feminizam vs tradicionalizam

al ok, vec sma pisala oni su svi nacisto bili loodi. babinom ocu komunisti uzmu zemlju, sestra od njenog muza tjah tetka udata za slovenca, pobegla u partizane i bila ranjena, na osnovu toga imala pravo i na boracku penziju...pobegla sa 14-15 godina. onda se uda za slovenca posle rata, kog su prababa i pradeda zvali onaj nemac, a drugi brat vec sam o njemu pisala zavrsio u nemackom logoru, pa ga pokupio neki nemac da mu radi na imanju, a on mu skembao cerku i ozenio nemicu...ok, posle se razveli i ona cerku odvela nazad u nemacku. ali eto. looda kuca sto bi rekli.
 
Mi ni sa očeve strane ništa nismo prodavali, dajemo da radi ko želi, i šumu kome treba za ogrev...
Meni sve to ima emotivnu vrednost.


pa ok, sa oceve strane si bolje prosla. sto se tice majke, meni to imanje gd eti je ujak bi izazivalo samo jednu emociju spram ujaka i dede....mrznju u najcistijem obliku i verovatno bih na mestu tvoje keve terala mak na konac i trazila nuzni deo i time ih prisilila da prodaju zemlju, tad bi mi bilo lakse emotivno i bila bi moja pobeda.
isla bih na to da ni ujak tjah brat nema zemlju i da mora da trazi drugi posao i da se zlopati. jer to vise ne bi bio moj brat, niti bih ga videla kao brata.
ja sam se iznervirala samo dok citam
 
Код мене су се са очеве стране лепо побринули да не добијем ништа :lol: а ишла би ми његова половина великог стана (мени довољно за двособни и мирну старост), половина велике, модерне викендице на Ф.г. и још по нешто. Али је баба љута на моју маму што је након развода (када сам ја имала свега 11 месеци) вратила своје презиме, па сам крива и ја и не заслужујем ништа иако носим њихово :lol: Све су преписали тетки да ја не бих добила ништа. Од оца сам наследила презиме и груди :lol:
 
ja sam sebi najvrednija. nema te kuce, ni imanja koji vrede vise od mene i mog zivota. al ajd i to oko nasledstva, ali za spomenik ravno tome d abude ziv sahranjen za mene.

osim toga, ako vec tako s edeli onda je ok da onaj ko ne dobije zemlju i kucu dobije kompenzaciju na neki drugi nacin. to je bilo s amojom babom, braca su podelila deo imanja koji je ostao posle komunista (veliki deo je uzet), ali je baba dobila kucu u bg.
Toga nije bilo ranije, nije se osećalo. Dok je baba bila živa.
U poslednje vreme je to. Tačno je majka povukla crtu, do kad je mogla da ide kod njenih komotno, a od kad ide u goste.
 
Код мене су се са очеве стране лепо побринули да не добијем ништа :lol: а ишла би ми његова половина великог стана (мени довољно за двособни и мирну старост), половина велике, модерне викендице на Ф.г. и још по нешто. Али је баба љута на моју маму што је након развода (када сам ја имала свега 11 месеци) вратила своје презиме, па сам крива и ја и не заслужујем ништа иако носим њихово :lol: Све су преписали тетки да ја не бих добила ништа. Од оца сам наследила презиме и груди :lol:
Koja baba je ljuta, a sa mamine strane ili tatine?
Ova baka i deka što ih stalno pominješ to je sa majkine?
Imala si ti pravo to da oboriš, imaš pravo na nužni deo, verovatno nisi ni htela.
 
To se sve dešavalo dok su njih dve bile male, ond aih je baba poslala u gimnaziju u Bečej i posle na fakultete u NS, nije bilo svrhe da se vraćaju, iako je mama ceo život bila vezana za njih.
Ovde se planira da deca ostaju. Bratanac završava poljoprivredni fakultet i vraća se tamo. To je način života kod njih i u svim kućama okolo u komšiluku... Ne znam da imaju samo žensku decu šta bi bilo.
 
Koja baba je ljuta, a sa mamine strane ili tatine?
Ova baka i deka što ih stalno pominješ to je sa majkine?
Imala si ti pravo to da oboriš, imaš pravo na nužni deo, verovatno nisi ni htela.
Са очеве.
Ови које спомињем су моји :heart: са мамине.
Не знам, још је баба жива. Не петља ми се са њима. Јадно ми је да се трпам тамо где нисам звана.
 
Toga nije bilo ranije, nije se osećalo. Dok je baba bila živa.
U poslednje vreme je to. Tačno je majka povukla crtu, do kad je mogla da ide kod njenih komotno, a od kad ide u goste.


kazem ti ja sam se iznervirala i popeezdela sto je tvojoj mami tako nepravedno ispalo i sto je ona bila tako pomirljiva. a ne znam ni tebe, a jos manje tvoju mamu. al nervira me takva vrsta nepravde. s druge strane vidis da su ovi moji svi bili malo nesredjeni, jer je svako pevao neku svoju pesmu.

e da...moj pradeda je umro svega nekoliko dana pre mog rodjenja, prababa je umrla godinu dana ranije, pa su deca prodala kucu i razdelila novac. niko tu nikom nije hteo da pusti ili se odrekne. to su i karakteri. to je familija mog dede, tjah kevinog oca i oni su bili najblizi mojoj kevi, a posle ono sto je do njih ostalo (sta je prezivelo) i meni.
 
