Hriscani stvaraju nevernike?

Sta mislite,dali je ovo realno moguce ?
Imao sam prilike cuti/videti/procitati da neki tvrde da su oponenti hriscanstva ( ovo su blage reci,najcesce je komentar jako ostriji) upravo zbog samih hriscana ili zbog nauke koje propovedaju pa se pitam koliko su realno osnovane ovakve tvrdnje ?
Dali je uopste moguce da ljudi koji bi trebali propovedati Hristovo jevandjelje stvaraju averziju kod nekih ljudi u tolikoj meri da im se prosto zgadi ideja o Bogu i o bilo kakvim zapovestima u kontekst nekakve verske prakse !?

Iznesite i obrazlozite svoje razmisljanje u vezi ovog.

  1. Zato sada pobijte svu djecu mušku, i sve žene pobijte, koje su poznale čovjeka. Sud. 21, 11.
  2. A djevojke, koje ne poznaše čovjeka, ostavite u životu.
  3. I zarobiše sinovi Izrailjevi žene Madijanke i djecu njihovu, i zaplijeniše svu stoku njihovu, krupnu i sitnu, i sve blago njihovo.
  4. A mjesta njihova u kojima življahu i gradove njihove sve popališe ognjem.
  5. I sve roblje i sav plijen, ljude i stoku, uzeše; 5.Moj. 20, 14.
  6. I povedoše k Mojsiju i Eleazaru svešteniku i ka zboru sinova Izrailjevijeh, i roblje i ostali plijen i dobit u oko na polju Moavskom, koje je na Jordanu prema Jerihonu.
  7. Pobiše i careve Madijanske, s drugima koje im pobiše, Evina i Rokoma i Sura i Ura i Rovoka, pet careva Madijanskih, i Valama sina Veorova ubiše mačem. 4.Moj. 22, 10

Ima li šta lepše od ovoga?
Upravo ono što sada cionisti rade u Palestini
izdrkavaju se nad nemoćnim Palestincima...
Religija ljubavi i praštanja!

Nema saznanja preko drugih, nema učenja o dobroti. Ili znaš i osećaš ili ne. Osoba čistog srca ne traži učitelja, niti je potreban.

...niti uopšte manta o religijama, nego živi svoj život...
 
Sta mislite,dali je ovo realno moguce ?
Imao sam prilike cuti/videti/procitati da neki tvrde da su oponenti hriscanstva ( ovo su blage reci,najcesce je komentar jako ostriji) upravo zbog samih hriscana ili zbog nauke koje propovedaju pa se pitam koliko su realno osnovane ovakve tvrdnje ?
Dali je uopste moguce da ljudi koji bi trebali propovedati Hristovo jevandjelje stvaraju averziju kod nekih ljudi u tolikoj meri da im se prosto zgadi ideja o Bogu i o bilo kakvim zapovestima u kontekst nekakve verske prakse !?

Iznesite i obrazlozite svoje razmisljanje u vezi ovog.
Ako znas Hristovo ucenje i sledis ga, ti si hriscanin... Ako oni znaju Hristovo ucenje i slede ga i oni su hriscani... Kako medju vama moze da postoji oponiranje? Mora biti da neko od vas nije iskreni hriscanin...
 
60363164_2230017823994497_2505653516412911616_n.jpg
 
robi ne jede prasetinu :p
Ne jede ali mimo toga, ni meni nije jasno zašto je deo Tore ostavljen u sastavu hrišćanske Biblije. Vera jeste u Jednoga Boga ali su po svemu ostalom u pitanju su nespojive religije. Možda je kontinuitet nekako važan a i u dogmatskim smislu, da se ne bi nepotrebno ponavljale neke premise.
 
Poslednja izmena:
Ali iz nekog razloga neće.

I pušta da se mi tripujemo da znamo istinu u svađamo se sa drugima oko prave.
Ilustriracu ovo s jednim polubanalnim primerom - kada recimo neka promiskuitetna devojka/zena zatrudni,dali je potrebno sporiti dali je doticna u drugom stanju zbog nekog muskarca koji je propustio priliku da blagovremeno reaguje ili mozda trebamo sporiti mogucnost da je uopste neki muskarac to uradio/odradio ?
Po meni je ovo drugo potpuno suvisno jer stvaranja "novog zivota"u okvirima mehanizma za razmnozavanja ljudskog roda automatski podrazumeva da je neki muskarac ( na ovakav ili onakav nacin) ucestvovao u zabremenjivanju !

