Hriscani stvaraju nevernike?

Ovo je legitiman izbor,svojom si savescu i svojim intelektom procenio da je to to i zivot ide dalje...
...nego,kad si vec javno izneo svoj verski stav,jel nam mozes bar pokusati pojasniti zasto je pomenuti "Ganes simpa"tvoj favorit umesto Boga nebeskoga ?
Zašto umesto "Boga nebeskoga"? Tu pretpostavljam da misliš na avramskog boga. Valjda, zašto umesto hiljade i hiljade drugih bogova, zar ne?
 
Naravno da ovo ne implicira da ja moram dati konkretan odgovor kako je nastao život. Moj konkretan odgovor je, ne znam. Niti ovo implicira da vernici znaju konkretan odgovor. Oni samo veruju u jednu od opcija. Dalje, imaš i ozbiljnih naučnika koji veruju i ozbiljnih koji ne veruju u kreacionizam. Dalje, ne postoji samo jedna (hrišćanska) opcija kako je moguće da je nastao život. Religija je na hiljade.
Onda si mogao reci da je JEDNA OD OPCIJA i ono sto si naveo ali si ti to propustio tvrdnjom iz koje proizlazi da je to zaista tako bilo.
Ključni deo, "već mi to deluje najlogicnije...". Tebi deluje najlogicnije. Biti svestan da to nije objektivna istina i da ne moraju drugi tako razmišljati je ogroman korak. Poštovati mogućnost da neko drugi drugačije razmišlja i da je moguće da je u pravu
Tako je,kada je rec o mojoj odluci onda je sustinski bitna upravo moja logika.
Ne slažem se sa ovim. Civilizovana društva su postojala i daleko pre pisanja "svete knjige". Nije ona izmislila moral. Za neko moralno ponašanje ti treba minimum zdravog razuma, empatije i ljudskosti.
Naglasio sam civilizovana drustva sirom sveta koja su PRIHVATILA norme pomenute Svete Knjige sto ce reci da se to automatski odnosi na vremensko razdoblje NAKON sto je ta knjiga zapisana.
 
Poslednja izmena:
Kao što smo već usaglasili, to je samo tvoja vera, a ne objektivna istina. Drugi veruju u druge bogove.
Samo da malo ispravim - to jeste moja vera sa mogucnosti da bude realna,objektivna istina.
E sad ako li sam pogresno verovao onda se trebam pitati sta sam uopste izgubio ziveci zivot u skladu sa zapovestima za koje sam mislio da su Bozje...
...i kad bolje razmislim,stvarno mi tesko pada da nadjem BAR JEDNU stvar koju sam propustio zbog Bozjih zapovesti a da je to bilo na moju stetu ali se ujedno pitam sta bi bilo ukoliko sam propustio mogucnost da zivim u skladu sa Bozjim zapovestima,koje bi posledice bile za mene i moju porodicu u toku ovozemaljskog zivota i u odnosu na mogucnosti za vecni zivot !??
 
@robivek

Mislim da smo opet odlutali od teme i krenuli u teološku raspravu. Tema je, kako propovedati tako da ne odbijemo ljude od vere?
Npr. meni je potpuno pogrešan pristup Jehovinih svedoka. Bukvalno, samo da ne smaraju ljude na vratima imali bi sigurno više pristalica. Sasvim je dovoljno oglasiti da se tu i tu mogu pronaći informacije i pustiti ljude koje to zanima da dođu i sami prouče. Npr. ovaj forum. I naravno, biti dobar čovek. Primer drugima.
 
Samo da malo ispravim - to jeste moja vera sa mogucnosti da bude realna,objektivna istina.
E sad ako li sam pogresno verovao onda se trebam pitati sta sam uopste izgubio ziveci zivot u skladu sa zapovestima oje sam mislio da su Bozje...
...i kad bolje razmislim,stvarno mi tesko pada da nadjem BAR JEDNU stvar koju sam propustio zbog Bozjih zapovesti ali se pitam sta bi bilo ukoliko sam propustio mogucnost da zivim u skladu sa Bozjim zapovestima,koje bi posledice bile za mene i moju porodicu u toku ovozemaljskog zivota i u odnosu na mogucnosti za vecni zivot !??
Slazem se.
 
@robivek

Mislim da smo opet odlutali od teme i krenuli u teološku raspravu. Tema je, kako propovedati tako da ne odbijemo ljude od vere?
Npr. meni je potpuno pogrešan pristup Jehovinih svedoka. Bukvalno, samo da ne smaraju ljude na vratima imali bi sigurno više pristalica. Sasvim je dovoljno oglasiti da se tu i tu mogu pronaći informacije i pustiti ljude koje to zanima da dođu i sami prouče. Npr. ovaj forum. I naravno, biti dobar čovek. Primer drugima.
U pravu si ali mislim da ovakve sustinske digresije nece nikome skoditi a znam i otvaraca teme stoga sam na misljenju da nece reagovati... :D
 

Back
Top