Eutanazija - da ili ne?

Da li podržavate ubistvo iz milosrđa?


  • Ukupno glasova
    28
  • Anketa je zatvorena .
Kako bre mozhete i dalje da tuchete u ovako opasnu tamburu!?

Ja nemam pojma gde vi zhivite pa tvrdite da bolesnik u mukama cheka kraj zhivota zbog ove ili one bolesti! da li ste vi svjesn da se nijedan zhivot ne prekida i da teshka bolest i kraj toj bolesti i ujedno zhivotu spada u jedan proces koji svaki covek treba da prodje i uz urednu medikaciju on bez bolova prelazi na onaj svijet! Videla sam mnogo osoba koje su umirale neke brzo a neke po 10 dana niko nije ishao vrishtechi ili u mukama da ne kazhem bolovima ako jedna osoba na taj nachin odlazi sa ovog svijeta onda je to posledica doktora.

Choveka sporediti sa pregazhenim psom ili machkom je pricha za sebe:per:

Sudechi po mnogim komentarima doshla sam do zakljuchka da se mnogi boje bolesti, smrti mukama ili je chisto strah kako prichi osobi koja se rastavlja od zhivota to jest osobi koja je obolila!

Takodje dajem na razmishljanje da je u istoriji zapisano jedno strashno doba jednog adolfa koji je "eutanaziju" praktikovo u gasnim komorama gde je uzgred sve slao shto nije bilo po mustri koju se smislio i shto je bilo bolesno!

Takodje da pitam odakle nekome pravo da kazhe da je za eutanaziju shto znachi svi bi sutra podrzhali takav "zakon" i stim ubijanje prebacili na medicinsko osoblje! jesteli vi normalni!?

takodje dajem na razmishljanje u shvajcerskoj ima jedan organizacija gde mozhemo otichi da nas ubiju sasvim legalno ima tu proces koji se treba proci ali na kraju ti neki doktor smuchka kotail i stavi ti chashu na dohvat ruke zatim napusti prostoriju, svi vi koji ste za eutanaziju mozhete samo lichno za sebe odluchivati ali nikako za druge stim se registrujte u shvajcerskoj "zlu netrebalo" pa kad vas nedaj Bozhe stisne teshka bolest odputujte i oprashtajte se od zhivota sami vi u jednoj tudjoj drzhavi bez vasheg okruzhenja, to je vasha lichna stvar! uzimajuchi u obzir koliko dusha ima malo koja zaglavi u shvajcerskoj na "pomoc za suicid"

Na kraju krajeva svi koji zhele da se upuste u materiju umiranje ima mnogo korisnih knjiga od Elisabeth Kübler Ross
41hYhrRNVtL._SL500_AA300_.jpg
 
Ubistvo iz milosrđa. Nešto za čim čeznem, kao za istinom. Zamišljam nekakvu bolničku prostoriju, nalik na luksuzni hotelski apartman, veliko platno na kome gledam film koji izgleda kao putopis iz prirode, sa pejzažima, dolazi medicinska sestra i daje mi injekciju, a onda pušta Bahovu "Ariju u G Molu":
i bezbolno i potpuno smireno se opraštam od ovog surovog i odvratnog sveta.

Bio sam mlad i naivan kada sam 1999. kao učesnik i psihička žrtva rata zatražio eutanaziju na jednoj psihijatrijskoj klinici, ne znajući da naša zemlja ne praktikuje ubistvo iz milosrđa; da naše društvo više voli da ljudi umru u najgorim mukama nego bezbolno. Da su ga legalizovale jedino Holandija i Grčka.

Postoje ljudi koji su neizlečivo bolesni, bilo od neke teške duševne bolesti, bilo od raka, side ili neke druge teške fizičke bolesti, gde svaki dan života predstavlja samo besmislenu patnju; ti bi ljudi više od svega voleli da umru. Ako naiđete na zgaženu mačku ili psa koji još uvek diše (i jauče) a od asfalta biste je/ga mogli odvojiti jedino lopatom, humanije je dotući je/ga (uspavati je/ga), nego pustiti da se muči. Uspavljivanje životinja se primenjuje i u našoj zemlji. Ljudi bi to učinili za četvoronožnu životinju, ali ne i za čoveka. Kako je to surovo!

Šta vi mislite?

Ne podrzavam... U vecini slucajeva koji su navedeni kao primeri, gde covek zna da mu nema leka i slicno, uvek ima mogucnost da izvrsi samoubistvo... Zasto bi neko drugi trebao da ga nosi na dusi...
 
