Filozofi koji mlate praznu slamu

blackdog

Početnik
Poruka
2
Ne bavim se profesionalno filozofijom ali mi je sve draza kao hobi i znao sam da se zamislim da li su sam tupav za neke filozofe ili su oni sami po sebi teski sa shvatanje. Naleteo sam ovde na temu kritike Kantove filozofije i shvatio sam da nisam retardiran sto sam napisao 200 str. fusnota dok sam citao jednu njegovu knjigu. Moje pitanje je za one koji se barataju sa ovom materijom da mi kazu koje filozofe da ostavim samo na stranicama "istorija filozofija" a ne da mesecima balavim po stranicama i stranicama Hegelovih i Kantovih misli? :confused:
 
Ne bavim se profesionalno filozofijom ali mi je sve draza kao hobi i znao sam da se zamislim da li su sam tupav za neke filozofe ili su oni sami po sebi teski sa shvatanje. Naleteo sam ovde na temu kritike Kantove filozofije i shvatio sam da nisam retardiran sto sam napisao 200 str. fusnota dok sam citao jednu njegovu knjigu. Moje pitanje je za one koji se barataju sa ovom materijom da mi kazu koje filozofe da ostavim samo na stranicama "istorija filozofija" a ne da mesecima balavim po stranicama i stranicama Hegelovih i Kantovih misli? :confused:
Ne postoji kraći put...
Ipak,ako ovim redom čitaš,bićeš dobro informisan:Mudrost zapada od B.Russella,Odbranu Sokratovu od Platona,sve od L-Witgensteina I J.Deride,a onda se možeš
vratiti do Ničea I Also sprache Zaratustra...Za finiš obavezno Huserla I to polako s razumevanjem,a poželjno za uvod od Kanta Kritika čistog uma...
Nakom toga još I J.P.Sartra I Kastenedu kao slag na celu filozofsku tortu!
Možeš I Šopenhauera,ali samo Eritističku dijalektiku-ostalo je glupost!;)
Msm,da se ne mučiš ako si već proćto Upanišade koje takođe preporučujem kao poeziju za opuštanje...:lol:
 
Ne bavim se profesionalno filozofijom ali mi je sve draza kao hobi i znao sam da se zamislim da li su sam tupav za neke filozofe ili su oni sami po sebi teski sa shvatanje. Naleteo sam ovde na temu kritike Kantove filozofije i shvatio sam da nisam retardiran sto sam napisao 200 str. fusnota dok sam citao jednu njegovu knjigu. Moje pitanje je za one koji se barataju sa ovom materijom da mi kazu koje filozofe da ostavim samo na stranicama "istorija filozofija" a ne da mesecima balavim po stranicama i stranicama Hegelovih i Kantovih misli? :confused:

Nisi jedini koji ima problem sa knjigom... mislim fusnote i to...

Naime, odem ja do garaže Parking Servisa u Beogradu, a pored ostalih aparata ima i onaj za kafu
Pročitam ja uputstvo... Prima pare i ovako i onako ali vraća kusur samo ako ima...
Pa još piše sitnim slovima ako ne bude bilo kusura pisaće vam na displeju "NO CHANGE" velikim slovima

Razmislim ja filozofski još malo o ovom fenomenu....
Pa odem do tete na šalteru i kažem - aj mi usitnite ovu od 100 za dve po 50
Automat vraća kusur gospodine
Ali piše da može i da ne vrati
Ali vraća
A šta ako ne vrati? Onda ćeš da dodaš svojih 10 dinara na mojih 40 zarobljenih pa ćeš omlatiš džabalesku kafu, jel?
Zvekne ti ona meni dva puta po 50 besna ko da sam joj bio protivkandidat na stranačkom zapošljavanju...

znači - sa jedne strane ja nisam 'teo da rizikujem skuplju cenu a babu bolelo uvo jer su moje pare
Tako da prijatelju htedoh ovom pričom da ti kažem:
IMA RAZNIH FILOZOFIJA I PRAVACA ALI NAJGORA JE SELJAČKA FILOZOFIJA :rtfm:
 
Poslednja izmena:
Ne bavim se profesionalno filozofijom ali mi je sve draza kao hobi i znao sam da se zamislim da li su sam tupav za neke filozofe ili su oni sami po sebi teski sa shvatanje. Naleteo sam ovde na temu kritike Kantove filozofije i shvatio sam da nisam retardiran sto sam napisao 200 str. fusnota dok sam citao jednu njegovu knjigu. Moje pitanje je za one koji se barataju sa ovom materijom da mi kazu koje filozofe da ostavim samo na stranicama "istorija filozofija" a ne da mesecima balavim po stranicama i stranicama Hegelovih i Kantovih misli? :confused:

Пусти историје филозофије. Расела , Дериду, Винхештајана. Него крени оним путем који представља праву филозофију и где постоји знање .

