Fridrih Niče

Hehe
a što da ne bude misogyn (ako tako nešto uopšte postoji)? U čemu je problem?
A od kada to žene vole muški rod? Muškarac je za ženu sredstvo i ništa više i ti to
dobro znaš...Zašto bi nešto suprotno od toga bilo loše?

Niče je takođe moj omiljen pisac. Skroz se osećam u tom fazonu :)

Niče je veoma značajan što je prvi shvatio šta zaista znači biti "moderan":
namazan, našminkan tuđim vrednostima koje su stvorene pre nas,
naduvan, manje kreativan, koji misli da "sve zna" jer je rođen u ovo
vreme......
On jedan od onih retkih ljudi koji je imao osećaj, genij za tumaćenje i
predviđanje....Gotovo savršeno je opisao današnjeg čoveka i kako se
on oseća, kako misli, kako dela itd - i to pre skoro 150 godina.
Koliko sam ja shvatio, suština njegove filozofije je u ovome: da je provalio
kako čovek zapravo funkcioniše (naravno, koliko je on mogao): da iza
svega stoji nagon "volja za moć" a sve ostalo je sredstvo pa čak i istina!
On je jako sumnjao u moć čovekovog saznanja i dokučivanja stvari. Smatrao
je da naš um nije podešen radi saznavanja istine (ona je sredstvo) već radi
svog sopstvenog potvrđivanja, egzistencije i proširenja svog postojanja. To i
ima smisla jer sav naš razvoj i jeste nastao u jako teškim uslovima opstanka. On
i jeste otac egzistencijalizma u filozofiji iako to nije znao. U tome i jeste genijalnost:
da stvoriš nešto a da ne znaš sve o tome (da slediš instinkte i ne služiš tom znanju).
Nešto kao nevinost trudnoće. Serem sad. Možda i treba :D

Što bi on rekao: "Istina je vrsta zablude bez koje ne bi mogla živeti jedna određena vrsta živih bića".

Problem je nastao kada su ljudi zavarali sebe i poverovali u razum
i logiku kao nešto jedino i vezali se za pojmove, zaboravivši da su to sredstva.....

Najviše mi se dopada što je beskrajno, bespoštedno ISKREN - to mi je najlepše u celoj njegovoj priči.
Zahvaljujući tome je i uspeo da napiše tako bogata dela. Možeš misliti još u ono vreme ***. A stil mu je
tako direktan, obraća ti se direktno. I imao je genij za tumačanje i poznavanje čoveka, kao što rekoh. Prosto uđe u tebe, kao da se već dugo znamo haha. Niče je želeo da što više spozna čoveka, kako zaista funkcioniše i kakav je on zapravo, da uđe u samu suštinu (ma koliko se samom sebi ne dopadao). Što bi on rekao "ljudsko, suviše ljudsko". Mnogo dobro objašnjava. Mislim da je prevazišao čak i ezoteričare u tome. Ezoterija jeste dokazala neke stvari u vezi čoveka i kosmičkih sila ali Niče ipak stavlja akcenat na to ŠTA MI RADIMO. On je verovao da mi, bez obzira na moć naših čula, percepciju, sve što prisvojimo spolja prolazi kroz proces obrade gde mi kategorizujemo, sistematizujemo, falsifikujemo (?!) informacije kako nama odgovara. Tako da ne postoji jedno božanstveno tumačenje već bezbroj. Čak iako ima božanske istine, mi ne možemo da je dosegnemo, mi smo ljudi......Hteo je samo da prikaže čoveka onakvim kakav jeste, sa svim pozitivnim i negativnim osobinama. Zato se treba okrenuti prvo SEBI, spoznati sebe pa tek onda se može napred.
Tu dolazimo do njegove ideje sukoba znanja i kreativnosti - da je važnija kreativnost. Džaba gomilanje
znanja ako je slaba tvoračka sposobnost. Ljudi uglavnom se potčinavaju onome što stvore umesto da
idu dalje.

Niće se može shvatiti jedino ako si spreman da srušiš koncepte koje si pre stvorio u sebi (koji su uglavnom pogrešni, klasično vaspitanje), i da uđeš u svoje ništavilo.....da se preispituješ samo tako. Mora se biti dovoljno jak za tako nešto (priznati sebi neke stvari), imati jak stomak za sve ono što ti on u lice kaže! Drugim rečima, moraš biti jako sličan njemu. Ako nekome to smeta, jednostavno neka ne čita takva dela. To je samo za retke ljude kojima se on zapravo i obraća.

