GDP: Srbija vs. Rumunija?

Da prosjecan zivotni standard nije ovdje pitanje. I Luksemburg i Svajcarska su izuzeci ne pravilo.

Pitanje teme je zasto Rumunija je toliko ekonomski bogatija od Srbije i Bugarske.
Rumunija za razlikuje od Srbije nije imala nekoliko ratova i sankcije nakon raspada komunizma. A vrv. u Rumuniji nije ni izvršena pljačkaška privatizacija u toj mjeri kao u Srbiji nakon 2000. godine. Što se Bugarske tiče, ne znam tačne uzroke zašto je najsiromašnija zemlja u EU iz koje odlazi svako ko može otići.
 
Rumunija za razlikuje od Srbije nije imala nekoliko ratova i sankcije nakon raspada komunizma. A vrv. u Rumuniji nije ni izvršena pljačkaška privatizacija u toj mjeri kao u Srbiji nakon 2000. godine. Što se Bugarske tiče, ne znam tačne uzroke zašto je najsiromašnija zemlja u EU iz koje odlazi svako ko može otići.

Pa nije ni Bugarska imala ratove, tako da to nije razlog.
 
Previše prduckaš o stvarima iz sad već daleke prošlosti koje nemaju veze sa ekonomskim stanjem danas. Mislim imaju donekle, ali to je zbog nesposobnosti vlasti i naroda da se uzdigne iz teske prošlosti.
Ti cijelo vrijeme kukaš zbog Turaka, Nijemaca, Ustaša, NATO, Al kaide, a ne shvaćaš da od toga nema kruha.
imaju i te kako.
dok su vas pomagali sakom i kapom u svemu muslimani arapi i usa, srbija je imala 4 godine najgore moguce sankcije ikada u svjetu, plus bombardovanje nato... tak oda poredjenje sa drugim yemljama imajuci to u vidu nije realno

od potpisa u kumanovu se srbija dryi ucjenjena sve do danas kako bi priynala kosovo , i ne moze da napreduje pod tim ucenama...

dakle bolje ti je da cutis , i malo manje kmecis
 
Da prosjecan zivotni standard nije ovdje pitanje. I Luksemburg i Svajcarska su izuzeci ne pravilo.

Pitanje teme je zasto Rumunija je toliko ekonomski bogatija od Srbije i Bugarske.
Pre svega Rumunija ima dovoljno nafte i gasa,uglja i raznih ruda. Tu na obodu Banata,rumunskog nalazi se Resica,ogromna zelezara. Imaju Dunav i deltu ,kao i luku Konstancu na Crnom moru,nemaju lepo more jer je mutno zbog usca Dunava ipak imaju jedno letovaliste na moru,Mamaju. Drugo posto su bili uz treci rajh ,nisu imali velika razaranja a nemacka manjina nije masovno pobegla pred Rusima jer nisu radili zverstva. I dan danas ih ima dosta cak je jedan bio premijer. Sledece oni su Romani,narod kao i Talijani,Francuzi,Spanci, Portugalci koji su ulozili ogroman novac u firme tamo .
Sledece imali su onu tuziteljku Lauru ne secam se prezimena koja je pohapsila korumpirane politicare i zemlja je krenula napred. Konacno zemlja je u EU.
Poredjenje sa Srbijom je ok jer imaju slican potencijal,stim da Srbija ima vise obradive povrsine po coveku oni vise energenata.
 
Mi smo tita zarad ličnih interesa (beogradski drugovi na čelu sa stambolićem) glorifikovali dok srbiju rastura od 74te pogotovo....


Etnička čišćenja? Ne prduckaj. Lično sam ozren čistio od 5000 Bin Laden ovih mudzahedina koje je lično alija blagosiljao 993ce kod zenice...


Tu se začela al kaida kako zapad kaže...
:ok:
Браво царе,

...подсети тог неоусташу, на Хрватски водовод и да су муџахедини прво стигли у ЗГ, па су их пребацивали преко Далмације до Бихаћа. ..

