GDP: Srbija vs. Rumunija?

Lista 20 najsiromašnijih zemalja Evrope se može videti na linku
https://www.insidermonkey.com/blog/20-poorest-countries-in-europe-1156465/

Mi smo 8. po redu najsiromašnija zemlja

8. Serbia

GDP per Adult in 2021: $11,538
Serbia, known officially as the Republic of Serbia, is a landlocked country located in Southeastern and Central Europe. Belgrade is the capital and the largest city of Serbia. Serbia is a member of various organizations such as the WTO, the UN, and the OSCE. It is one of the poorest countries in Europe, with GDP per adult of $11,538 as of 2021.

Ispod nas Belorusija, Severna Makedonija, BiH, Albanija, "Kosovo" (bez njega smo 7. najsiromašnija), Ukrajina i Moldavija.

Ima li nekih komentara što smo toliko siromašni? Koliki je uticaj politike?
Posebno u poređenju sa Rumunijom recimo. Ali i Bugarska je ispred.

Ovo je uporedni grafik naše 3 zemlje. Šta se to desilo Rumunima a nama nije? A i Bugari su se odlepili od naše krive, doduše manje nego Rumuni, od kako su u EU (2007).
Šta je tajna Rumunije? Da li neko prati politiku i ekonomiju u toj zemlji?

Pogledajte prilog 1487332
"Тајна" Румуније је Лаура Ковеши! Када је похапсила само део румунске хоботнице, Румунија је кренула некадашњим кинеским стопама раста. И њу си примирили и послали у Брисел, але њен допринос је немерљив. Замислите само десектак хиљада чланова секте у затворима и привредни раст Србије без страних кредита. Толики би био ослобођени финансијски капитал без баласта рекета који оптерећује баш сваку пору друштва. Да не говорим о повратницима из расејења који би слободно могли да улажу у своју земљу, без страха да ће им картел отети са муком зарађено. Ово се не односи само на владајуће, али од њих обавезно треба почети. Нема тог економског мамбо-џамбо који доноси такве брзе и ефикасне резултате као разградња хоботнице.
 
A Crna Gora,Makedonija,BiH? :mrgreen:
Ma to ništa. Nisu baš (po meni) toliko zanimljivi kao Slovenija i Srbija. Nitko se iz BiH, Makedonije i Crne Gore ne hvali da je bolji od Hrvatske, da će nas stići, prestići. To se Vučić i Srbija hvale. Pa da vidimo, a i Srbija je bila najveća republika, Vojvodina razvijena skoro kao i Hrvatska u SFRJ. A Slovenija najrazvijenija, bila i ostala.
 
Sto se tice Srbije,mogu da ti kazem za deo od npr. Pancheva,Beograda ,Nove j Stare Pazove,Indjije,Sr.Karlovaca,Petrovaradina do N.Sada ne izgleda lose i vrvi od zivota. Plate su iznad proseka oko 1000evra. Na zalost ostatak je mnogo losiji i siromasniji sto se vidi i iz proste. voznje automobilom. Vec sada tu zivi pola Srbije a vrlo brzo ce i ostali . U Srbiji jedino ako zelis da sacuvas novac je stan u Beogradu jer ne postoji trziste akcija i fondova. Dosta ulazemo u socijalni zivot,sport ,kulturna desavanja ,manifestacije da zadrzimo mlade da ne odu.
Nemamo mnoge profesije od vozaca do gradjevinaca pa vidjamo tamnopute vozace autobusa koji su izvanredni za sada. Primetna je i ruska imigracija ,uglavnom mladje porodice sa decom. Polako se stvara i ultra bogati sloj stanovnistva sa svim pozitivnim i negativnim crtama. Objektivno od vremena oko Titove smrti pa vremena Ante Markovica ovde nije bilo bolje.
Jel možeš to malo detaljnije obrazložiti i priložiti nekakve dokaze za gore iznesene tvrdnje? Kažeš da su plaće iznad 1000€, a da pola Srbije živi na tom potezu BG-NS! Mislim ako je tako to je super za vas, ali evo podaci koje je danas objavio RZS govore nešto drukčije.
 
