Fridrih Niče

Niče je nihilista samo kad ga tumače oni koji su optimisti....

U vezi toga....
Optimisti kažu , uvek se sebičluk javio kao razum koji je sprečio da kataklizma zadesi svet....

A svi zaborave da je razvoj ratne tehnologije i da je zainteresovanost raje da stane u odbranu krvožednosti svoje elite bez ikakvog razmišljanja sve veća i veća....

Tako da globalizacija ukida nekadašnje nacionalne mogućnosti za "stop"....kad svi postanu svesni apsurda i opšte opasnosti....

Danas:
-raja ispranih mozgova, željni da ostanu tako ispranih mozgova, a ne da se obravdaju
-elita željna totalne moći bogova (postoje planovi da sve preko 100mil ljudi jeste opterećenje za energetski bilans zemlje, pitanje je samo da li ste vi u tih 100mil)
-ogromna ratna moć koja se ne može tako lako lokalizovati u slučaju neravnoteže obračuna pogodnih i nepogodnih za preživljavanje....
-nikad se nije sve vrtelo u krug....u krug se vrti pas oko svog repa....vo koga ujede cece muva.....i svako "bezumno" stvorenje

Sam niče nije uopšte bio nihilista....dok u životu koji je oivičen materjalnim i prostim možda i jeste.....teško je baš otrgnuti se od svih niskih udaraca koje dobijaš za vreme života....mada ih shvataš kao iskustvo, a ne kao kaznu ....ili kao poniženje....
 
Eh hvala puno vama dvojici, ovo ce mi popuniti bar jednu stranicu mog rada, iako mi treba jos PUNO...
@Monti, hvala na savjetima i na pomoci.. Ne studiram filozofiju, vec njemacki jezik, ali sam iz filozofije dobio ovaj rad, a filozofiju je veoma tesko poloziti hehe :)


Jos jos...

So, so, also Student der deutschen Sprache. :) Wenn das keine Herausforderung ist? ;)
Na dann prost Mahlzeit und viel Erfolg. Falls Fragen hierzu geht auch PP.

Jos malo materijala o pojmu volje za moc uopste i njenim korijenima iz danasnjeg ugla od Baudisch. Jes malo tanko ali mozda ipak dovoljno za ugradjivanje i dva tri osvrta ka Nietzsche,-voj „Der Wille zur Macht“,
.. und Tschüß.


“”Volja za moc je skoro kod svakog covjeka urodjena i sto je najvaznije cak jedina i primarna pokretacka snaga ljudskog djelovanja. Iz tog razloga i postoji veoma intenzivna borba svi protiv svih za moc koju samo mali broj natprosjecno talentovanih izbori da bi vladala masom odn. prosjecnim ljudima

Gdje leze korijeni volje za moc? Leze li u prirodi covjeka odnosno u instinktu svih zivih bica kao sto tvrdi Nietzsche ili je to duhovno nasledje ljudi? Ako uzmemo idealni slucaj da univerzalna, apsolutna moc vlada nad svim ljudima ili u najmanju ruku nad ljudima u odredjenom kulturnom okruzenju ubrzo ce mo spoznati stvarni cilj te moci. To je da se bude slicno Bogu ili cak da se vladar smatra za njega samog. Klasicni primjer je japanski Teno koga njegovi podanici zbilja smatraju za Boga. Natcovjek zeli biti Bog odnosno da bude za to drzan. Po tome korijen volje za moc vise lezi u religiji no prirodnim instiktima.

U carstvu zivotinja je moc samo u ogranicenoj formi prisutna. Recimo moc lava u njegovom „haremu“ ili nad njegovom zrtvom. Njegova apsolutna moc odnosno vladavina kao jedinke nad drugim zivotinjama je apsolutno nepoznata. Samo religiozna teznja covjeka i njegov htenje da se “covjeku-bogu” molit, radja „Volju za moc“. Jasno receno; „Bog“ se u ljudskom izdanju pojavio u liku: Isusa Hrista, Julius Cezara, Napolena, Hitlera, Bil Getsa.

Osnovna pretpostavka za pobjedu u borbi za moc nijesu, sto je paradoks; vlastoljubivost, uobrazenost, arogantnost i diktatorske osobine nego suprotnost; simpaticnost, ljubaznost, njeznost i umjesnost druge za nase ciljeve i ideje zadobiti, ubijediti, inspirirti,... Tiranski karakter se pokazuje kad se dobije moc.

Tipicni „Natcovjek“, Mocnik potice najcesce iz nizeg socijalnog staleza. Tako reci iz nista gradi u tisini svoj put ka moci najcesce neopazen od javnosti. Kad ga javnost uoci njegov fundamet za moc je vec izgradjen.

