FIAT u Srbiji: Posao stoleća ili pljačka stoleća?!

Evo danas izasli bilansi 2013 I zamisli FAS NE POSLUJE SA GUBITKOM vec ima profit 1.1mld din sto je skromno al jos je fabrika u periodu uhodavanja i nije ni pola kapaciteta iskorisceno al ajde.Ja ti predlazem da podneses prijavu za korupciju sudu u strazburu na sta imas pravo za kompaniju fas kad znas da su naduvane cene delova koji se uvoze iz Poljske.Ovo boldano pa za ovh 20 god se promenilo bar 15,20 razlicitih direktora uprava itd pa ko ce biti uspesan sa bivsom fabrikom zastava sa 15k zaposlenih koja proizvodi yugo koji niko ziv nece da kupi ili imt imtr fap petoletka itd kad niko nece da kupi njihov traktor vec kupuju strane,sva ta preduzeca prave LOSE proizvode imaju tehnologiju iz 70ih u najboljem slucaju.To sto se nekad prodavalo po indiji,africi deo i kod nas a danas nemas gde da ih prodas i tu nema nikakve zavere vec trzziste te pojelo a kamo srece da u petoletku dodje amkador npr ili fap da uzme mercedes ili imtr drzava da im plati ako treba i da se resi jednom zauvek a ovako ce 90% bar ostici u staro gvozdje a radnici i formalno bez posla.A to da se neko vodi kao radnik i da prima platu uredno a nije 10 god bio u fabrici to ima samo u ovoj Srbiji i nigde vise na svetu.

To što je pozitivno je bilans sa APR-a, dakle Završni račun. Verovatno ove godine (poslovna 2013) nije bilo razloga da prikazu negativan rezultat, jer je izmenjen poreski bilans (iz koga se izračunava porez na dobitak), i to u veoma značajnom delu - transferne cene (dakle, koliko cene po kojima se posluje sa povezanim licima odstupaju od tržišnih cena). Ukratko, ma kako poslovali sa ostalim povezanim firmama, moraju to iskazati kroz stavku transfernih cena koja je u poreskom bilansu, pa tek onda iz tog poreskog bilansa iskazati rezultat poslovanja i eventualni porez.
A opcija kad se porez ipak ne plaća iako je rezultat pozitivan, to je zato što se dobitak jedne godine može "preklopiti" gubitkom iz predhodnih.
 

Da li je pljacka sto nam je deficit budzeta preko 2 mld e svake godine da li je pljacka sto se baca 750 mil e godisnje na firme u restruktuiranju koje ne rade a radnici sede kuci i primaju plate?Da li je pljacka sto skoro sva drzavna preduzeca posluju sa teskim minusima da li je pljacka sto je samo galenika za 3 god u minusu 200 mil e zeleznice 300 mil e sto koridor 10 ne mogu da zavrse 15 god i naduvali cenu duplo.Posle ovakvog basnaslovog bacanja para u bunar nadjete da blatite jednu od retkih stvari koje su dobro uradjene u Srbiji.
 
Najbitnije sam podebljao.

Tragom vesti

Zašto građani Srbije milionima evra iz budžeta finansiraju privatnu firmu italijanskog proizvođača automobila?

Ko nas voza Fijatom?

Pre nego što je kompanija Fijat iz Torina i počela proizvodnju u Kragujevcu, Srbija je u ovaj biznis italijanskog preduzetnika Serđa Markionea uložila skoro 300 miliona evra! Ali, ni do danas javnost nije saznala šta su se nekadašnji ministri dogovorili sa preduzećem Fiat iz Torina, u vezi fabrike automobila u Kragujevcu. Jedino je jasno da na osnovu stavki u budžetu, Srbija godišnje plaća više od 50 miliona evra Fabrici automobila Srbija (FAS), koja je u većinskom privatnom vlasništvu. FAS od države godišnje izvuče više od deset miliona evra, samo na osnovu dubioznih ugovora o delu, konsaltingu, marketinškim uslugama i sličnom, a taj novac završava na privatnim računima menadžmenta Fiata i srpske političke elite. Ne zna se ni koje su obaveze ugovornih strana po isteku desetogodišnjeg roka, na koji je ugovor zaključen! Da li ćemo i ovo preduzeće morati da uzmemo nazad sa ogromnim dugovima i nezbrinutim radnicima, kao što je bio slučaj sa Železarom Smederevo, nakon što je ovaj gigant u saradnji sa vlastima DOS-a, opljačkao i poharao američki "investitor", kompanija US-Steell?

Igor Milanović

Da bi neko društvo moglo da se smatra demokratskim, u njemu sve što se radi mora da bude javno, a to posebno važi za one segmente u kojima se angažuju državna sredstva. U demokratiji zvanično vlada narod, a da bi mogao da ispuni to svoje pravo on mora da ima potpune i tačne informacije.

U privrednom društvu Fiat Automobili Srbija d.o.o. (FAS) iz Kragujevca, skoro sve je tajno, iako je država Srbija u njega uložila preko 15 miliona evra osnivačkog kapitala i time stekla trećinu vlasništva, dok je kroz različite vidove subvencija na ovo privredno društvo do sada potrošila više stotina miliona evra, i to samo po javnosti dostupnim dokumentima. Koliko je zaista novca potrošeno, do danas je jedna od najbolje čuvanih tajni u Srbiji.

