feminizam vs tradicionalizam

pa nije bas tako...stvar je u tome sto je tetka radila sta je ona htela, kupovala je sta je htela, isla gde je htela, donosila odluke. :mrgreen: a ona ti se sigurno ne bi svidela karakterno.
Poenta je naći osobu koja može da se ponaša slobodno, da radi, što ti kažeš - šta hoće...a da ništa od toga ne smeta. To je ta prava ili pravi.

Ne može odjednom sa neba da padne razvedeni drug koji izjavi ljubav i ona da ide sa njim da se druži. :D

Ali sa drugaricama na kafu pa usput donese tortu od majke pa spremi ukusan ručak...ih, koja budala bi joj našla manu što je ručku sarma a nisu špagete.
 
Poenta je naći osobu koja može da se ponaša slobodno, da radi, što ti kažeš - šta hoće...a da ništa od toga ne smeta. To je ta prava ili pravi.

Ne može odjednom sa neba da padne razvedeni drug koji izjavi ljubav i ona da ide sa njim da se druži. :D

Ali sa drugaricama na kafu pa usput donese tortu od majke pa spremi ukusan ručak...ih, koja budala bi joj našla manu što je ručku sarma a nisu špagete.


nije torta od majke, nego od snaje od moje babe. :lol:

pa ok, mozda su se njih dvoje nasli....ali ona je bila karakterno teska zena. a vencali su se u katolickoj crkvi po njegovoj zelji (iako je to bilo posleratno vreme), ali jurili su neke papire da ona moze da se venca u katolickoj crkvi, ali bez promene svoje vere, ostala je u pravoslavlju.
 
Знаш како је то решила моја баба?
Поделила свима имање на једнаке делове, и код свакога живела по месец дана, па опет у круг...говорила је, таман кад вам досадим, одем код другога и нема ме три месеца :lol:
Чудно :)
Старији обично воле да се ушушкају. Не воле промене. Мојој баки сада да треба нешто заменити новим, свиснула би. Зато ништа сем купатила нисмо ни реновирали код ње. Нека је како је навикла. После ћемо лако. Не треба сада њен комфор дирати.
 
nije torta od majke, nego od snaje od moje babe. :lol:

pa ok, mozda su se njih dvoje nasli....ali ona je bila karakterno teska zena. a vencali su se u katolickoj crkvi po njegovoj zelji (iako je to bilo posleratno vreme), ali jurili su neke papire da ona moze da se venca u katolickoj crkvi, ali bez promene svoje vere, ostala je u pravoslavlju.
Možda tebi djeluje teška a nekom tvom on djeluje težina a njima je bilo najjače na svijetu.

Ja mislim da im je trebalo 2 minuta da se dogovore oko vjenčanja.
 
Чудно :)
Старији обично воле да се ушушкају. Не воле промене. Мојој баки сада да треба нешто заменити новим, свиснула би. Зато ништа сем купатила нисмо ни реновирали код ње. Нека је како је навикла. После ћемо лако. Не треба сада њен комфор дирати.
22 године је она тако живела, умрла у 94.години...никоме то није пало тешко, једино је она патила у почетку што је напустила своју кућу на селу.
 
i ok, ja def nisam odrasla u tipicnim porodicnim okolnostima gde se znalo ko je ko i ko kosi, a ko vodu nosi. zato je meni nemoguce da prihvatim stvari tipa sestra se odrice u ime brata i slicno. nepojmljiva mi je ta neravnopravnost i da zena mora da cuti i trpi. pa moja keva s erazvela i dobila je punu podrsku od njih torje, a njih troje su i bili najvazniji - majke tjah moje babe, tetke i tece. iako su svi bili rodjeni pre rata, iako je tetka pokazivala znake konzervatizma, smatrala je da je ok razvod, ako je brak los i dala je podrsku.
bilo je tu jos hitova sa njom...kad je htela da bije oca od mog oca :rotf:, kad su gledali koji stan da kupe mojim roditeljima. i ovi insistirali da stan bude na ime mog oca, a pri tom oni ne bi ni ucestvovali materijalno u tome, vec bi kevini platili stan.
 
Мој прадеда је оставио аманет да се имање подједнако дели женској и мушкој деци...за мушке је лако, они ће торбу на раме па у надницу, а шта ће женско ако се уда за барабу и пијанца, мора да има где да се врати и парче земље да прехрани децу, тако је говорио.
Човек рођен на крају 19.века, у овим крајевима...
И тако су и делили, све до данас.
Tako nekako i ja mislim...
Zene su osetljivije, njima treba vise...
na sta?
to se dogadjalo godinama kasnije cicak
udala se sa, mislim, 19
to je bilo krajem sezdesetih godina
Na to da neko u tebe svrsava a ti nista?
Neces zastitu nema sexa.
Jos je moja baba pila u ono vreme kont.pilule
 
Tako nekako i ja mislim...
Zene su osetljivije, njima treba vise...

