Hriscani stvaraju nevernike?

robivek

Veoma poznat
Poruka
12.686
Sta mislite,dali je ovo realno moguce ?
Imao sam prilike cuti/videti/procitati da neki tvrde da su oponenti hriscanstva ( ovo su blage reci,najcesce je komentar jako ostriji) upravo zbog samih hriscana ili zbog nauke koje propovedaju pa se pitam koliko su realno osnovane ovakve tvrdnje ?
Dali je uopste moguce da ljudi koji bi trebali propovedati Hristovo jevandjelje stvaraju averziju kod nekih ljudi u tolikoj meri da im se prosto zgadi ideja o Bogu i o bilo kakvim zapovestima u kontekst nekakve verske prakse !?

Iznesite i obrazlozite svoje razmisljanje u vezi ovog.

Imao sam prilike cuti/videti/procitati da neki tvrde da su oponenti hriscanstva ( ovo su blage reci,najcesce je komentar jako ostriji) upravo zbog samih hriscana ili zbog nauke koje propovedaju pa se pitam koliko su realno osnovane ovakve tvrdnje ?
Dali je uopste moguce da ljudi koji bi trebali propovedati Hristovo jevandjelje stvaraju averziju kod nekih ljudi u tolikoj meri da im se prosto zgadi ideja o Bogu i o bilo kakvim zapovestima u kontekst nekakve verske prakse !?

Moguće-pogrešnim odnošenjem prema svojoj veri koju ispovedaju, kako samo deklarativno, tako i idući redovno na liturgije bez ikakvog rezultata.
Ne znam drugačije kako.
Ako se trudimo da održimo neki dobar primer, sve i da ne odajemo utisak uspešnih i bogatih, ali nam lica sijaju zadovoljstvom kroz život jer smo često u "dogovoru sa Bogom", ne vidim kako neko može da oseti averziju. Doduše, ne kažem da sam veliki vernik, ali se trudim da svoju veru ne namećem/propovedam nikom. Provlači se tu i tamo, skoro neprimetno, i niko ko nije čitao Bibliju više puta, ne bi znao odakle mi sve to.
Jeste, sama sam se dosetila, sigurno! :D

Lično meni, najveću averziju izaziva stav "hrišćanstvo je jedina prava religija, sve ostale su laž i sotonina rabota". To mi govori o stanju svesti kod sagovornika i nemam šta više da argumentovano diskutujem sa njime. Dalje možemo samo da se nad*ebavamo. 🙂
Tako je.
"Brat je mio, koje vere bio!"
Treba se bojati bezvernika. Ti često nemaju promišljanje, već-što na um-to na drum.

Moguće-pogrešnim odnošenjem prema svojoj veri koju ispovedaju, kako samo deklarativno, tako i idući redovno na liturgije bez ikakvog rezultata.
Jel mozes pojasniti koji su po tebi to rezultati koje bi se trebale primetiti ?

Ne znam drugačije kako.
Ako se trudimo da održimo neki dobar primer, sve i da ne odajemo utisak uspešnih i bogatih, ali nam lica sijaju zadovoljstvom kroz život jer smo često u "dogovoru sa Bogom", ne vidim kako neko može da oseti averziju.
Mozda je problem upraavo u ovom sto si naveo - mozda se trudimo na pogresan nacin ili cak i da promasijemo cilj s tim sto se uopste trudimo umesto da nam sve to krene prirodno,spontano...!?
Doduše, ne kažem da sam veliki vernik, ali se trudim da svoju veru ne namećem/propovedam nikom.
Ako se ne nameces dobro radis ali smatram da ces jos bolje postupati ako propovedas svoju veru svakone umesto nikome...jer ruku na srce,hteli mi to priznati ili ne,mi svakako propovedamo i to veoma glasno u toku svakog dana nasih zivota..mislim na nasad dela/nedela koja su veoma cesto glasnija od najgrlatije "propovedi" !
Provlači se tu i tamo, skoro neprimetno, i niko ko nije čitao Bibliju više puta, ne bi znao odakle mi sve to.
Jeste, sama sam se dosetila, sigurno! :D
..to je ocito savest kroz koju Bog deluje na srca svakog coveka.

Nemam ja ništa ni protiv bezvernika. Samo da nije krutog stava. Ni vernik ni bezvernik. 🙂
Muški bolje podnose uvrede i makljanje kroz diskusije. Posvade se, čak i poboju, a sutra-"Hajmo sve Jovo nanovo!"
Žene su druga priča.
Niti mislim da imam pravo koga da uvredim, niti se osećam dobro kad mene neko uvredi.
Vera je drugačija u tom smislu za nas, oh, tako jednake.

Lično meni, najveću averziju izaziva stav "hrišćanstvo je jedina prava religija, sve ostale su laž i sotonina rabota".
Jel mozes pojasniti kako ti shvacas religiju,sta je ona po tebi ?

...To mi govori o stanju svesti kod sagovornika i nemam šta više da argumentovano diskutujem sa njime...
Sta je lose u jednom takvom stanovistu,jel se to mozda artikulise konkretnim delima koje stvaraju averziju ?

