Hemija - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Zapravo se oksidacijom NH[SUB]3[/SUB] dobija azot. Oksidacioni broj azota u amonijaku je -3, i stoga amonijak može da reaguje sa kiseonikom uvećavajući oksidacioni broj azota koji daje elektrone. (valja napomenuti da amonijak ne gori na vazduhu, ali se to dešava u čistom kiseoniku) Na putu ka pozitivnim vrednostima oksidacionog broja azota je nulta vrednost koja odgovara molekulu čistog azota. Za očekivati je otuda da se oksidacijom NH[SUB]3[/SUB] dobije azot. To se i dešava, pa imamo reakciju:
4NH[SUB]3[/SUB] + 3O[SUB]2[/SUB] 6H[SUB]2[/SUB]O + 2 N[SUB]2[/SUB]
U prisutstvu katalizatora (platine) reakcija može drugačije teći:
4NH[SUB]3[/SUB] + 5O[SUB]2[/SUB] 6H[SUB]2[/SUB]O + 4 NO
Tu se oksidacioni broj azota menja sa -3 na +2. To je rekacija kojom se u praksi često proizvodi NO.

E sad, pitaš se zašto se ne dobija i N[SUB]2[/SUB]O (gde je oksidacioni broj azota +1)? Pa, dobija se, uz adekvatni katalizator (mangan dioksid - bizmut (III) oksid)
2 NH[SUB]3[/SUB] + 2 O[SUB]2[/SUB]N[SUB]2[/SUB]O + 3 H[SUB]2[/SUB]O
(to doduše nije uobičajni način dobijanja
N[SUB]2[/SUB]O)

Što se NO[SUB]2[/SUB] tiče, i on se može dobiti u višku kiseonika. Naime, pošto se već dobio oksid NO, u višku kiseonika može dalje teći reakcija:
2NO +
O[SUB]2[/SUB] → 2NO[SUB]2
[/SUB]
Zanimljivo je pomenuti kako teče reakcija amonijaka sa drugom alotropskom modifiacijom kiseonika- ozonom. Tu se oksidacioni broj dela azota poveća sa -3 na +5.
6NH[SUB]3[/SUB] + 4O[SUB]3[/SUB]
3NH[SUB]4[/SUB]NO[SUB]3[/SUB] + 3H[SUB]2[/SUB]O

Hvala !
Znači katalizator tu jednim delom odlučuje što će da nastane- što točno tu radi ta platina? S njom oksidacija ide do stanja višeg oksid. broja?

Imam problema s jednačinama u kojima moram napisati što nastaje iz reaktanata-mislim kada se radi o više mogućnosti - recimo kao kod ovih oksida.
Ili recimo Fe + Cl2 - kako znati da nastaje FeCl3, a ne FeCl2? pretpostavljam da zato što je klor jako oksid. sredstvo.

Kako recimo ako imam reakciju KMnO4+ HCl mogu znat da uz MnCl2 i KCl nastaje i elementarni klor osim da ju naučim napamet ?
 
Molim za pomoc... radi se o preciscavanju otpadnih voda, pH takve vode je 10, i ja sada treba da dodam H2SO4 da joj spustim pH na 6-9, npr 8.5
e sad...
od podataka imam veoma malo... samo to sto sam napisao, pHpocetno=10 i pHkrajnje=8.5 i da je 97% H2SO4
znam i to da je otpadna voda dekarbonizovana, pretpostavljam sa Ca(OH)2 i da je zbog toga visok pH
imam podatke gde je racun radjen sa 30% HCl, gde kaze da je za snizenje pH sa 10 na 8.5 potrebno 1178 g HCl, ali ne znam kako je ovo dobijeno
ja sada isto to trebam da uradim racunski za H2SO4
iskreno, planirao sam eksperimentalno da radim, u uzorak vode od 1 lit da dodajem kiselinu i merim pH, pa onda da preracunam na vece kolicine, ali moram da imam racun
mozda je ovo prosto, ali ja sam se izgubio u silnim proracunima i ne mogu da izadjem na kraj
 
Pozdrav!
Moze li pomoc pri prpracunu u laboratorijskoj vezbi. Potreban mi je postupan proracun preko proporcija i sl. Postupak vezbe i reakcija:

ODREDJIVANJE PROTEINA U MLEKU
Reakcija: R-CH-NH3-COO- + 2 H-COOH = R-CH-N(CH2OH)2-COO- + H+

Reagensi: Fuksin, 0,0025%-tni rastvor
· Fenolftalein, 1%-tni rastvor u etanolu
· Kalijum-oksalat, zasićen rastvor
· Formaldehid, 40%-tni rastvor
· Natrijum-hidroksid, 0,1 mol/l rastvor

