feminizam vs tradicionalizam

dive

Legenda
Poruka
61.139
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Феминизам

za pocetak sam stavila definiciju feminizma, kako tema ne bi otisla u pogresnom pravcu

u kakvim porodicama ste vi odrastali, kakav odnos je bio prema vama u odnosu na brata npr
ukoliko su potomci svi zenski, da li je otac imao posebne privilegije u toj porodici
kako danas odgajate svoju decu ukoliko su razlicitog pola
da li cerke pripremate da budu poslusne, popustljive i trpeljive
da li sinovi imaju privilegije i da li im se tolerise ono sto cerkama ne bi ste tolerisali

da li smatrate da uloga zene u drustvu svuda i uvek treba da bude ravnopravna

ukoliko ste iz tradicionalne prodice gde je otac glave porodice, da li se u potcinjenom polozaju osecate dobro ili ima momenata da vas zulja zivoti da vam smeta pritisak ogranicenja, ali ste to jednostavno prihvatili i spremnije ste da trpite nego da se izborite za pravo svog slobodnog misljenja i odlucivanja
 
Немам брата нити сам у контакту са оцем али сам одрасла у породици где се жене чувају, односно штеде, то је прави израз.
Сматрам да ми имамо веће привилегије али их често саме анулирамо по принципу "ко хоће веће изгуби из вреће". Зато смо сада ту где смо.
Не волим нешто Исидору Бјелицу, али ми се допало када је рекла да смо се избориле, али у погрешном сектору.
Сматрам да смо ми те које треба да васпитавају децу, а саме себи смо одузеле довољно времена за то, све нам је постало прече, па смо тиме и одговорне, да не кажем криве, што је друштво овакво какво је.
 
Расла сам са два брата, и да, било је разлике у опхођењу мог оца према њима и мени.
Верујем да ме од почетка дриловао да будем независна и јака, пред нама се никада није заузимао за мене, само би ми рекао да ћу, као женско, увек морати да се изборим за своје место, прво у примарној породици, па у школи, па на послу, па у секундарној породици...
Много ме то љутило кад сам била млађа, сада схватам да није могао да ми учини већу услугу.
Да није тога, не знам како бих испливала у животу, он ме научио да се борим за себе.
Имовину је оставио свима подједнако, у договору са мајком...
До факултета сам имала утисак да ме мање воли, а онда сам се срела са једним његовим пословним партнером, који ми је приликом упознавања рекао, ааа, ти си та чувена, савршена Мина о којој отац уста не затвара...тада сам и схватила шта је све време радио.
У свему осталом, браћа и ја смо били једнаки, а он и мајка су се о свему договарали...
 
ja sam odrasla u jednoj pretezno zenskoj porodici
dok sam bila bas mala i dok je bio ziv, glava je bio pradeda, a ustvari je sve konce vukla mudra nana, ona je bila stub i pokretac i oslonac i sve i tako je ostalo do kraja, nana je zivela 90 godina i bila je carobna zena, ja jacu i mudriju i snazniju nisam upoznala : )
najpre se baka razvela (nanina cerka), a imala je dve cerke koje su se takodje razvele, pa je jedna od cerki dobila mene tako da je u jednom trenutku zivelo 4 generacija zena u kuci i sve je bilo mnogo veselo, ne kazem da ne bi bilo da je bilo muskaraca, da me ovi zenomrsci ne shvate pogresno.. ali nikada ni jedna nije trpela osudu zbog toga, pre svega mislim na osudu od strane nane ili pradede, jer tih godina razvesti se bilo je mnogo teze nego danas...

