Pravoslavni odgovor na Epikurejev paradoks

Brđanin

Poznat
Poruka
9.306
IMG_20240529_225325.jpg

Kakav je pravoslavni odgovor na ovo?

Jedan od odgovara na koje sam ja naišao jeste da zlo proizilazi iz ljudske slobodne volje, a da je ljudska slobodna volja neophodna da bi se došlo do istinske vjere čovjeka u Boga.
Da li je to dobar odgovor?
S obzirom da je navodno bog sveznajući i svemoćan to znači da poznaje kompletnu budućnost što implicira da slobodna volja ne postoji. Ne možemo učiniti ništa što bog već ne zna da ćemo učiniti. Samo igramo u filmu za koji se već zna i kako će se odigrati i kako će se završiti.

S obzirom da je navodno bog sveznajući i svemoćan to znači da poznaje kompletnu budućnost što implicira da slobodna volja ne postoji. Ne možemo učiniti ništa što bog već ne zna da ćemo učiniti. Samo igramo u filmu za koji se već zna i kako će se odigrati i kako će se završiti.
Imamo slobodnu volju. To što Bog zna šta ćemo mi uraditi, jer nije ograničen vremenom i prostorom, ne znači da utiče na naš izbor.

Znači da bog zna budućnost i to implicira da je budućnost preodredjena. Slobodna volja ne postoji. Ti samo imas iluziju slobodne volje. Svi tvoji koraci i odluke su unapred utvrdjeni i nista van tog utvrdjenog ne možeš uraditi.
Slobodna volja postoji, to što Bog nije ograničen vremenom i prostorom, pa zna šta ću ja izabrati je drugo.

Poslednja izmena od moderatora:
Da, to je jedna stvar. Slobodna volja može da odgovori na zlo koje nastaje usled ljudskog djelovanja (genocid, postanke sociopata), ali nikako na bolesti i prirodne katastrofe. Zbog toga sam postavio temu.
Znaci

Netacno jer covek nije uzrok svog zla koje postoji
Posto on nije uzrok svog zla onda je jasno da zlo postoji i nezavisno od njega, prema tome nema veze sa slobodnom voljom

Jedan od odgovara na koje sam ja naišao jeste da zlo proizilazi iz ljudske slobodne volje, a da je ljudska slobodna volja neophodna da bi se došlo do istinske vjere čovjeka u Boga.
Da li je to dobar odgovor?

Одговор универзални је да за све треба време ....

Јединка одраста другом брзином у односу на своје паренте ... свој блиски комшилук ..град ... државу... народ ..континенат .. планету

Цела историја људских јединки засада јесамо процес одрастања ...тренутно девет милијарди јединки

Замисли и да постоји ентитет коме је сва ..не само материја ..на располагању .. дали би било битно време за постизање циља.

Мада је циљ већ постигнут.

Једна реченица у свим 'светим књигама ' вам је путоказ

Рај и Пакао су већ ту као паралелни свемири .... На вама је само да изаберете јединично ...и све/сви заједно

Уништавање и стварање су само две стране исте медаље...

Временом научите ( кратку узлазно У, императив ) или вас науче да ни своје ни туђе руке

не гурате у легло змија ..које нису зле ...већ исто цене свој мир и гризу вас из пуке само одбране

( пацовски сој би рекао да је да ово не ваћи за њих ... ализато и јесте све савршено .. у својој несавршености )

Netacno jer covek nije uzrok svog zla koje postoji
Posto on nije uzrok svog zla onda je jasno da zlo postoji i nezavisno od njega, prema tome nema veze sa slobodnom voljom

Нетачно.

Односно половично тачно.

Зло и добро су једно ...као прљава и чиста соба..на онима које/који су у соби праве избор дали ће собу почистити

Чак и то 'прљаво' је уствари само једно од могужих стања распореда и дистрибуције материје ...

Прљава соба је рецимо далеко пунија свих других живих форми тако да чишћењем јединка уствари више уништава....

Back