Što se tiče kritika da je on bio lud itd...Ja bih rekao: ništa luđi od nas! On je naše oličenje. Čitanjem njegvoih knjiga se može videti da je on, iako u haosu, bolesti, glavoboljama, veoma jasno ispoljavao svoje misli i kada se pročita knjiga do kraja vidi se da je on i te kako znao šta priča. Mislim, misli su mu jasne,celovite, tema zaokružena, ima početak i kraj, kao i sredinu. Ali, većina ne može da izdrži da pročita njegova dela do kraja :)

Naravno, nezaobilazno je pomenuti njegove teme o moralu. To mu je jedna od centralnih tema:
moral. Jedan od prvih je otkrio da moralni pogled na svet nije dovoljan za spoznaje i da je to
samo još jedna naša konstrukcija koju smo mi stvorili. Sav moralni pogled na život i sve oblasti
života (umetnost, zdravlje, vera, ljubav, znanje......) pada baš u njegovom slučaju: kako je čovek
koji je stvarao u uslovima i koji je živeo načinom života koji se smatra lošim, nemoralnim, uspeo da
stvori možda i najbogatija dela u književnosti? Odakle je moga crpeti svu tu snagu? Da to nije dozvoljeno, ne bi se ni dogodilo. Mislim da nije poenta u tome šta je ispravno a šta ne (mi to još uvek ne znamo jasno) već u svom sopstvenom odnosu prem asvemu tome, u ukupnom sklopu ličnosti, pogledu
na život, načinu života......Niče ne osuđuje život već opravdava i pokušava da iskupi sva sranja koja su bila jer ih smatra kao sastavni deo razvoja čoveka.

Meni lično, kao muškarcu, je veoma interesantno i značajno što je Niče jedan od prvih muškaraca
koji je "provalio" ženu i kakav je zaista njen odnos prema muškarcu - da je to skroz drugačije biće.
Ne radi se toliko o mržnji među polovima već jednostavno sasvim prirodnom sukobu interesa među polovima. Naravno da je bio na svojoj, muškarčevoj strani. Savetovao je svoj rod da ne brka svoju "dužnost" prema samom sebi sa dužnošći prema drugima. Jer i muškarac je nezavisno biće za sebe
koje ima svoj put...... i treba još da se razvija

Što se tiče brkanja Ničea i nacizma: upravo je Niče najveći kritičar nacizma svih vremena, To možete
pronaći u njegovom knjigama. Ne verujem da je on omiljeni pisac nacista jer im je on direktno u svojim delima rekao šta sve najgore misli o njima :). Pre bih rekao da je to neka vrsta osvete što su ga uzeli. Nešto slično kao što je crkva uzela Isusa za ideologa svog iako je on pričao protiv njih. Poenta je da pripojiš sebi najvećeg protivnika i proglasiš ga za svog i tako mu "zapušiš usta". Pokvareni su. U Hitlerovim knjigama je sve pretežno politika i politiziranje a ne volja da se zađe u suštinu ćoveka. Samo je iskoristio Ničea. Niče je zapravo sve to predvideo sa Nemačkoj: da su kulturno pali. Pogledajte i sami u praksi: na fašizam se obično loži rulja puna besa i oni koji ne znaju.

Možemo posle da pišemo ovde citate ničeove - jako je zanimljivo to kako ih je kritikovao, veoma kreativno....

Za jevreje jeste rekao da su stvorili robovski moral ali da su navodno bili prinuđeni da to učine tokom jednog razdoblja.......i da izvorno nisu niži već viši tip. Više je cenio strance nego svoje Nemce. Voleo je sebe ali je primetio da tadašnja Nemačka nema dovoljno osećenja za kulturne vrednosti i bio veoma zabrinut....

Možda je i najveći problem Ničeovog nerazumevanja i to što je bio previše iskren (pisao je dosta i o sebi) i dao dosta materijala protivnicima da ga zezaju (jer ih ne zanima suština i spoznaja, već niski pogled na delo, da nađu manu). Ali to je ta glupost da se nešto tumači ne na osnovu dela nego na osnovu porekla ili stanja. Ali, dobro....ima tu ponešto za svakoga...a oni pravi samo mogu da uđu u suštinu. Taman posla kad bi svi mogli :)

Uh, dosta za ovaj post
 
Hehe
a što da ne bude misogyn (ako tako nešto uopšte postoji)? U čemu je problem?
A od kada to žene vole muški rod? Muškarac je za ženu sredstvo i ništa više i ti to
dobro znaš...Zašto bi nešto suprotno od toga bilo loše?