nikada se nije sa nipodastavanjem ili gorcinom govorilo o muskarcima, niti se ikada isticala zenska snaga kao nesto posebno, ma nikada se nista u tom pogledu nije isticalo, valjda su sve bile rasterecene i srecne, jedino se nana stalno zezala da mora da pazi na nove zetove koji dodju u familiju(to se pre svega odnosilo na spremanje klope koju oni vole), jer oni dodju i prodju pa dok su tu da im bude lepo i stvarno je uvek volela i muzeve svojih cerki i muzeve i momke svojih unuka i praunuke tj mene i dok su bili tu i nakon odlaska, i oni su svi mnogo voleli i postovali nju : ) nana je imala jos 3 cerke i dva sina, i svi su oni imali decu, mahom zensku ali bilo je i unuka, tako da je nana imala mnogo zetova i snajki i trajnih i prolaznih, i svi su bili mazeni i pazeni, samo sto je zetova bilo mnogo vise :malav:
ali su i oni nju postovali i pazili na jedan stvarno poseban nacin, ne znam, odrasla sam u ogromnj familiji i nikada nisam osetila rodne pritiske i podele u smislu da zena mora ovo, muskarac ono, da ovo sleduje sinovima a ono cerkama, ni kada se delila imovina, sve je prosto nekako teklo bez isticanja ovoga ili onoga

i smatram sebe mnogo srecnom zbog toga... naucena sam jedino da i zena moze sama ako hoce, da muskarci i zene mogu imati divne odnose samo ako je tu postovanje, bez obzira na njihove relacije
 
што каже један паметан: "не постоји насиље над женама, постоји само насиље као неприхватљиво понашање"
када се уведе "над женама" онда почиње да се манипулише народом (да не кажем неуставно малтертирање народа)

на исту фору су увели:
насиље над животињама
насиље над децом
насиље над хомосексуалцима!!

има и паметних који су у стању да проале манипулацију! :)
 
Pa dobro, isto tako postoji forum kao neka asptrakcija, a na tom forumu postoje i razni podforumi na kojima mi konkretno pisemo. Forum sam po sebi nista ne znaci, on je samo fraza, ako ne podforuma. Tako postoji i nasilje kao opsti pojam, a ono se konkretizuje kroz razne posebne oblike nasilja: nad zenama, nad zivotinja, homoseksualcima itd. Nasilje nad svim ovim i drugim grupacijama, postoji kao pojedinacna forma nasilja kao takvog.
 
Pa dobro, isto tako postoji forum kao neka asptrakcija, a na tom forumu postoje i razni podforumi na kojima mi konkretno pisemo. Forum sam po sebi nista ne znaci, on je samo fraza, ako ne podforuma. Tako postoji i nasilje kao opsti pojam, a ono se konkretizuje kroz razne posebne oblike nasilja: nad zenama, nad zivotinja, homoseksualcima itd. Nasilje nad svim ovim i drugim grupacijama, postoji kao pojedinacna forma nasilja kao takvog.
u ekvador su u zakon uveli nasilje nad prirodom tacnije nad majku prirodu
 
сетих се још:
насиље над мигрантима...
Nasilje nad svim ovim i drugim grupacijama, postoji kao pojedinacna forma nasilja kao takvog.
.. ако имаш само насиље онда починилац одговара кривичним законом.

ако имаш (рецимо) "насиље над децом", починилац се гура у страну и није битно како се кажњава,
поента је што "спашавају" ту децу тиме што их одводе од родитеља!!
јел схваташ у чему је поента??
легализовали отимање деце!
 
сетих се још:
насиље над мигрантима...

.. ако имаш само насиље онда починилац одговара кривичним законом.

ако имаш (рецимо) "насиље над децом", починилац се гура у страну и није битно како се кажњава,
поента је што "спашавају" ту децу тиме што их одводе од родитеља!!
јел схваташ у чему је поента??
легализовали отимање деце!

Ako je roditelj retard, onda to nije nikakvo otimanje nego je zaista spasavanje, bez navodnika. Kada govorimo o konkretnom krivicnom postupku, onda to nije bitno, jer postoji krivicno delo kao takvo, njegov pocinilac, zrtva, iznosenje cinjenica i na osnovu toga donosenje presude. Niko ne bi trebalo da dobije vecu ili manju kaznu samo zbog toga sto je pocinio nasilje nad ovom ili onom ugrozenom grupom ljudi. Znaci postoji taj i taj slucaj i to je to.