Ma to ništa. Nisu baš (po meni) toliko zanimljivi kao Slovenija i Srbija. Nitko se iz BiH, Makedonije i Crne Gore ne hvali da je bolji od Hrvatske, da će nas stići, prestići. To se Vučić i Srbija hvale. Pa da vidimo, a i Srbija je bila najveća republika, Vojvodina razvijena skoro kao i Hrvatska u SFRJ. A Slovenija najrazvijenija, bila i ostala.
Ma jok, ne znam što se oni uzoholili. Vučić misli da je faca, a Srbija se pravi da je ne znam što. Pa da, bili su nekad velika republika, ali šta sad? Samo pričaju, a ništa konkretno ne pokazuju. Slovenija je Slovenija, uvijek su bili na visokoj nozi, ali to ne znači da su najbolji. A ovi ostali, Makedonija, Crna Gora, pa pusti ih, neka žive kako znaju. Srbija i Slovenija, uvijek neka trka za prvo mjesto, ali iskreno, ne vidim u čemu je fora.
 
Mene, kao stanovnika Hrvatske, najviše interesiraju Srbija i Slovenija, jer smo nekada bili ista država, pa da vidim koliko je tko napredovao i kakvo je stanje u tim državama. Rumunjska, Bugarska, Mađarska me ne zanimaju, najviše zbog jezika. Kako ću znati kolike su režije u Rumunjskoj ili Mađarskoj? Koliko je litra mlijeka ili kila mesa u Rumunjskoj ili Mađarskoj?
I naravno interesira me Njemačka kao nekakav cilj kojemu težimo, a nikad nećemo stići.
Pa ok, Srbija i Slovenija se graniče sa Hrvatskom, pa vas to zanima. Ali mi se graničimo i sa Rumunijom i Bugarskom i to su nam susedi.
Zapostavljeni susedi, a nama mogu biti mnogo bitni. Uostalom, eto imali smo sličan GDP devedesetih..

Inače je Istočna Srbija zapostavljena, a to ne valja.
 
Uostalom, od Niša do Sofije je par sati vožnje, ako ne i manje. Imali smo mi puno bilateralnih susreta, sećam se da je Tadić često išao do Rumunije i Bugarske. Čak je bilo i nekih trilateralnih susreta, i sa Grčkom dodatno, mada nije sused.
 
Pa ok, Srbija i Slovenija se graniče sa Hrvatskom, pa vas to zanima. Ali mi se graničimo i sa Rumunijom i Bugarskom i to su nam susedi.
Zapostavljeni susedi, a nama mogu biti mnogo bitni. Uostalom, eto imali smo sličan GDP devedesetih..

Inače je Istočna Srbija zapostavljena, a to ne valja.
Pa i vama je lakše sporazumjeti se s nama. Jedino ako netko zna Rumunjski, ali ne znam koliko Srba zna Rumunjski. I mislim da će se Srbin lakše sporazumjeti i sa Slovencem nego sa Rumunjem. Opet, možda griješim, ne znam. Ali slažem se, oni su vaši istočni susjedi i normalno je da gledate dijelom i u njihovo "dvorište" da vidite kako je i kod njih. Ali opet (po mom mišljenju) lakše je "viriti" kod nas nego kod drugih.
 
Autoput do Sofije je završen. I sa strane Srbije i Bugarske. Ovog leta sam išla autom do Rile, pa smo prošli, ali mislim da je problem cena naših autoputeva. Da mi immao vinjete puno Bugara bi koristilo naše puteve i bili bi više povezani. Međutim, autoput prema Rumuniji ne znam ni da je počeo? Dakle, do Vršca je nužno izgraditi što pre.

Ovo je mapa postojećih (crveno) i budućih autoputeva. Temišvar je blizu, ali Bukurešt baš i nije.

mapa.png
 
Pa i vama je lakše sporazumjeti se s nama. Jedino ako netko zna Rumunjski, ali ne znam koliko Srba zna Rumunjski. I mislim da će se Srbin lakše sporazumjeti i sa Slovencem nego sa Rumunjem. Opet, možda griješim, ne znam. Ali slažem se, oni su vaši istočni susjedi i normalno je da gledate dijelom i u njihovo "dvorište" da vidite kako je i kod njih. Ali opet (po mom mišljenju) lakše je "viriti" kod nas nego kod drugih.
Što se tiče sporazumevanja, naravno da nam je Hrvatska bliska i zapadni je sused. Uostalom, Beogradu i Vojvodini je to najbliže more za letovanje. Opterećenje postoji zbog prošlosti, ali za mnoge ljude ne. No, ne treba zaboraviti da je Rumunija jedna od 5 zemalja u EU koje nisu priznale Kosovo. Imaju sigurno i svoje razloge, ali opet nije nam to zemlja sa kojom imamo bilo kakve sukobe. Blizu su geografski, no mi smo bliži ostatku Evrope, zapadnije smo, a opet kaskamo značajno za njima.