Међутим, проблем је што је знање у филозофији затрпано бесмислом разних шарлатана.

Како онда наћи исто? Како наћи жито од кукоља.

Пренећу оно што сам већ писао о томе као одговор:

Velika је предност када неко у свом духовном развоју потражи одговоре тамо где они заиста постоје или у филозофији јер, многи следећи своју метафизичку потребу траже одгворе у религији , окултном и слично а где има свега осим одговора.

Филозофија је давно дошла до свог највећег открића..или идеалности опажајног појавног света. То је темељ.. То је основа . Међутим, постоји свиојеврсни феномен да иако се заправо ради о веома једноставној ствари, она је из неког разлога потпуно непојмљива многима. Потребна је дакле својеврсна способност увида у непосредне чињнице свести. Онај ко ту способност има сазнавши за идеализам бива потпуно уверен у њега више него да је 2+2 једнако 4 или да је најкраћа линија између две тачке у равни права линија. Јер идеализам је факт ... то није хипотеза.

Али као што каже Шопенахуер:

„Svet je moja predstava" - to je, poput Euklidovih aksioma, postavka za koju svako mora reći daje istinita čim je shvati, iako to nije postavka koju svako razume čim je čuje. "
На слично питање о филозофским делима одговарао сам на форуму раније ово:
Nikako ne treba poceti od krova vec od temelja. Dakle ako zelis razumeti idealisticku filozofiju ne mozes poci od Bergsona vec od onog koji je prvi posao tim putem ili od Dzona Loka i doci do razumevanja njegove podele na primarne i sekundarne kvalitete i do saznanja da svet objekta oko nas nije neprikosnoven u svjoj pojavi, vec da oseti boje , mirisa,ukusa nisu u objektima vec u nasoj svesti. Ali ustvari ne treba poceti ni od toga.
Ne treba ni poceti filozofirati dok covek jasno ne uvidi Berkijevu korelativnost subjekta i objekta, koja poput nekog otkrovenja prikazuje idealnost pojave.
Sopenhauer je to "otkrovenje" nazvao "filozofski razbor" i postavio ga kao uslov filozofiranja uopste. Onaj ko nije uspeo da jasno uvidi korelativnost subjekta i objekta zidace svoju gradjevinu na pogresnom temelju.

Dakle Kako poceti?

Upravo tako sto ces pokusati da saznas sta je Korelativnost subjekta i objekta a za to ti je potrebno Barklijevo delo u kome je on to prvi put izneo "Rasprava o osnovnim principima ljudskog saznanja".

Ali ипак ,umesto tog dela, као основу препоручујем Барклијево дело "Три дијалога између Филаса и Хилонуса". У њему је Баркли видевши да га свет није разумео покушао да још једном ипак покуша да своју филозофију објасни на најразумљивији могући начин.

Дакле препоручујем да негде набавиш :

"Tri dijaloga između Hilasa i Filonusa" Џорџ Баркли
 
Nisi jedini koji ima problem sa knjigom... mislim fusnote i to...

Naime, odem ja do garaže Parking Servisa u Beogradu, a pored ostalih aparata ima i onaj za kafu
Pročitam ja uputstvo... Prima pare i ovako i onako ali vraća kusur samo ako ima...
Pa još piše sitnim slovima ako ne bude bilo kusura pisaće vam na displeju "NO CHANGE" velikim slovima

Razmislim ja filozofski još malo o ovom fenomenu....
Pa odem do tete na šalteru i kažem - aj mi usitnite ovu od 100 za dve po 50
Automat vraća kusur gospodine
Ali piše da može i da ne vrati
Ali vraća
A šta ako ne vrati? Onda ćeš da dodaš svojih 10 dinara na mojih 40 zarobljenih pa ćeš omlatiš džabalesku kafu, jel?
Zvekne ti ona meni dva puta po 50 besna ko da sam joj bio protivkandidat na stranačkom zapošljavanju...

