EVRO PADA!

Iron Lord:
A to što je povećan je iznos novčane naknade nikom ništa?
Dobro je što kasni 6 meseci jer je ranije kasnio i kasnio i kasnio i ...
mislim da to ima ipak mnogo veci uticaj nego briljantni uspesi naseg izvoza. kad bi odjednom ispaltili ta zakasnjenja i kontinuirano isli nadalje neverujem da ljudi ne bi menjali dinare za jacu valutu a tu je vec ponuda i potraznja...i logoicno.
 
Kohen:
yebi ga, baja je mnogo uradio na monetarnom planu, stabiliaciji dinara, reformi bankarstva,

Nikako nisam fan njegovog sviranja gitare..........ali , da je jedini nesto konkretno uradio , u ovoj, a i u prosloj vladi...........to je vidljivo..............

Sta je uradio majke ti?
Ovo sa evrom je teska smejurija.Ni po jednom osnovu ne moze se objasniti rast dinara u odnosu na evro.Cisto vestacki rast da bi se odradile jos neke pljacke i nista vise.
 
Iron Lord:
Aljaska je kupljena za vrlo vrlo bednu svotu
Šteta, sada bi im Ruje lupale čvrge iza ušiju...
to je sad vec zvanicna legenda i protiv toga je bezveze ista da se prica... ali ajd da lanem svejedno - aljaska je prodata, istina za malu svotu, ali zato sto je trebalo spreciti da se centar naselljabvanja prenese iz prirodno prebogatog sibira na aljasku gde ne postoje nikakvi resursi i uslovi za zivot sem solidne kolicine zlata. za zlato na aljasci su znali i rusi i amerikanci u vreme te prodaje, ali rusiji je bilo vaznije da ne pocne odliv stanovnistva iz centralnog sibira i sa dalekog istoka, posto u to vreme politicki jos nije ucvrstila svoje pozicije na tim teritorijama. zato o zlatu nije mnogo ljudi nista znalo, amerikanci su cutali dok ne kupe resurs, a rusi dok ne odseku put.
za rusku aljasku dati sibir englezima i kinezima, to bi bio vrhnac idiotizma. zlato je, kako je vreme pokazalo, precenjena kategorija. naucice to uskoro i vecina engleza i amerikanaca koji u bajku o aljasci i ruskoj gluposti jos uvek veruju. a tada je sibir jos bio opcija i za jedne i za druge... kao i obicno, bili su alavi i bedno su istrgovali.
 
torrente_bg:
Sta je uradio majke ti?
Ovo sa evrom je teska smejurija.Ni po jednom osnovu ne moze se objasniti rast dinara u odnosu na evro.Cisto vestacki rast da bi se odradile jos neke pljacke i nista vise.

Izvinite, možda smetam....al, ja čula da je to zbog otkupa žita, malina i ostalih poljoprivrednih dobara. A kažu ljudi, kad to prodje, pa kad nam ga šiknu.....mislim na evro,euro il već kako se pravilno vika. Eto, ja toliko..u prolazu.
 
Bi2:
Izvinite, možda smetam....al, ja čula da je to zbog otkupa žita, malina i ostalih poljoprivrednih dobara. A kažu ljudi, kad to prodje, pa kad nam ga šiknu.....mislim na evro,euro il već kako se pravilno vika. Eto, ja toliko..u prolazu.

Женска мудрост.......обично су у праву.
 
Dinar je ojacao klasicnom muckom Dinkiceve mafije.

Dinkiceva mafija olicena u NBS je prosle godine emitovala kratkorocne dinarske zapise NBS ciji je momenat dospeca bio jun mesec ove godine. U isto vreme , dinar pocinje da jaca euro da pada sto imaocima pomenutih zapisa donosi vecu zaradu nego pre.

I ako bi bilo logicno ocekivati da u momentu dospeca zapisa , zbog povecanja dinarske novcane mase kurs eura raste - on suprotno tome pada.

To znaci da Narodna Banka povlaci iz opticaja ogromne kolicine dinara ne bi li oborila kurs . Naravno taj novac nece ispariti nego ce pre ili kasnije biti vracen u opticaj sto ce dovesti do porasta eura na cenu od 90 do 100 dinara. Zivi bili pa videli.

Sa Dinkicevom mafijaskom monetarnom politikom neizvesnosti nema.
 
