota pa izgubih na ovakvog nekorektnog forumaša.
 
Sta kazee teorija velikog praska? Cime se bavi? I reci nam sta je to netacno u njoj?
Ako ima sta netacno onda nije ni hipoteza, zar ne, vec netacna hipoteza.
Aj ne tlapi, sve sam rekao. Jos veruju u nebulozu da je univerzum poceo od materijalne tacke i da se siri.
Siri u sta, ja pitam? Onda ono Ajsntajnovo da je univerzum zakrivljen kroz koordinate i vreme, pitam zakrivljen kroz sta?
Dakle nisu odmakli dalje od vere da Zemlja ima ivicu :P
 
I onda da pricam dalje, to sto se siri zapravo se siri 4d lopta na cijoj povrsini je nas 3d univerzum. I onako crne rupe su veruju mesta, gde propada materija
i energija u tu 4d loptu, E sad veruju i da ima belih rupa, gde ta materija i energija izlazi iz 4d lopte. Potom sve te teroije o hipersvemiru,\warpu
crvotocinama se baziraju na tome. Jer crvotocina je mesto gde kracim putem prolazis kroz 4d loptu, pa se vracas nazad ali na drugom mestu.
I Papi je bilo zgodno, da smesti Boga u tu 4d loptu. Savrseno objasnjenje :P
E sad samo je problem, pitanje u sta se siri ta 4d lopta? Gravitacija je objanjena tako da masa zakruvljuje prostor u 4d i da to zapravo
nije polje nego autostrada. Kao kad u 2d ravan, bacis nesto tesko pa se zakrivi i onda kao kliker kruzi u rupu. No veruje se da
sto je veca masa, to tamo vreme sve sporije tece, tako da zapravo sa trece strane gledano pad u crnu rupu traje beskonacno,
a za tebe gines trenutno :P
No, kazem, sve je to onako, super zvuci :P
 
Aj ne tlapi, sve sam rekao. Jos veruju u nebulozu da je univerzum poceo od materijalne tacke i da se siri.
Siri u sta, ja pitam? Onda ono Ajsntajnovo da je univerzum zakrivljen kroz koordinate i vreme, pitam zakrivljen kroz sta?
Dakle nisu odmakli dalje od vere da Zemlja ima ivicu :P
Sta kazee teorija velikog praska? Cime se bavi? I reci nam sta je to netacno u njoj?
Ako ima sta netacno onda nije ni hipoteza, zar ne, vec netacna hipoteza.
 
Sta kazee teorija velikog praska? Cime se bavi? I reci nam sta je to netacno u njoj?
Ako ima sta netacno onda nije ni hipoteza, zar ne, vec netacna hipoteza.
Чуј убих се објашњајући, а ти и даље не знаш. Дакле ти си верник ко и они што иду у цркву, само што си верник материјализма...
 
Чуј убих се објашњајући, а ти и даље не знаш. Дакле ти си верник ко и они што иду у цркву, само што си верник материјализма...
Znaci ne znas.Nije sramota neznati. Zasto ti je tesko da procitas o onome sto sam te pitao. Treba ti najvise pola sata.
A o ovome sto si pisao - blage veze nema sa onim sto sam te ja pito.
 
Znaci ne znas.Nije sramota neznati. Zasto ti je tesko da procitas o onome sto sam te pitao. Treba ti najvise pola sata.
A o ovome sto si pisao - blage veze nema sa onim sto sam te ja pito.
Рекох прочитао сам и на основу тога изнео мишљење. Но ти не исказујеш мишљење, него само веру, без обзира што не знаш о чему се ради...
Дакле, не указујеш ми мишљење и аргументе, него покушаваш да ме дискредитујеш тиме да не знам о чему причам.
 