znači - sa jedne strane ja nisam 'teo da rizikujem skuplju cenu a babu bolelo uvo jer su moje pare
Tako da prijatelju htedoh ovom pričom da ti kažem:
IMA RAZNIH FILOZOFIJA I PRAVACA ALI NAJGORA JE SELJAČKA FILOZOFIJA :rtfm:
Ih,ja zaboravio najboljeg:Talesa Milećanina...Taj se obogatio znanjem filozofskim!
Izgleda I tebi bio među prvim filozofima o kojima si čitao...:ok:

- - - - - - - - - -

Inače,Bleki,poslušaj Ozija da imamo na forumu još kojeg klasićnog idealistu za tovarenje!:hahaha::manikir:
 
Poslednja izmena:
Пусти историје филозофије. Расела , Дериду, Винхештајана. Него крени оним путем који представља праву филозофију и где постоји знање .

Међутим, проблем је што је знање у филозофији затрпано бесмислом разних шарлатана.

Како онда наћи исто? Како наћи жито од кукоља.

Пренећу оно што сам већ писао о томе као одговор:

Velika је предност када неко у свом духовном развоју потражи одговоре тамо где они заиста постоје или у филозофији јер, многи следећи своју метафизичку потребу траже одгворе у религији , окултном и слично а где има свега осим одговора.

Филозофија је давно дошла до свог највећег открића..или идеалности опажајног појавног света. То је темељ.. То је основа . Међутим, постоји свиојеврсни феномен да иако се заправо ради о веома једноставној ствари, она је из неког разлога потпуно непојмљива многима. Потребна је дакле својеврсна способност увида у непосредне чињнице свести. Онај ко ту способност има сазнавши за идеализам бива потпуно уверен у њега више него да је 2+2 једнако 4 или да је најкраћа линија између две тачке у равни права линија. Јер идеализам је факт ... то није хипотеза.

Али као што каже Шопенахуер:

„Svet je moja predstava" - to je, poput Euklidovih aksioma, postavka za koju svako mora reći daje istinita čim je shvati, iako to nije postavka koju svako razume čim je čuje. "
На слично питање о филозофским делима одговарао сам на форуму раније ово:

Ali ипак ,umesto tog dela, као основу препоручујем Барклијево дело "Три дијалога између Филаса и Хилонуса". У њему је Баркли видевши да га свет није разумео покушао да још једном ипак покуша да своју филозофију објасни на најразумљивији могући начин.

Дакле препоручујем да негде набавиш :

"Tri dijaloga između Hilasa i Filonusa" Џорџ Баркли



Evo ga ovaj, tupi ponovo !

Kao da Berkli i Sopenhauer ne spadaju u istoriju filozofije ?!

Valjda su za njega oni - savremenici ! :hahaha:
 
Evo ga ovaj, tupi ponovo !

Kao da Berkli i Sopenhauer ne spadaju u istoriju filozofije ?!

Valjda su za njega oni - savremenici ! :hahaha:

Рекао сам човеку да пусти оно што му предлаже Суперкулер тј Раселову Историју филозофије коју ви историчари предлажете као обавезно штиво сваком ко се заинтересује за филозофију. Као да се она састоји у проучавању филозофа а не у тражењу истине о суштини света и живота.

Јел ти чудно звучи та претензија? Замисли, неко у филозофији тражи знање. Каква јерес.

Знање је по вама, сировим материјалистима у науци, а филозофија је ту да ви снобови млатите празну сламу .

Како ти оно рече. "Филозоф је онај ко је у филозофији нашао ухљбљење" . Онај ко живи од филозофије.

Једино си пропустио да се распиташ ко су софисти, а ко филозофи још од античког времена.
 
Рекао сам човеку да пусти оно што му предлаже Суперкулер тј Раселову Историју филозофије коју ви историчари предлажете као обавезно штиво сваком ко се заинтересује за филозофију. Као да се она састоји у проучавању филозофа а не у тражењу истине о суштини света и живота.

Јел ти чудно звучи та претензија? Замисли, неко у филозофији тражи знање. Каква јерес.

Знање је по вама, сировим материјалистима у науци, а филозофија је ту да ви снобови млатите празну сламу .

Како ти оно рече. "Филозоф је онај ко је у филозофији нашао ухљбљење" . Онај ко живи од филозофије.

Једино си пропустио да се распиташ ко су софисти, а ко филозофи још од античког времена.

Nema u nauci nista...bar nista sto se "zna" ...
 