Moc nije sredstvo ka cilju nego cilj samome sebi. Svejedno je u koje ce se svrhe ta moc upotrijebiti, ispoljavati. Stvarni cilj Mocnika je njeno koriscenje, zadrzavanje kao i njeno stalno sirenje. Mocnici su rijeko gomilali licno bogatsvo i nijesu imali osjecaj za familiju jer bi to bio jasan signal da gube moc nad svima i svemu.

Borba za uklanjanje tirana je uvijek jedna velika ako ne i svetska tragedija. Karakteristicno je za Mocnike da su svi osudjeni na smrt ili su izvrsili samoubistvo. Po najnovijim istrazivanjima je i Napoleon arsenom otrovan. Rijetki su Mocnici koji su iza sebe ostavili vrijedosti koje su ih prezivjeli. Moc ne stvara vrijednosti nego prolazne strukture. Gubitkom moci raspadaju se njene strukture tako da na kraju ostaje samo sjecanje na auru odn. posenbost Mocnika.

Organizovni ili individualni kriminal po prirodi ne podlijeze zakonima ogranicenosti moci. Nemoguce je neke zlocine racionalno spoznati ako se ne primijeni hipoteza “ Volje za moc” u njenom dubokom nesvjesnom korijenu. U organizovanom kriminalu su jasne strukture moci na cijem je vrhu kum koji odlucuje o zivoru i smrti. Nema zakona koji ovu moc moze ograniciti.””
 
Poslednja izmena:
Liku,sve sto treba da uradis je da u guglu ukucas will to power critique i izbacice ti radove ljudi koji su verovatno doktorirali na Ničeu,tamo ces sve naci...

- Prašumska vegetacija "čovek" pojavljuje se svuda gde se najduže vodila borba za moć.Veliki ljudi.

Prašumske zveri Rimljani.

Volja za moć,959
 
Poslednja izmena:
Otklonimo najvise dobro iz pojma o Bogu - ono je nedostojno jednoga Boga.Otklonimo isto tako najvisu mudrost - to je tastina filozofa,koji su krivi za besmisleno shvatanje Boga kao cudovista mudrosti : oni su zeleli da im sto vise bude nalik.Ne!Bog najveca moc - to je dovoljno!Iz nje sve sledi,iz nje sledi - "svet"!

Volja za moc,1037
 
" Vec je tome deset godina: NE DOPIRE do mene nijedan glas- neka zemlja bez kise. U zalihi valja imati puno covecnosti da se ne skapa u to (OVO-Nerej) SUSNO DOBA.

( F.Nice )
 
sad me podseti, valjda je neko bio postavio fotku ničeta...on je, među poznanicima, važio za pitomog, dobroćudnog, uvek nasmejanog i blagonaklonog čikicu, fizički dosta nejak...potpuna suprotnost onom burnom duhu i oluji koja je izbijala iz njegovih razmišljanja .....
 
Jos jedan dokaz da je covek fizicke baze....

Iako vam se cini da razmisljanje ne zavisi od fizicke snage i zdravlja , itekako zavisi...

Zavisi jer onda ne mora toliko da se veruje da bi se osecali lepo.....sto oslobadja resurse za toliko potrebno niceovsko kopanje po sustini.....
 
usput...frojd je umro od raka grla... a i pričamo o ničeu..

"cinizam je jedinii vid u kojem se niske duše približavaju čestitosti.......često se događa da se učena glava nađe u majmunskom telu, istančan i izuzezan razum - u prostoj duši, što nije redak slučaj naročito međi lekarima i psiholozima morala"......
 
Niceov nihelizam je rodio dete i ustavnika medicinske psihologije frojda,ako budes malo vise zagrebla u njihova dela videt ces da je nice tata u filozofskom smislu frojdu,a pouzdano ti tvrdim da nije umro od raka grla nego od raka jezika,ali to je nebitno,vazno je to da frojd nije daleko bio od nicea.nama se sada gori ludaci motaju po televiziji.Mislim da svako vreme ima nekog filozofa koji je izvrsio uticaj na mase jer je zakljucio sklop mnogih stvari koji su pratili vrednovanje u tom vremenu,
 
Teorija mijazme....je teorija skeptika XIX i Petenkofer koja je pojasnjavala bolesti npr kolere pre pojave Roberta Koha....


E tako i nice....Tretiraju ga kao nihilistu, a samo iz posledice negiranja idealizacije moralnih iluzija koje cine drugi ljudi....
A ni trunke nihilizma u njemu....