Na to da neko u tebe svrsava a ti nista?
Neces zastitu nema sexa.
Jos je moja baba pila u ono vreme kont.pilule

pilule su se pojavile u usa 1960te
kod nas su se pojavile kasnije

za ovo ostalo ne znam sta da ti kazem
meni je citav taj koncept braka nakon
mjesec dana i svega ostalo neshvatljiv
ali oni nisu jedini takav par koji znam
i to se nekad nije smatralo nasiljem vec eto...sluz...ovaj, bracne duznosti
realno, to su price strave i uzasa sa sve varijacijom na temu stokholmskog sindroma
 
pilule su se pojavile u usa 1960te
kod nas su se pojavile kasnije

za ovo ostalo ne znam sta da ti kazem
meni je citav taj koncept braka nakon
mjesec dana i svega ostalo neshvatljiv
ali oni nisu jedini takav par koji znam
i to se nekad nije smatralo nasiljem vec eto...sluz...ovaj, bracne duznosti
realno, to su price strave i uzasa sa sve varijacijom na temu stokholmskog sindroma
Moja baba je trece i poslednje rodila ‘58-e.
 
To je taj 'zatucani' jug srbije:D
Moji su iz ozloglasenih krajeva, hercegovina I hercegovacki dio crne gore gdje se 'zna' da je zensko dijete tudja sreca. A opet se mnogo ulagalo u porodice kceri, kao I sinova. I voljela se zenska djeca kao I sinovi.
Jedino sto nas nikad ne bi zvali kcerima, nego sinovima.

Meni se čini da se na jugu deli prilicno ravnopravno i relativno pravično.
Nisam sigurna ali tako bih rekla, tako su delili ljudi oko mene.
Mi smo poreklom iz Ohrida, tamo je bila velika cincarska zajednica, gotovo obris države, deo Albanije (odakle mi je prababa:lol:) i deo današnje Makedonije.
Ona je dobila ravnopravno ali u novcu.
Moja nana je dobila tako isto.
Porodični stan se nekako, potencijalno, ne znam ni ja kako valjda odnosi na mene iako je to dekin stan a postoji muški unuk i troje starijih ali ja sam najduže tu živela, najmlađa ostala bez majke i jedina koja nikada ništa nije tražila i baka je po nekom ugovoru (o doz. izdr.) odabrala mene iako ih ima četvoro, smatrala je da su svi dobili više tokom godina. Gledala je da to pravno reguliše...mada ja lično to tako ne smatram i ne gledam, verovatno bi mi bilo trulo i podelila bih sa sestrom ali meni je sve to daleko i nekako ne znam, ne volim misli o tome...život je da se živi i da se stiče, neka je meni moje bake još dvesta godina jer dobiti stan podrazumeva i nešto drugo, izgubiti nju.
 
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Феминизам

za pocetak sam stavila definiciju feminizma, kako tema ne bi otisla u pogresnom pravcu

u kakvim porodicama ste vi odrastali, kakav odnos je bio prema vama u odnosu na brata npr
ukoliko su potomci svi zenski, da li je otac imao posebne privilegije u toj porodici
kako danas odgajate svoju decu ukoliko su razlicitog pola
da li cerke pripremate da budu poslusne, popustljive i trpeljive
da li sinovi imaju privilegije i da li im se tolerise ono sto cerkama ne bi ste tolerisali

da li smatrate da uloga zene u drustvu svuda i uvek treba da bude ravnopravna

ukoliko ste iz tradicionalne prodice gde je otac glave porodice, da li se u potcinjenom polozaju osecate dobro ili ima momenata da vas zulja zivoti da vam smeta pritisak ogranicenja, ali ste to jednostavno prihvatili i spremnije ste da trpite nego da se izborite za pravo svog slobodnog misljenja i odlucivanja
Ja sam jedinica dakle odgajana sve meni i samo meni, i materijalno i nematerijalno, kada jednom pre udaje skoro mama nije ušla uveče u sobu da me poljubi pred spavanje mislila sam da se svet srušio 😂 a posto imam jedno dete nema tu nikakvih dilema oko nasledjivanja samo sto sve mora da ide redom... od mojih sve meni pa ja njoj...
Moj otac nije bio strog niti tradicionalan u smislu rigidnog vaspitanja, dosta je sve bilo demokraticno, teško mu je pala moja udaja, teže nego mami.
ne smatram uopšte da treba da budemo svuda i u svemu ravnopravne jer nas je težnja ka tome dovela u poziciju da rintamo i da se dokazujemo umesto da budemo žene u pravom smislu te reči.
Ja bih rado živela kao doktorova žena, doterivala kuću i decu i šetala okolo sa devojkom u kući koja kuva i poslužuje kao u stara romantična vremena.
 

Back
Top