E sad u istom smislu stav nevernika je veoma tesko povezati sa realnom sumljom da postoji neki Stvoritelj koji je dizajnirao sav zivi svet ne samo na ovoj planeti vec i u citavom kosmosu stoga se sve te sumlje mozda trebaju povezati sa pitanjem - STA AKO BOG ZAISTA POSTOJI,KOJE SU MOJE OBAVEZE...!?
...i evo nas opet kako se trebamo upitati ili mozda i direktno osporiti nacin na koji vernici "propovedaju Bozju istinu" !
 
Ilustriracu ovo s jednim polubanalnim primerom - kada recimo neka promiskuitetna devojka/zena zatrudni,dali je potrebno sporiti dali je doticna u drugom stanju zbog nekog muskarca koji je propustio priliku da blagovremeno reaguje ili mozda trebamo sporiti mogucnost da je uopste neki muskarac to uradio/odradio ?
Po meni je ovo drugo potpuno suvisno jer stvaranja "novog zivota"u okvirima mehanizma za razmnozavanja ljudskog roda automatski podrazumeva da je neki muskarac ( na ovakav ili onakav nacin) ucestvovao u zabremenjivanju !
U pravu si. Mislim, bezgrešno začeće 🙄 Yeah right.. Što dalje sve dovodi u sumnju. 😁
E sad u istom smislu stav nevernika je veoma tesko povezati sa realnom sumljom da postoji neki Stvoritelj koji je dizajnirao sav zivi svet ne samo na ovoj planeti vec i u citavom kosmosu stoga se sve te sumlje mozda trebaju povezati sa pitanjem
Sve je tu logično što si naveo. A "Stvoritelj" je samo jedna od opcija. Mogu biti vanzemaljci, dva Stvoritelja, bezbroj Stvoritelja...ma nebrojeno mogućnosti. Ti veruješ samo u tu jednu. Zašto? Pojma nemam. Sviđa ti se. I iz toga slede tvoje obaveze. Tu ima jedan konflikt. Tvoje obaveze ne važe za onoga ko nije vernik. Poprilično je zeznuta ta Hristova poruka "da načine sve narode učenicima". 🤔Kako propovedati veru, a ne smarati ljude koje to ne zanima? Ovo mi deluje ključno za ovu temu.
 
Poslednja izmena od moderatora:
U pravu si. Biće da je Mariju ipak neko nagu*io. Mislim, bezgrešno začeće 🙄 Yeah right.. Što dalje sve dovodi u sumnju. 😁
Sasvim je moguce s tim sto bi onda morao dati konkretnog odgovora kako je nastao zivot na ovoj planeti ?
...sa obzirom da je kreacionizam jedna od mogucnosti koja je po vernicima i ozbiljnim naucnicima jedina racionalna - korektno je da ili prihvatis sve sto ide u taj paket ukljucujuci i beztelesno zacece Marije ili da nam das konkretnog dokaza kako je nastao zivot i da TEK ONDA sa punim kredibilitetom kazes ono sto si o njoj vac preuranjeno izneo !
Sve je tu logično što si naveo. A "Stvoritelj" je samo jedna od opcija. Mogu biti vanzemaljci, dva Stvoritelja, bezbroj Stvoritelja...ma nebrojeno mogućnosti.
Taaaako je bato s tim sto bi onda trebao iznositi relevantne podatke u prilog te teorije,mislim da bi bar izneseno steklo status ?minimu logicno".
Izvoli.
Ti veruješ samo u tu jednu. Zašto? Pojma nemam. Sviđa ti se.
Ne,nisam prihvatio tu opciju zbog toga sto su me roditelji tako ucili,jos manje crkva a nit je to bila steceno znanje iz opkruzenja tipa "rekla-kazala" vec mi to deluje najlogicnije,najracionalnije i najsveobuhvatnije resenje za sva pitanja koja proizlaze/idu zajedno sa pitanjem "odakle zivot na ovoj planeti" !
I iz toga slede tvoje obaveze.
Sa ovim se slazem.
Tu ima jedan konflikt. Tvoje obaveze ne važe za onoga ko nije vernik.
Korekcija - obaveze vaze za svakoga jer se cini da su sva civilizovana drustva sirom sveta iz nekog "cudnog razloga"prihvatila moralne norme koje proizlaze upravo vo iz SVETE KNJIGE ( knjiga) s tim sto ovi drugi smatraju da imaju manju ili nemaju nikakvu odgovornost .
Poprilično je zeznuta ta Hristova poruka "da načine sve narode učenicima". 🤔Kako propovedati veru, a ne smarati ljude koje to ne zanima? Ovo mi deluje ključno za ovu temu.
Ovo je sustinski bitno pitanje koje se mora pravilno odgovoriti.
Naime,Isus je zadao izuzetno visoku cilj ispred ucenika koju su trebali ispuniti ali iskljucivo HRISTOVIM METODIMA !
Isus nije dao nikakvu mogucnost za bilo kakvu improvizaciju VAN PISMA sto ce reci da ne samo da nije trebalo vec nije bilo dozvoljeno smaranje bilo kog formata kako bi se drugima nametnulo hriscanstvo !
Evo kako je Isus to korektno nalozio:

Luka 9,2:
"...I posla ih da propovijedaju carstvo Božije, ..."