Рекох прочитао сам и на основу тога изнео мишљење. Но ти не исказујеш мишљење, него само веру, без обзира што не знаш о чему се ради...
Дакле, не указујеш ми мишљење и аргументе, него покушаваш да ме дискредитујеш тиме да не знам о чему причам.
U pravu si. :D
 
Jasno je da se biblija kosi sa naučnim činjenicama.

Evo nekoliko stvari:

1. Kako je moguće da je čovek od krvi i mesa, a napravljen je od prašine?
2. Kako je moguće da je žena nastala od butkica i rebara?
3. Kako je moguće da je 8 milijardi ljudi poteklo od dvoje?
4. Kako je moguće da je došlo do velikog potopa koji je prekrio celu planetu uključujući i Mont Everest od skoro 9 hiljada metara?
5. Kako je Noja potovario na barku životinje za koje nije ni znao da postoje, a koje drukčije ne bi ni preživele?
6. Čak i da jeste, kako je Noja mogao da potovari po dve od svih životinjskih vrsta kojih ima preko milion? Kako je dva miliona životinja stavio na brod?
7. Kako je moguće razdvojiti more na dva dela?
8. Zašto Isus, njegovo rođenje, smrt i čuda koja je činio nisu pomenuta ni u jednom istorijskom izvoru? Kako to da tako naizgled važni događaji, vezani za božjeg sina, nisu pomenuti apsolutno nigde sve do jevanđelja 50-100 godina posle tih navodnih događaja, a koja nisu zapravo nikakav ozbiljan izvor i konkretan dokaz.
9. Što se Isus javio baš Židovima?
10. Ako bog postoji i ako je biblija božja reč, zašto je u njoj sve pogrešno i netačno? Vremenom je dokazano da nijedna biblijska priča zapravo nije tačna. Pa, zašto bi nam bog "podvaljivao" takve gluposti koje se nisu ni dogodile.
11. I, na kraju, kako znamo da je baš biblija božja reč?

1. Kako je moguće da je čovek od krvi i mesa, a napravljen je od prašine?

kako je moguce da tvoj mobil napravljen od pijeska i nafte?

2. Kako je moguće da je žena nastala od butkica i rebara?

Kako je moguce genetskim inzinjeringom stvoriti kravu iz uha druge krave, kroz proces kloniranja kroz rezanjem dijela uha.


3. Kako je moguće da je 8 milijardi ljudi poteklo od dvoje?

ako Bog uprogramira u DNk da tako moze onda moze.

4. Kako je moguće da je došlo do velikog potopa koji je prekrio celu planetu uključujući i Mont Everest od skoro 9 hiljada metara?
nije bio globalni nego lokalni potop


5. Kako je Noja potovario na barku životinje za koje nije ni znao da postoje, a koje drukčije ne bi ni preživele?

lokalni potop, a domicilne zivotinje je potrpao u ladju, tipa konje, kamile, ovce, koze, kokosi itd


7. Kako je moguće razdvojiti more na dva dela?

jedino uz Bozije djelovanje da to bude cudo, nikako drugacije.

9. Što se Isus javio baš Židovima?

zato sto ga je Bog njima poslao a ne cijelom covjecanstvu

10. Ako bog postoji i ako je biblija božja reč, zašto je u njoj sve pogrešno i netačno? Vremenom je dokazano da nijedna biblijska priča zapravo nije tačna. Pa, zašto bi nam bog "podvaljivao" takve gluposti koje se nisu ni dogodile


Bog postoji a Biblija je djelimicno Bozija rijec, Biblija je mix svega i svacega.

11. I, na kraju, kako znamo da je baš biblija božja reč?

kao cijela knjiga nije Boizja rijec, nego djelimicno ima Boziji rijeci...vecina toga nije Bozije rijec.nego rijec ljudi.
 
kako je moguce da tvoj mobil napravljen od pijeska i nafte?