Niče je takođe moj omiljen pisac. Skroz se osećam u tom fazonu :)

Niče je veoma značajan što je prvi shvatio šta zaista znači biti "moderan":
namazan, našminkan tuđim vrednostima koje su stvorene pre nas,
naduvan, manje kreativan, koji misli da "sve zna" jer je rođen u ovo
vreme......
On jedan od onih retkih ljudi koji je imao osećaj, genij za tumaćenje i
predviđanje....Gotovo savršeno je opisao današnjeg čoveka i kako se
on oseća, kako misli, kako dela itd - i to pre skoro 150 godina.
Koliko sam ja shvatio, suština njegove filozofije je u ovome: da je provalio
kako čovek zapravo funkcioniše (naravno, koliko je on mogao): da iza
svega stoji nagon "volja za moć" a sve ostalo je sredstvo pa čak i istina!
On je jako sumnjao u moć čovekovog saznanja i dokučivanja stvari. Smatrao
je da naš um nije podešen radi saznavanja istine (ona je sredstvo) već radi
svog sopstvenog potvrđivanja, egzistencije i proširenja svog postojanja. To i
ima smisla jer sav naš razvoj i jeste nastao u jako teškim uslovima opstanka. On
i jeste otac egzistencijalizma u filozofiji iako to nije znao. U tome i jeste genijalnost:
da stvoriš nešto a da ne znaš sve o tome (da slediš instinkte i ne služiš tom znanju).
Nešto kao nevinost trudnoće. Serem sad. Možda i treba :D

Što bi on rekao: "Istina je vrsta zablude bez koje ne bi mogla živeti jedna određena vrsta živih bića".

Problem je nastao kada su ljudi zavarali sebe i poverovali u razum
i logiku kao nešto jedino i vezali se za pojmove, zaboravivši da su to sredstva.....

Najviše mi se dopada što je beskrajno, bespoštedno ISKREN - to mi je najlepše u celoj njegovoj priči.
Zahvaljujući tome je i uspeo da napiše tako bogata dela. Možeš misliti još u ono vreme ***. A stil mu je
tako direktan, obraća ti se direktno. I imao je genij za tumačanje i poznavanje čoveka, kao što rekoh. Prosto uđe u tebe, kao da se već dugo znamo haha. Niče je želeo da što više spozna čoveka, kako zaista funkcioniše i kakav je on zapravo, da uđe u samu suštinu (ma koliko se samom sebi ne dopadao). Što bi on rekao "ljudsko, suviše ljudsko". Mnogo dobro objašnjava. Mislim da je prevazišao čak i ezoteričare u tome. Ezoterija jeste dokazala neke stvari u vezi čoveka i kosmičkih sila ali Niče ipak stavlja akcenat na to ŠTA MI RADIMO. On je verovao da mi, bez obzira na moć naših čula, percepciju, sve što prisvojimo spolja prolazi kroz proces obrade gde mi kategorizujemo, sistematizujemo, falsifikujemo (?!) informacije kako nama odgovara. Tako da ne postoji jedno božanstveno tumačenje već bezbroj. Čak iako ima božanske istine, mi ne možemo da je dosegnemo, mi smo ljudi......Hteo je samo da prikaže čoveka onakvim kakav jeste, sa svim pozitivnim i negativnim osobinama. Zato se treba okrenuti prvo SEBI, spoznati sebe pa tek onda se može napred.
Tu dolazimo do njegove ideje sukoba znanja i kreativnosti - da je važnija kreativnost. Džaba gomilanje
znanja ako je slaba tvoračka sposobnost. Ljudi uglavnom se potčinavaju onome što stvore umesto da
idu dalje.

Niće se može shvatiti jedino ako si spreman da srušiš koncepte koje si pre stvorio u sebi (koji su uglavnom pogrešni, klasično vaspitanje), i da uđeš u svoje ništavilo.....da se preispituješ samo tako. Mora se biti dovoljno jak za tako nešto (priznati sebi neke stvari), imati jak stomak za sve ono što ti on u lice kaže! Drugim rečima, moraš biti jako sličan njemu. Ako nekome to smeta, jednostavno neka ne čita takva dela. To je samo za retke ljude kojima se on zapravo i obraća.

Što se tiče kritika da je on bio lud itd...Ja bih rekao: ništa luđi od nas! On je naše oličenje. Čitanjem njegvoih knjiga se može videti da je on, iako u haosu, bolesti, glavoboljama, veoma jasno ispoljavao svoje misli i kada se pročita knjiga do kraja vidi se da je on i te kako znao šta priča. Mislim, misli su mu jasne,celovite, tema zaokružena, ima početak i kraj, kao i sredinu. Ali, većina ne može da izdrži da pročita njegova dela do kraja :)

Naravno, nezaobilazno je pomenuti njegove teme o moralu. To mu je jedna od centralnih tema:
moral. Jedan od prvih je otkrio da moralni pogled na svet nije dovoljan za spoznaje i da je to
samo još jedna naša konstrukcija koju smo mi stvorili. Sav moralni pogled na život i sve oblasti
života (umetnost, zdravlje, vera, ljubav, znanje......) pada baš u njegovom slučaju: kako je čovek
koji je stvarao u uslovima i koji je živeo načinom života koji se smatra lošim, nemoralnim, uspeo da
stvori možda i najbogatija dela u književnosti? Odakle je moga crpeti svu tu snagu? Da to nije dozvoljeno, ne bi se ni dogodilo. Mislim da nije poenta u tome šta je ispravno a šta ne (mi to još uvek ne znamo jasno) već u svom sopstvenom odnosu prem asvemu tome, u ukupnom sklopu ličnosti, pogledu
na život, načinu života......Niče ne osuđuje život već opravdava i pokušava da iskupi sva sranja koja su bila jer ih smatra kao sastavni deo razvoja čoveka.