Ja nicea ne gledam kao srz koja treba da se proucava.....kao idola...
Ali kud god krenem dodjem do ili 100% istog kao nice ili 90% kao nice i 10% neceg sto je nice prevideo.....jer tek telekomunikacije i brzina savremenog doba jos vise ogoljuje sustinu coveka i psihologike (moj termin ali ga upotrebljavam slobodno u smislu logika individue koja oslikava i zavisi od psihologije te osobe a i cini psihologiju te osobe).
 
manje poznat citat, ali mnogo simpatican:

"Ja sam cistokrvni poljski plemic, bez ijedne kaplje lose krvi, a pogotovo bez nemacke krvi."

sto daje zanimljiv smisao u kobinaciji sa sledecim:

"ja sam, najverovatnije, vise nemac od svih danasnjih nemaca, prosto gradjana nemackog rajha. moze biti vrlo lako da sam ja - poslednji antipoliticki nemac"
 
Ja bih strogo zabranio podmlatku srbije da cita nicea, jer ga ne razumeju, suvise su nekako duhovno pateticni i elegicni, pa im nice , u kontekstu simbolicke srodnosti, izgleda nihilista depresivac....

Jos kad dodam transfer emocija koji se po navici svakodnevno cini i presao u naviku bez uopste konstatovanja da postoji (sto i jeste najcesca stvar kod transfera emocija) nice je definitivno van dometa i predstavlja opasnost.....
 
" Nikoga necu nagovarati na filozofiju : nuzno je,mozda i pozeljno,da filozof bude retka (kurziv Niceov-Nerej) biljka. Nista mi nije odvratnije nego poucno hvaljenje filozofije,kao kod Seneke ili cak kod Cicerona.Filozofija ima malo sta zajednicko s vrlinom...Sta zelim jeste da pojam filozofa u Nemackoj ne propadne do kraja.U Nemackoj ima toliko polubica svake vrste,koja bi svoju neuspelost rado sakrila pod jednim tako otmenim imenom ." ( Nice )
 
Ниче је ништак и празноговорник који је полудео а затим се и убио. Који нормалан човек жели да заврши као он нико. Нихелизам је право самоубиство лепо је све то објасни Св. Серафим Роуз
 
Ниче је ништак и празноговорник који је полудео а затим се и убио. Који нормалан човек жели да заврши као он нико. Нихелизам је право самоубиство лепо је све то објасни Св. Серафим Роуз

Da,koska je bacena,a ja pseto ! Nije mi poznato da se Nice ubio. Nije mi poznato i da je "nistak i praznogovornik". Malo mi je poznato da je Judzin Rouz ziveo,imao srecu da u Americi,dekadentnoj,nadje spas u pravoslavlju. Tek,zivotom koji je ziveo pre toga-tesko da bi Niceu mogao sta zameriti ! U odnosu na njega,pre nego sto je usao u Rusku pravoslavnu crkvu,nesto mi Nice izgleda kao svetac! O zivotu Sv.Serafima,Rouza,verovatno znas bolje od mene.Ali,recepcija Nicea u to vreme u Americi (SAD) je,kao i danas,nazalost,mnogo,mnogo,ispod evropske,a ja se usudjujem da kazem,i ispod srpske!
Olako sudis,olako! To nije u skladu sa PRAVOSLAVLJEM .
I,samo da primetim,Nice je,poput mene,voleo svetlost,sunce,[ more...sirinu !Ko shvati dobro Nicea,razumece da je on u stvari kritikovao institucije! Tako i u religiji.Doduse,radili su to i drugi,kao,recimo Kjerkegor,ali ne znam zasto je Nice zasluzan da svi njega napadaju?! A on je bas ziveo asketski,narocito u odnosu na Judzina Rouza,koji je propagirao Nicea,ne poznavajuci ga,uz flasu.A,posle,opet,ga je napadao kao najveceg nihilistu! Doduse,i Dostojevskog,Balzaka...etc.
I,na kraju,da primetim,sto nije vezano za tebe-otkud to da Nicea,coveka koji je uocio nihilizam,i kritikovao,nazivaju nihilistom.Inace,Nice je potpuno bezopasan ! On je samo bio kriticar,istina,genijalan,ali on nije ponudio resenja.Jedan drugi covek je to uradio,ali to vec izlazi iz okvira ovog posta.
I,eto,retko mi se desi da ne citiram,ali,pseto trci na kosku.
 
...svaki narod ima nad sobom jedno takvo nebo pojmova matematicki razdeljenih ,i , pod ucinkom potrebe za istinom , on ubuduce podrazumijeva da svaki pojmovni bog ne bi tragao ni za kakvim mjestom drugdje do u nj e g o v o j sferi ."

P.S.
-osjeca se niceovska molba , za trazenje pravde ili razumijevanja kad Bog ,- kasni ...
 

Slične teme


Back
Top