Ovakvom monjetarnom politikom samo u ovoj godini spoljni dug Srbije bice povecan za cak 5 milijardi dolara!!!

Курс динара и девизне резерве

Сциле и Харибде монетарне политике
Ако жели да проблем прекомерног банкарског задуживања реши, НБС мора још драстичније да примени мере стерилизације, не обазирући се на протесте или писма банака

Динар је све јачи, а девизне резерве Србије све веће. За „нормалну” економију то би могла бити добра вест, за економију Србије не.

Девизне резерве настају као разлика девизног прилива и одлива по свим основама. Када је прилив већи од одлива, девизне резерве расту и обрнуто. Ако је раст девизних резерви последица суфицита трговинског биланса и прилива инвестиционог капитала, такав раст би се, колоквијално, могао назвати здравим. Међутим, раст девизних резерви Србије од 2000. године до данас искључиво је последица раста задужености.

Висина девизних резерви, сама по себи, не говори ни о снази економије, ни о њеном тренутном стању. Како снажне и здраве економије по правилу имају висок ниво девизних резерви, постоји подсвесна тенденција да се између висине девизних резерви и стања економије ставља знак једнакости.

Висок ниво девизних резерви наравно није без значаја. Он омогућава државама да своје краткорочне обавезе несметано сервисирају и одупиру се евентуалним спекулативним нападима на домаћу валуту.

Платни биланс Србије је, сада већ хронично, у веома лошем стању. Ако се тренд настави, дефицит трговинског биланса, најслабије компоненте платног биланса, у овој години би могао прећи седам милијарди долара и оборити рекорд катастрофалне 2004 године. Цифре овог нивоа је тешко замислити, па је боље превести их у нешто опипљивије. На пример, ако би Србија у овој години продала све што је преостало и што се може продати – од јавних и других предузећа, банака итд. – приход од продаје би се могао приближити тек половини цифре од седам милијарди.

Ако се монетарна политика и политика курса динара не промене, дуг Србије би се до краја године могао попети на преко 20 милијарди долара. Тиме би се, само у овој години, спољни дуг Србије повећао за преко пет милијарди. Прецењени курс динара је најважнији разлог за овакво стање платног биланса и величину спољног дуга. Јак динар подстиче увоз и дестимулише извоз.

У овом тренутку, кључни економски проблеми Србије проистичу из неконтролисаног прилива девиза преко банака. Јурећи за профитом, банке се задужују у иностранству, уносе девизе и профитирају на разлици између ниских иностраних каматних стопа и високих камата на домаћем тржишту. Овај прилив је кључан за одржавање прецењеног курса динара.

Приступ који провејава кроз српску штампу последњих дана је фаталистички. Курс динара се одређује на тржишту – понуда девиза је већа од тражње, па вредност девиза пада, а вредност динара расте. Део јавности је усхићен функционисањем тржишта и снагом тржишних закона.

Народна банка Србије није у позицији да аплаудира са њима. Ако жели да спречи раст вредности динара, НБС мора откупљивати девизе на девизном тржишту. Када то чини, НБС смањује понуду девиза и подиже њихову вредност, истовремено обарајући вредност динара.

Откупљене девизе НБС мора платити динарима. Тако емитовани динари повећавају количину новца у оптицају и појачавају инфлаторни притисак. На први поглед, НБС је пред тешким избором – или висок курс динара и разарање платног биланса, или висока инфлације и разарање свега осталог. Ова два зла се могу и комбиновати, као у Србији током 2005. године.

Монетарна теорија и политика, међутим, никада нису прихватиле фатализам као своју доктрину, па су уместо фатализма понудили концепт стерилизације.

Ово је техника која омогућава монетарној политици да избегне речене Сциле и Харибде. Њен циљ је да спречи да се интервенције централне банке на девизном тржишту преко откупа девиза и емисије локалне валуте, прелију на цене. Ако се стерилизација успешно спроведе, прилив спекулативног капитала не утиче на раст количине новца у оптицају. У радикалнијој варијанти, стерилизација се користи и за дестимулисање и заустављање прилива спекулативног капитала, попут онога који је управо на сцени у Србији.

НБС спроводи стерилизацију, али за сада, недовољно ефикасно. Ако жели да проблем прекомерног банкарског задуживања реши, НБС мора још драстичније да примени мере стерилизације, не обазирући се на протесте или писма банака. У овој области постоји богато искуство других земаља, од Чилеа до Словеније.