Meni lično, kao muškarcu, je veoma interesantno i značajno što je Niče jedan od prvih muškaraca
koji je "provalio" ženu i kakav je zaista njen odnos prema muškarcu - da je to skroz drugačije biće.
Ne radi se toliko o mržnji među polovima već jednostavno sasvim prirodnom sukobu interesa među polovima. Naravno da je bio na svojoj, muškarčevoj strani. Savetovao je svoj rod da ne brka svoju "dužnost" prema samom sebi sa dužnošći prema drugima. Jer i muškarac je nezavisno biće za sebe
koje ima svoj put...... i treba još da se razvija

Što se tiče brkanja Ničea i nacizma: upravo je Niče najveći kritičar nacizma svih vremena, To možete
pronaći u njegovom knjigama. Ne verujem da je on omiljeni pisac nacista jer im je on direktno u svojim delima rekao šta sve najgore misli o njima :). Pre bih rekao da je to neka vrsta osvete što su ga uzeli. Nešto slično kao što je crkva uzela Isusa za ideologa svog iako je on pričao protiv njih. Poenta je da pripojiš sebi najvećeg protivnika i proglasiš ga za svog i tako mu "zapušiš usta". Pokvareni su. U Hitlerovim knjigama je sve pretežno politika i politiziranje a ne volja da se zađe u suštinu ćoveka. Samo je iskoristio Ničea. Niče je zapravo sve to predvideo sa Nemačkoj: da su kulturno pali. Pogledajte i sami u praksi: na fašizam se obično loži rulja puna besa i oni koji ne znaju.

Možemo posle da pišemo ovde citate ničeove - jako je zanimljivo to kako ih je kritikovao, veoma kreativno....

Za jevreje jeste rekao da su stvorili robovski moral ali da su navodno bili prinuđeni da to učine tokom jednog razdoblja.......i da izvorno nisu niži već viši tip. Više je cenio strance nego svoje Nemce. Voleo je sebe ali je primetio da tadašnja Nemačka nema dovoljno osećenja za kulturne vrednosti i bio veoma zabrinut....

Možda je i najveći problem Ničeovog nerazumevanja i to što je bio previše iskren (pisao je dosta i o sebi) i dao dosta materijala protivnicima da ga zezaju (jer ih ne zanima suština i spoznaja, već niski pogled na delo, da nađu manu). Ali to je ta glupost da se nešto tumači ne na osnovu dela nego na osnovu porekla ili stanja. Ali, dobro....ima tu ponešto za svakoga...a oni pravi samo mogu da uđu u suštinu. Taman posla kad bi svi mogli :)

Uh, dosta za ovaj post

...pocetak Vaseg posta je malo-sovinistican ali ...
Vidim da ste trazili i samisljenika sto je dokaz invalidnosti vase konstatacije . Misli i Faraonn da su Zene mnogo jaca Bica ali takvom jacinom koja samu sebe ne zeli da omalovazi kao sto vi cinite .
Niceova volja za moc , nije Macht kao teznja za vladanjem i terminatorstvom nego trasiranje prema svjetlosti saznanja kao bjega iz dovoljnog mraka .Zato Zoroaster Niceov sve radi osim ne pada, ne zmizdri i nema mjesta patnji ,koja Niceu je bila svakidanja pratilja a i u spasonosno ludilo ga je otjerala kao i Helderlina te velikane patnje za Drugog .
POSTOVANJE NAPISANOG , ALI POSLIJE ''SOVINIZMA' .

SOVINIZAM NIJE VODIO NIKUD OSIM U GUBITNISTVO , A VI MISLIM DA NIJESTE GUBITNIK POSTO VIDIM DA STE U SHVATANJU I INTERPRETIRANJU ONOG STO JE VRIJEDNO OTISLI VISOKO !
 
a što ste vi osetljivi? :)
To je moj pogled na oblast međupolnih odnosa. Ne morate se složiti ali vaša osetljivost vas odaje.
Znam da je volja za moć put ka spoznaji, ličnom razvoju ( i da nije terminatrostvo :D ) ali isto tako stoji iza bilo čega drugog (i negativnih stvari) što vi niste spremni da priznate. I ne morate. To je život, takav je život. Svačega ima u nama. A da nisam zaluđenik za "terminatrostvo" možete videti iz mog prošlog posta.
Odakle vam to da njegov Zaratrustra ne pada, ne plače, ne pari? Čovek i te stvari radi, zar ne? :) Niče nije tražio spas već se bespoštedno borio za razotkrivanje čoveka i lažnog morala i lažnog predstavljanja.
S druge strane je to nekad potrebno.
Što ste toliko osetljivi na pojam "šovinizam" (bože, glupog li pojma i beskrajno zloupotrebljavanog)? Da
niste možda u tom fazonu? :) Sebe ne smatram ženomrscem a vi me zovite kako hoćete. Po vama je znači Niče bio ženomrzac zato što je iskreno kritikovao žene? Zašto bi se svaka kritika smatrala mržnjom? a šta ako su tačne ta njegova tumačenja? Čoveka treba ceniti po delu a ne po tome šta je i ko je bio. Sve što je on napisao je proisteklo iz ljubavi ali vi to ne možete da shvatite.....potpuno je normalno voleti nekogo ili nešto i biti kritički nastrojen. Sve je to život. Nemojte da pravimo tabu od žene :)