Ne bavim se profesionalno filozofijom ali mi je sve draza kao hobi i znao sam da se zamislim da li su sam tupav za neke filozofe ili su oni sami po sebi teski sa shvatanje. Naleteo sam ovde na temu kritike Kantove filozofije i shvatio sam da nisam retardiran sto sam napisao 200 str. fusnota dok sam citao jednu njegovu knjigu. Moje pitanje je za one koji se barataju sa ovom materijom da mi kazu koje filozofe da ostavim samo na stranicama "istorija filozofija" a ne da mesecima balavim po stranicama i stranicama Hegelovih i Kantovih misli? :confused:

Filozofija bi trebalo da pojedincu otkrije Istinu o životu. Da je dotični iskustveno zna.
Da bi to bilo moguće neophodno je da je pojedinac realizuje svojim stanjem svesti.
Ako neko od prethodnika daje dobre poduke o načinu dosezanja tog određenog stanja, znanja i razumevanja onda je taj i najbolji.
Ukoliko nako nečeg nema, već donosi zaključke iz svog uma onda je možda bolje čitati bajke.
Recimo, "Lepotica i Zver," zatim "Kraljević i nevesta;"... Ove bajke govore o Istini ali na prikriven način.
Čitajući njih pojedincu se može otvoriti srce, rasvetliti svest i osetiti ili dobiti uvid kojim putem da krene do Istine o životu.
Istina je jednostavnije od svih mentalizovanja.
Istina uključuje nepristrasnu ljubav kao najviši stadijum iste a filozofija upravo taj najvažniji elemenat nema.
Istina je "čudo," ako se vidi da je pojedinac vredan istine imaće osećaja da mu se put prema određenim knjigama i učenjima sam otvara...
Zašto ne bi pitao Život, a šta ti podrazumevaš pod Životom jeste tvoja stvar.. Dakle pitaj, "Šta da čitam i gde da se usmerim da spoznam Istinu?"
(ili šta god podrazumevaš pod filozofijom, ako možda i ne želiš istinu, jer mnogi žele da filozofiraju a da ih istina i ne zanima.)
Kada postaviš pitanje onda prihvati da dobro slušaš i osluškuješ. Pitaj nekoliko dana uzastopno a osluškuj svoje snove, osluškuj ljude oko sebe i prati naslove ili naizgled slučajne podudarnosti. Život uvek odgovara jer nastoji da svom članu (svakom od nas) pomogne da ostvari svoj naredni stupanj nadogradnje i ekspanzije svesti.
 
Poslednja izmena:
Filozofija bi trebalo da pojedincu otkrije Istinu o životu. Da je dotični iskustveno zna.
Da bi to bilo moguće neophodno je da je pojedinac realizuje svojim stanjem svesti.
Ako neko od prethodnika daje dobre poduke o načinu dosezanja tog određenog stanja, znanja i razumevanja onda je taj i najbolji.
Ukoliko nako nečeg nema, već donosi zaključke iz svog uma onda je možda bolje čitati bajke.
Recimo, "Lepotica i Zver," zatim "Kraljević i nevesta;"... Ove bajke govore o Istini ali na prikriven način.
Čitajući njih pojedincu se može otvoriti srce, rasvetliti svest i osetiti ili dobiti uvid kojim putem da krene do Istine o životu.
Istina je jednostavnije od svih mentalizovanja.
Istina uključuje nepristrasnu ljubav kao najviši stadijum iste a filozofija upravo taj najvažniji elemenat nema.
Istina je "čudo," ako se vidi da je pojedinac vredan istine imaće osećaja da mu se put prema određenim knjigama i učenjima sam otvara...
Zašto ne bi pitao Život, a šta ti podrazumevaš pod Životom jeste tvoja stvar.. Dakle pitaj, "Šta da čitam i gde da se usmerim da spoznam Istinu?"
(ili šta god podrazumevaš pod filozofijom, ako možda i ne želiš istinu, jer mnogi žele da filozofiraju a da ih istina i ne zanima.)
Kada postaviš pitanje onda prihvati da dobro slušaš i osluškuješ. Pitaj nekoliko dana uzastopno a osluškuj svoje snove, osluškuj ljude oko sebe i prati naslove ili naizgled slučajne podudarnosti. Život uvek odgovara jer nastoji da svom članu (svakom od nas) pomogne da ostvari svoj naredni stupanj nadogradnje i ekspanzije svesti.