FAS je osnovan 14. oktobra 2008. godine sa sedištem u ulici Kosovskoj broj 4. u Kragujevcu. Od početka je Republika Srbija u tom preduzeću zvanično trebala da ima trećinu vlasništva. Tako su u početku, preko svojih medija tvrdili ondašnji državni funkcioneri, pre svih Mlađan Dinkić.

Prema izveštaju Agencije za privredne registre, većinski vlasnik FAS-a, Fiat Group Automobiles S.p.A iz Torina je 16. oktobra 2008. uplatio 38.771.620,30 dinara i to je, zajedno sa nešto ranije uplaćenih 18.761.889,30 dinara od strane Srbije, predstavljao početni kapital FAS-a.

Republika Srbija je zatim u decembru 2009. uplatila nešto više od 4,7 milijardi dinara nenovčanog kapitala, odnosno prenela nepokretnosti i pokretne stvari preuzete od Grupe Zastava Vozila a.d. koje je od tada u restruktuiranju. Interesantno je i to da su se do sada pod stavkom "Strana ulaganja" provlačili i krediti koje je uzimao sam FAS, a u kome Srbija ima trećinu vlasništva?!

Iako osnivački akt svakog preduzeća mora da bude javno dostupan, u slučaju FAS-a isti ne poseduje ni Agencija za privredne registre, pa se postavlja pitanje kako je preduzeće uopšte registrovano.

Po onome što je javnosti poznato, osnivanje FAS-a je išlo po modelu već ranije primenjenom u slučaju Železare Smederevo, a kasnije propalih domaćih banaka i JAT-a: zdrava imovina Zastave je prebačena kao nenovčani ulog u FAS, dok su nekadašnjem srpskom proizvođaču vozila iz Kragujevca ostali dugovi, višak radnika (koje FAS nije hteo) i nenaplativa potraživanja.

Italijanski "partneri" su srpskoj strani odmah postavljali izuzetno surove uslove kako bi u centru Šumadije započeli proizvodnju. Osim što je Republika Srbija na sebe preuzela otplatu svih Zastavinih dugova i plaćanje socijalnog programa za radnike koji će biti otpušteni, ona je u zajedničko preduzeće unela nepokretnu i pokretnu imovinu ukupne knjigovodstvene vrednosti od skoro pet milijardi dinara, kao i novčana sredstva na ime osnivačkog uloga od preko 15 miliona evra, FAS je oslobođen plaćanja komunalija i struje. Prema upućenim izvorima, Srbija plaća celokupno potrošenu električnu energiju. Vlast tvrdi da nije tako, nego da je u pitanju "samo polovina".

Takođe, FAS ne mora da plaća carinu ni ostale dadžbine na uvoz delova potrebnih za proizvodnju, a za svako novootvoreno radno mesto, tadašnja (u međuvremenu ukinuta) državna agencija SIEPA je Fiatu isplaćivala je po 10.000 evra. Matematika je jasna: na papiru piše da je u prošloj godini FAS zapošljavao ukupno 3.668 radnika. U realnosti nije tako, ali, pare stižu...

Prema jednoj stručnoj proceni, početak rada FAS-a koštao je poreske obveznike preko pola milijarde evra, a ni to nije sve. Čitajući prošlogodišnji budžetski završni račun, vidi se da je država FAS-u uplatila 5.880.861.811 dinara. Navodno je za povraćaj poreza i doprinosa plaćeno 561,9 miliona dinara, 265,1 miliona dinara Vlada je dala kao „kofinansiranje Akademije i obuke" za radnike FAS-a, dok je ostatak od oko pet milijardi dinara plaćen za stavku „refundacija troškova restrukturiranja imovine", odnosno za uređenje fabrike i okolne infrastrukture. Sve su ovo zvanični podaci Vlade Republike Srbije.

Istovremeno, na osnovu bilansa poslovanja FAS-a, koji je objavila Agencija za privredne registre, ovo preduzeće je u prošloj godini dobilo 3.262.712.000 dinara po osnovu "prihoda od premija, subvencija, dotacija, regresa, kompenzacija i povraćaja poreskih dažbina" (stavka 673 u pomenutom bilansu). Iako pojedini stručnjaci smatraju da su državne subvencije stavljene u rubriku "Ostali poslovni prihodi" (broj 206), ni tu se računica ne slaže, jer oni iznose tek nešto manje od 3,3 milijarde dinara. Gde je nestala razlika od preko 1,5 milijardi dinara?

Nije jasno ni zašto je Vlada za povraćaj poreza i doprinosa dala navodno preko pola milijarde dinara, ako u Bilansu stanja pod stavkom 653 ("Troškovi poreza i doprinosa na zarade i naknade zarada na teret poslodavca") menadžment FAS-a navodi sumu od samo 7,6 miliona dinara.

Suma od skoro šest milijardi dinara (prema godišnjem prosečnom kursu nešto preko 55 miliona evra) uopšte nije mala za siromašni srpski budžet. Ona je više nego duplo veća od ukupno prikupljenih sredstava iz zemlje i sveta za pomoć nastradalima u poplavama (po stanju na dan 6. juna 2014. na posebnom računu Ministarstva finansija bilo je 2.756.028.963,37 dinara novčane humanitarne pomoći).