Medjutim, kad razmatramo sa socioloskih i drugih aspekata, onda nas nista ne sprecava da razgovaramo i o posebnim kategorijama nasilja, nad kojom je grupom najvise zastupljeno, da ih klasifikujemo, statisticki merimo itd...
 
  • Podržavam
Reactions: DUH
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Феминизам

za pocetak sam stavila definiciju feminizma, kako tema ne bi otisla u pogresnom pravcu

u kakvim porodicama ste vi odrastali, kakav odnos je bio prema vama u odnosu na brata npr
ukoliko su potomci svi zenski, da li je otac imao posebne privilegije u toj porodici
kako danas odgajate svoju decu ukoliko su razlicitog pola
da li cerke pripremate da budu poslusne, popustljive i trpeljive
da li sinovi imaju privilegije i da li im se tolerise ono sto cerkama ne bi ste tolerisali

da li smatrate da uloga zene u drustvu svuda i uvek treba da bude ravnopravna

ukoliko ste iz tradicionalne prodice gde je otac glave porodice, da li se u potcinjenom polozaju osecate dobro ili ima momenata da vas zulja zivoti da vam smeta pritisak ogranicenja, ali ste to jednostavno prihvatili i spremnije ste da trpite nego da se izborite za pravo svog slobodnog misljenja i odlucivanja
Sa mamom i bakom kao dve glavne figure u mom zivotu, obe razvedene kompletno samostalne, obe samohrane majke
Ja ne znam sta znaci imati musko da ti popravlja sve i svasta, da se oslonis na njega a ti ko princeza lakiras noktice
Kad pukne cesma menjam, kad se zapusi slivnik odpusavam, kad treba se izdrzavas radim....
Prosto se spletom okolnosti tako namestilo

Tako i za partnere, nisam ni u vezi princeza koju treba spasiti kad pukne sijalica, ne treba mi heroj vodja.... treba da bude partner ravnopravni saradnik.... a to je tesko....

Inace nisam ljubitelj busanja nekim feminizmom emancipacijom i sl posto to uglavnom rade lenje krave koje su prvo imale tate da ih stiti pa onda su im muzevi zamena za tate, one su kao jako emancipovane sve dok treba da se uhvate za novcanik da plate pice decku, onda dobijes od tih isti izjave da muskarac mora da bude sposoban da izdrzava provajder of d femili jak dominantan, i tu mi se prikaki.... jel si jaka samostalna il si grebatorka sponzorusa treba ti zamena za tatu, odluci se
 
Немам брата нити сам у контакту са оцем али сам одрасла у породици где се жене чувају, односно штеде, то је прави израз.
Сматрам да ми имамо веће привилегије али их често саме анулирамо по принципу "ко хоће веће изгуби из вреће". Зато смо сада ту где смо.
Не волим нешто Исидору Бјелицу, али ми се допало када је рекла да смо се избориле, али у погрешном сектору.

Сматрам да смо ми те које треба да васпитавају децу, а саме себи смо одузеле довољно времена за то, све нам је постало прече, па смо тиме и одговорне, да не кажем криве, што је друштво овакво какво је.
Bravo, ženo!!! :ok:
Potpisujem!
 
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Феминизам

za pocetak sam stavila definiciju feminizma, kako tema ne bi otisla u pogresnom pravcu

u kakvim porodicama ste vi odrastali, kakav odnos je bio prema vama u odnosu na brata npr
ukoliko su potomci svi zenski, da li je otac imao posebne privilegije u toj porodici
kako danas odgajate svoju decu ukoliko su razlicitog pola
da li cerke pripremate da budu poslusne, popustljive i trpeljive
da li sinovi imaju privilegije i da li im se tolerise ono sto cerkama ne bi ste tolerisali

da li smatrate da uloga zene u drustvu svuda i uvek treba da bude ravnopravna

ukoliko ste iz tradicionalne prodice gde je otac glave porodice, da li se u potcinjenom polozaju osecate dobro ili ima momenata da vas zulja zivoti da vam smeta pritisak ogranicenja, ali ste to jednostavno prihvatili i spremnije ste da trpite nego da se izborite za pravo svog slobodnog misljenja i odlucivanja

to se ne zove tradicionalna porodica
vec patrijarhat
 
  • Podržavam
Reactions: DUH
Duško Radović:
Žene nisu ništa postigle.
Ranije nisu bila ravnopravne sa parvim muškarcima.
Danas su ravnopravne sa nikakvima."

