Што се тиче простора Херцеговине о томе се на тзв. форуму ''Порекло'', такође може наћи гомила бесмислица, које немају везе са реалношћу. Да је ико од тих форумаша само погледао дефтер из 1585., знао би да је 90% Херцеговине у то време већ исламизовано .... православно становништво крајем 16. века у значајнијој мери живи само у долини Требишњице....
Pišeš poluistine kao i mnogo puta do sad.
Prema popisu koji spominjes, u nahiji Trebinje 85% stanovništva su činili hrišćani, a u nahiji Gacko je bio skoro jednak broj hrišćana i muslimana. U ostalim nahijama muslimani su najčešće činili većinu od 50-70%, ali je stanovništvo bilo konfesionalno mešovito. Najgušće naseljene su bile oblasti u kojima su muslimani činili većinu. Hercegovački i bosanski muslimani vodili su od 15 - stog do 18 - stog veka napadačke ratove i bili dosta izloženi kolonizacijskim akcijama otomanske vlasti, pa su demografski oslabili u nekim regijama. Epidemije kuge koje su u prošlosti znale pokositi čitava stanovništva nekih regija su takođe pogađale gusto neseljene oblasti i kasabe mahom nastanjene muslimanima.
Crnogorska plemena najčešće nisu nikakve krvno povezane zajednice. Ta su plemena uglavnom nastajala po teritorijalnom principu od raznih elemenata i kao rezultat različitih migracionih struja. Njihov privredno-socijalni status jeste stočarski, dakle vlaški. Ti u svakom slučaju preuveličavaš značaj albanskog elementa u njihovoj etnogenezi, mada današnje islamizovano stanovništvo Sandžaka i Crne Gore i jeste albanskog porekla u značajnoj meri što se sada vidi po genetici.
Vekovi nakon turskih osvajanja jesu vekovi velikih migracija i pomeranja stanovništva i to važi za sve ovdašnje narode i konfesije. Ništa tu nije sporno.
Osmanlije su u osvajanjima koristile taktiku koja se sastojala u provalama akindžija koji su pre samog osvajanja provaljivali pustošeći sela. Direktne posledice su napuštena sela, pa zbog toga u prvim osmanskim popisima imamo veliki broj napuštenih sela. Narod se sklanjao u teško dostupne i sigurnije krajeve gde opasnosti po život nije bilo. U kasnijim vekovima imamo i povratne migracije sa sasvim sigurno izmenjenim socijalnim statusom povratnog stanovništva. I da ne širim priču dalje, seoba je bilo mnogo.
Inače, 90% diskusija na Poreklu su diskusije o raznim crnogorskim plemenima i njihovim putešestvijama, ratovima i peripetijama. Postoji i tendencija da se određena podgrana neke haplogrupe veže za neko pleme, pa onda sve osobe sa tom podgranom proglase pripadnicima tog plemena. Koliko vidim, recimo prezimena koja se vezuju za Drobnjake pripadaju različitim haplogrupama.
Sve u svemu, sve te priče o poreklu i etnogenezi ovdašnjih naroda su jako zamršene i komplikovane priče iz kojih svako može izvlačiti šta mu odgovara ili šta mu se sviđa.