Kako je moguce genetskim inzinjeringom stvoriti kravu iz uha druge krave, kroz proces kloniranja kroz rezanjem dijela uha.




ako Bog uprogramira u DNk da tako moze onda moze.


nije bio globalni nego lokalni potop




lokalni potop, a domicilne zivotinje je potrpao u ladju, tipa konje, kamile, ovce, koze, kokosi itd




jedino uz Bozije djelovanje da to bude cudo, nikako drugacije.



zato sto ga je Bog njima poslao a ne cijelom covjecanstvu




Bog postoji a Biblija je djelimicno Bozija rijec, Biblija je mix svega i svacega.



kao cijela knjiga nije Boizja rijec, nego djelimicno ima Boziji rijeci...vecina toga nije Bozije rijec.nego rijec ljudi.
Ne bih da mi Bošnjo govori o bibliji, hvala
 
Одакле та супстанца?
Рекао бих да теорија великог праска потиче на ограниченошћу радио телескопа, и na tome da pretpostavljaju da to
sto je galaxija udaljenija to ima veci crveni pomak u spektru, to znaci da se udaljava ogromnom brzinom.
A to sto samo vide 13.7 milijardi svetlosnih godina navelo ih je da se desila neka eksplozija i da se univerzum stalno
siri. Dakle isto ko nekad teorija o ravnoj zemlji koja ima ivicu, zato sto nisu videli celu sliku...
Problem je prva karika. Ne objasnjavu odakle ta prvobitna masa i zasto je ekslodirala, to je samo hipoteza.

Pa stvorio je Bog.

Tako bi rekli vernici, a onda bi sledilo pitanje: A ko je stvorio Boga?

Pa, kaže, niko. Bog je tu oduvek, van vremena i prostora. Tako je Bog beskonačno dugo, milionima i milijardama godina sedeo i dosađivao se i onda naprasno odjednom odlučio da stvori svet.

Na pitanje ko je stvorio Boga nema odgovora.

Isto pitanje je kako je nastao veliki prasak? Niko ne zna.

To su pitanja na koja je odgovor isto pitanje. Kako je nešto nastalo iz ništa?

To je matematički paradoks. A matematika je mnogo gadna nauka... Mnogi matematičari su poludeli baveći se matematikom.

Što se tiče naučnih otkrića u vezi univerzuma, veličine itd. to je tačno. Verovatno će se u budućnosti otkriti i saznati još mnogo toga što će verovatno izmeniti mnoge današnje hipoteze. Ko zna šta će nauka otkriti i saznati za 1000 godina. Naša današnja znanja će budućoj civilizaciji biti krajnje primitivna i netačna kao što su danas nama shvatanja prethodnih generacija (čast današnjim paranoicima ravnozemljašima) primitivna sa zemljom ravnom pločom i ivicom i ništavilom izvan toga...

Na temu teorije velikog praska koja prema savremenim naučnim otkrićima predstavlja najverovatnije objašnjenje kako je sve nastalo postoji i jedna indijska veda stara nekoliko hiljada godina, činimi se jedna od najstarijih veda jeste Monizam a često se danas o njoj govori kao "Monistička teorija univerzuma" koja govori da je "sve jedno i da je jedno sve" i da je sve na svetu nastalo od "prvobitne misleće i svesne početne supstance". Ta opšta predstava sveta i nastanka sveta iz drevnih indiskih veda se poklapa sa naučnom teorijom velikog praska.


A odakle njima to znanje? Prema predanju, javio im se bog (neki od mnogih bogova) sa neba i otkrio im mnoge tajne do tada nepoznate.

Ako ste nekad čuli za "Zakon privlačenja" koji se danas mnogo popularizuje, često i tako da se naziv i ne spominje ali se njegova učenja pominju, često se provlači i kroz druge svetske religije, a dnas je posebno popularna zbog filma "Tajna" (Secret)... ta teorija Zakona privlačenja se bazira na Monističkoj teoriji univerzuma iz drevnih indiskih veda, pa ćete tamo videti da se termini Bog i Univerzum koriste naizmenično, odnosno po toj teoriji "sve je jedno i jedno je sve" Bog je ustvari sam Univerzum.