Hrvatski privredni portali su nedavno objavili kako se iz FAS-a godišnje izvuče više od deset miliona evra, samo na osnovu dubioznih ugovora o delu, konsaltingu, marketinškim uslugama i sličnom, a taj novac završava na privatnim računima menadžmenta Fiata i srpske političke elite. Tome treba dodati i enormno velike sume koje se plaćaju za bescarinski uvoz raznih delova potrebnih za sklapanje automobila, čija prava vrednost ne može da bude utvrđena, jer je obračunska osnovica za taj uvoz - nula! I u Bilansu stanja na dan 31. decembra 2013. godine, nabavnu vrednost prodate robe FAS procenjuje na 2.518.687.000 dinara?!

U svakom slučaju, FAS je prošlu godinu završio sa dobitkom od 1.131.858.000 dinara, odnosno nešto manje od deset miliona evra. Od tih para Srbiji pripada trećina, pa kada bi se ova dobit i isplaćivala, našoj državi bi ovim tempom trebalo više od 15 godina da povrati samo sredstva data u 2013. na ime subvencija.

O ostalim godinama kada su plaćane subvencije i o onih pola milijarde ili više evra ukupno uloženih u osnivanje FAS-a ne treba ni govoriti. Nije zanemarljiva ni činjenica da je 2013. prva godina od osnivanja FAS-a u kojoj je ostvaren poslovni dobitak.

Ne treba u ovoj računici zaboraviti ni nesrećnu fabriku Zastava u restruktuiranju, koja je prošlu godinu završila sa akumuliranim gubitkom od preko 11 milijardi dinara. U ovoj firmi je još uvek zaposleno 485 ljudi, a na njihove plate, poreze i doprinose je prošle godine utrošeno 564.617.000 dinara, ali je od toga oko 150 miliona dinara otišlo na zarade članova Upravnog odbora, naknade po osnovu ugovora o delu i ostale lične rashode i naknade. Pošto je Zastava potpuno potrošila svoj kapital i ove troškove će snositi država Srbija.

Sve u svemu, FAS jeste najveći srpski izvoznik, ali je istovremeno i na samom vrhu liste uvoznika, jer se najvredniji delovi za njegove automobile ne proizvode u Srbiji. Istovremeno je ovo preduzeće i najveći korisnik subvencija iz srpskog budžeta. Kako Osnivački akt nije dostupan javnosti, a ne zna se ni šta su sve Vlada Srbije i Fiat grupa iz Torina zvanično dogovorili, niko ne zna šta će se desiti posle 2018, kada, kažu upućeni, ističu međusobne obaveze. Neki smatraju da će se tada Fiat povući iz Srbije, pošto je višestruko naplatio svoja ulaganja, a da će država morati da preuzme FAS kao što je to bio slučaj sa Železarom u Smederevu po odlasku Ju-Es-Stila.

A 1.

Braća po prevari

Slučaj firme Fiat automobili Srbija d.o.o. nije jedina velika prevara nekog italijanskog preduzeća u Srbiji. Tu je i Benetton International Manufacturing S.A. iz Luksemburga (originalna zemlja porekla ovog preduzeća, u kojoj se nalazi i kompletan njegov menadžment, jeste Italija) koji je u 2012. godini od srpske vlade dobio 167 miliona dinara, što je tada iznosilo više od 1,5 miliona evra. Strani "investitor" se obavezao da u roku od tri godine zaposli 2.700 radnika. Prema izveštaju Agencije za privredne registre, Benetton Serbia d.o.o. u Nišu je u 2013. zapošljavao samo 68 radnika, dok Benetton d.o.o. u Beogradu nije imao nijednog zaposlenog!

Prema izjavama samih radnika, njihove plate u 2012. i 2013. kretale su se u rasponu od 5.800 do 17.000 dinara. Za tako mizerne plate zaista nije bilo potrebe davati bilo kakve subvencije.
 
BIVŠI MINISTAR NEBOJŠA ĆIRIĆ „OPROSTIO“ DUG BEZ SAGLASNOSTI VLADE

Država 2012. nezakonito otpisala 11,5 milijardi ulaganja u kapital „Fijata“!?

Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić nezakonito je pre dve godine otpisao ulaganje od 100 miliona evra u kapital „Fijat automobili Srbija“, objavio je juče antikorupcijski portal „Pištaljka“.

Prema istom izvoru, Ćirić je svojim rešenjem o usvajanju Izveštaja o popisu imovine Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja od 23. februara 2012. naložio da se isknjiži ukupno ulaganje od 11,5 milijardi dinara, od čega je oko 370 miliona bio dug privrednih društava „Zastava automobili a.d.“ i „Zastava specijalni automobili“ bankama Inteza i Kredi.

Fijatu je tako „oprošteno“ 11.110.363.000 dinara ili 101 milion evra po kursu iz februara 2012. Ćirić nije odgovorio na pitanja „Pištaljke“ u vezi sa ovim isknjiženjem, ali je u telefonskom razgovoru najpre kazao da taj novac nije bio uplaćen „Fijatu“, već preduzećima u restrukturiranju, kao što su „Fabrika automobila u Priboju“ (FAP) i „14. oktobar“ iz Kruševca, da bi potom rekao da je isknjiženje urađeno na osnovu preporuke Državne revizorske institucije (DRI). U DRI kažu da su ministarstvu zaista poslali preporuku, ali da se ona nije odnosila na „Fijat“, već „na otpisane kredite za koje je Vlada dala saglasnost“.