Istina ne postoji !
Pritom,ne uzimaj ni ovo kao istinu i ne povezuj sa paradoksom nihilizma ...

 
Poslednja izmena:
Рекао сам човеку да пусти оно што му предлаже Суперкулер тј Раселову Историју филозофије коју ви историчари предлажете као обавезно штиво сваком ко се заинтересује за филозофију. Као да се она састоји у проучавању филозофа а не у тражењу истине о суштини света и живота.

Јел ти чудно звучи та претензија? Замисли, неко у филозофији тражи знање. Каква јерес.

Знање је по вама, сировим материјалистима у науци, а филозофија је ту да ви снобови млатите празну сламу .

Како ти оно рече. "Филозоф је онај ко је у филозофији нашао ухљбљење" . Онај ко живи од филозофије.

Једино си пропустио да се распиташ ко су софисти, а ко филозофи још од античког времена.
Nije "Istorija filozofije" već "Mudrost zapada" I ne kudi konja kog nisi jahao...Ta knjiga (priličnih gabarita!) je štampana
u većim ,milionskim tiražima nego sva dela Šopenhauera,Berklija I Kanta zajedno! Još samo je Niče toliko tiražan...Radi se ,
naime o popularnosti filozofa, a Russell je bio miljenik svekolike intelektualne publike sveta,baš poput Ničea.
Ovi tvoji zatuljeni idealisti od kojih samo od Kanta neke koristi I nešto od Hegela,dok je Šopenhauer zaboravljen s tom
bezvrednom mudroserijom o svetu kao sopstvenoj predstavi...Uostalom-nije ni originalan-cela filozofija istoka je introvercija!
Zato je I inferiorna u odnosu na mudrost zapada! Da se Kina nije okrenula prozapadnom pragmatizmu (Idejno Hua Kuo Feng u
svom testament!) I dalje bi bili zatuljeni u marksizam konfučijanske provijencije.

A,samo pogledaj imena filozofa koje sam preporučio:koji je od njih materijalista?
 
Nije "Istorija filozofije" već "Mudrost zapada" I ne kudi konja kog nisi jahao...Ta knjiga (priličnih gabarita!) je štampana
u većim ,milionskim tiražima nego sva dela Šopenhauera,Berklija I Kanta zajedno! Još samo je Niče toliko tiražan...

A шта је "Мудрост запада", него Раселова историја филозофије. У којој један математичар критикује филозофе којима није ни до малог прста.

Radi se ,
naime o popularnosti filozofa, a Russell je bio miljenik svekolike intelektualne publike sveta,baš poput Ničea.

А по теби је популарност мерило вредности.
Оно што је најпопуларније је самим тим највредније јел тако?

Ovi tvoji zatuljeni idealisti od kojih samo od Kanta neke koristi I nešto od Hegela,dok je Šopenhauer zaboravljen s tom
bezvrednom mudroserijom o svetu kao sopstvenoj predstavi...Uostalom-nije ni originalan-cela filozofija istoka je introvercija!
Zato je I inferiorna u odnosu na mudrost zapada! Da se Kina nije okrenula prozapadnom pragmatizmu (Idejno Hua Kuo Feng u
svom testament!) I dalje bi bili zatuljeni u marksizam konfučijanske provijencije.

Мудрост запада није екстроверетна. Баркли. Шопенхауер, Кант, Бергсон, идеализам уопште, појавили су се на западу а не на истоку.

И то што су закључци исти не значи да се ради о истом.

"Svaka posebna izreka uzeta sama za sebe ,a koje sacinjavaju Upanisade moze da se izvede kao zakljucak misli koje ja saopstavam , mada obrnuto nikako nije tacno , to jest moja misao se ne nalazi vec u Upanisadama."

citat Sopenhauer
 
Svi filozofi mlate praznu slamu.Sada je pitanje koju praznu slamu
ti zelis mlatiti...Citaj sve i prihvataj i odbacuj na osnovu tvog zapazanja
koja je slama prazna a koja je nesto praznija,al opet se mlati .ebiga...

- - - - - - - - - -

tako ti je to,druze moj...
 