Mat.10,12-15:
"...A ulazeći u kuću nazovite joj: mir kući ovoj.
I ako bude kuća dostojna, doći će mir vaš na nju; a ako li ne bude dostojna, mir će se vaš k vama vratiti.
A ako vas ko ne primi niti posluša riječi vašijeh, izlazeći iz kuće ili iz grada onoga otresite prah s nogu svojijeh.
Zaisto vam kažem: lakše će biti zemlji Sodomskoj i Gomorskoj u dan strašnoga suda negoli gradu onome...."

Kao sto se jasno vidi,Isus je strogo definisao okvire delovanja Njegovih ucenika - nit su smeli smarati,nit forsirati a jos manje nekog silovati da bi prihvatio jevandjelje - ili je trebalo dobrovoljno ili nikako !!!
 
Sasvim je moguce s tim sto bi onda morao dati konkretnog odgovora kako je nastao zivot na ovoj planeti ?
Naravno da ovo ne implicira da ja moram dati konkretan odgovor kako je nastao život. Moj konkretan odgovor je, ne znam. Niti ovo implicira da vernici znaju konkretan odgovor. Oni samo veruju u jednu od opcija. Dalje, imaš i ozbiljnih naučnika koji veruju i ozbiljnih koji ne veruju u kreacionizam. Dalje, ne postoji samo jedna (hrišćanska) opcija kako je moguće da je nastao život. Religija je na hiljade.
Ne,nisam prihvatio tu opciju zbog toga sto su me roditelji tako ucili,jos manje crkva a nit je to bila steceno znanje iz opkruzenja tipa "rekla-kazala" vec mi to deluje najlogicnije,najracionalnije i najsveobuhvatnije resenje za sva pitanja koja proizlaze/idu zajedno sa pitanjem "odakle zivot na ovoj planeti" !
Ključni deo, "već mi to deluje najlogicnije...". Tebi deluje najlogicnije. Biti svestan da to nije objektivna istina i da ne moraju drugi tako razmišljati je ogroman korak. Poštovati mogućnost da neko drugi drugačije razmišlja i da je moguće da je u pravu
Korekcija - obaveze vaze za svakoga jer se cini da su sva civilizovana drustva sirom sveta iz nekog "cudnog razloga"prihvatila moralne norme koje proizlaze upravo vo iz SVETE KNJIGE ( knjiga) s tim sto ovi drugi smatraju da imaju manju ili nemaju nikakvu odgovornost .
Ne slažem se sa ovim. Civilizovana društva su postojala i daleko pre pisanja "svete knjige". Nije ona izmislila moral. Za neko moralno ponašanje ti treba minimum zdravog razuma, empatije i ljudskosti.
.
Ovo je sustinski bitno pitanje koje se mora pravilno odgovoriti.
Naime,Isus je zadao izuzetno visoku cilj ispred ucenika koju su trebali ispuniti ali iskljucivo HRISTOVIM METODIMA !
Isus nije dao nikakvu mogucnost za bilo kakvu improvizaciju VAN PISMA sto ce reci da ne samo da nije trebalo vec nije bilo dozvoljeno smaranje bilo kog formata kako bi se drugima nametnulo hriscanstvo !
Evo kako je Isus to korektno nalozio:

Luka 9,2:
"...I posla ih da propovijedaju carstvo Božije, ..."

Mat.10,12-15:
"...A ulazeći u kuću nazovite joj: mir kući ovoj.
I ako bude kuća dostojna, doći će mir vaš na nju; a ako li ne bude dostojna, mir će se vaš k vama vratiti.
A ako vas ko ne primi niti posluša riječi vašijeh, izlazeći iz kuće ili iz grada onoga otresite prah s nogu svojijeh.
Zaisto vam kažem: lakše će biti zemlji Sodomskoj i Gomorskoj u dan strašnoga suda negoli gradu onome...."

Kao sto se jasno vidi,Isus je strogo definisao okvire delovanja Njegovih ucenika - nit su smeli smarati,nit forsirati a jos manje nekog silovati da bi prihvatio jevandjelje - ili je trebalo dobrovoljno ili nikako !!!
👍😊
 

Back
Top