Revizori su u Izveštaju o reviziji Završnog računa budžeta za 2012. naveli da za isknjiženih 11,5 milijardi ministarstvo nije pribavilo saglasnost Vlade. Inače, prema podacima portala dobijenim od Uprave za trezor i onima objavljenim u izveštaju DRI i na sajtu Ministarstva privrede, država je firmi „Fijat automobili Srbija“ od 2008. do danas uplatila najmanje 357 miliona evra. Od toga je najmanje 100 miliona evra dato po osnovu subvencija, iako „Fijat“ po broju zaposlenih nije imao pravo da dobije toliko podsticajnih sredstava.
http://www.alo.rs/vesti/aktuelno/drzava-2012-nezakonito-otpisala-11-5-milijardi-ulaganja-u-kapital-fijata/59161
 
Poslednja izmena:
Ekonomski izazovi Srbije u 2015. (2): Fijat odlazi iz Srbije?

Posle loše vesti za Srbiju o odustajanju Rusije od gradnje Južnog toka, ove godine bi mogla da usledi jedna još opasnija - nije isključeno da italijanski Fijat napusti Srbiju!

U problemu: Fabrika Fijat u Kragujevcu

Već nekoliko meseci se u javnosti pojavljuju informacije da bi italijanski proizvođač automobila mogao da obustavi proizvodnju u Srbiji. Razlozi su ekonomski i jednostavni - nema dovoljno tražnje da bi sve proizvodne linije ostale aktivne. Fijat je u međuvremenu krenuo u pregovore s Vladom Italije o premeštanju proizvodnje linija iz Poljske u Napulj. Reč je o modelima panda i 500 L kojih je iz Poljske izvezeno 1,1 milion od 2009. godine. Međutim, tražnja za ovim modelima je pala pre svega na fokus tržištu u SAD. Koliko 2011, Fijat je u Poljskoj s linija skidao 2.300 vozila dnevno. Godinu kasnije proizvodnja je pala na 1.600 što je odmah značilo i 1.450 otkaza. Sada je došlo vreme da se fabrika premesti.

Podsetimo, Fijat je u Srbiji 8. septembra 2014. godine objavio da je u Kragujevcu privremeno zaustavljena proizvodnja modela 500L, kako bi resursi bili sačuvani i uskoro bili u punoj funkciji, a Samostalni sindikat te fabrike uputio je dopis Vladi tražeći rešenje za novonastalu situaciju.

"Uzroci privremenog zastoja su eksternog karaktera i odnose se na dešavanja na evropskom i svetskom automobilskom tržištu, koja su uslovljena ekonomskim parametrima i samom ekonomskom krizom", navedeno je u saopštenju Fijat automobili Srbija.

Situacija se primirila na nekoliko meseci, ali i danas radnici rade po tri dana nedeljno i to samo u distribuciji, jer je proizvodnja već gotovo zaustavljena, zbog vrlo slabe prodaje.

Prema saznanjima "Vesti", Serđo Markione, čelnik torinskog giganta, kao aleternativu za spas kragujevačkog pogona Vladi Srbije može da ponudi dugo obećavani razvoj novog modela. Ali, tu leži veliki problem jer bi vlada morala da sufinansira jako skup razvojni projekat u srazmeri svog udela u kragujevačkoj fabrici. Srbija taj novac jednostavno nema i nad glavom nam visi mogućnost da Markione jednoga dana u Beogradu saopšti lošu vest.

Koliko je opasno da Fijat napusti Srbiju svedoči i podatak da je to kompanija koja je izvoznik broj jedan iz Srbije sa oko 1,24 milijardi evra zaključno s novembrom prošle godine. Taj proizvođač automobila je u novembru imao izvoz od 88,7 miliona evra. Trenutno u Kragujevcu radi oko 2.400 radnika, ali tu je i više desetina kooperanata širom Srbije koji su kod nas došli samo zbog Fijata.

Srpska javnost nikada nije imala uvid u tajni ugovor Vlade Srbije i Fijata iz 2008. godine. Zna se da je dolazak Italijana debelo plaćen, ali ne i koliko i za šta.

Da je stvar veoma problematična priznao je i premijer Aleksandar Vučić koji je rekao da bi "javnost bila skandalizovana kad bi saznala šta piše u ugovorima", ali i da ih ne sme objaviti jer se država u mandatu Mirka Cvetkovića obavezala na tajnost, te da nema saglasnosti Fijata za obelodanjivanje. S time se složio i bivši ministar privrede Saša Radulović koji, iako ogorčeni protivnik premijera, kaže da je reč o najnepovoljnijem ugovoru koji je Srbija ikada zaključila.