Nije "Istorija filozofije" već "Mudrost zapada" I ne kudi konja kog nisi jahao...Ta knjiga (priličnih gabarita!) je štampana
u većim ,milionskim tiražima nego sva dela Šopenhauera,Berklija I Kanta zajedno! Još samo je Niče toliko tiražan...Radi se ,
naime o popularnosti filozofa, a Russell je bio miljenik svekolike intelektualne publike sveta,baš poput Ničea.
Ovi tvoji zatuljeni idealisti od kojih samo od Kanta neke koristi I nešto od Hegela,dok je Šopenhauer zaboravljen s tom
bezvrednom mudroserijom o svetu kao sopstvenoj predstavi...Uostalom-nije ni originalan-cela filozofija istoka je introvercija!
Zato je I inferiorna u odnosu na mudrost zapada! Da se Kina nije okrenula prozapadnom pragmatizmu (Idejno Hua Kuo Feng u
svom testament!) I dalje bi bili zatuljeni u marksizam konfučijanske provijencije.

A,samo pogledaj imena filozofa koje sam preporučio:koji je od njih materijalista?

Ti si covek koji ide "u sirinu" Hoces da znas povrsno ili manje povrsno o svemu, ne daj boze da ti sta promakne i da se ti slucajno ne razumes u nesto (kompleks mirodjija, alavost:mrgreen:)

Zato ti i odgovaraju razne istorije filozofije, enciklopedije,kvizovi,anegdote.
Ok je i to, ali pusti druge ljude da zarone u svoje opsesije dubokoooooo, sto ti ne umes ili ne smes:mrgreen:
 

Istina ne postoji !
Pritom,ne uzimaj ni ovo kao istinu i ne povezuj sa paradoksom nihilizma ...


Hajde razmisli malo o ovome što ću ti reći iako smo negde več pisali o tome,

Čovekov um je sastavni deo univerzalnog uma. Taj tandem uvek nastoji da svakom pojedincu, vlasniku uma, uvek odgovara na njegovo unutarnje stanje.
Šta ovo znači?
Uvek nastoji da sve događaje u okolini same osobe podesi tako da osoba ima dokaza da je njeno lično ubeđenje, verovanje i poimanje života ispravno, ili jedino ispravno.
U skladu sa tim, sve dok pojedinac sebi postavlja "zabranu" da istina postoji, tj. da nema istine, dotle će uvek dobijati dokaze da je u pravu.
Zato je filozofija lavirint iz kojeg jedna osoba nije u mogućnosti da izađe.
Ako neko ostane narednih pet milijardi godina ovde na forumu u istom stanju svesti on će uvek biti sa ubeđenjem da istina ne postoji iako će svi drugi evoluirati i nastaviti dalje on će ostati da bude čovek "ponavljač."
Zato je ovde na filozofiji svako u pravu a ujedno, niko nije u pravu.
Zašto?
Zato što ma koliko se trudili da upiremo svojim đonovima u tlo da ne idemo napred evolutivno mi se ipak krećemo i jednoga dana shvatićemo da nam treba nešto novo, kompletnije, realnije...
Istina postoji i ona je stvar stanja svesti jedne osobe ali ne i stvar dokazivanja na bilo koji način i po bilo kojoj osnovi.
Uzmi u kontemplaciju samo ovu rečenicu:
"Onako kako veruješ tako je!"
Ona će svakom pojedincu objasniti zašto je njegov život onakvim kakvim jeste i zašto nije bolji, lepši bogatiji.
Naravno da priznajem da si u pravu jer tvoj život operiše prema tvojim postulatima. U pravu samo za tvoj lični svet baš
kao što je svako drugi za njegov lični.
A sada da ponovim moju "laž" ali samo za tebe: Istina postoji i ona je dokučiva.
Prvi korak na tom putu je da pojedinac poveruje da postoji. Kasnije već bude lakše, klupko počinje da se odmotava.
 
