Netačno. Imala je najveći bum, tj. najveći porast proizvodnje i razvitak industrije od svih u Evropi, ali je i dalje daleko izostajala iza Velike Britanije, a Francusku je tek sustizala.
Dakle nije rekao gluposti, već baš pogodio. Njemačku je uhvatila panika, jer nikako nije bilo dovoljno, koliko god brzo stimulisala razvoj privrede i osnivala nove projekte, Jednostavno nije bilo dovoljno, a Njemačka je kasnila u zauzimanju svijeta. Prilikom podjele Afrike, Njemačko carstvo je dobilo svega četiri kolonijice, što je neuperedivo manje od Francuske i Velike Britanije. Čak su se i durili što su majušna Belgija dobila tako ogromnu koloniju, veću od ijedne njihove. Ostatak njihove kolonijalne imperije se sveo na dva primorska kineska gradića koja su otkupili i na nekolicinu ostrva po Atlantskom okeanu, uz jedan djelić sjeveroistočne Nove Gvineje i još po koji pomorski posjed u Okeaniji.
Njemačka je smatrala da ogromne i gigantske imperije Rusija, Francuska i Velika Britanija predstavljaju ogromnu pretnju sićušnoj Njemačkoj, koja je kao mrav u poređenju sa njima. Pomalo su i dobro procijenili da će gotovo neograničeni izvori prirodnih dobara ove tri države posjeduju lansirati, ma koliko genijalna bila ekonomija Njemačke. Stoga su se riješili na pronalaženje istomišljenika, s ciljem ostvarenja političkog cilja - dominacije u kontinentalnoj Evropi, tj. "starom svijetu". Rat je bio zaista ekonomski; Njemačka je htjela da debelo naplati rat gubitnicima, imajući na istoku i zapadu dvije države koje su vojno poražene (ne predstavljaju pretnju Njemačkoj) i finansijski ruinirane (dovodeći ih u zavisni položaj od same Njemačke, države koja ju ih je porazila). Važno je da su Njemci ovo vidjeli kao "ispravljanje nepravde", tj. uravnotežavanje balansa Velikih sila u Evropi s konačnim ciljem mira, pozivajući se na svog osnivača Bizmarka koji je bio i poslednji od učesnika i podržavaoca takve politike.
Vjerovatno je i da bi tražili kolonije od pobijeđenih, tj. navodi se da je to bio i jedan od glavnih razloga za stupanje u rat (mislim da ne bi tražili teritorijalne promjene u Evropi, barem ne veće). Vjerovali su da nakon pobjede mogu 'ravnopravno nastupiti prema Britancima' kao jednaki. Njihov istomišljenik je bila Italija, a razlog tome je identičan; kasno ujedinjenje i stvaranje ovih nacija (Italija je dobila samo četiri male oblasti u Africi i ništa više). I to je cijela priča.