Što se tiče volje za moć kao čiste volje za vlašću - to su vam najbolji pokazatelj upravo žene, zar ne? Samo da bude po njihovom haha. I na sve gledaju kao na sredstvo

Hvala za vašu pozitivnu ocenu
 
a što ste vi osetljivi? :)
To je moj pogled na oblast međupolnih odnosa. Ne morate se složiti ali vaša osetljivost vas odaje.
Znam da je volja za moć put ka spoznaji, ličnom razvoju ( i da nije terminatrostvo :D ) ali isto tako stoji iza bilo čega drugog (i negativnih stvari) što vi niste spremni da priznate. I ne morate. To je život, takav je život. Svačega ima u nama. A da nisam zaluđenik za "terminatrostvo" možete videti iz mog prošlog posta.
Odakle vam to da njegov Zaratrustra ne pada, ne plače, ne pari? Čovek i te stvari radi, zar ne? :) Niče nije tražio spas već se bespoštedno borio za razotkrivanje čoveka i lažnog morala i lažnog predstavljanja.
S druge strane je to nekad potrebno.
Što ste toliko osetljivi na pojam "šovinizam" (bože, glupog li pojma i beskrajno zloupotrebljavanog)? Da
niste možda u tom fazonu? :) Sebe ne smatram ženomrscem a vi me zovite kako hoćete. Po vama je znači Niče bio ženomrzac zato što je iskreno kritikovao žene? Zašto bi se svaka kritika smatrala mržnjom? a šta ako su tačne ta njegova tumačenja? Čoveka treba ceniti po delu a ne po tome šta je i ko je bio. Sve što je on napisao je proisteklo iz ljubavi ali vi to ne možete da shvatite.....potpuno je normalno voleti nekogo ili nešto i biti kritički nastrojen. Sve je to život. Nemojte da pravimo tabu od žene :)

Što se tiče volje za moć kao čiste volje za vlašću - to su vam najbolji pokazatelj upravo žene, zar ne? Samo da bude po njihovom haha. I na sve gledaju kao na sredstvo

Hvala za vašu pozitivnu ocenu

...imam snage sad reci da ne vidim gdje sam ja napravio od Nicea zenomrscem kad se zna suprotno ... zenska zelja za vlascu ,za-sada, je samo ocigledno davati muskarcima na znanje da kod njih nije svo znanje ...muska teznja za vlascu je da sto krace i bez meandara dodju do predmeta zelje/ bas odgovarajuci termin jer mnogima je to u vidu predmeta/ ...ja od zena ne pravim Tabu ili Mit jer to sam vec uradio .
Najsvetije duznosti povjerene su zenama , a uzeta im je volja da snagom istine dokazuju Istine ...

... Sovinizam , tu zaista bajatu rijec jesam upotrijebio ali drugim tonom i u nedostatku goreg ,- uzeh je i sad se izvinuh .

P.S.
- mozda Faraonn ovo izrece brzopleto ali ne u smislu da tako misli nego ne obrazlozi s taktom ,- zato Vi taktizirajte !
 
OK. Slobodno ostanite u svojoj dogmi, niko vam ne brani.


...dogmatsko misljenje je u-stvari sintagma koja nema odrednice, dogma ne-moze nikud a misao ima jedino bogatstvo upravo u tome da se siri pa makar i na svoju stetu .
Vase raqzmisljanje Archetiper, ne zelim niti ja to mogu akomodirati kao sto i ne prilici ovom 'kursu' nasih 'susreta' , ovdje smo da ne bi bili nigdje .