Примена стерилизационих мера није без ризика. Заустављање прилива капитала може довести до пада девизних резерви. Пад девизних резерви може изазвати панику и тешку валутну кризу.

Нулта јунска инфлација у Србији постигнута је добрим делом захваљујући реалном расту динара и вештачким обарањем увозних цена. Било би веома опасно, ако би осокољена јунским кретањем цена, НБС дозволила јачање динара и наставила политику коришћења курса као антиинфлационог инструмента. Таква политика не решава проблем инфлације у Србији. Проблем се само одлаже уз велики раст спољне задужености. Економски и монетарни проблеми Србије су данас тако велики, да безболних решења нема.
* Финансијски стручњак и публициста
Небојша Катић *
 
Slazem se sa Jomom...................nama nista ne valja.......

Da je Evro skocio , svi bi kukali na vladu...........
Sada je pala vrednost prema dinari...............opet kuknjava...................

Nije nama lako , sa nama samima..............

Meni je ovaj mesec , rata za kredit manja........u dinarima.....i super mi je...

A voleo bi da Evro padne na 1:1 da vratim ceo kredit.odjednom....ne bi se bunio
 
skarfejs:
Slazem se sa Jomom...................nama nista ne valja.......

Da je Evro skocio , svi bi kukali na vladu...........
Sada je pala vrednost prema dinari...............opet kuknjava...................

Nije nama lako , sa nama samima..............

Meni je ovaj mesec , rata za kredit manja........u dinarima.....i super mi je...

A voleo bi da Evro padne na 1:1 da vratim ceo kredit.odjednom....ne bi se bunio

Профитеру ни један.....
 
jomini:
Izdajniče!!! Državu svoju, domovinu bi tako prevario, a? :lol:

Prevario bi strane, eksploatatorske banke, koje su dosle da otmu ogromno bogatstvo Srba, pravilno rasporedjeno po slamaricama, cupovima, i carapama..........

To je , bre...........partiJotski cin............ :wink:
 
L.1:
Женска мудрост.......обично су у праву.

I ja čula tako.. ;) Nego, svašta ja čujem pa i da su debele svinje ovih dana u valjevskom kraju 65.dinara, ko kilo plastičnog paradajza, a prasići celih 100 din ! Šta će jemo, s oproštenjem, dogodine ?
 
Bi2:
Izvinite, možda smetam....al, ja čula da je to zbog otkupa žita, malina i ostalih poljoprivrednih dobara. A kažu ljudi, kad to prodje, pa kad nam ga šiknu.....mislim na evro,euro il već kako se pravilno vika. Eto, ja toliko..u prolazu.
Hahaha! Pa to ti je klasika jos od SPS vladavine.Sve je to ista bagra sa slicnim forama.
 
Ma kakav Dinkic...evro pao zbog gastosa i malo veceg broja stranaca u Srbiji.
Ne jesen opet isti prica.
Mada moze da se desi da ga zauzdaju (evro) zbog izbora sledece godine. Jel su bese sledece godine izbori?
 
Calogero:
Ma kakav Dinkic...evro pao zbog gastosa i malo veceg broja stranaca u Srbiji.
Ne jesen opet isti prica.
Mada moze da se desi da ga zauzdaju (evro) zbog izbora sledece godine. Jel su bese sledece godine izbori?
Ovo je jedina tacna konstatacija.U septembru,tesko da ce uspeti da ga zadrze ispod 90 dinara.Prolazna letnja spekulacija koja ce se svesti na mostu dobijes na cupriji izgubis.
Ustvari dinarski kurs se nikada nije odredjivao prema uzancama realne ekonomije i finansijskih tokova,odnosno na bazi ponude i potraznje roba.
 
Намерно су(Динкић и мафијашка компанија) оборили вредност евра да би га сада купили јефтино, а касније(када га врате на старо и још више подигну) продавали много скупље....и тако мазнули разлику у своје џепове. :evil:
 
99% vas se ovde razume u ekonomiju koliko i u neuro hirurgiju! Sto bi rekao Ilija Cvorovic "Culi ste za nju kao sto ste culi za Madagaskar"! A demagogije koliko volis, samo nek se trabunja!
 

Back
Top