Subvencije pod lupom

Vensan Dežer, tadašnji ambasador EU u Beogradu, potvrdio je 4. aprila 2013. godine da je delegacija Evropske unije u Srbiji analizirala objašnjenja Ministarstva finansija i privrede Srbije o subvencijama koje dobija Fijat za proizvodnju u fabrici u Kragujevcu. Objašnjenje Ministarstva finansija bilo je da je Fijat taj koji finansira po nižoj ceni kupovinu fijata 500L a ne država, dok u stručnoj javnosti i na tržištu preovlađuje mišljenje da su taj popust upravo omogućile državne subvencije namenjene otvaranju radnih mesta. S takvim protekcionizmom Srbija ne može u EU, ali je pitanje da li će Fijat imati račun da bez ogromnih stimulansa ostane u Srbiji.

Ostaće nam dugovi

Ako bi Fijat zaista otišao iz Srbije, poreskim obveznicima će ostati oko 1,3 milijardi evra dugova kompanije i to prema podacima samog Fijata!

Stručnjaci su upozoravali da jeste FAS najveći izvoznik, ali i da u Kragujevcu zapravo radi samo doradu automobila jer su svi delovi, oprema, znanje i tehnologija uvezeni.
http://www.vesti-online.com/Vesti/Tema-dana/460501/Ekonomski-izazovi-Srbije-u-2015-2-Fijat-odlazi-iz-Srbije
 
Evo danas su reagovali ovi iz FAS-a i rekli da ne napuštaju Srbiju. Moram da priznam da mi je sada lakše. :D

Napravili su 1.3 milijarde evra duga, ništa živo ne plaćaju, čak ni plate radnicima (to plaća država, a svih taksi i naknada ih je država oslobodila na osnovu ugovora koji je još uvek velika tajna), ništa na FIAT-u 500 L nije domaće (osim možda akumulatora i guma i sirovih materijala koji su cenovno nebitni pošto velika većina vrednosti se uvozi, a ono što se proizvodi, dakle materijal za proizvodnju, se uvozi, a ni dobavljači komponenata nisu domaći vlasnici, baš kao ni sam domaći "proizvođač" automobila), proizvodnja im opada i još kažu da se ne povlače, kako da ne. Vreme je da se povuku. Ovo nije zla namera, već zdrav razum. Preskupo je da bacamo milijarde u bunar igrajući se fabrike automobila.

http://rs.seebiz.eu/fiat-ne-napusta-srbiju/ar-102329/
 
Situacija vezana za FAS postaje sve teža (gora). Još decembra 2008-me su obećali 2 modela i proizvodnju od 300000 automobila na godišnjem nivou i rad u sve tri smene, a danas kada je prošlo 6 godina i ulazi se u 7-mu FAS ne da je daleko od 300000 već ni kapacitet za prvi model (150000 automobila) ne može da dostigne, a treća smjena čas radi, čas ne radi, kao i celokupna proizvodnja koja takođe čas radi, čas ne radi. 2012-e se krenuli sa proizvodnjom (sklapanjem) FIAT-a 500L, 2013-e dostigli 117000 automobila, prošle su planirali čak 150000 automobila no završili su godinu sa 100000 automobila godišnje, a za ovu godinu planiraju 100000 automobila. Kako je krenulo, ako u ovim dodatno zakomplikovanim globalnim političkim i ekonomskim odnosima (nastavak rata u Ukrajini, sankcije Rusiji, nagli pad cena nafte, nagli rast švajcarskog franka, slabljenje evra, jačanje dolara, teroristički napad u Parizu) uspiju "izgurati" više od 70-80 hiljada automobila (što je brojka neisplativa s obzirom da je FIAT tj. bolje rečeno država uložila tj. bolje rečeno bacila na FAS 1.3 milijardu evra po raznim osnovama i to u vidu olakšica, subvencija, sve besplatno, oslobođenje od poreza i svih drugih dažbina) na konju su mada tolika brojka znači da je posao sa FIAT-om postao jako nepovoljan za državu Srbiju jer nema više šanse na vidiku da će tolika investicija uložena u ovaj "posao stoleća" da se isplati, već čak naprotiv, nažalost, već se sad da videti da je projekat FAS propao i da će cenu toga plaćati obični građani. Još jednom ti hvala Mlađo, mnogo si nas zadužio.

"Pad FAS-a 27%, hitno novi model"

Beograd -- Izvoz Fabrike automobila Srbije iz Kragujevca opao je za 27 odsto u novembru u odnosu na jul 2013. godine, izjavio je ekonomista Vladimir Vučković.

Vučković je na prezentaciji časopisa Makroekonomske analize i trendovi kazao da taj pad pokazuje da bez novog modela te automobilske industrije nema ni doprinosa srpskoj industriji.

"Najsjajniji period FAS-a bio je sredinom 2013. godine i toj fabrici je potreban novi model", kazao je Vučković.

On je kazao da se spoljnotrgovinska razmena Srbije i dalje smanjuje i da ne ohrabruje činjenica da su izvoz i uvoz u novembru prošle godine bili znatno niži nego godinu ranije.

Pad izvoza, kako je naveo, najveći je kod izvoza motornih vozila i prikolica.

Ekonomista Stoja Stamenković kaže da je jasno da fijat više ne može biti faktor industrijske proizvodnje.

"Takav model živi dve ili tri godine i to je to", rekao je Stamenković.
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2015&mm=01&dd=20&nav_id=948753
 
Šta će biti sa FIAT-om u Srbiji posle isteka (tajnog) ugovora (pod uslovom da dožive toliko)?

ŠTA ĆE BITI KAD ISTEKNE UGOVOR

"Fijat" još četiri godine u Srbiji?

