HLEB NAŠ...

Ja imam pekac od novembra meseca i hleb kupujem bas kad se desi da nisam stigla da ga ispecem ili ako me iznenade gosti. Marka je Clatronic i ja sam prezadovoljna,iako sam u pocetku mislila da sam trebala uzeti Moulinex,nisam se pokajala. Hleb je prelep, uvek svez(traje i do dva-tri dana). Od kada pecemo hleb ,ne bacamo ga kao ranije dok smo ga kupovali. Recepte obicno dobijes uz aparat i oni su najmerodavniji,uvek ih ima vise razlicitih,jer nije svaki aparat isti,po zapremini.Evo recepta koji ja najcesce koristim.
3.5 dl vode
1,5 veca merica secera
(uz aparat dobijate i merice za vodu i manju i vecu mericu za zacine)
2 vece merice mleka u prahu
2 kasike ulja ili masti
600 gr brasna,mada cesto pravim mesavinu belog brasna i mekinja 5:1
2 manje merice soli(so se stavlja u ugao posude da ne bi dosao u dodir sa kvascom
i u sredinu brasna 1/4 svezeg kvasca
Veoma je bitno sastojke dodavati bas po redu kako je napisano u receptu.
Kada se pekara oglasi zvucnim signalom,dodajem mesavinu semenki( suncokret,lan,susam,golica i ponekad seckani kikiriki)
Upalim je na brzi program i za 2 sata imate svez,vruc i zdrav hleb bez dodataka i aditiva.
 
ja imam pekac za kruh i koristimo ga svakodnevno...jako je ekonomican i sam proces se malo otegne...celi proces traje 3 sata i 18 minuta ....ja nastelujem i on se sam ukljuce negde u pola noci tako da ujutro kad ustanemo cela kuca mirise na kruh....recepti su specijalni i ako se i negde malo fula kruh nece biti dobar....moj ima 12 razlicitih programa + kuhanje dzema.....uz pekac dobijete i recepte tako da nemozete nista da improvizujete...jedino sto mozete ali to zavisi da li je pekac programiran da recimo odmah posle dizanja testo izvadite _jer se testo dize na temperaturi od 30-32 stepena _i da radite sa testom sta zelite ....to nije lose jer pekac je programiran da na toj temeprauri lepo udvostruci volumen testa.....uz pekac se dobije i plasticna posuda i plasticna merica i sve merite sa tim...evo jednog recepta za kruh
450gr brasna sa cerealijama a i nemora moze obicno
1 manja merica soli
3 manje merice secera
1 manja merica suhog kvasca
1.5 vece merice mleka u prahu
1.5 vece merice ulja
2.5 dcl mlake vode
kruh je izvanredan i moja deca ga obozavaju
 
Radila sam bijeli hljeb po receptima koje sam dobila uz uređaj kao i kuglof . Prezadovoljna sam rezultatima . Samo treba pratiti recepte . Da li vi koristite recept:kolac::kolac:e za dizana tijesta koja koristite i inače ali samo sastojke ubacite u pekač ? :kolac:
 
Da se pohvalim...kupili smo mini pekaru, jako smo zadovoljni, al to ce se drasticno odraziti na nas izgled. Pojedemo po dva hleba dnevno, prosto ne mozemo da mu odolimo.
Jedan sam uspela da upropastim jer nisam dobro izmerila vodu (bilo je malo vise) pa je skroz spao, ali nema veze i taj smo pojeli.
 
Eto,bas mi je drago.A sto se linije tice,veruj mi nece to dugo trajati.Vremenom ce se to vratiti u normalu i jescete hleba onoliko koliko treba,a sa druge strane ipak je to mnogo zdravije nego kupovni hleb.
 
Pekaci su odlicni, treba samo prilagoditi recepturu. Mese i testo (za picu i dr.).
Nego jel neko mesi crni kiseli hleb. Probao sam da spravim to kiselo testo (treba da stoji 3-5 dana da se ukiseli) ali nije mi uspelo.
Jel neko ima proveren recept?
 
Poslednja izmena:
Da li imate neki recept za kukurzni hleb? Da li moze da se pravi isto kao svaki drugi samo se umesto obicnog brasna stavi kukurzno ili to kukurzno braszno zahteva i druge sastojke ili druge razmere postojecih sastojaka?
 