Vase,- OK. Slobodno ostanite u svojoj dogmi, niko van ne brani ",- zaista je takav nipodastavajuci potez koji nije bio vrijedan ni jednog slova vaseg tipkanja ali to ste vi ?
Mislio sam da cu naci u vama nesto sto varnici u smislu raspre ,- a nasao sam ,- .....
OK. Slobodno ostanite u va----
 
Poslednja izmena:
pa da aristokratija je izmisljala kako da uziva i kako da se zabalja, jer sta bi drugo, a.ovi drugi su morali da rade, posto su im ovi prvi prvo kreativno i izmisljali kako da rade, a oni sami za to nisu bili sposobni
 
Pozz...
Trebam pomoc u vezi sa Niče-om, danas sam dobio seminarski na ovu temu, a meni filozoija i ne lezi bas najbolje, a ovaj rad mi je vrlo vazan, mozda i jedan odlucujucih...
Pa bi zamolio vas, sve one koji se dobro razumiju u Niče-ovu filozofiju, tj. na temu "Volja za moć" da mi kazu sve sto znaju.. Nasao sam par stvari na raznim forumima, ali nista.. Tako da ako neko ima da mi moze ispisati puno toga, svasta na tu temu, bio bih jako zahvalan..
Znaci ako imate vremena i znate sve o njemu, pomagajteeeeeee :)

Hvala!
 
Ja bih ti preporucio da prvo pogledas neke uopstene kritike Niceove filozofije na netu,net encikopedije,da se upoznas sa onime o cemu je covek pisao,bice ti mnogo lakse i da svatis ovu knjigu,pa je onda uzmi u ruke i prelistaj,nije toliko teska ako se udubis i skoncetrises -

Mi smo naslednici vivisekcije savesti i dvehiljadugodisnjega raspinjanja;u tome lezi mozda nas najduzi napor u samousavrsavanju,mozda nase majstorstvo i svakako nasa suptilnost,mi smo zbratimili prirodne prohteve sa zlom savescu.

Mozda bi bio mogucan pokret u suprotnom pravcu :da se zbratime s necistom savescu neprirodni prohtevi,mislim tu na teznju za natprirodnim svetom,koji ide protiv cula,misli,prirode.Jednom recju,da se dosadasnji ideali koji su svi skupa klevetali svet zbratime sa necistom savescu.

Volja za moc,295

Nietzsche calls the idea "horrifying and paralyzing", and says that its burden is the "heaviest weight" ("das schwerste Gewicht") imaginable. The wish for the eternal return of all events would mark the ultimate affirmation of life:

What, if some day or night a demon were to steal after you into your loneliest loneliness and say to you: 'This life as you now live it and have lived it, you will have to live once more and innumerable times more' ... Would you not throw yourself down and gnash your teeth and curse the demon who spoke thus? Or have you once experienced a tremendous moment when you would have answered him: 'You are a god and never have I heard anything more divine.'

Ovde ti je cela mudrost Niceove filozofije,on se zalaze za afirmaciju ovog zivota ovde,ovog ovde i ovog sada.Uvek gotivim da uz Nicea citiram i Kejekegora,ti ljudi su razmisljali do koske,vise ih neprave takve -

For Kierkegaard's author, Vigilius Haufniensis, dread or anxiety/angst (depending on the translation and context) is unfocused fear. Haufniensis uses the example of a man standing on the edge of a tall building or cliff. When the man looks over the edge, he experiences a focused fear of falling, but at the same time, the man feels a terrifying impulse to throw himself intentionally off the edge. That experience is dread or anxiety because of our complete freedom to choose to either throw oneself off or to stay put. The mere fact that one has the possibility and freedom to do something, even the most terrifying of possibilities, triggers immense feelings of dread. Haufniensis called this our "dizziness of freedom."

Dizziness of freedom - mislim sta reci,genije ...
Pozz
 
meni cudno sto tema nema postavljaca
iskreno, nisam citala sta sve pise
citala sam Nice
Nice cudna sorta, tumacili ga svakako, mislim da ga ne treba tumaciti
ima divnih stihova od Nicea
a neko rece
covek koji je u zivotu napisao samo jednu pesmu, jednu pravu pesmu, vredelo je sto je ziveo
 
sad procitah uvodni post
ma mozes da filozofiras koliko oces i o umetnosti i o filozofiji
sve je dzaba
coveku, nekom coveku dodje da ukne ili da progovori ili naslika ili odstvira ...
i to sto tada uradi, to je njegovo delo koje mi ostali posmatramo sa svih strana
nekada nam se cini da je to ono, ono nesto sto cini coveka , a nekada nam to nije potrebno, i u nama je dovoljno zivota
nakada mi se cinilo da bez Dostojevskog zivot bi bio nemoguc
u jednom je momentu Zaratrusta bio pojam :D
 
Friedrich Nietsche (FN) je: paradoksalan, provokativan, polemicki pa i nihilisticki.
“Onaj ko duboko razmislja zna da, kakvi god bili njegovi zakljuci, nikad nije u pravu”. Od svih njemackih filozofa on ima najlosiji image?! Posle WW2 sile pobjednice su zabranile stampanje njegovh knjiga u Njemackoj. Razlog: “Njegova filozofija je puna provokativnih parola kojima su se nacisti opijali.”

