Гаврило Принцип

Ваше мишљење о Гаврилу Принципу је?

  • Позитивно

  • Негативно


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Одувек сам имао негативно мишљење о Гаврилу Принципу,а када сам у Николајевој књизи "Земља недођија" наишао на податак да је Гаврило био неверник,онда сам се још више разочарао у овог "хероја".После првог светског рата су као и након Француске револуције,поново поражени монархизам,органска мисао и хришћанство,а победила је индивидуалистичка мисао која је породила капитализам,либералну демократију и комунизам.Наишао сам на податак да су се Немачки историчари двоумили да ли је Гаврило Принцип био ромског или јеврејског порекла.То је изнео лист Vollkischer Beobachter 8.1.1936. тврдећи у чланку да је Принцип био слободни зидар и Јеврејин.Е сада,неки причају да је ово само послужило у сврху национал-социјалистичке и анти-семитске пропаганде.Слажем се са Велимировићем када он каже да је Српство без православља,Српство без садржине.Наравно не желим да ниподаштавам голготу Српске војске у првом светском рату,али позадина тога рата ми је врло сумњива,дискутабилно је какве смо користи,а какву штету имали од тог рата.

Са суђења...
...
Суд: Да није предложио који други мотив за чин са вјерског гледишта. Наиме, вјерујете ли у Бога?
Г. П.: Зашто питате?
Суд: Да ли ти вјерујеш у Бога, или си више атеиста?
Г. П.: Атеиста.
...

Ваше мишљење о Гаврилу Принципу?


Кад би само знао колико је твоје мишљење ирелевантно, нарочито уз овако ингениозну аргументацију.
П.С. Гласао си ти, Мујо и Хасо.
 
Кад би само знао колико је твоје мишљење ирелевантно, нарочито уз овако ингениозну аргументацију.
П.С. Гласао си ти, Мујо и Хасо.

Јој што има пуно искомплексираних адолесцената по интернету,како се појединци лече...ајде човече,напиши нешто,импресионирај нас неким знањем,немојте бре људи само да се вређамо.
 

Нисам хтео да обнављам 4 године стару тему.Али иначе овде нисам само поставио питање о његовој националности,него уопште о атентату и његовим последицама,о верским ставовима Принципа...
 
Опет лајеш Словесни!

Пљујеш по Србину који је испунио завет кнеза Лазара.
Је л' ћеш и овде да оправдаваш покоље српске нејачи по Мачви од војника црно-жуте монархије?
 
Опет лајеш Словесни!

Пљујеш по Србину који је испунио завет кнеза Лазара.
.

Јел увреда ако напишеш чињеницу да је Гаврило Принцип био атеиста?

За мене је Николај страшан ауторитет,а он је негативно писао о Гаврилу.
 
Јел увреда ако напишеш чињеницу да је Гаврило Принцип био атеиста?

За мене је Николај страшан ауторитет,а он је негативно писао о Гаврилу.

Шта је тако негативно писао о њему? Не знам, па ме није срамота да питам.

Је л' му је атеизам једини грех?
Позиваш се на немачке изворе.
Вероватно ти је то увод за даљу елаборацију ''мучког убиства надвојводе Фердинада и праведне реакције Хабзбуршке монархије''?
 
Јој што има пуно искомплексираних адолесцената по интернету,како се појединци лече...ајде човече,напиши нешто,импресионирај нас неким знањем,немојте бре људи само да се вређамо.

Ја сам своје рекао, на теми која је коректно и поштено сачињена. И није пре 4 године него врло скоро.
http://forum.krstarica.com/threads/315702

Да се млатим са неонацистима немам потребу.
 
Нисам хтео да обнављам 4 године стару тему.Али иначе овде нисам само поставио питање о његовој националности,него уопште о атентату и његовим последицама,о верским ставовима Принципа...

Pa ako čovjek nije vjerovao u Boga, što sad, ne razumijem, ti bi takve u zatvor?
 
Одувек сам имао негативно мишљење о Гаврилу Принципу,а када сам у Николајевој књизи "Земља недођија" наишао на податак да је Гаврило био неверник,онда сам се још више разочарао у овог "хероја".После првог светског рата су као и након Француске револуције,поново поражени монархизам,органска мисао и хришћанство,а победила је индивидуалистичка мисао која је породила капитализам,либералну демократију и комунизам.Наишао сам на податак да су се Немачки историчари двоумили да ли је Гаврило Принцип био ромског или јеврејског порекла.То је изнео лист Vollkischer Beobachter 8.1.1936. тврдећи у чланку да је Принцип био слободни зидар и Јеврејин.Е сада,неки причају да је ово само послужило у сврху национал-социјалистичке и анти-семитске пропаганде.Слажем се са Велимировићем када он каже да је Српство без православља,Српство без садржине.Наравно не желим да ниподаштавам голготу Српске војске у првом светском рату,али позадина тога рата ми је врло сумњива,дискутабилно је какве смо користи,а какву штету имали од тог рата.

Са суђења...
...
Суд: Да није предложио који други мотив за чин са вјерског гледишта. Наиме, вјерујете ли у Бога?
Г. П.: Зашто питате?
Суд: Да ли ти вјерујеш у Бога, или си више атеиста?
Г. П.: Атеиста.
...

Ваше мишљење о Гаврилу Принципу?

Ma kakve crne gluposti, Gavrilo Princip je porijeklom iz Crne Gore i nije nikakav Jevrejin.
 
Нек други мисле шта хоће, Гаврило је за мене јунак и мученик који није дозволио да се погани швапски прасац шета српском земљом на најсветији српски празник Видовдан! Камо среће да је имао аутомат да га потпуно избуши!
 