Što se jezika tiče i Bugari slično pričaju, može se u prodavnicama i sporazumeti. No, stavila sam u naslov teme vs Rumunija jer ide značajno ispred. Što se ne bi u nečemu ugledali? A da Hrvatska nema more pitanje bi bilo koliki bi bio GDP... Ali to je za neku drugu temu?
 
Pa i vama je lakše sporazumjeti se s nama. Jedino ako netko zna Rumunjski, ali ne znam koliko Srba zna Rumunjski. I mislim da će se Srbin lakše sporazumjeti i sa Slovencem nego sa Rumunjem. Opet, možda griješim, ne znam. Ali slažem se, oni su vaši istočni susjedi i normalno je da gledate dijelom i u njihovo "dvorište" da vidite kako je i kod njih. Ali opet (po mom mišljenju) lakše je "viriti" kod nas nego kod drugih.
Између Срба и Румуна никада није било крви, мада смо често били на супротним странама, а то је непроцењивио. Тако да ми имамо, против урока, бар три суседа са којима нисмо ратовали - Румунија, Северна Македонија и Црна Гора. КиМ се не рачуна, не можемо да ратујемо сами са собом. А ви сте окупирали чак и Словенију у Другом рату, мада се сада сви праве блесави око тога. Чак и бан Јелачић је спалио и поклао пола Беча, бранећи Хабсбурге. Сваки траг иза вас је крвав.
 
Jel možeš to malo detaljnije obrazložiti i priložiti nekakve dokaze za gore iznesene tvrdnje? Kažeš da su plaće iznad 1000€, a da pola Srbije živi na tom potezu BG-NS! Mislim ako je tako to je super za vas, ali evo podaci koje je danas objavio RZS govore nešto drukčije.
. Ipak neko licno iskustvo sam ti izneo. Bila mi je letos familija iz Kanade koja je 2 meseca obilazila Srbiju i kaze da je drasticna razlika u svemu kada odes makar pedesetak km juznije od BGD. Plate su od sina i snaje od fiksnih 110 000 dinara a 1000evra ti je 116.40din. Snaja i vise od toga. Dole negde u Kursumliji su mnogo nize plate ali i nizi troskovi zivota mislim da nemaju ni porez na nekretnine. Ali nisam bio tamo ,citao sam da se iseljavju. Ako uzmemo samo podatke sa wikipedije koliko imaju mesta od BGD do NS i taj pravac levo desno samo tridesetak km dodjes do pola Srbije po stanovnistvu.
Panchevo opstina 110 000 ,Beograd 1 700 000.N.Pazova 18 000,St.Pazova 20 000 ,Indjija 28 000,Sr. Karlovci 10 000.Petrovaradin i Sr. Kamenica 30 000.N.Sad 370 000 ,Ruma 30 000.Sr.Mitrovica 40 000,Zrenjanin opstina 105 000.Mozda i vise od pola Srbije zivi na tom potezu.Jer ovo su stanovnici sa prebivalistem na ovoj teritoriji.
 
Što se tiče sporazumevanja, naravno da nam je Hrvatska bliska i zapadni je sused. Uostalom, Beogradu i Vojvodini, pa i celoj Šumadiji, je to najbliže more za letovanje. Opterećenje postoji zbog prošlosti, ali za mnoge ljude ne. No, ne treba zaboraviti da je Rumunija jedna od 5 zemalja u EU koje nisu priznale Kosovo. Imaju sigurno i svoje razloge, ali opet nije nam to zemlja sa kojom imamo bilo kakve sukobe. Blizu su geografski, no mi smo bliži ostatku Evrope, zapadnije smo, a opet kaskamo značajno za njima.

Što se jezika tiče i Bugari slično pričaju, može se u prodavnicama i sporazumeti. No, stavila sam u naslov teme vs Rumunija jer ide značajno ispred. Što se ne bi u nečemu ugledali? A da Hrvatska nema more pitanje bi bilo koliki bi bio GDP... Ali to je za neku drugu temu?
Ja govorim sad o ekonomiji, standardu, ne o politici i prošlosti. Znači o onome kako živi prosječni Hrvat, a kako prosječni Srbin. O tome. I da je Srbinu lakše vidjeti stanje u Hrvatskoj stanje u Rumunjskoj. Dobro, onima na jugu Srbije možda je isto lako vidjeti stanje u Bugarskoj.
 