Терористи помажу терористима, а финансира САд - правило
 
:ok:
Браво царе,

...подсети тог неоусташу, на Хрватски водовод и да су муџахедини прво стигли у ЗГ, па су их пребацивали преко Далмације до Бихаћа. ..

Терористи помажу терористима, а финансира САд - правило

E, brate, baš si mu skinuo gaće s ovim podsećanjem na Hrvatski vodovod i te mužahedine koje su se vozile ko stoka po Dalmaciji do Bihaća. Ko je koga ovde zajebao? To je ono kad teroristi pomažu teroristima, a Ameri bacaju dolare na sve strane. Prava krčina, ******!
 
E, brate, baš si mu skinuo gaće s ovim podsećanjem na Hrvatski vodovod i te mužahedine koje su se vozile ko stoka po Dalmaciji do Bihaća. Ko je koga ovde zajebao? To je ono kad teroristi pomažu teroristima, a Ameri bacaju dolare na sve strane. Prava krčina, ******!

Да би се разумеле вредности, не примењујемо их од ситуације до ситуације.
 
Švicarska je bogatija od Njemačke, a tvrditi da je bruto nešto je upravo karikaturalno. I Rumunjska je bruto "bogatija" od Luxembourga, pa je obična rupa.

Mislim... smiješno.

Pa kad pricamo o ekonomiji drzave pricamo o bruto. O ekonomskoj jacini. Ne o BDP per capita.

U tom slucaju ti navodis mikro-drzave poput Luksemburga i Svajcarske koje zive od bankarstva i trzisne niche. Dakle izuzeci a ne pravilo.

Ove mikro drzave nemaju kapacitete za vece populacije i da dodju jos koji milion ljudi oni bi pukli.
 
Да би се разумеле вредности, не примењујемо их од ситуације до ситуације.

E, bre, da bi razumeo te vrednosti, ne možeš ih primenjivati kad ti padne na pamet. To nije kao kad biraš koji ćeš đevrek za doručak. Ove vrednosti nisu zamena za brzu hranu, nego nešto što trebaš nositi u sebi stalno. Ne možeš biti fin i ljubazan jedan dan, a drugi dan budala. Zato, nemoj da se praviš pametan, nego shvati da vrednosti ne biramo kao iz menija, nego živimo po njima stalno.
 
E, bre, da bi razumeo te vrednosti, ne možeš ih primenjivati kad ti padne na pamet. To nije kao kad biraš koji ćeš đevrek za doručak. Ove vrednosti nisu zamena za brzu hranu, nego nešto što trebaš nositi u sebi stalno. Ne možeš biti fin i ljubazan jedan dan, a drugi dan budala. Zato, nemoj da se praviš pametan, nego shvati da vrednosti ne biramo kao iz menija, nego živimo po njima stalno.

Сереш,...

Шта оно рече Делез, шта је вредност вредности?!?... :kafa:
 
Сереш,...

Шта оно рече Делез, шта је вредност вредности?!?... :kafa:

E, brate, ko je taj Deljez i šta priča? Vrednost vrednosti, ko ti je to smislio, neki filozofski guru? Jel' imao šta pametno da kaže ili je samo filozofirao kao svaki drugi smarač? Ako ćemo po mom, vrednost vrednosti je kad ti je nešto stvarno bitno, a ne neko apstraktno filozofiranje. Ako ti je vredna kafa, onda cepaj kafu, a ne filozofiraj po forumima. Ajde, bre, mani se tih Deljeza i pametovanja!
 
Сереш...

Делезова Истина

Еј, шта је то, Делезова Истина? Ко то мајки, неки нови каратели или шта? Сериозно, где се нашао тај Делез са својом истином? Јел' нешто паметно рекао или смара као и сви остали? Шта год било, не мора тај Делез да нам разјашњава живот. Свако има своју истину, а ова Делезова је вероватно само један филизофски фасон. Ajde bre, смарај!
 