Da li imate neki recept za kukurzni hleb? Da li moze da se pravi isto kao svaki drugi samo se umesto obicnog brasna stavi kukurzno ili to kukurzno braszno zahteva i druge sastojke ili druge razmere postojecih sastojaka?
Ne verujem da bi se od zamene pšeničnog brašna kukuruznim dobio dobar hleb.
Čak nisam nigde naišla (što ne znači da se to i ne radi) da se uz kukuruzno brašno koristi kvasac.
Uglavnom se koriste mešavine brašna (pšenično/kukuruzno) i uglavnom se koristi prašak za pecivo ili soda bikarbona.
Ne znam šta ti treba i zašto, ali jedini savet koji imam je da - eksperimentišeš.
 
hvala na brzom odgovoru. Mnogo volim kukuruzne hlebove koji mogu da se kupe u marketima i pekarama pa sam mislila da probam sama da napravim (tj. da zadam masini da to uradi :) ). ALi i ti sto mogu da se kupe se razlikuju neki su suvlji i tvrdji a neki su prilicno mekani i vazdusasti.... Eto, ponadala sam se da je neko vec eksperimentisao pa da ne moram ja (jako ruzno sa moje strane, ali bar sam iskrena). A sa kukuruznim brasnom imam bas malo iskustva, mislim da ce mi onda prvi eksperiment biti da stavim veci deo obicnog brasna a manji deo kukuruznog pa da vidim kako ce da ispadne
 
Slogi ja pravim male hlepcice od mesavine kukuruznog i psenicnog brasna ( po 3 case od 200 ml psenicno i 3 case kukuruzno) , dodajem 100 ml ulja, soli, pola kvasca, 1 pecivo, susam oko 50 gr. i kim po zelji i sve zamesim mlakom vodom.Pravim male hlepcice, oko 15 komada od cele smese, ostavim da nadodje i pecem.Prelepi su dok su vruci ali ni hladni nisu losi.
 
Da li neko ima recept za integralni hleb, ali da nije tvrd već mekan kao beli hleb ili kao onaj integralni iz hleb&kifle? Ja sve što sam pravila ne može da naraste puno i uglavnom su tvrdi da bi napravila sendvič, a to mi najviše treba.
 
Hleb od integralnog brašna ne može da bude vazdušast kao od mekog brašna. Inegralno brašno se maša sa mekim brašnom (bilo tip 500 ili T850 a sad ima i T950 - odličan je). Osnovna mešavina je 1:1, ali što manje integralnog to je hleb vazdušastiji. Pa ti sad vidi zašto je u Hle&kifle tako vazdušast hleb. Naravno ne bih da pominjem aditive koje dodaju. Jedno pitanje za teb: Da li ti je domaći beli hleb isti kao kupovni?
 
Nije u pitanju čudo već hemija. Domaći je uvek bolji od kupovnog, pogotovo sutradan. Ako mene pitaš ja uopšte ne kupujem hlab, stalno ga mesim, doduše imam pekaricu i jako sam zadovoljna. Nikada ne bih zamenila domaći hleb za kupovni. Ponekad, doduše, dobro dodje promena ali samo na kratko.
 
Mene do ludila dovodi BRAŠNO.
Tip 400 meko, Tip 400 oštro, Tip 400 - ne piše kakvo.
Ista priča sa tipom 500.
Onda Mutmel.
Pa kad neko napiše u receptu: dodati BELO brašno... a koje je to pa sad?
Može li neko da mi rastumači ovaj haos oko tipova brašna?
Evo baš sad pečem neki hleb, kupila sam Graham i pomešala sa "belim" (ja sam stavila tip 500, ne piše oštrina) pa ćemo uskoro degustirati eksperiment.
Kao i većina potrošača i meni je već zlo od belog i obojenog crnog hleba, i najozbiljnije razmišljam o pečenju normalnog, zdravog hleba.
Mislim da mi je pukao film onog dana kad je suprug doneo hleb iz jedne velike samoposluge, lepo upakovan u papirnu kesu a preko svega trag (i miris) od pseće mokraće! Valjda su hleb istovarili napolju, naišao neki kucov i lepo ga zapišao....
 
Poslednja izmena:

Back
Top