Ugovor naše države i "Fijata" o osnivanju FAS-a prestaje da važi 31. decembra 2018. godine, posle toga je svaka strana slobodna da proda svoj udeo u kapitalu zajedničkog preduzeća, s tim da potpisnici imaju pravo preče kupovine.

Spekulacije o izmeštanju proizvodnje "500 L" u neku drugu zemlju nemaju nikakvog osnova, kažu u kragujevačkoj fabrici italijanskih vozila - "Fijat automobili Srbija". To bi, kažu, bio preskup posao imajući u vidu da je u rekonstrukcija starih "Zastavinih" pogona i nabavku najmodernijih mašina uloženo 1,3 milijarde evra.
FAS-ove radnike, njih oko 3.000, više brine neizvesnost pokretanja proizvodnje drugog modela, što je važna stavka ugovora o osnivanju zajedničke kompanije, koji je naša država potpisala sa "Fijatom" 20. septembra 2008. godine.

Predsednik FAS-ovog sindikata, Zoran Marković, u jesen prošle godine, pozvao je državu da se više angažuje oko kompanije čiji je suvlasnik, istovremeno izražavajući zabrinutost zbog pada prodaje "500 L" na insotranom tržištu. U to vreme, u kragujevačkoj fabrici, je u nekoliko navrata obustavljena proizvodnja, a iz FAS-a su stizala objašnjenja da je reč o problemima "eksterne prirode" koji su u vezi sa negativnim ketanjima na svetskom tržištu. Tačku na priču o uvođenju novog modela u proizvodnju, čini se, stavio je predstavnik "Fijata" Đan Luka, koji je u izjavi za RTS, oktobra 2014. rekao: Za sada nećemo menjati ništa, "500 L" kao okosnica evropske i svetske prodaje ostaje broj jedan u Kragujevcu.

Podaci iz minule godine još se sravnjuju, pa se u javnosti i dalje barata bajatim informacijama iz 2013. godine, tokom koje je u Kragujevcu proizvedeno 117.000 "velikih fića", od čega je 97 odsto izvezeno u Evropu i SAD.

Prošle, 2014. izgleda da je zapelo baš na probirljivom američkom tržištu, bar prema računici saradnika Instituta za tržišna ispitivanja Saše Đogovića, koji je nedavno obelodanio podatak da je izvoz FAS-a u SAD 2014. bio deset puta manji nego 2013. godine.

Proizvodnja "500 L" počela je sredinom 2012. godine, pa se za "velikog fiću" ne može reći da je stari model. Ipak, bliži se trenutak kada bi fabrika u Kragujevcu morala da "izbaci" novi automobil. Ne samo zato što konkurencija nikada nije bila veća, već i stoga što su kupci sve razmaženiji u pogledu cene i kvaliteta četvorotočkaša koji im se nude.

Ako je "Fijat" u Kragujevcu 2008. godine bio dočekan porukom "Benvenuti a kaza" (Dobrodošli kući), onda je sada vreme da se postavi pitanje opstanka ove velike kompanije u našoj zemlji. Budućnost bi bila izvesnija sa novim modelom, na kojem insistiraju i sručnjaci i fabrički sindikat.

Bez te proizvodne "injekcije" kroz četiri godine, tačnije 31. decembra 2018. godine kada ugovor Vlade Srbije i "Fijata" prestaje da važi, na snagu bi mogla da stupi klauzula po kojoj svaka stranka stiče slobodu da proda svoj udeo u kapitalu zajedničke kompanije (Fijat 67 odsto, naša država 33 odsto).
http://www.alo.rs/vesti/aktuelno/fijat-jos-cetiri-godine-u-srbiji/82513
 
"Fijat" i dalje najveći izvoznik u Srbiji

Vrednost izvoza 15 najvećih izvoznika u Srbiji u januaru je iznosila 252 miliona evra, a najveći izvoznik je fabrika "Fijat automobili Srbija" u Kragujevcu sa izvozom od 81,7 miliona evra.

Izvoz FAS-a u četvrtom kvartalu prošle godine bio je u vrednosti 296,2 miliona evra, što je 98,8 miliona manje nego u istom periodu 2013. godine, objavilo je Ministarstva finansija, prenosi Beta.

U 2014. godini FAS je izvezao automobile u vrednosti 1,36 milijardi evra.

Na listi vođećih izvoznika u januaru ove godine na drugom mestu je Naftna industrija Srbije (NIS) čiji je izvoz bio vredan 24,4 miliona evra, a na trećem mestu je "Tigar tajers" iz Pirota sa izvozom od 21,4 miliona evra.

Među najvećim izvoznicima su i Železara Smederevo sa 17,1 milion evra izvoza, Gorenje Srbija sa 13,1 milion evra, Tetrapak iz Beograda sa 12 miliona evra i Hemofarm iz Vršaca sa 11,5 miliona evra.

Slede Petrohemija iz Pančeva sa 11,1 milion evra, "Tarket" iz Bačke Palanke sa 10,5 miliona evra, Jura korporacija iz Rače sa 10,3 miliona evra, "Sirmium stil" iz Sremske Mitrovice sa 9,5 miliona evra, "Bol pekidžing" sa devet miliona evra.