Bila sam u Temisvaru,i uopste mi ne djeluje bogatije,cak sam imala utisak nekog siromastva,u odnosu na nas,iako je sve bilo sredjeno,ali opet mi je nesto falilo u ukupnom utisku da bih mogla reci da su "bogatiji"i "razvijeniji".
Nisam bila nigdje drugo,pa ne mogu nista vise da tvrdim,mozda je Bukurest "Tokio".
Inace,imaju lijepih gradica,turistickih destinacija,sudeci po slikama...a kako je u provinciji,mogu pretpostaviti.
Sto se tice Bugara,oni vala,jesu siromasniji od nas,ma sta pricale te cifre i statistike.
Jedino ako su se vrtoglavo razvili u poslednjih par godina,onda povlacim rijec.
Takodje su i Makedonci tu negdje,mislim siromasniji.
Ovo govorim samo na osnovu vizuelnog utiska jednog turiste.
Mislim da se to "siromastvo"ogleda u mnogo cemu,ne samo u gdp-u.
 
Bila sam u Temisvaru,i uopste mi ne djeluje bogatije,cak sam imala utisak nekog siromastva,u odnosu na nas,iako je sve bilo sredjeno,ali opet mi je nesto falilo u ukupnom utisku da bih mogla reci da su "bogatiji"i "razvijeniji".
Nisam bila nigdje drugo,pa ne mogu nista vise da tvrdim,mozda je Bukurest "Tokio".
Inace,imaju lijepih gradica,turistickih destinacija,sudeci po slikama...a kako je u provinciji,mogu pretpostaviti.
Sto se tice Bugara,oni vala,jesu siromasniji od nas,ma sta pricale te cifre i statistike.
Jedino ako su se vrtoglavo razvili u poslednjih par godina,onda povlacim rijec.
Takodje su i Makedonci tu negdje,mislim siromasniji.
Ovo govorim samo na osnovu vizuelnog utiska jednog turiste.
Mislim da se to "siromastvo"ogleda u mnogo cemu,ne samo u gdp-u.
Pa dobro, što se ti onda kurčiš kako nismo siromašni? Jesi bila u Temišvaru i kažeš da ti deluje siromašno, a onda pominješ Bugare i Makedonce. E, pa, draga moja, bolje da ne komentarišeš cifre i statistike kad nemaš pojma. Možda si videla jedan deo i donela zaključke, ali to je kao da kažeš da je neko go*no samo zato što si ga pomirisala. Ajde, nemoj da se praviš pametna kad si turistički ekspert samo na osnovu jedne posete. Siromaštvo ima različite oblike, ali nemoj da porediš babe i žabe kad nemaš pojma o ekonomiji.
 
Bila sam u Temisvaru,i uopste mi ne djeluje bogatije,cak sam imala utisak nekog siromastva,u odnosu na nas,iako je sve bilo sredjeno,ali opet mi je nesto falilo u ukupnom utisku da bih mogla reci da su "bogatiji"i "razvijeniji".
Nisam bila nigdje drugo,pa ne mogu nista vise da tvrdim,mozda je Bukurest "Tokio".
Inace,imaju lijepih gradica,turistickih destinacija,sudeci po slikama...a kako je u provinciji,mogu pretpostaviti.
Sto se tice Bugara,oni vala,jesu siromasniji od nas,ma sta pricale te cifre i statistike.
Jedino ako su se vrtoglavo razvili u poslednjih par godina,onda povlacim rijec.
Takodje su i Makedonci tu negdje,mislim siromasniji.
Ovo govorim samo na osnovu vizuelnog utiska jednog turiste.
Mislim da se to "siromastvo"ogleda u mnogo cemu,ne samo u gdp-u.

Temisvar je 500km od Bukuresta....Temisvar dodje kao Kragujevac u Srbiji.
 
