HLEB NAŠ...

Na nemackoms se kvasac kaze Germ, tako da eto odakle u nasem jeziku ta rec.
Ja mislim da se kod nas koristi rec germ ili germa kao sinonim za kvasac.
A cula sam da za taj postupak kada se to parce testa koristi umesto kvasca....ali mislim da nema neko posebno ime,mada ne znam bas mnogo o tome

Moja porodica je iz Juznog Banata (Vratiće se rodez:poz:) i moja baka je kao i sve zene nekada davno mesila hleb. Tada se obavezno deo testa kidao i oblikovale male pogačice koje su se sušile i sluzile umesto kvasca za sledeću turu hleba. Sledeći put ta osušena pogačica (ili više njih, zavisno od količine testa koju je trebalo zamesiiti jer se hleb pekao jednom nedeljno) bi se potopila u mlaku vodu i ostavila da se raskvasi i krene kao kvasac, a posle se dodavalo brašno i dalje mesio hleb. Te pogačice su se zvale KOMLOV. Hleb se mesio u drvenom koritu koje se zvalo NAĆVE i naravno pekao se u zidanoj seljačkoj furuni u koju su se lozile šapurine i ogrizine.
 
Moja porodica je iz Juznog Banata (Vratiće se rodez:poz:) i moja baka je kao i sve zene nekada davno mesila hleb. Tada se obavezno deo testa kidao i oblikovale male pogačice koje su se sušile i sluzile umesto kvasca za sledeću turu hleba. Sledeći put ta osušena pogačica (ili više njih, zavisno od količine testa koju je trebalo zamesiiti jer se hleb pekao jednom nedeljno) bi se potopila u mlaku vodu i ostavila da se raskvasi i krene kao kvasac, a posle se dodavalo brašno i dalje mesio hleb. Te pogačice su se zvale KOMLOV. Hleb se mesio u drvenom koritu koje se zvalo NAĆVE i naravno pekao se u zidanoj seljačkoj furuni u koju su se lozile šapurine i ogrizine.


To je hleb "kiseljak",umesto kvasca ukislo testo.To je to!
 
Moja porodica je iz Juznog Banata (Vratiće se rodez:poz:) i moja baka je kao i sve zene nekada davno mesila hleb. Tada se obavezno deo testa kidao i oblikovale male pogačice koje su se sušile i sluzile umesto kvasca za sledeću turu hleba. Sledeći put ta osušena pogačica (ili više njih, zavisno od količine testa koju je trebalo zamesiiti jer se hleb pekao jednom nedeljno) bi se potopila u mlaku vodu i ostavila da se raskvasi i krene kao kvasac, a posle se dodavalo brašno i dalje mesio hleb. Te pogačice su se zvale KOMLOV. Hleb se mesio u drvenom koritu koje se zvalo NAĆVE i naravno pekao se u zidanoj seljačkoj furuni u koju su se lozile šapurine i ogrizine.

Znači, od umešenog testa se otkine parče, napravi ta pogačice i ona se suši na vazduhu, ili šta se radi s njom do sledećeg mešenja? Moram probati taj kiseli hleb jednom
 
Може ли мала помоћ? Где се налази рецепт за хлеб са маслинама који је дала Смех? Обично мало прелетим по кулинарству и пронађем, али овај пут нисам успела. Хвала.
 
Може ли мала помоћ? Где се налази рецепт за хлеб са маслинама који је дала Смех? Обично мало прелетим по кулинарству и пронађем, али овај пут нисам успела. Хвала.

Evo ga:
Evo ga:

HLEB S MASLINAMA
Za 8 osoba

  • - 600 gr. brašna
  • - 15 gr. svežeg kvasca
  • - 1 kašičica šećera
  • - 400 gr. crnih maslina bez koštica
  • - maslinovo ulje
  • - majčina dušica
  • - so
Razmutiti kvasac sa 1/2 kašičice šećera u 2 dl mlake vode. Pomešati 300 gr. brašna sa malo soli i preostalim šećerom, pa dodati pripremljeni kvasac. Pokriti i ostaviti 30 minuta da naraste. Testu dodati preostalo brašno, 2 kašike ulja i 1,5 dl mlake vode. Umesiti da bude čvrsto i elastično. Formirati pogaču, premazati uljem, pokriti vlažnom krpom i ostaviti da naraste 1 sat.
Premesiti testo, podeliti na 4 dela. Svaki deo razvući u pravougaonik dimenzija 30x 15 cm. Premazati maslinovim uljem, poređati masline i listiće majčine dušice, urolati i premazati uljem. Poređati na pleh i ostaviti da raste još 90 minuta.
Peći na 220 stepeni 15- 20 minuta.
Na dno rerne staviti posudu sa vodom kako bi od isparavanja hleb dobio mekoću.
Odmah po vađenju iz rerne, poprskati ga vodom i prekriti krpom.

Ja obično pravim pola količine i u jedan stavim zelene u drugi crne masline. Seče se na režnjeve deblinje oko 1cm i deluje vrlo dekorativno.
(Sad ću da potražim i neku sliku ;))

Evo ga obećani hleb sa maslinama. :)
(Imam sigurno i fotku gde je sam, ali nemam pojma gde :roll:)

hlebsamaslinamaforum-1.jpg
 
U cemu je razlika izmedju integralnog i crnog brasna?

Svako brašno (od različitih žitarica, pa i pirinač) može biti integralno ako se preradom (mlevenjem i prosejavanjem) ne odbaci spoljni deo, odnosno omotač zrna.
Integralno brašno se dobija mlevenjem celog zrna bez prosejavanja. Crno pšenično brašno se dobija prosejavanjem pog brašna, znači korak više u preradi.
 
Hvala....drago mi je da ti se svidja.
Znaci u principu je ista stvar, samo je integralno sa krupnije mlevenim cesticama koje su kod crnog brasna u prosejavanju odstranjene.
 
Hvala....drago mi je da ti se svidja.
Znaci u principu je ista stvar, samo je integralno sa krupnije mlevenim cesticama koje su kod crnog brasna u prosejavanju odstranjene.

Nije samo krupnije mlevenim česticama nego i sadržajem, pa samim tim i kvalitetom. Od finoće mlevenja imaš oštro i meko brašno. Integralno brašno sadrži i mekinje, prirodni omotač zrna koji u sebi ima veliku količinu dijetalnih vlakana. Vlakna su pak 'čuvari' našeg zdravlja jer imaju veliko žaštitno dejstvo te smanjuju rizik od mnogih bolesti kao povišenog holesterola i krvnog pritiska, bolesti srca, ona su i antioksidanti pa smanjuju rizik od raka...

Možda će ti ovaj citat bolje pojasniti:
''Strukturu pšeničnog zrna čine omotač (vanjski dio), endosperm (unutarnji dio) i klica. Mljevenjem u mlinu omotač daje posije, a endosperm brašno. Tip brašna govori o količini mineralnih tvari u pojedinom brašnu, pa što smo bliže sredini pšeničnog zrna, dobivamo brašna nižih tipova (T500), a što idemo bliže ljuski prilikom mljevenja i prosijavanja, dobivamo tamnija brašna viših tipova (T850, T1100, T1400). Bijela brašna bogatija su škrobom i proteinima, a kod tamnijih brašna povećava se i udio masti, mineralnih tvari, vitamina i celuloznih vlakana.''
 
Iili ovaj: :rtfm:
''Brašno od celog zrna (graham, integralno)sadrži 100% sastojaka zrna. Dobija se mlevenjem celog zrna dobro oprane i očišćene pšenice bez prosejavanja i odvajanja mekinja. Hleb od ovog brašna je grublje strukture, ima sočan ukus i braon boju, a biološka vrednost mu je veća zbog obilja biljnih vlakana, vitamina i mineralnih sastojaka. Zbog malog procentualnog sastava glutena preporučuje se mešanje ovog brašna sa belim kako bi se dobio hleb bolje strukture. Integralno brašno se mora upotrebiti u okviru 3 meseca, zbog sadržaja ulja koje može da užegne. Treba ga čuvati do potrošnje u zatvorenoj posudi na tamnom i hladnom mestu.
Crno brašno sadrži 80 – 90% sastojaka zrna (nešto mekinja je odstranjeno) i ima veću sposobnost apsorpcije vode od belog brašna, dajući zbijeniji hleb od belog, ali ne tako grub kao od integralnog brašna.
Belo brašno sadrži 72 – 74% zrna žita. Izrađuje se samo od skrobnog dela zrna – endosperma i ne sadrži mekinje koje su izvor biljnih vlakana, vitamina i klice koja obiluje u vitaminima i mineralima. Mekinje i klice koje daju tamniju boju su odstranjene te ono ima izrazito belu boju. Pošto je belo brašno lišeno mnogih hranljivih sastojaka, to se iz tih razloga u novije vreme vrši obogaćivanje preparatima gvožđa, kalcijuma i dr.''
 