Malo skrenuh sa teme... ali nije na odmet.

Što bi se reklo - ima tu nečega.
 
Aj ne tlapi, sve sam rekao. Jos veruju u nebulozu da je univerzum poceo od materijalne tacke i da se siri.
Siri u sta, ja pitam? Onda ono Ajsntajnovo da je univerzum zakrivljen kroz koordinate i vreme, pitam zakrivljen kroz sta?
Dakle nisu odmakli dalje od vere da Zemlja ima ivicu :P

Za sad se smatra, odnosno potvrđeno je da se širi u beskonačnost... galaksije se međusobno udaljavaju i to ubrzano.

A ko su to oni? Ti njima ne pripadaš?

Ako misliš da naučna saznanja nisu odmakla dalje od ravne zemlje sa ivicom, zamisli se još jednom. Pogledaj oko sebe... sve je produkt nauke. Stolica na kojoj sediš, odelo na tebi, kolima kojima se voziš, računar i internet bez kojih danas ne može da se živi... sve je to ljudska genijalnost i nauka. To su isti naučni principi i metode kojima se došlo do električne energije istim metodama se došlo i do velikog praska.
 
kako je moguce da tvoj mobil napravljen od pijeska i nafte?



Kako je moguce genetskim inzinjeringom stvoriti kravu iz uha druge krave, kroz proces kloniranja kroz rezanjem dijela uha.




ako Bog uprogramira u DNk da tako moze onda moze.


nije bio globalni nego lokalni potop




lokalni potop, a domicilne zivotinje je potrpao u ladju, tipa konje, kamile, ovce, koze, kokosi itd




jedino uz Bozije djelovanje da to bude cudo, nikako drugacije.



zato sto ga je Bog njima poslao a ne cijelom covjecanstvu




Bog postoji a Biblija je djelimicno Bozija rijec, Biblija je mix svega i svacega.



kao cijela knjiga nije Boizja rijec, nego djelimicno ima Boziji rijeci...vecina toga nije Bozije rijec.nego rijec ljudi.
Nije na devinoj koži pisano pa zato
 
Potop



Gledajući dokumentarac u kome se govori da Jupiterov mesec Evropa ima oko sebe ledeni omotač, počelo je da mi biva jasnije kako je pre potopa i Zemja imala ledeni omotač oko sebe koji je bio nebo za ljude koji su živeli ispod njega.

Ako ste nekada zimi gledali led iznad barica na vrlo niskim temperaturama ispod -10C; mogli ste da vidite kako između vode i leda postoji vazdušni prostor i što je temperatura duže u minusu to taj vazdušni prostor, ta mini atmosvera postaje sve veća.

Što znači da na Evropi postoje brda koja drže ledeni omotač a da ispod leda postoji atmosvera, suvo tlo, i okean sa nesmrznutom vodom. Praktično mesec Evropa nam pokazuje kakvi su uslovi bili na zemlji pre potopa.

Negde sam naišao na antičku priču koja kaže da je nebo držao bog Atlas sa sedam svojih kćeri, što bi moglo da se prevede sa planinama na koje se naše nekadašnje nebo oslanjalo. Ostaci lednika na planinama i na polovima su zapravo ostaci tog našeg nekadašnjeg neba.

Pismo kaže da u Edenu nije padala kiša nego je para natapala zemlju. Tako da su se biljke napajale vodom preko lišća. Umerena klima na svim meridijanima je omogućavala život mnogim vrstama poput velikih reptila. Velika vlažnost i povećana koncentracija kiseonika kao i povećani atmosverski pritisak su bili uzrok dugog života bića koja su živela ispod neba. Danas us otkrivene blagodati povećanog prisustva kiseonikau krvi a prepotopni ljidi su živeli i po 900 god. Flora je bujala drveta su bila ogromna bilo je hrane u izobilju za sve životinjske vrste kojima je obilovao prepotopni svet.