Postupak: U dva erlenmajera trbušastom pipetom prenese se po 50 ml mleka. U prvi erlenmajer
se doda 2 ml rastvora fuksina a u drugi 0,5 ml rastvora fenolftaleina, i zatim u oba erlenmajera
po 2 ml zasićenog rastvora kalijum-oksalata i promeša. Posle 2 minuta rastvor u drugom
erlenmajeru se titrira 0,1 mol/l rastvorom NaOH do boje rastvora u prvom erlenmajeru.
Zatim se u isti erlenmajer doda 10 ml 40% rastvora formaldehida, sačeka 1 minut i ponovo
titrira 0,1 mol/l rastvorom NaOH do boje rastvora u prvom erlenmajeru. Broj mililitara
0,1mol/l rastvora NaOH utrošenih u drugoj titraciji predstavlja tzv. formolni broj (po Pyne-u).


Rezultat
V = 3 ml 0,1 mol/l rastvora NaOH utrošenih u drugoj titraciji
Sadržaj proteina = ________ %



Molim pomoc!!!
Hvala!!!
 

Prilozi

  • Doc1.doc
    45,5 KB · Pregleda: 13
Potrebna mi je pomoc. U pitanju je analiticka hemija. :)
Na raspolaganju su dva rastvora EDTA (A i B). Za titraciju 25cm3 rastvora CaCl2 koncentracije 0,0155mol/dm3 potroseno je 25,50cm3 rastvora A, a za titraciju 25cm3 rastvora ZnCl2 koncentracije 0,0082mol/dm3 potroseno je 26,70 cm3 rastvira B. Koliko cm3 rastvora A i B treba pomesati da se dobije 1 dm3 rastvora EDTA koncentracije 0,01 mol/dm3? Resenje: V(A)=308,51cm3, V(B)=691,49cm3.
Unapred hvala. :)
 
Drustvo ja sam novi ovdje,idem u 1. razred Gimnazije,i treba mi zadatak jedan,niko u razredu ne znam,iako nas ima dosta koji smo prije radili zadatke a na ovom nam je zapelo. Zadatak glasi: Koliko mililitara 70 % nitratne kiseline gustine 1,42 g/ml treba za pripremanje 250 g 40 % rastvora kiseline?

Kakva ti je to gimnazija kad se mučite sa ovakvim zadacima.

100g : 40g čiste HNO2 = 250g : x
x= 100g čiste HNO2

100g : 70g čiste HNO2 = m(rastvora) : 100g
m(rastvora)= 142,8 g

V=m/q= 142,8g/ 1,42g/ml
V= 100,6 ml rastvora
 
Moze li pomoc?
Potrebno mi je da mi neko uradi ova dva zadatka potrebni su mi za test. Unaprijed hvala.
Izracunati kolicine magnezijuma(II)oksida u 200 g magnezijum(II) oksida. molekulska masa MgO je 40g/mol

iTreba pripremiti 250cm3 rastvora 10%-tnog rastvora NaCl. molarna masa Na2Co3 je 106g/mol

unaprijed hvala

Moze li mi ko pomoci ujutru mi trebaju zadaci?
 
Da li bi neko mogao pomoći pri rjševanju slijedećeg zadatka. Kada se u tarioniku 5 g sprašenog hidratisanog bakar (II) sulfata otopi u smjesi 5 cm3 vode i 10 cm3 25% amonijaka, nastaje bistra indigo-modra otopina tetraminbakar (II)sulfata. Proces se odvija po jednadžbi:
CuSO4 * 5H2O + 4NH3 = (Cu(NH3)4)SO4 * H2O + 4H2O
Nakon kristalizacije dobiven je preparat mase 4,92 g tetraaminbakar(II)sulfata. Da je otopina razrijeđena vodom na 1000 cm3 koliki bi bio molaritet?
Rješenje je 1,355 mol/dm3. Međutim da li je moguće da je to greška, pa je rješenje neka druga vrijednost?

Unaprijed mnogo hvala
 
Poslednja izmena:
Molim za pomoc oko ova dva zadatka.

1.Poznato je da ce od dva vodena rastvora koji sadrze istu masu vode, visú temperaturu kljucanja imati onaj rastvor koji sadrzi veci broj cestica rastvorene supstance( molekula, odnosno jona). Zaokruzi slovo ispred opisa vodenog rastvora koji ima visu temperaturu kljucanja.

a) Rastvor koji u 100g vode sadrzi 0,05 mol natrijum-hlorida.
b) Rastvor koji u 100g vode sadrzi 17,1g secera, molekulske formule C12H22O11




2. U reakciji hlorida nepoznatog trovalentnog metala sa 2,4g natrijum-hidroksida nastalo je 2,14g taloga. Izracunaj relativnu atomsku masu nepoznatog metala.
 

Back
Top