FN je stvarno u “Volja za moc” opisao jednog iritirajuceg ljudskog tipa , “Natcovjeka” koji gonjen voljom za moc zeli sve moralne vrijednosti da preokrene, preobrne…Poznavaoci FN: Karl Schlechta, Erich F. Podach i njegov biograf Curt Paul Janz opvrgnuli su trvdnju odn. dokazali da FN nije bio nikakav “ideoloski predvodnik” nacisticke mitologije. Profesor Schlechta je jos za vrijeme vladavine nacizma utvrdio da su FN pisma, a prije svega njegovi aforizmi u “Volja za moc” od vlastodrzaca treceg rajha bile kompilacije odn. falsifikati odn. na odlucujicim mjestima tako vjesto bili prilagodjeni da najbolje odgovaraju ideologiji nacizma. Profesor Sch. je to okarakteirasao kao “najveci skandal u istoriji moderne literature”. Ovu aferu, francuski filozof Albert Camus jao kao “pustolovnu nepravdu” opisao, a prouzrokovala je Elisabeth (Lisbeth) Förster Nietsche, sestra FN. Ona je bila zadrti antisemit i zestoki pristalica naci ideologije.

FN je ne zeleci da se “dodvoruje” Prusima ostao bez drzavljanstva i cesto pominjao da je "ponosan na svoji poljsku krv”, da su "Arijevci zagadili svijet", da on Njemce prezire zbog njihove “nervne temperature” i njihovog “antijevrejskog ludila”. On je bio ubijedjen da “dje su rase pomijesane tamo je i izvor najvecih kultura

I pored toga, FN kriticar, Karl Löwitsch (bivsi profesor na Heidelbeg universtiet) tvrdi da je FN sa “Volja za moc” iznjedrio duhovnu klimu u kojoj se naci pokret dogodio.

Misao o „Volja za moc“ (zbirka aforizama) je FN sreo kod Schopenhauera i prvi put u „Tako je govorio Zarathustra“ predstavio. U njeovim sledecim knjigama on je tu misao tek usput pominjao. Poceci te ideje leze u psiholoskoj analizi ljudske volje za moc u zbirci aforizama „Morgenröte“((jutanje rumenilo (moj prevod kao i sve ostalo))

U „Volja za moc“ se slavi „Gospodar“ ili „Vladar“ u najsirem smislu rijeci jer se tek kroz njega covjek uzdize do istinskog „Natcovjeka“. Osnovni nagon u svim kulturama jeste volja za moc. Njegovo razmisljanje u „Volja za moc“ je prvenstveno upereno ka sirenjeu zemaljske srece ili jos bolje,- ka optimiranju ovozivotne srece. Sa ovim ubjedjenima je naravno usao u direktnu konfrontaciju sa hriscanskim dogmama. Sazaljenje je smatrao za multiplikatora jada ili jos bolje za,- „Konzervatora jada“‚; „Sazaljevanje umnozuje jad i siromastvo“,; „Slabi i bogalji se trebaju obezglaviti i prva je ljudska obaveza u tome im pomoci da nestanu“

Jasno je da izazov natcovjeka iziskuje jedan duhovni stav koji FN ne nalazi u njemackoj kulturi. Takav stav zahtijeva izuzetan nivo hrabrosti. To Zarathustra naziva: Volja za moc.
Na prvi pogled, volja za moc izgleda poprilicno sirovo nacelo,- pobjeda najjacih. Ali, ona je u osnovi psiholosko nacelo ljudskog ponasanja po kojem svako bice tezi da prosiri sferu svoje aktivnosti i uticaja: da se ucvrsti ili: Slabije njegova sopstvena volja nagoni da sluzi jacem, a da bude gospodar jos slabijem. “Sto je veca volja, to se vise stavlja na kocku”; i “najslabiji se moze tajnim stazama prikrasti u dvorac pa cak i u srce mocnijeg – i ukrasti njegovu moc”.

“Svako bice koje svjesno izlaze opasnosti sopstveni zivot porice - volju za zivot.U takvoj situaciji ono pokazuje nesto jos osnovnije - volju za moc”

I na kraju: “Snaga volje moze nadvladati i najvecu snagu oruzja, ali najvise snage potrebno je za prevladavanje samoga sebe”: “Onaj ko ne umije da obuzda samoga sebe primace zapovijesti od drugih”. “Zapovijedanje je teze od pokoravanja…zapovjednik nosi teret svih onih koji ga slusaju i taj teret moze da ga surva”.