Ja govorim sad o ekonomiji, standardu, ne o politici i prošlosti. Znači o onome kako živi prosječni Hrvat, a kako prosječni Srbin. O tome. I da je Srbinu lakše vidjeti stanje u Hrvatskoj stanje u Rumunjskoj. Dobro, onima na jugu Srbije možda je isto lako vidjeti stanje u Bugarskoj.
To je sve ok. No, ogromne su razlike u geografiji... Hrvatska ima veliku površinu na moru. Srbija ima 0 m na moru. Dakle, uzaludno je porediti, ništa tu ne možemo naučiti. Mogli bismo samo industrije porediti. GDP ima više veze sa privredom, sa proizvodnjom kod nas. Ok, koliko vidim neki naš rast ima veze sa proizvodnjom u smislu IT sektora, i to usluga programiranja. Ne proizvodnjom, već intelektualnim doprinosom. Ali opet, malo šta možemo iskopirati, ili možemo? Daj predlog.
 
Videla sam u Banatu da ima postavljenih vetrogeneratora. To je zaista oblast blizu Vršca gde uvek ima vetrova. Ali zašto ih nema više odgovor leži u jeftinoj struji (od uglja i hidroelektrane), pa se ne isplati. Ali to bi bio pun pogodak.
 
. Ipak neko licno iskustvo sam ti izneo. Bila mi je letos familija iz Kanade koja je 2 meseca obilazila Srbiju i kaze da je drasticna razlika u svemu kada odes makar pedesetak km juznije od BGD. Plate su od sina i snaje od fiksnih 110 000 dinara a 1000evra ti je 116.40din. Snaja i vise od toga. Dole negde u Kursumliji su mnogo nize plate ali i nizi troskovi zivota mislim da nemaju ni porez na nekretnine. Ali nisam bio tamo ,citao sam da se iseljavju. Ako uzmemo samo podatke sa wikipedije koliko imaju mesta od BGD do NS i taj pravac levo desno samo tridesetak km dodjes do pola Srbije po stanovnistvu.
Panchevo opstina 110 000 ,Beograd 1 700 000.N.Pazova 18 000,St.Pazova 20 000 ,Indjija 28 000,Sr. Karlovci 10 000.Petrovaradin i Sr. Kamenica 30 000.N.Sad 370 000 ,Ruma 30 000.Sr.Mitrovica 40 000,Zrenjanin opstina 105 000.Mozda i vise od pola Srbije zivi na tom potezu.Jer ovo su stanovnici sa prebivalistem na ovoj teritoriji.
Pa dobro, kažeš to je osobno iskustvo. Ali koliko je takvih kao u tom tvom primjeru? Ja kad pričam, pričam o nekom prosječnom čovjeku. U tvom primjeru su oni sa iznad prosječnim plaćama. Jer evo na RZS stoji da je samo BG sa prosječnim plaćama blizu 1000€.
Ne kažem ja da nema u Srbiji onih sa iznad prosječnim plaćama, ali to nije većina stanovnika Srbije, a ni Hrvatske.
 
To je sve ok. No, ogromne su razlike u geografiji... Hrvatska ima veliku površinu na moru. Srbija ima 0 m na moru. Dakle, uzaludno je porediti, ništa tu ne možemo naučiti. Mogli bismo samo industrije porediti. GDP ima više veze sa privredom, sa proizvodnjom kod nas. Ok, koliko vidim neki naš rast ima veze sa proizvodnjom u smislu IT sektora, i to usluga programiranja. Ne proizvodnjom, već intelektualnim doprinosom. Ali opet, malo šta možemo iskopirati, ili možemo? Daj predlog.
Ima i Bugarska more, cijelu istočnu obalu, pa si se odlučila s njom uspoređivati. Pa i jedan mali dio Rumunjske je na moru.
A gle, ne znam. Svatko ima nešto. Da, mi imamo more, ali mora nema Mađarska, Slovačka, Češka, Austrija, Švicarska. Imaju nešto drugo, samo treba pronaći što.
Pa evo Hrvatska je prošle godine više struje izvezla, nego uvezla. A navodno do kraja desetljeća ćemo biti potpuno samodostatni u proizvodnji struje. Ne znam, imate rude, poljoprivredu, Dunav... Smislite nešto. Razmišljate o sadašnjosti i budućnosti, a ne o prošlosti. Od prošlosti se ne živi...
 