Ako se ne nameces dobro radis ali smatram da ces jos bolje postupati ako propovedas svoju veru svakone umesto nikome...jer ruku na srce,hteli mi to priznati ili ne,mi svakako propovedamo i to veoma glasno u toku svakog dana nasih zivota..mislim na nasad dela/nedela koja su veoma cesto glasnija od najgrlatije "propovedi" !
I ovo je izuzetno odbojno. Propovedanje kada niko ne traži propoved. Zar nije dovoljno samo obavestiti ljude gde se mogu obratiti za informacije ako ih materija zanima? Jasno mi je da u avramskim religijama postoji taj imperativ "širenja vere", ali on se može tumačiti i na ovaj način.

Jel mozes pojasniti koji su po tebi to rezultati koje bi se trebale primetiti ?
Ideš tamo, slušaš to sve stalno isponova, a isti si.
U tome je problem.
Mozda je problem upraavo u ovom sto si naveo - mozda se trudimo na pogresan nacin ili cak i da promasijemo cilj s tim sto se uopste trudimo umesto da nam sve to krene prirodno,spontano...!?
Tako je.
Isus nije nikog ni na šta terao, a ako je iko mogao, mogao je On.
to je ocito savest kroz koju Bog deluje na srca svakog coveka.
Ne na svakog, samo na predanog vernika. Ko samo učestvuje, ali ništa ne radi kako se kaže... to nije vernik. To je običan Farisej.
:D

I ovo je izuzetno odbojno. Propovedanje kada niko ne traži propoved. Zar nije dovoljno samo obavestiti ljude gde se mogu obratiti za informacije ako ih materija zanima? Jasno mi je da u avramskim religijama postoji taj imperativ "širenja vere", ali on se može tumačiti i na ovaj način.
Mislim da me nisi dobro shvatio - nisam mislio na verbalnu tematsku propoved o veri nego "propovedanje stilom zivota":bez pominjenje ni jedne reci o veri,Bogu i t.d. !

Jel mozes pojasniti kako ti shvacas religiju,sta je ona po tebi ?

Sta je lose u jednom takvom stanovistu,jel se to mozda artikulise konkretnim delima koje stvaraju averziju ?
Religiju shvatam kao lično uverenje pojedinca o nekim stvarima koje su nedokazive.
Loše u tom stavu je da pokazuje da je sagovornik nesvestan da je to samo mišljenje u njegovom umu i da neko drugi može imati neko drugo mišljenje u svom umu. Oba su nedokaziva i jednako legitimna.

Religiju shvatam kao lično uverenje pojedinca o nekim stvarima koje su nedokazive.
Loše u tom stavu je da pokazuje da je sagovornik nesvestan da je to samo mišljenje u njegovom umu i da neko drugi može imati neko drugo mišljenje u svom umu. Oba su nedokaziva i jednako legitimna.
Sta mislis,koji od ova dva stava ima realan potencijal da generise dobre vrline u sladu sa nekim zapovestima za koje vernici smatraju da su Bozje ?

Tako je.
"Brat je mio, koje vere bio!"
Treba se bojati bezvernika. Ti često nemaju promišljanje, već-što na um-to na drum.
Па безверници и долазе на овај форум и једина им је сврха да убију време и завитлавају вернике.
Нико није ни рекао да се хришћанска вера неком намеће, овако како си ти поставио испада да се човеку друге вере намеће хришћанство.

..jel ti smeta sama tvrdnja ii mozda njihov stil zivota i odnos prema drugim ljudima koji nisu deo "njegove,prave"verske zajednice ?
Ne smeta meni ništa, ali je sasvim u nesaglasju ponašanje vernika prema "drugačijima". Ako su pravi vernici, prvo što su trebali da nauče, to je ljubi bližnjeg svog, kao sebe samog. Ali nisu, tačnije, to je vrlo daleko od njih i ne smatram ih vernicima.

једина им је сврха да убију време и завитлавају вернике.
Samo ekstremiste.
Imam poštovanje za svakog, ono osnovno.
Ne može sa mnom niko da se raspravlja.
Da me vređa može, i slobodno, ali bez efekta.
To sam što sam, ti ljudi su to što jesu.
Da li se mi mešamo? Pa, ne možemo da se pomešamo, kako god da stvari stoje.
Sama sebe asociram na jedan post Kćerke Direktora.. Okay, that is it!

Па безверници и долазе на овај форум и једина им је сврха да убију време и завитлавају вернике.
Mozda si u pravu ali sta ako nisi ?
Sta ukoliko takvi dolaze kako bi postavljali pitanja koja ih zaista interesuju ali vide da se vernici ne snalaze dobro u tu zonu pa se samo dodatno brukaju sto moras priznati,ponekad osim sto deluje jadno deluje i izuzetno smesno...!?
Нико није ни рекао да се хришћанска вера неком намеће, овако како си ти поставио испада да се човеку друге вере намеће хришћанство.
Hriscanstvo se ne namece vec se propoveda na nacin da oni koji ga slusaju i osete delovanje Bozjeg duha osvedocenjem o Bozjoj istini - samoinicijativno odluce da poveruju Hrista i krste se.
...nazalost u toku srednjeg veka se ovo pitanje veoma,veoma pogresno interpretisalo/tretiralo sto je dovelo do masovnih krvoprolica "u ime hriscanstvca"!

Контраиницијација.

Проучити појам и појаву

Da. Realno je moguće. Kad neko krene da mi objašnjava kako je Bog dobar
i kako je imao pravo da pošalje medvedice da rastrgnu decu, ja bih radije u
ateiste. Prosto ne mogu da prihvatim sliku Boga kakvu imaju neki hrišćani.

Back