A onda se Zemlja nekako primakla Suncu, ili je Sunce počelo jače da zrači i nebo je počelo polako da se otapa. Bog je preko Noja opomenuo ljude da dolazi potop, ali se ljudi nisu dozvali pameti.

Onda su polako počeli da padaju komadi neba po Zemlji i okeanima. Jedan komad leda je pao u predelu Umčara gde ja živim.

Noje je ušao sa svojom porodicom u Arku a onda je jedan ogroman komad neba pao u okean. Ogroman talas vode je počeo da juri preko planete rušeći prepotopne šume i prekrivajući muljem drveće i komade leda koji su predhodno pali. Sada mi koristimo ugalj od tog drveta koje se u međuvremenu ugljenisalo i možemo da vidimo kako su ogromna bila ta stabla, kakva u današnje vreme ne mogu da izrastu jer nema tih uslova. A od onog komada leda što je pao tu gde je moje mesto mi danas imao vodu koju crpimo arterskim bunarima.

Ako ste nekada gledali kako kiša pravi mulj pa se nakupi mulja na jedno mesto, onda se mulj slegne a voda se izdvoji iznad. Zatim voda otekne probivši na nekom mestu jaz napravivši mali kanjon koji liči na Veliki Kanjon Kolorada budući da sa sobom ponese i deo mulja.



To se desilo i u skorije vreme tako da imamo dokaz kako je nastao kanjon Kolorada. Pri eksploziji vukana Sveta Helena gomila materijala se sručila u obližnje jezero napravivši ogromni talas koji je nosio mulj. Kada se mulj zaustavio i slegao pa se izdvojila voda, voda je otekla ostavljajući iste strukture kao što nalazimo u Velikom Kanjonu Kolorada.



Potop nije pobio sve ljude i sve životinje jer vidimo postojanje divova poput Golijata kojeg je ubio David koji se pojavljuju i posle potopa. Verovatno je i na drugim kontinentima ostalo ljudi poput indijanaca i maja. A veliki reptili i ako su i preživeli uslovi za Život koji su zavladali Zemlji na kraju doveli do njihovog istrebljenja. Priča da je na Zemlji ostala samo Nojeva porodica je usled toga što Noje i njegovi potomci dugo nisu sretali druge ljude, a kad su počeli da ih sreću to nije povezano sa pričom o preživljavanju samo jedne porodice; tako da je priča ostala u takvom obliku.

Negde sam naišao na podatke da su pre oko četirihiljade godina nivoi mora i okeana porasli za oko 120m što se uklapa u ovu priču. Izgleda da je ceo prepotopni svet ostao pod vodom zatrpan muljem.



Ako vam se svidela ova priča potražite na blogu "svitanje rs" ima tamo lepe i ukusne hrane za jedan um

Pozvani su svi dobri ljudi u društvo dobrih ljudi, izvolite poslužite svoj um

Hvala

Nisam do sada čuo ovu teoriju. A čuo sam dosta alternativnih teorija.

Naučnici se nadaju da će ispod ledenog omotača na Jupiterovom mesecu Evropa naći mikroorganizme. Ništo nisam siguran da se nadaju da će jednog dana tamo ispod leda otkriti bilo šta kompleksnije od jednoćeliskih organizama ili kako ti kažeš bujne flore i faune.
Flora je bujala drveta su bila ogromna bilo je hrane u izobilju za sve životinjske vrste kojima je obilovao prepotopni svet.

Teško tako nešto ispod ledenog neba.

Koliko ja znam, potrebni uslovi za nastanak života kakav je poznat su i svetlost i toplota... a svetlosti u opisanim uslovima sa ledenim nebom i Zemljom koja je udaljenija od sunca nego što je danas teško da bi bilo dovoljno svetlosti a samim tim i uslova. Naravno mi ne znamo da li su uslovi na Zemlji jedini uslovi koji omogućavaju život ili možda postoje neki potpuno drugačiji uslovi u kojima isto može da nastane neki oblik života.