Lista 20 najsiromašnijih zemalja Evrope se može videti na linku
https://www.insidermonkey.com/blog/20-poorest-countries-in-europe-1156465/

Mi smo 8. po redu najsiromašnija zemlja

8. Serbia

GDP per Adult in 2021: $11,538
Serbia, known officially as the Republic of Serbia, is a landlocked country located in Southeastern and Central Europe. Belgrade is the capital and the largest city of Serbia. Serbia is a member of various organizations such as the WTO, the UN, and the OSCE. It is one of the poorest countries in Europe, with GDP per adult of $11,538 as of 2021.

Ispod nas Belorusija, Severna Makedonija, BiH, Albanija, "Kosovo" (bez njega smo 7. najsiromašnija), Ukrajina i Moldavija.

Ima li nekih komentara što smo toliko siromašni? Koliki je uticaj politike?
Posebno u poređenju sa Rumunijom recimo. Ali i Bugarska je ispred.

Ovo je uporedni grafik naše 3 zemlje. Šta se to desilo Rumunima a nama nije? A i Bugari su se odlepili od naše krive, doduše manje nego Rumuni, od kako su u EU (2007).
Šta je tajna Rumunije? Da li neko prati politiku i ekonomiju u toj zemlji?

Pogledajte prilog 1487332
Rumunija je uvek imala veci dohodak po stanovniku od Srbije, tacnije YU, cak i 80tih kada su jako bedno ziveli dohodak im je bio veci. Bugarska je jedina od zemalja bivseg SEV-a imala manji dohodak on YU/ Srbje, ali je ulaskom u EU dobila milijarde eura pomoci i investicija . Nema tu nikakve tajne, cak i kada pajserima kao sto su Bugari uguras milijarde u ekonomiju pomak je neminovan.
 
imaju i te kako.
dok su vas pomagali sakom i kapom u svemu muslimani arapi i usa, srbija je imala 4 godine najgore moguce sankcije ikada u svjetu, plus bombardovanje nato... tak oda poredjenje sa drugim yemljama imajuci to u vidu nije realno

od potpisa u kumanovu se srbija dryi ucjenjena sve do danas kako bi priynala kosovo , i ne moze da napreduje pod tim ucenama...

dakle bolje ti je da cutis , i malo manje kmecis
A tko vas je tjerao da ratujete, da se zamjerate svijetu?
 
Tema i ne obrađuje prošlost, osim u delu GDP... Cilj i jeste kako se ugledati na bolje.

Značajni doprinos, rekla bih, jeste što je par ljudi navelo bivšu državnu tužiteljku Rumunije i šta su postigli... Manje korupcije više napretka.
Pa to govorim cijelo vrijeme. Ne treba živjeti u prošlosti nego se okrenuti sadašnjosti i budućnosti.
Naravno, u prošlost da se vidi kako je bilo nekad, stanje, razlike onda i razlike sad.
 
Tema i ne obrađuje prošlost, osim u delu GDP... Cilj i jeste kako se ugledati na bolje.

Značajni doprinos, rekla bih, jeste što je par ljudi navelo bivšu državnu tužiteljku Rumunije i šta su postigli... Manje korupcije više napretka.
Nema boljeg, pritisci i ucene ne jenjavsju dok se ne odreknes kosova i potpises kako bi usa i Nato se opravdao za otimačinu a da ne ispadnu sa dvostrukim arsinima kod Ukrajine...
Potom tu nije kraj, na red dolazi sever srbije Vojvodina...

Dok ne zavrse sa secesionističkim ustavom iz 74te...

Resenje, okret, putanje izdajnike Titoističke vlasti koja 35 godina se smenjuje ali svi na stetu srbije.

Jedini koji nije bio toga dio je ubijen. Djindjic.

Moramo zarad buducnosti. No pomoće i okretanje vlasti i sile u svetu. Ovo zlo iz vaaingtons i Izraela na vrhuncu je ludila... Ali im stvari ne idu kako bi zeleli...na rusiji će slomiti zube. A tu su i kinezi....


I da se očistimo titoisticke vlasti postene stručnjake stavimo na celo drzave...


I pametne, recimo i tebe...
 

Back
Top