Prema podacima Uprave carina, uspešni izvoznici su i "Impol seval" iz Sevojna sa 7,1 milion evra, fabrika čarapa "Vali" iz Beloševca sa 6,5 miliona evra i Valjaonica bakra Sevojno sa 6,4 miliona evra.
http://www.rts.rs/page/stories/sr/s...Fijat"+i+dalje+najveći+izvoznik+u+Srbiji.html
 
Fijat puca, Srbija drhti

Fijat više nikada neće biti konkurentan na masovnom tržištu Evrope kao što je nekada bio, rekao je Serđo Markione, direktor italijanske kompanije.

Svi vodeći nemački proizvođači automobila, među kojima audi, BMW i mercedes-benc, prošle godine su prodali više automobila u Evropi od Fijata, dok je Škoda prodala gotovo jednak broj automobila kao Fijat.

- Kada je reč o obimu masovne proizvodnje vozila, Fijat više ne nudi, ali i ne namerava da nudi punu paletu proizvoda poput ostalih masovnih proizvođača. Fijat će izgubiti svoju poziciju kao generalni brend, ali će se fokusirati na ono što najbolje radi - izjavio je Markione na Sajmu automobila u Ženevi.

Markione je postepeno snizio Fijatovu paletu proizvoda u Evropi, kako bi se fokusirao na manja vozila, poput pande i vozila iz porodice 500, među kojima su 500 hečbek, 500L minivan i 500-X krosover.

Upravo je sužavanje palete proizvoda ono što brine srpsku vladu, o čemu je i premijer Aleksandar Vučić govorio na Kopaoniku. Izvoz Fijat Automobili Srbija pada, zbog čega pada i bruto nacionalni dohodak Srbije jer je to najveći izvoznik iz naše zemlje. Novca za novi model zasad nema, a i da ga Italijani izdvoje, očekivalo bi se od srpske vlade da uloži u razvoj srazmerno svom udelu, za šta tek nema para.

- Izvoz u SAD opao deset puta za godinu dana i taj auto je u Americi i cenovno nekonkurentan - kaže Saša Đogović iz Instituta za tražišna istraživanja.

On je podsetio da ekonomska pravila nalažu da je, kad tražnja za proizvodom krene na dole, potrebno izbaciti novi model koji će donositi profit.

- Pošto je faza životnog ciklusa proizvoda u opadanju, u postepenom odumiranju neophodno je izbacivati i novi proizvod. Čim dođete do faze da krenete na dole vi morate da izbacujete novi model na tržište da bi on nadoknađivao gubitke - kazao je on.

Pravac Turska

Dugo odlagana zamena za kompaktni model bravo sada je najavljena za 2016. godinu i proizvodiće se u Turskoj. U međuvremenu, zastareli model punto bi trebalo da iduće godine bude zamenjen novim članom iz porodice 500.
http://www.vesti-online.com/Vesti/Ekonomija/476548/Fijat-puca-Srbija-drhti
 
ФИЈА(Т)СКО

Колико нас кошта Фијатово напуштање европског тржишта?

Када је 2008. године италијански ветар запахнуо Крагујевац, а тадашња српска влада незапамћене субвенције Фијату правдала племенитом идејом запошљавања радника, посао века, како је назван уговор са италијанском компанијом, требало је да отвори нову страницу историје пословања. Бар тако је бирачком телу објашњен уговор потписан са овим ауто-гигантом, који је српску страну коштао поклон инвестиција у вредности једног РТБ Бора! Обашка новац који се сваке године издвајао из буџета Србије.

ПЛАН МАРКИОНЕА Светска ауто-индустрија је, и тада, бележила пад продаје нових возила за 15 одсто па су оптимистичне визије Верољуба Стевановића и Млађана Динкића о производњи 200.000 аутомобила намењених домаћем тржишту и извозу могле да се оцене тек као покушај преваре.

Данас, шест година касније, изјава директора Серђа Маркионеа да се ова компанија повлачи са европског тржишта отвара питање да ли ћемо у перспективи и Фијат, као што је био случај са Ју Ес Стилом, морати да узмемо назад – са дуговима и за само један долар.

Наиме, директор италијанске компаније Серђо Маркионе на недавно одржаном Сајму аутомобила у Женеви изјавио је да Фијат никад неће бити конкурентан на масовном тржишту Европе као што је некад био. Према његовим речима, ова промена се уклапа у стратешки план и фокусираност компаније на профит.
http://www.pecat.co.rs/2015/03/fijatsko/
 
Da li će zazvoniti zvona za „Fijatom”

Kako protumačiti reči Serđa Markionea, prvog čoveka grupacije, da „’Fijat’ više nikada neće biti konkurentan na masovnom tržištu Evrope kao što je nekada bio”

Kragujevac – Reči Serđa Markionea, prvog čoveka grupacije „Fijat-Krajsler”, da „’Fijat’ više nikada neće biti konkurentan na masovnom tržištu Evrope kao što je nekada bio”, mi kao da nismo dobro čuli. Pa još: „’Fijat’ će izgubiti svoju poziciju kao generalni brend, ali će se fokusirati na ono što najbolje radi”. Možda ni to upozorenje nismo pravilno shvatili.