Ma ja najvise volem kad Smehic sama sebe citira. Nesto pokusava da nas nauci a mi Jopet sve iz pocetka, ko pacija skola. Ljubi je za strpljenje ! Ili skuvaj te spagete - na isto mu dodje!
 
Stvarno se izvinjavam ako je o ovome vec pisano, ali tema je preobimna da je celu iscitam, a Msneki hvala na trudu i objasnjenju.
Sada mi je sve jasno u vezi brasna, ali kako pekari smeju da na etiketama pisu da je integralni razani hleb od mesavine razanog i psenicnog brasna tip 500 ?
 
Stvarno se izvinjavam ako je o ovome vec pisano, ali tema je preobimna da je celu iscitam, a Msneki hvala na trudu i objasnjenju.
Sada mi je sve jasno u vezi brasna, ali kako pekari smeju da na etiketama pisu da je integralni razani hleb od mesavine razanog i psenicnog brasna tip 500 ?

Lepo piše: 'integralni razani hleb od mesavine razanog i psenicnog brasna tip 500 '
Ražani je integralni, korišćeni je celo zrno. Obično se hleb od raznih žitarica (heljda, raži,grahama..) meša sa pšeničnim brašnom, što je i ovde napisamo, pomešano je sa belim pšeničnim brašnom (tip 500).
 
Pa jeeste... samo se ne zna u kom su odnosu pomesani i zasto ga ne mesaju sa integralnim psenicnim?

Zbog ukusa, rastresitosti i sl.
Ni jedan hleb od crnog, a pogotovo ne integralnog brašna, ne može biti tako "naduvan" kao od belog pšeničnog.
Po prodavnicama koje tvrde da prodaju "zdravu hranu", obično ima dobar izbor integralnih vrsta hleba.
 
Zbog ukusa, rastresitosti i sl.
Ni jedan hleb od crnog, a pogotovo ne integralnog brašna, ne može biti tako "naduvan" kao od belog pšeničnog.
Po prodavnicama koje tvrde da prodaju "zdravu hranu", obično ima dobar izbor integralnih vrsta hleba.

>>> tvrde da prodaju "zdravu hranu", >>> lagana ironija u preletu... :zcepanje::zcepanje::zcepanje:
 
Danas pravila :D

Hleb sa crnim lukom I karijem

1/2kg brasna, manja kocka kvasca (po receptu suvi instant kvasac – ali vise volim sa svezim), 1 kasicica secera, 2 kasicice soli, 1,5 kasicica karija u prahu, malo slatke mlevene paprike, 250ml mlakog mleka, 50g otopljenog I ohladjenog maslaca, oko 200g crnog luka.

Kocku suvog kvasca razmutite u malo mlakog mleka, dodajte kasicicu secera, kasicicu brasna I promesajte. Ostavite da nadodje, pa sjedinite sa brasnom, ostatkom mleka, soli, karijem u prahu, alevom paprikom, I maslacem. Umesite glatko testo I pokrijte ga krpom dok ne udvostruci volumen.
Crni luk sitno iseckajte. Testo blago pospite brasnom, dodajte luk I premesite kako bi se luk sjedinio sa testom.testo formirajte u valjak, stavite u pleh za pecenje I na nekoliko mesta usecite rezove. Testo ostavite da jos jednom naraste. Pre pecenja pospite sa malo brasna ako volite rusticnu koru I pecite u zagrejanoj rerni na 180C oko 45min.

picture.php
 
Poslednja izmena:

Back
Top