Hari Poter ili Gospodar prstenova?

da,da,ima ih pet...evo citiram ih Tolkinovog rechnika (od Devida Dejva):

ISTARI
Posto je proteklo hiljadu godina u Trechem Dobu Sunca,jedan Vilin-brod se pojavio sa Zapadnog Mora i uplovio u Sive Luke.Na tom brodu su bila PETORICA postarijih ljudi....

eto,Feanore,bio si u pravu,petorica ih je,mada dvojica nisu pominjana po imenu-ili sam to propustila u knjizi?
 
Ako bih mogla da citiram samo Tolkiena
"Covek moze,mozda,da se smatra srecnim sto je lutao po tom carstvu,ali samo njegovo bogatstvo i neobicnost zavezu jezik putnika koji bi o njima da prica.A dok se tamo nalazi,za njega je opasno da se mnogo raspituje,da se kapije ne bi zatvorile a kljucevi izgubili"
Tako da ako hocete smatrajte me zaludjenikom ali ja mislimn da svako treba da procita LOTR i bar na sekund ode u neki drugi svet,u vilin carstvo!
Ako ste me razumeli!
 
Volela bih zaista da imam Tolkinov dar i da mogu da opisem sve ono sta sam osetila citajuci njegove predivne knjige. One su na neki nacin bile moj beg od stvarnosti, poslednje utociste od ovoga sto nas okruzuje, svet neiskvaren mrznjom, zlom... Ako je Gospodar postao opsesija, onda je to bila moja opsesija, i trudila sam se da nikog ne uznemiravam time (dobro mozda samo malcice svoju najbolju drugaricu :wink:) Mislim da je glupo kritikovati neku knjigu i tvrditi da je to cista glupost samo zato sto se nekome ne svidja takva vrste literature. Onda je jednostavnije zaobilaziti takve knjige i citati drugaciju vrstu literature. Ni ja ne volim Kafku,ali mi nikada nije padalo na pamet da napisem da su njegova dela glupa.
Sto se tice Harija Potera, procitala sam i te knjige uglavnom zbog mladjeg brata, iz radoznalosti, da vidim sta je njega toliko odusevilo tim knjizicama, i moram priznati da su mi se dopale. Ako nista drugo, dopale su mi se iz razloga sto su naterale klince da citaju. Ja ne mogu da sudim ni o tomer,ali cini mi se da sve manje ljudi i dece cita knjige, a Hari Poter je zaista dobra knjiga da se najmladji upoznaju sa fenomenalnim svetom knjizevnosti (pa makar i popularne) Jer, verujem da ce jednog dana neko od te dece,ako je vec procitao preko sedamsto strana nove HP knjige procitati recimo i Rat i mir ili neko drugo ozbiljno delo.
 
Zavisi kao posmatrate stvari.Hari poter je super, ako te knjige shvatite kao neoklasicne bajke, bez predumisljaja.U namere gospodje Dzoan, i polemiku koja se oko toga vodi ne bih ulazila.Dok sam ih citala, ja sam stvarno uzivala.
Sa Tolkinom je malo drugacije.Prvo sam procitala Silmarilion, i mogu reci da osim sto sam bila prilicno zatecena, na neki nacin istorija Srednje zemlje me je privukla.Gospodar prstenova, uzevsi u obzir, vreme kada je nastao, a zanemarivsi zanr, je zaista, zaista, fantasticna knjiga.Film je o.k., ali je knjiga mnogo bolja. :D
 
Good, valjda cemo i to nekako nauciti (uskoro ja se nadam). Stvarno bi bilo zanimljivo... Joj, sta mi se desilo na jednom chatu... Pricali mi o Lordu, i jedan srbin se pojavio i ja krenuo da pricam sa njim na sprskom, i jedan englez poceo da nas grdi kako ne postujemo svoju kulturu, kako smo snobovi i tako to, i kada sam ga pitao sto, on rekao zato sto ucimo vilovnjacki umesto da se obrazujemo i da pricamo na svom jeziku, mi pricamo vilovnjacki... Covek se zgranuo kada je cuo da pricamo srpski, a da i ne pominjem da nikada nije ni cuo za nas... Dobro, sada jeste :D Zanimljivo, zanimljivo...
 

Back
Top