I žene će (bar one fer) proznati:
Kad nadju šamšulu koji ih baš sve sluša samo se igraju sa njim
dok čekaju nekog ko će samo da ih pogllda ispod oka
da odmah počnu da razmišljaju gde su pogrešile.

Piznajem: ja sam
Prava
Mala
Muška
Šovinistička
Svinja

Ne treba ni da pominjem šta bi bilo da je neko maltretira ....
 
Mizoginiju i mizandriju srećem samo ovde na ovom forumu, u realnom životu nisam ih primećivao.
Pa, onda, blago tebi, šta reći...
Podsetio si me na moju sestru od ujaka koja je u startu bila "zaštićena kao beli medved" (mlađa 7 godina) iz Subotice, i stvarno se nije sretala sa ponizavanjima na konto svog pola (za razliku od mene, pisala sam već milion puta i kao što reče @Ulični Hodač već mi dopiiizdila ova tema) i ja, koja sam od tog istog ujaka čula najgore uvrede i verbalna iživljavanja njoj je bio sasvim drugačiji, kao otac.
Naime, kada sam joj jednom prilikom, već iznervirana njenom naivnošću rekla nešto u smislu "E, pa videćeš kad odeš na fakultet u Novi Sad", I moram priznati da mi je bio "pukao film" i da sam joj svašta napisala (taj razgovor se odvijao preko E-mail) i- ona se naljuti na mene i prestane da govori sa mnom.
Prođe skoro godinu dana, zvoni meni telefon, sestra plače. Kaže, dok je stajala u redu da prijavi ispit neki kolega ju je gurnuo i stao ispred nje, kaže, grubo i jako je gurnuo, bukvalno kao da nije osoba, eto tako, kao da je objekat...a kada mu se obratila, lepim rečima, on se brecnuo na nju u smislu: "Ajde pi-ko odhebi" " Ko dade ženama pravo da studiraju" i slično
Ona je toliko teško to primila (prvi put u životu joj se desilo!) da je izašla iz reda i počela da plače i onda se setila mene.
Nisam joj rekla jer je bila toliko istraumirana da to, ustvari, još "nije ništa" u odnosu na sve što će joj se, sigurno, dogoditi.
Poenta: Ne treba ćerke baš toliko čuvati, da ne kažem, lagati, odnosno prećutkivati istinu, jer kada takvima "život razvali šamarčinu", ne znaju gde se nalaze.

Odgovorih na pitanje "u kakvoj porodici".
Moja sestra od ujaka, ujak i moja majka su rođeni brat i sestra i pokojna baba je decu od sinova gledala kao na zlato, a na mene kao na...pa, eto, postojim...
Ista familija, dve dijametralne priče.
 
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Феминизам

za pocetak sam stavila definiciju feminizma, kako tema ne bi otisla u pogresnom pravcu

u kakvim porodicama ste vi odrastali, kakav odnos je bio prema vama u odnosu na brata npr
ukoliko su potomci svi zenski, da li je otac imao posebne privilegije u toj porodici
kako danas odgajate svoju decu ukoliko su razlicitog pola
da li cerke pripremate da budu poslusne, popustljive i trpeljive
da li sinovi imaju privilegije i da li im se tolerise ono sto cerkama ne bi ste tolerisali

da li smatrate da uloga zene u drustvu svuda i uvek treba da bude ravnopravna

ukoliko ste iz tradicionalne prodice gde je otac glave porodice, da li se u potcinjenom polozaju osecate dobro ili ima momenata da vas zulja zivoti da vam smeta pritisak ogranicenja, ali ste to jednostavno prihvatili i spremnije ste da trpite nego da se izborite za pravo svog slobodnog misljenja i odlucivanja
Feminizam nas je otero u *****
 