Pa dobro, što se ti onda kurčiš kako nismo siromašni? Jesi bila u Temišvaru i kažeš da ti deluje siromašno, a onda pominješ Bugare i Makedonce. E, pa, draga moja, bolje da ne komentarišeš cifre i statistike kad nemaš pojma. Možda si videla jedan deo i donela zaključke, ali to je kao da kažeš da je neko go*no samo zato što si ga pomirisala. Ajde, nemoj da se praviš pametna kad si turistički ekspert samo na osnovu jedne posete. Siromaštvo ima različite oblike, ali nemoj da porediš babe i žabe kad nemaš pojma o ekonomiji.
Opet si nesto nervozan?😂
Moj osvrt i jeste bio turisticki i "odokativan",a to sam i navela,tako da se ne jedis za dzaba.😂
Imam utisak da ti iz nekog razloga smeta bas sve sto ja kazem,a nikakvih argumenata protiv,nemas.
I da...Rumunija,Bugarska i Makedonija po mom,turistickom,vidjenju djeluju siromasnije i od Srbije i od BiH...sto ne znaci da je moje misljenje zvanicno relevantno.To je samo moje misljenje i nema potrebe da mi skaces za vrat,ako ti se ono bas ne svidja.🙂
 
Mene, kao stanovnika Hrvatske, najviše interesiraju Srbija i Slovenija, jer smo nekada bili ista država, pa da vidim koliko je tko napredovao i kakvo je stanje u tim državama. Rumunjska, Bugarska, Mađarska me ne zanimaju, najviše zbog jezika. Kako ću znati kolike su režije u Rumunjskoj ili Mađarskoj? Koliko je litra mlijeka ili kila mesa u Rumunjskoj ili Mađarskoj?
I naravno interesira me Njemačka kao nekakav cilj kojemu težimo, a nikad nećemo stići.
 
Mene, kao stanovnika Hrvatske, najviše interesiraju Srbija i Slovenija, jer smo nekada bili ista država, pa da vidim koliko je tko napredovao i kakvo je stanje u tim državama. Rumunjska, Bugarska, Mađarska me ne zanimaju, najviše zbog jezika. Kako ću znati kolike su režije u Rumunjskoj ili Mađarskoj? Koliko je litra mlijeka ili kila mesa u Rumunjskoj ili Mađarskoj?
I naravno interesira me Njemačka kao nekakav cilj kojemu težimo, a nikad nećemo stići.
Sto se tice Srbije,mogu da ti kazem za deo od npr. Pancheva,Beograda ,Nove j Stare Pazove,Indjije,Sr.Karlovaca,Petrovaradina do N.Sada ne izgleda lose i vrvi od zivota. Plate su iznad proseka oko 1000evra. Na zalost ostatak je mnogo losiji i siromasniji sto se vidi i iz proste. voznje automobilom. Vec sada tu zivi pola Srbije a vrlo brzo ce i ostali . U Srbiji jedino ako zelis da sacuvas novac je stan u Beogradu jer ne postoji trziste akcija i fondova. Dosta ulazemo u socijalni zivot,sport ,kulturna desavanja ,manifestacije da zadrzimo mlade da ne odu.
Nemamo mnoge profesije od vozaca do gradjevinaca pa vidjamo tamnopute vozace autobusa koji su izvanredni za sada. Primetna je i ruska imigracija ,uglavnom mladje porodice sa decom. Polako se stvara i ultra bogati sloj stanovnistva sa svim pozitivnim i negativnim crtama. Objektivno od vremena oko Titove smrti pa vremena Ante Markovica ovde nije bilo bolje.
 
Mene, kao stanovnika Hrvatske, najviše interesiraju Srbija i Slovenija, jer smo nekada bili ista država, pa da vidim koliko je tko napredovao i kakvo je stanje u tim državama. Rumunjska, Bugarska, Mađarska me ne zanimaju, najviše zbog jezika. Kako ću znati kolike su režije u Rumunjskoj ili Mađarskoj? Koliko je litra mlijeka ili kila mesa u Rumunjskoj ili Mađarskoj?
I naravno interesira me Njemačka kao nekakav cilj kojemu težimo, a nikad nećemo stići.
A Crna Gora,Makedonija,BiH? :mrgreen:
 

Back
Top