Drugo, malo sve to odskače od Biblije. Ovo objašnjenje je zapravo suprotno od Biblije.

U Bibliji jasno piše da je Bog stvorio veliki potop da pobije sve ljude i životinje jer se pokajao što je sve uopšte stvorio jer beše veliko nevaljstvo ljudsko na zemlji ali se Bog beše smilovao na Noja i njegovu familiju.


6:5 I Gospod videći da je nevaljalstvo ljudsko veliko na zemlji, i da su sve misli srca njihovog svagda samo zle,
6:6 Pokaja se Gospod što je stvorio čoveka na zemlji, i bi mu žao u srcu.
6:7 I reče Gospod: Hoću da istrebim sa zemlje ljude, koje sam stvorio, od čoveka do stoke i do sitne životinje i do ptica nebeskih; jer se kajem što sam ih stvorio. 6:8 Ali Noje nađe milost pred Gospodom.

6:12 I pogleda Bog na zemlju, a ona beše pokvarena; jer svako telo pokvari put svoj na zemlji.
6:13 I reče Bog Noju: Kraj svakom telu dođe preda me, jer napuniše zemlju bezakonja; i evo hoću da ih zatrem sa zemljom.

6:17 Jer evo pustiću potop na zemlju da istrebim svako telo u kome ima živa duša pod nebom; šta je god na zemlji sve će izginuti.
6:18 Ali ću s tobom učiniti zavet svoj: i ući ćeš u kovčeg ti i sinovi tvoji i žena tvoja i žene sinova tvojih s tobom.

U Bibliji jasno i nedvosmisleno piše da je Bog potopom sve na zemliji pobio što nije bilo u Nojevoj barci:

7:21 Tada izgibe svako telo što se micaše na zemlji, ptice i stoka, i zveri i sve što gamiže po zemlji, i svi ljudi.
7:22 Sve što imaše dušu živu u nosu, sve što beše na suvom, pomre.
7:23 I istrebi se svako telo živo na zemlji, i ljudi i stoka i šta god gamiže i ptice nebeske, sve, velim, istrebi se sa zemlje; samo Noje osta i šta s njim beše u kovčegu.

Ovo Biblijsko predanje se nikako ne uklapa u bilo kakav prirodan proces na zemlji, da li je to pad meteora u okean ili otapanje ledenog neba.

Bog u Bibliji nije bio nimalo milosrdan i blag pa čak ni dobar po našim današnjim shvatanjimia dobrote. Bog je bio surov i nemilosrdan. Zatro je sve živo na zemlji.


Takav opis kakav je u Bibliji se ne uklapa baš u neku prirodnu katastrofu, ali se uklapa u veliki reset civilizacije. Tako da se ni poplave manjeg obima ili otapanje ledenog neba ne ukalapaju u biblijsku priču velikog potopa.

Tako da se sa pravom može reći da se veliki, globalni potop opisan u Bbliji zapravo nikada nije dogodio.

E sad, možemo reći da neka velika poplava jeste bila i da su drevni ljudi to pogrešno protumačili kao kaznu božju za grehove ili nešto slično tome, u tom kontekstu onda to može biti neka malo jača prirodna kataklizma koja je pobila mnogo ljudi.
 
Ako ćemo biti pošteni cela priča velikog potpopa u Bibliji nema nikakvog smisla.

Malo više normalne perspektive i cela priča je prosto budalaština.
Nema mnogo smisla niti razuma ubijati sve živo, i stoku i životinje i sve živo što se miče na zemlji... samo zato što su ljudi bili pokvareni i zli. Grešni.

Šta su životinje krive za to što su ljudi iskvareni? Ljudi su grešni pa sad ajde i životinje da kaznimo.

