Hari Poter ili Gospodar prstenova?

Ai! laurië lantar lassi súrinen,
Ah! like gold fall the leaves in the wind,
yéni únótimë ve rámar aldaron!
long years numberless as the wings of trees!
Yéni ve lintë yuldar avánier
The long years have passed like swift draughts
mi oromardi lissë-miruvóreva
of the sweet mead in lofty halls
Andúnë pella, Vardo tellumar
beyond the West, beneath the blue vaults of Varda
nu luini yassen tintilar i eleni
wherein the stars tremble
ómaryo airetári-lírinen.
in the voice of her song, holy and queenly.

Sí man i yulma nin enquantuva?
Who now shall refill the cup for me?

An sí Tintallë Varda Oiolossëo
For now the Kindler, Varda, the Queen of the stars,
ve fanyar máryat Elentári ortanë
from Mount Everwhite has uplifted her hands like clouds
ar ilyë tier undulávë lumbulë
and all paths are drowned deep in shadow;
ar sindanóriello caita mornië
and out of a grey country darkness lies
i falmalinnar imbë met,
on the foaming waves between us,
ar hísië untúpa Calaciryo míri oialë.
and mist covers the jewels of Calacirya for ever.
Sí vanwa ná, Rómello vanwa, Valimar!
Now lost, lost to those of the East is Valimar!
Namárië! Nai hiruvalyë Valimar!
Farewell! Maybe thou shalt find Valimar!
Nai elyë hiruva! Namárië!
Maybe even thou shalt find it! Farewell!
 
prvo i osnovno, ne porediti Tolkina i Dzoanu Roling!!!!
Tolkin je kreirao jedan citav novi zivi svet!!! ugusicu hvalospevima ako nastavim, zato necu :wink:

Hari Poter....ako vec hocu da ucestvujem u tome da jedan te isti lik ubija negativce koji hoce da zavladaju univerzumom (ali svaki put!!!) gledacu Dzemsa Bonda :wink:
ne bih ja to svrstala u kvalitetan fantasy (ili u sta vec da ga svrstamo)....
 
anakin:
prvo i osnovno, ne porediti Tolkina i Dzoanu Roling!!!!
Tolkin je kreirao jedan citav novi zivi svet!!! ugusicu hvalospevima ako nastavim, zato necu :wink:

Hari Poter....ako vec hocu da ucestvujem u tome da jedan te isti lik ubija negativce koji hoce da zavladaju univerzumom (ali svaki put!!!) gledacu Dzemsa Bonda :wink:
ne bih ja to svrstala u kvalitetan fantasy (ili u sta vec da ga svrstamo)....

Totalno i apsolutno se slazem sa tobom!!!
Da ne bi filma Hari Potera bi procitalo mozda samo 30-ak posto ljudi koji su to ovako uradili(ako ne i manje) Jednom recju film je za decu...
 
Na zalost malo je ljudi koji ce uzeti knjigu u ruke jer eto deluje intresting,nego ce je uzeti jer su odgledali fim uradjen po knjizi !To je tuga modernog vremena,ali treba biti zahvalan i za takve ljude jer ima onaj jos veci deo kojima citanje ne bi palo na pamet.
Sad sam nedavno uzela leksikon moje mladje sestre koja ima 13 god i skoro celo njeno drustvo kad se upisalo je reklo i citrima:,,Mrzim da citam"!A to je odvratno!
meni je zao samo sto ne mogu da ih nagovorim na LOTR,jer stvarno zlata vredi i na sajmu sam kupila jos po koje Tolkinovo deo izuzev standarda Silmarilion,hobit i LOtr(doduse moralla sam da kupim i autostopreski vodic kroz galaksiju,nisam mogla da odolim to je stvarno genijalna knjiga!)
Samo kazem da treba podrzavati ljude da citaju specificno ljude nasih dobi!!
Mislim sad su izasle toliko dobre knjiige proteklih godina,a imamo sad i e bookove,fenomenalne stvberi vec sam par knjiga tako procitala skroz je simpaticno!Zamslite cela biblioteka na hard disku!
 
Pa da, totalno si u pravu. Ja stvarno ne shvatam sta je tim ljudima... Citajuci knjige, ti stices neko osnovno obrazovanje i kulturu. Ne kaze se za dzabe da je knjiga covekov najbolji prijatelj...
A sto se tice ovih knjiga na diskovima, pa ne znam, ja ipak podrzavam ove obicne knjige, zato sto me bole oci kada buljim u ekran i citam... Jako lose za vid. Mada kad ovako sagledamo, na standardne knjige trose mnogo papira, a time i seku mnogo drveca... A ja to ne podrzavam, pa bi najbolje bilo da knjige stampaju od recikliranog papira (kao sto su se Kanadjani setili). To bi bilo bas sjajno...
 
m.ACA.k:
To bi bilo ok nadam se da bi tako bile i jeftinije nego sada a time i pristupacnije za siroke narodne mase..

Inace hari poter je u kanadi stampan na recikliranom papiru(ovaj novi).

Oces li da se pridruzis Vardi, hitu i meni na rp? Ja sam objasnio na toj temi o cemu se ukratko radi, tako da samo trebas da izmislis nekog lika i da nam se pridruzis... Tema: Dusom i srcem u Srednjoj zemlji...
 
To ljubim te Sremice,

bas ti je dobra tema, i jos se slazem sa tobom.
Zivim u inostranstvu i gledam omladinu a i starije kako se "lijepe" na gos. prstenova. Veliki broj njih je cak i opsednut time....

Gospodar Prstenova je samo razonoda i nista vise. Nema nikakvog znacaja niti pouke. Zasto toliko ljudi gubi osjecaj "realnosti" u upada u svijet iluzije?

Film je dobro napravljen i sve to, ali ne vidim nista sto bi me natjeralo da ga opet gledam ili se bakcem oko njihovih fanatika.
 
Gloredhel:
Mislim, sta vise reci. A one koje ne zanima ova knjiga ili bilo koja ne trebaa da pljuju po njima. Nije njihov problem ako neko voli ili ne voli taj zanr. I ta knjiga definitivno nije zaludjivanje. Ako ne verujete, jednostavno je procitajte:)

hvala mom sunarodniku, Feanoru, mi Vilovnjaci se razumemo:)) Puno pozdrava[/quote]Mislim da ljudi citaju knjige mada vise njih ceka na film,samo zato sto je to trenutno aktuelno,zao mi je kada ljudi ne shvataju Tolkinova dela ,jer mislim da su uskraceni necin zaista uzvisenim,i mislim da bi drugacije gledali na svet oko sebe nakon recimo Silmariliona.Pozdrav Feanoru i svim dobrim bicima srednje zemlje :D
 

Back
Top