kevin teca npr. tjah moj deda, posto sma ga zvala deda i bio je jedini kog sam imala, nikad nije komandovao svojoj zeni, ona je pored njega mogla da radi sta hoce, ali opet je ona zadrzala deo nekog tradicionalizma i vrlo joj je bilo bitno da bude velika domacica...nema veze sto joj je torte moja baba pravila. :lol: i kao sto rekoh nju ni puskom niko nije mogao da natera da obuce pantalone, jer zaboga to nose samo muskarci.

a drugi razlog zasto ja ne bih mogla da zivim tako da mi muz sve odredjuje jeste taj sto kad mi je baba umrla, keva i ja smo ostale same u kuci i onda npr. mene ona vodi da kupi namestaj i naravno uvek je mene pitala dal mi se svidja ili dodje s posla i preprica mi komplet dozivljaje s posla ko ju je iznervirao, koje ugovore je potpisala, s kim je pila kafu i sve tako :lol:. novac sam znala gde stoji (moja baba je umrla kad sam imala 9 godina)...tako da bi meni bilo nemoguca da ja ne budem pitana u kuci kada se donose neke odluke. i mislim da me je to prilicno oblikovalo sto se tice tih odnosa u kuci...nisma bila pasivni posmatrac kao vecina mojih vrsnjaka u skoli i kraju, nego se moj glas uzimao u obzir.

nemam problem ni muskarcu da kazem sta sma kupila, niti sta krijem, jer nisma navikla da krijem...barem ne u kuci.
 
Podeliti zemlju koja je u blizini i koja je njihova generacijama a koja drugome uopšte ne treba, koliko da može da je proda i uzme neki keš, da bi posle kupovao zemlju koja uopšte nije blizu... Stvarno nema nikakvog smisla. Ta zemlja nama ne vredi koliko njima vredi. Ceo život rade na njoj.
Потпуно другачија слика...земља је већ била разбацана свуда по врањском крају, у неких десетак села, ишло се логиком да ако у једном селу умлати град, она друга страна остаће читава.
И кад се делило имање, нису се парчале њиве, него је свако добијао своју.
Било је довољно за све, па и за оне који остају на селу.
Што није било чудно, ако се зна да су били међу најбогатијима у крају.
 
kevin teca npr. tjah moj deda, posto sma ga zvala deda i bio je jedini kog sam imala, nikad nije komandovao svojoj zeni, ona je pored njega mogla da radi sta hoce, ali opet je ona zadrzala deo nekog tradicionalizma i vrlo joj je bilo bitno da bude velika domacica...
Volio bih i ja takvu ženu kojoj ne bih komandovao i sa kojom se ne bih svadjao...koja ne bi radila ono što mi se ne svidja. Ehhh, sounds like paradise.
 
Da joj kazes - posvadjaj se sa bracom i ocem, ne ide, da joj kazes - trpi tako treba, opet ne ide.

Strasno, dovoljno je podrzati takve osobe ma sta da odluce i razumeti ih, biti im prijatelj.
Sto ne ide?
Ja sam uvek za to da kazes sta ti je na dusi.

Meni nije jasno gde su te majke?
Moj otac je jedinac, a kod njegovih roditelja nije bilo razlike izmedju mene i brata. Cak su mene vise mazili. Zensko.
Kod majke dva brata i ona, i ona je bila na prvom mestu, zensko. Posle od unucadi, ja jedino zensko i logicno na prvom mestu.

Meni je to normalno.
Nista cudno. Cuvaj majku, zenu, cerku, sestru... prirodno je...
 
Volio bih i ja takvu ženu kojoj ne bih komandovao i sa kojom se ne bih svadjao...koja ne bi radila ono što mi se ne svidja. Ehhh, sounds like paradise.


pa nije bas tako...stvar je u tome sto je tetka radila sta je ona htela, kupovala je sta je htela, isla gde je htela, donosila odluke. :mrgreen: a ona ti se sigurno ne bi svidela karakterno.

teca je bio jako liberalan, i pogotvo sto je on bio 1921 godiste, ali vvaljda je i on sma odrastao u nekoj pitomoj sredini, rekla bih na osnovu onoga sto sam znala o njegovoj porodici plus je putovao po svetu.
 
Иначе, по мени је поштено да више добије онај ко остаје са родитељима. Он о њима и брине. Лако је посетити родитеље, донети кафу и слаткише, оставити им џепарац или повремено послати поздраве. Онај ко је са њима трпи и промене расположења, и води код др, и брине, и служи. Мислим, трпе се међусобно :lol: сигурно се чешће и замере али и то је природно. Лако је волети и бити фин на даљину. Да имам брата или сестру са којима живи наша мама, а ја повремено обиђем, сматрала бих да они заслужују више. Ту дилеме, што се мене тиче, не би било.
Знаш како је то решила моја баба?
Поделила свима имање на једнаке делове, и код свакога живела по месец дана, па опет у круг...говорила је, таман кад вам досадим, одем код другога и нема ме три месеца :lol:
 

Back
Top