A opet i ti ljudi, pa svi smo grešni. Šta sad.

Imalo bi smisla da je Bog samo ljude pobio.

Dalje, čak i da je poplava bila tolika da je i Himalaije preplavila, što je teško moguće, ali hajde da kažemo ipak je Bog svemoguć, teško da bi se plavljenjem sveta pobile rečne i morske životnje i bujni morski i okeanski život, alge itd. Za morski život globalni potop bi samo bio proširenje životnog staništa. Isto tako teško da bi i ptice stradale zbog poplave.

A opet, Bog je pobio sve na Zemlji, ali je ipak preko Noja i nojeve barke, kolika god da je bila, sačuvao sve te životinje i zveri i koje je hteo da pobije. Jel hoćeš ti da pobiješ sve živo ili nećeš?

Sama ideja i cilj velikog potopa su kontradiktorni i besmisleni. Šta se mučio da pravi potop da sve pobije, kad je sve živo smestio u barku i sačuvao od tog istog velikog potopa koji je napravio da bi sve pobio. Tako da se praktično ništa pre i posle potopa nije izmenilo. Niko nije pobijen i satrt kako je Bog hteo to velikim potopom jer su svi zapravo preživeli.

Kroz ovo Biblijsko predanje, jedini realan efekat svetskog potopa imao je samo na ljude. Za ljude znamo da su svi pobijeni i da je samo Nojeva familija preživela.

Tako da jedino smisleno iz ove priče jeste reset ljudske civilizacije. Sve druge životinje, biljke i zveri, to sve može da se zanemari jer sve to samo po sebi besmisleno.
 
I opet ako ćemo biti još pošteniji.

Svemogućem Bogu nije potreban potop sveta. Mogo je u momentu sve što ne valja, sve grešno i zlo da pobije. A ono što valja da ostavi. Ne treba ni poplava ni barka.

Tako bi rekli ateisti i imaju pravo.

A nameću se i moralna pitanja gore vać navedena. Kakav je to Bog koji ubija sve živo?

Mi pričamo, Bog, ljubav, svetlost, milost, dobrota. I opa, odjednom satre i pobi sve živo. Šta kaže danas ustav i zakon za tako nešto?

Sve pobijeno samo zato što su ljudi bili grešni i zli. Samo Noje nije bio jedan od tih. Šta je bio Noje naspram drugih ljudi? Manje grešan, šta? Svi ljudi su grešni. Šta su bili kriterijumi? Noje i ljudi koji su imali veze i poznanstva. Preko veze dobio kartu za nojevu barku, a grešan i zao do bola. Pa čekaj malo.
Kaže u Bibliji
6:9 Ovo su događaji Nojevi: Noje beše čovek pravedan i bezazlen svog veka; po volji Božjoj svagda življaše Noje.

Noje kao da je bio margina tadašnjeg društva ali napomenuto, bezazlen svoga veka, svog vremena. Možda bi takav danas odmah u zatvoru završio. Ali nigde ne kaže da su žene nojevih sinova takođe bile isto tako bezazlene. Ono blud i razvrat.

Svakako je teško ustanoviti da li je svet bolji pre i posle potopa, ako je to bio neki viši cilj. Nojevi potomci, ne zna se ko je bolji od koga.

Znači, čista promocija nepotizma. Još iz tog vremena. Onaj možda i nije bio tako zao, ali nije znao Noja, nema bato... pod vodu. A onaj teško zlo, ali bratski, nije žuća vrana, zna ekipu i opa preko veze na nojevu barku. Klasika...
E sad, to je predanje, ako se to dogodilo tako kako se dogodilo, to je što je, ima tu nešto... Na nama je da izvučemo neki smisao a da to nije samao "kazna i nagrada" filozofija.

Takva kataklizmična filozofija da se uspostavi kontrola i bezuslovna lojalnost zasnovana na strahu je rezervisana samo za Jahovine svedoke.
 

Back
Top