Hajde razmisli malo o ovome što ću ti reći iako smo negde več pisali o tome,

Čovekov um je sastavni deo univerzalnog uma. Taj tandem uvek nastoji da svakom pojedincu, vlasniku uma, uvek odgovara na njegovo unutarnje stanje.
Šta ovo znači?
Uvek nastoji da sve događaje u okolini same osobe podesi tako da osoba ima dokaza da je njeno lično ubeđenje, verovanje i poimanje života ispravno, ili jedino ispravno.
U skladu sa tim, sve dok pojedinac sebi postavlja "zabranu" da istina postoji, tj. da nema istine, dotle će uvek dobijati dokaze da je u pravu.
Zato je filozofija lavirint iz kojeg jedna osoba nije u mogućnosti da izađe.
Ako neko ostane narednih pet milijardi godina ovde na forumu u istom stanju svesti on će uvek biti sa ubeđenjem da istina ne postoji iako će svi drugi evoluirati i nastaviti dalje on će ostati da bude čovek "ponavljač."
Zato je ovde na filozofiji svako u pravu a ujedno, niko nije u pravu.
Zašto?
Zato što ma koliko se trudili da upiremo svojim đonovima u tlo da ne idemo napred evolutivno mi se ipak krećemo i jednoga dana shvatićemo da nam treba nešto novo, kompletnije, realnije...
Istina postoji i ona je stvar stanja svesti jedne osobe ali ne i stvar dokazivanja na bilo koji način i po bilo kojoj osnovi.
Uzmi u kontemplaciju samo ovu rečenicu:
"Onako kako veruješ tako je!"
Ona će svakom pojedincu objasniti zašto je njegov život onakvim kakvim jeste i zašto nije bolji, lepši bogatiji.
Naravno da priznajem da si u pravu jer tvoj život operiše prema tvojim postulatima. U pravu samo za tvoj lični svet baš
kao što je svako drugi za njegov lični.
A sada da ponovim moju "laž" ali samo za tebe: Istina postoji i ona je dokučiva.
Prvi korak na tom putu je da pojedinac poveruje da postoji. Kasnije već bude lakše, klupko počinje da se odmotava.

Fino ti ovo isprica,nego ...
Mozes li za nesto smjelo ,sa siguronoscu, da kazes da je Istina ?
 
Ti si covek koji ide "u sirinu" Hoces da znas povrsno ili manje povrsno o svemu, ne daj boze da ti sta promakne i da se ti slucajno ne razumes u nesto (kompleks mirodjija, alavost:mrgreen:)

Zato ti i odgovaraju razne istorije filozofije, enciklopedije,kvizovi,anegdote.
Ok je i to, ali pusti druge ljude da zarone u svoje opsesije dubokoooooo, sto ti ne umes ili ne smes:mrgreen:
A ne Marie...:lol:
Istina je da sam enciklopedista I da me svašta interesuje,ali u filozofiji imam I svoja originalna učenja,a neka sam ,vise
u šali I ovde izneo!
I to I u etici I u ontologiji I čak I u teologiji!
To što ne insistiram na njima kao ,recimo Ljubo na svojima,stvar je vise poslovnih shvatanja,a I baš te širine razumevanja
filozofskog mejnstrima...
Ali da ne idem u širinu...:lol:;)
( I nikog ja ne držim! Čak sam veoma opušten I sklon zafrkanciji,ako se sećaš...;))
 
Poslednja izmena:
A шта је "Мудрост запада", него Раселова историја филозофије. У којој један математичар критикује филозофе којима није ни до малог прста.



А по теби је популарност мерило вредности.
Оно што је најпопуларније је самим тим највредније јел тако?



Мудрост запада није екстроверетна. Баркли. Шопенхауер, Кант, Бергсон, идеализам уопште, појавили су се на западу а не на истоку.

И то што су закључци исти не значи да се ради о истом.
Takva priznanja kakva je dobio Bertrand Russell,ostali filozofi mogu samo da sanjaju...Još je samo F. Bacon od filozofa ,
kao priznanje stekao plemićku titulu! Ser Bertrand Russell je plemićku titulu stekao ne samo kao filozof,već I kao matematičar,
a naročito kao mirotvorac u čuvenom međunarodnom sudu koji je dobio I njegovo ime!

Boldovano:Ova tvrdnja ti je sasvim neumna! ! ! Kao što je Šopenhaueru neumna tvrdnja da je svet isključivo njegova predstava,a to
nam saopštava! :hahaha: Da je ta tvrdnja istinita-ne bismo ni znali za nju! ! !:mrgreen::rotf:
Kao što ne bismo mogli znati ni za jedno učenje zatvoreno u umu jer komunikacija negira tu zatvorenost te tako ni sudovi apriori nisu
samo apriori.sudovi su društvenog delovanja-katalizacije,a I fenomeni uma Hegela su ekstrovertni,svima dostupni njihovom objavom!
Tako da postoji idealistička laž čim saznamo za nju!:manikir:
Neke od tih introvertnih gluposti je B.Russell I razotkrio u Mudrosti zapada,zato Ozi tebi ta knjiga I ne valja...
 

Back
Top