To je tesko i zato sto volja za moc mora u samoj sebi da nadje sopstvene, a ne tudje razloge za ono sto cini. Nije neobicno sto FN naziva tu filozofiju “strogom”- naime, zajedno s potpunom odgovornoscu za svaki postupak ide i zahtjev da se stvori sopstvena vrijednost za taj postupak. Visi covjek ili “slobodan duh” kadar da ovaploti volju za moc jos se nidje ne moze vidjeti iako FN priznaje da su neki istorjiske licnosti priblizavaju tom idealu – Cesar, Napoleon, Goethe. Kriticari vide u ovim ucenjima sliku sebicnog, egocentricnog, bezobzirnog i koristoljubivog pojedinca. FN predupredjuje taj prigovor: “Iako se to nece svjideti nevinim usima tvrdim da je sebicnost sustinsko svojstvo otmene duse… i da ona ima svoj temelj u prvobitnom poreku stvari”. Na optuzbu za “koristoljubost” FN bi odgovorio: “Kome drugom bi trebalo da sluzimo ako ne sebi?” I po ovome se vidi pod mikroskopom hrisanska etika kojoj se FN zestoko suprostavljao.

p.s
Tema je bezvremenska, nepresusna i kontroverzna kao i volja i moc. Ako Nietsche,-a i kao dijete i kao oca drugih filozofa ne razumijes a mlad si jos, savjetujem nesto drugo da studiras.

I imaj na umu moderatorov post br. 2 .

Izvor:
moje sjecanje i osvjezeno pamcenje iz knjiga od:

Paul – Heinz Koesters
Lorens Gejn
Kiti Can
 
Poslednja izmena:
Eh hvala puno vama dvojici, ovo ce mi popuniti bar jednu stranicu mog rada, iako mi treba jos PUNO...
@Monti, hvala na savjetima i na pomoci.. Ne studiram filozofiju, vec njemacki jezik, ali sam iz filozofije dobio ovaj rad, a filozofiju je veoma tesko poloziti hehe :)


Jos jos...
 
Ja jedino ne bi smatrao Nicea nihilistom jel on je sebe smatrao borcem protiv nihilizma i u hriscanstvu je video nihilizam ...

In most contexts, Nietzsche defined the term as any philosophy that results in an apathy toward life and a poisoning of the human soul—and opposed it vehemently. Nietzsche's deep concern with nihilism was part of his intense reaction to Schopenhauer's doctrine of the denial of the will. Nietzsche describes it as "the will to nothingness" or, more specifically:

A nihilist is a man who judges of the world as it is that it ought NOT to be, and of the world as it ought to be that it does not exist. According to this view, our existence (action, suffering, willing, feeling) has no meaning: the pathos of 'in vain' is the nihilists' pathos — at the same time, as pathos, an inconsistency on the part of the nihilists.

– Friedrich Nietzsche, The Will to Power, section 585

http://en.wikipedia.org/wiki/Nihilism
http://www.iep.utm.edu/n/nihilism.htm

Ovo su ti zanimljivi linkovi gde imas dosta toga i o Nicheu,bice tu i za drugu stranu :)
 
Poslednja izmena:
Ovde ti je cela mudrost Niceove filozofije,on se zalaze za afirmaciju ovog zivota ovde,ovog ovde i ovog sada.Uvek gotivim da uz Nicea citiram i Kejekegora,ti ljudi su razmisljali do koske,vise ih neprave takve -

hm..razmisljati do koske...gde nas vodi moc misljenja?

po meni, ne u dobro...iako bi trebalo da bude suprotno...
 
hm..razmisljati do koske...gde nas vodi moc misljenja?

po meni, ne u dobro...iako bi trebalo da bude suprotno...

Pa kad razmisljam onda razmisljam,ne razmisljam gde ce me to odvesti,ja kazem da su mene stvarala dva oca,Niche i Kjekegor,dodju kao Kain i Avelj(jedina dva filozofa koja ja jos mogu i da citam,mislim Vitgenstajn i Hajdeger su veliki filozofi,ali ja niti studiram filozofiju niti imam kapaciteta da se recimo bakcem sa Hajdegerovim pojmovnim aparatom,mislim tubivstvo i uvekmojost,valjda ima nekoga ko i za to ima smisla i strpljenja).Ja kontam da bi Niche i Kjekegor jedan za drugog bili nihilisti,a ko je tu nihilista ultimativno zavisi od toga da li Bog postoji ili ne,sto je jos jedan trip ovog postojanja.

E sad sto je Nichea njegova moc misljanja odvela u ludilo,nemam pojma,mozda je najbolji odgovor dao John Torturo u Velikom Lebovskom - You said it man ! Nobody fuc*ks with the Jesus ! - i ostaje citav :mrgreen:

Kad pogledam slike Kjekegor mi izgleda kao shmeker,kao neki high stakes gambler aristokrata,a Niche sa sve ovom sabljom kao neki katatonicni woona be aristokrata...

A kao sto Miguel Pinero,nuyorican poet kaze - Sun only shines for the cool ones !
iliti Sunce sija samo za smekere.

P.S.
Runyx,liku nemoj ovo da stavljas u seminarski,ovo je samo moje laprdanje!
 

Prilozi

  • Kierkegaard.jpg
    Kierkegaard.jpg
    49,5 KB · Pregleda: 4
  • FN-Sword.jpg
    FN-Sword.jpg
    11,1 KB · Pregleda: 7

Slične teme


Back
Top