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Феминизам

za pocetak sam stavila definiciju feminizma, kako tema ne bi otisla u pogresnom pravcu

u kakvim porodicama ste vi odrastali, kakav odnos je bio prema vama u odnosu na brata npr
ukoliko su potomci svi zenski, da li je otac imao posebne privilegije u toj porodici
kako danas odgajate svoju decu ukoliko su razlicitog pola
da li cerke pripremate da budu poslusne, popustljive i trpeljive
da li sinovi imaju privilegije i da li im se tolerise ono sto cerkama ne bi ste tolerisali

da li smatrate da uloga zene u drustvu svuda i uvek treba da bude ravnopravna

ukoliko ste iz tradicionalne prodice gde je otac glave porodice, da li se u potcinjenom polozaju osecate dobro ili ima momenata da vas zulja zivoti da vam smeta pritisak ogranicenja, ali ste to jednostavno prihvatili i spremnije ste da trpite nego da se izborite za pravo svog slobodnog misljenja i odlucivanja
Odrasla sam u porodici gde su mama i tata jednaki.
Daleko od toga da je to istina, istina je da je mama jaca, mentalno.
Oboje su citav zivot radili i rade.
Nisu vernici, nema musko zensko.
Podizani smo ravnopravno.
Bez ijedne psovke kroz citavo odrastanje, prosvetni radnici. Pravedno i cvrsto(ovo cvrsto sa mamine strane).
Sve nam je jednako pruzeno.
I mnogo smo zasticeni. Pogotovo ja. Naucena na to da su svi ljudi posteni, da je sve lepo, dobro itd... pa kad su me stigli zivotni samari samo sam se okretala oko svoje ose i pitala “Zasto me niste naucili da budem sebicna, da mislim na sebe, da postoje losi ljudi, da budem obazriva, da nisam naivna...”
Cuvali su nas od svega loseg.

Kao jedino zensko unuce, bila sam voljena. I mazena i pazena. Navikla sam na to. Smatrala da mi to pripada. Samim svojim postojanjem. :malav: iskreno i dan danas se tako osecam.
Расла сам са два брата, и да, било је разлике у опхођењу мог оца према њима и мени.
Верујем да ме од почетка дриловао да будем независна и јака, пред нама се никада није заузимао за мене, само би ми рекао да ћу, као женско, увек морати да се изборим за своје место, прво у примарној породици, па у школи, па на послу, па у секундарној породици...
Много ме то љутило кад сам била млађа, сада схватам да није могао да ми учини већу услугу.
Да није тога, не знам како бих испливала у животу, он ме научио да се борим за себе.
Имовину је оставио свима подједнако, у договору са мајком...
До факултета сам имала утисак да ме мање воли, а онда сам се срела са једним његовим пословним партнером, који ми је приликом упознавања рекао, ааа, ти си та чувена, савршена Мина о којој отац уста не затвара...тада сам и схватила шта је све време радио.
У свему осталом, браћа и ја смо били једнаки, а он и мајка су се о свему договарали...
E ovo je ono sto ja cesto pomislim ali im nikad nisam glasno zamerila. Jer radili su najbolje kako su znali.
Nisu me kalili.
 
pa je...al iz perspektive seracha/serachice koje stite prava i zakoni za koje su se drugi izborili
da vas vidim da zicate svaki mjesec od muske glave familije za uloske pa da opet malo popricamo
E zbog ovoga ja cu se potruditi da obezbedim svoje zensko dete, da sutra kad se uda, rodi decu i nadje se u osetljivom periodu, ne moze da ima osecaj da zavisi od muza. Vec da radi ono sto ona zeli. A ne da bude Jao ja bih da odem al nemam gde. Jao ja bih s detetom da budem kuci par godina ali cu onda zavisiti od muza.
Mislim da zenama prvo treba obezbediti uslove, jer one imaju te osetljive periode, muskarci ih nemaju, njihove karijere ne trpe zbog dece, oni ne misle kako da iskombinuju posao i decu itd...
 

Back
Top