Zašto su nama bitne ove poruke izrečene na ženevskom sajmu automobila iz usta jednog od najvećih menadžera u istoriji autoindustrije, čoveka koji je preporodio „Fijat” i naložio da se kupi većinski paket akcija američkog „Krajslera”. Iz prostog razloga: u Srbiji posluje jedna od „Markioneovih fabrika”, koja zapošljava bezmalo 3.000 radnika i pravi izvoz od gotovo milijardu i po evra godišnje.

„Fijat automobili Srbija” (FAS) naš je ubedljivo najveći izvoznik od početka serijske proizvodnje „500-L” u Kragujevcu – 2012. godine. U pogone i opremu FAS je uložio 1,3 milijarde evra i pojedinačno je najveći investitor u Srbiji, računajući čitav tranzicioni period.

Na šta bi ličila naša privreda bez FAS-a i šta bi se desilo sa našim spoljnotrgovinskim bilansima, ako bi ova kompanija „digla sidro” i otišla u neke daleke krajeve?

Iako je FAS naš najveći izvoznik, proizvodnja u ovoj kompaniji se smanjuje: 2013. u Kragujevcu je napravljeno 117.000 „velikih fića”, prošle godine – 100.000. Za poslednje dve godine opao je i izvoz: sa 1,53 milijarde evra u 2013, na 1,36 milijardi u 2014. Mahom zahvaljujući FAS-u, naš spoljnotrgovinski suficit sa SAD 2013. bio je 199,5, prošle godine jedva 15 miliona dolara. Možda ovaj podatak najrečitije govori o problemima koje FAS-a ima sa plasmanom svojih vozila i to ne samo na tržištu SAD.

„Sve nemačke kompanije – 'Audi', BMV, 'Mercedes' – prošle godine su proizvele više automobila od 'Fijata', a 'Škoda' jednak broj” – izjavio je Markione na Sajmu u Ženevi.

„Fijatu” ne ide ni u Evropi, gde FAS plasira 80 odsto svojih automobila (u SAD ide petina). Otud i Markioneova konstatacija da „Fijat” u Evropi „više nikada neće biti” ono što je bio, ali i nagoveštaj drugačije poslovno-proizvodne politike. Uz okretanje ka severnoameričkom i azijskom tržištu, grupacija „Fijat-Krajsler” u narednih pet do deset godina radiće na globalizaciji marke „džip” i sportskih automobila iz pogona čuvene „Alfa romeo”, objasnio je Markione.

Naš problem je što ova „tržišna rekonfiguracija” podrazumeva i smanjenje palete automobila koje grupacija „Fijat-Krajsler” pravi u Evropi. Na tržištu će sasvim sigurno ostati „panda”i modeli iz game „500”, ali je pitanje ko će ih i gde proizvoditi.

„Fijatova” fabrika u Tihiju kraj Krakova (Poljska) duplo je veća od kragujevačke. Tamo godišnje može da se napravi između 500.000 i 600.000 automobila. U Kragujevcu – između 250.000 i 300.000. U„Fijatovim” pogonima u Turskoj mogla bi da se nađe zamena za model „bravo”, ali je očito da će se, s novom politikom, u Evropi pojaviti višak „poslovnog prostora”. Tim pre što ni italijanska vlada, ni tamošnji radnici neće tako lako pristati na nova zatvaranja „Fijatovih” pogona u toj zemlji.

Problem s viškom proizvodnih kapaciteta u Evropi nije od juče. Interesantno je, na primer, bilo videti grupu od pedesetak radnika Poljaka koji su se tiskali ispod trema za pušače, pre tri godine, prilikom otvaranja FAS-ove radničke menze. Na naše pitanje otkud u Kragujevcu, odgovorili su: „Nema posla u našoj fabrici, morali smo da dođemo ovde”.

Ove reči danas još jače odzvanjaju, jer FAS nikako da pokrene dugo najavljivanu proizvodnju drugog modela automobila. Ali čak i da odbacimo sve spekulacije i „prazne priče” o selidba kompanije iz Kragujevca, u obzir svakako moramo uzeti Markioneove reči o „fokusiranju na profit” i na „ono što najbolje radimo”. Priča o globalizaciji proizvodnih marki podrazumeva i globalizovano tržište rada, a u takvoj postavci stvari, ni Brazil nije daleko

-------------------------------------------------------

Ugovor do 31. 12. 2018.

Kada smo pre izvesnog vremena napisali da „Fijat” u Srbiji ostaje još četiri godine, pojedini su nam zamerili što smo ostanak velikog investitora – „oročili”. Nije to, međutim, uradila „Politika”, tako stoji u ugovoru naše države i „Fijata” (Dinkić-Markione). Ugovor o formiranju zajedničkog privrednog društva FAS, sa udelom „Fijata” od 67i Vlade Srbije sa 33 odsto, ističe 31. decembra 2018. Baš tako je napisano. Posle tog roka svako može da proda svoj deo, s tim da ugovarači imaju pravo preče kupovine. Teško je, međutim, poverovati da bi naša država mogla izdvojiti novac za kupovinu „Fijatovog” dela, a još teže da bi grupacija „Fijat-Krajsler”, posle Markioneovih konstatacija i najava, mogla da donese odluku o kupovini državnog dela u FAS-u.
http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/Da-li-ce-zazvoniti-zvona-za-Fijatom.lt.html
 

Back
Top