Гаврило је имао петљу и његов намучени лик и страдање је величанствено!
Али, био је у заблуди. Доброслав Јевђевић, каснији четнички војвода, а као дечак близак момцима из Младе Босне, сведочи да су Принципу сметале речи из Јеванђеља : Дајте цару царево, а Богу Божије! Сматрао је да такав дух, у постојећим околностима за српски народ, ствара поданички менталитет и млаке људе.
Гаврило је, уствари, по духу био близак Варави који је у Христу видео некаквог нејасног занесењака, док је Варава сматрао да се против Римљана мора ићи оружјем по сваку цену.
 
A sta bi bilo srpstvo ako smo ostali katolici, sam Nikolaj je bio katolik.

Jesam Valjevac ali Nikolaj ima dosta izjave koje ne gotivim

:eek:
Вала свакакве сам клевете читао о Николају и да је био алкохоличар и да је био пушач,али да је био римокатолик,е па то је врхунац лажи.Ако неко познаје мисао Николаја Велимировића на овом форуму онда сам то ја,прочитао сам од владике око 4300 великих густо куцаних страна за последње две године,остало ми је сада да довршим 5. и 6. том сабраних дела.Морам да признам да је Николај у делу "Агонија Цркве" пропагирао неке екуменистичке ставове,углавном због пријатељства са Англиканском црквом,али опет је чешће у другим делима,окарактерисао римокатолике као латинску јерес.Иначе владика се у емиграцији покајао зе нека дела,попут "Религија Његошава".
 
Је л' му је атеизам једини грех?

Вуче,мислим да имаш један нехришћански поглед на свет,јер је за тебе нација изнад вере.За фашисте држава је божанство,за национал-социјалисте раса,а за екстремне националисте нација.Ево и хијерархија вредности:

1.Фашистички поглед на свет:
-Држава
-Нација
-Раса
-Вера
2.Национал-социјалистички
-Раса
-Нација
-Држава
-Вера
3.Ултра-националистички:
-Нација
-Држава
-Раса
-Вера
4.А за јеванђељске националисте:
-Вера
-Раса
-Нација
-Држава

Ти си Вуле шешељевац,а Воја те је рецимо убедио да је потребно да се Хрвати изјасне само као Срби римокатолици,а не и да се врате у православље.За Војислава је дакле нација изнад вере.Николај јасно каже,ми Срби јесмо по крви аријевци,по презимену Словени,по имену Срби,али смо пре свега и после свега-православни хришћани по срцу и души.

"Која је то идејна сила што спасава Балкан да не буде и идејно између, него га уздиже изнад Истока и Запада?

То је вера православна и само вера православна. Сви остали чиниоци, као земљописни положај, култура, наука, муслиманство, политика, земаљске тежње и аспирације, држе Балкан између Истока и Запада. Вера православна пак уздиже га изнад Истока и Запада, и само вера православна."
 
Poslednja izmena:
Шта ми наприча Словесни!!!

Откуд ти знаш за кога ја гласам?
Шешељ ме је убедио, је л'?
Треба неко да ми каже, а не својом главом да мислим.Као ти.

Национализам је либерални ( не у овом модерном педеро-либералном смислу) концепт 18. столећа који своје корене има у радаовима Хердера, Фихтеа ( источни тип национализма који истиче значај језика, културе и обичаја, концепт који нацију тумачи као заједницу крви: човек се може само родити као Србин, Немац, Пољак, Рус, односно човек стиче нацију рођењем ) и Монтескијеа, Русоа, Волтера ( концепт национализма прихваћен западно од Рајне, који малте не поистовећује држављанство и нацију, односно концепт који схвата нацију као заједницу судбине. Човек може постати Француз, Американац, Канађанин).
Значи ниси у стању да направиш дистинкцију ни између два концепта нације ( која постоји ,самим тим, код два типа националиста), а уводиш неке јеванђелске нациналисте.
Ко су теоретичари тих јеванђелских нациналиста ( изузимајући тебе)?
 
Шта ми наприча Словесни!!!

1.Откуд ти знаш за кога ја гласам?
Шешељ ме је убедио, је л'?

2.Ко су теоретичари тих јеванђелских нациналиста ( изузимајући тебе)?

1.Изјаснио си се чини ми се као радикал,опрости ако грешим.

2.Јеванђељски националисти Кодреану,Љотић и Велимировић пре свега.
 
1.Изјаснио си се чини ми се као радикал,опрости ако грешим.

2.Јеванђељски националисти Кодреану,Љотић и Велимировић пре свега.

1. Нисам се изјаснио.

2. Је л' то исти Мита Љотић који је за жену узео Хрватицу, римо-католкињу?
 
1. Нисам се изјаснио.

2. Је л' то исти Мита Љотић који је за жену узео Хрватицу, римо-католкињу?

1.Зар ниси упоређивао Љотића са Чедом,а Дражу са Војом,или је то Ненад радио,не сећам се?Мада Воја и Мита сада имају исти број симптаизера,око 2%.

2.Ивка је хтела је да промени веру али јој Димитрије није дао рекавши јој:
"Боље да будеш добра католикиња,него лош православац."Касније је прешла после смрти Мите, у православље,истина је да је Љотић био екумениста до смрти,познато је његово предавање "Светло истине" које је издао Хиландар као књигу,али је Мита прочитао више хришћанске литературе од 90% епископа и био је члан врховног патријаршијског савета СПЦ.Збораши и богомољци су се помагали међусобно.Ако будеш ишао у манастир Ковиљ код владике Порфирија,он ће ти показати просторије где је Мита писао књигу:"Ко и зашто гони ЗБОР?".Тада се Љотић скривао од полиције,иначе управник БГ полиције,заборавио сам му име,оптуживао је Љотића за верско лудило,јер се Мита цео дан у ћелији молио Богу и носио иконицу у оделу.
 

Back
Top