Daj jedan primer.

Evo jednog primera... Cesto vidjam coveka koji nema obe ruke... Ne znam nista o njemu, osim sto sam ga vidjao sa porodicom da putuje u jednom medjugradskom busu, a onda slucajno i u naselju... Ide cesto do kladionice...

Znajuci koliko bolesnih umova ima, neko je mogao u situaciji kada mu je trebalo otseci obe ruke da odluci da to nije zivot vredan coveka...

Cinjenica jeste da njemu zivot nije lak... Ali, on ga zivi sa osmehom, gleda kako mu deca rastu... Porodica je uz njega... I zivi normalan zivot koliko je to moguce...

Da ne govorim o gomili beskucnika koji umiru od gladi i hladnoce... Lako bi se nasao neko pametan da ih potamani iz milosrdja prema njima... Da im ucini uslugu...

Ima jos dosta primera zbog kojih sam protiv eutanazije...

Jedan jedini primer gde to ima smisla su visemesecne kome kada i poslednji strucnjak izgubi nadu da ce se osoba probuditi... Ali i tada uz opsezan izbestaj konzilijuma lekara koji su vodili taj slucaj...
 
Kako bre mozhete i dalje da tuchete u ovako opasnu tamburu!?

Ja nemam pojma gde vi zhivite pa tvrdite da bolesnik u mukama cheka kraj zhivota zbog ove ili one bolesti! da li ste vi svjesn da se nijedan zhivot ne prekida i da teshka bolest i kraj toj bolesti i ujedno zhivotu spada u jedan proces koji svaki covek treba da prodje i uz urednu medikaciju on bez bolova prelazi na onaj svijet! Videla sam mnogo osoba koje su umirale neke brzo a neke po 10 dana niko nije ishao vrishtechi ili u mukama da ne kazhem bolovima ako jedna osoba na taj nachin odlazi sa ovog svijeta onda je to posledica doktora.

Choveka sporediti sa pregazhenim psom ili machkom je pricha za sebe:per:

Sudechi po mnogim komentarima doshla sam do zakljuchka da se mnogi boje bolesti, smrti mukama ili je chisto strah kako prichi osobi koja se rastavlja od zhivota to jest osobi koja je obolila!

Takodje dajem na razmishljanje da je u istoriji zapisano jedno strashno doba jednog adolfa koji je "eutanaziju" praktikovo u gasnim komorama gde je uzgred sve slao shto nije bilo po mustri koju se smislio i shto je bilo bolesno!

Takodje da pitam odakle nekome pravo da kazhe da je za eutanaziju shto znachi svi bi sutra podrzhali takav "zakon" i stim ubijanje prebacili na medicinsko osoblje! jesteli vi normalni!?

takodje dajem na razmishljanje u shvajcerskoj ima jedan organizacija gde mozhemo otichi da nas ubiju sasvim legalno ima tu proces koji se treba proci ali na kraju ti neki doktor smuchka kotail i stavi ti chashu na dohvat ruke zatim napusti prostoriju, svi vi koji ste za eutanaziju mozhete samo lichno za sebe odluchivati ali nikako za druge stim se registrujte u shvajcerskoj "zlu netrebalo" pa kad vas nedaj Bozhe stisne teshka bolest odputujte i oprashtajte se od zhivota sami vi u jednoj tudjoj drzhavi bez vasheg okruzhenja, to je vasha lichna stvar! uzimajuchi u obzir koliko dusha ima malo koja zaglavi u shvajcerskoj na "pomoc za suicid"

Na kraju krajeva svi koji zhele da se upuste u materiju umiranje ima mnogo korisnih knjiga od Elisabeth Kübler Ross
E j*beš mi sve ako ti nisi paranormalna.
Da li ti uopšte znaš o čemu se ovde radi i šta je pitanje?
Nije toliko bitno kako ću ja da riknem, već opšti stav kako se odnositi prema želji osobe koja želi eutanaziju za sebe (zbog enormnih patnji), a koja nije u mogućnosti da sama to uradi.
 
E j*beš mi sve ako ti nisi paranormalna.
Da li ti uopšte znaš o čemu se ovde radi i šta je pitanje?
Nije toliko bitno kako ću ja da riknem, već opšti stav kako se odnositi prema želji osobe koja želi eutanaziju za sebe (zbog enormnih patnji), a koja nije u mogućnosti da sama to uradi.

Znam ja sta je pitanje i ukratko

Radim sa tesko obolelim osobama i niko od njih ne vapi za eutanazijom jer je u njemackoj aktivan smjer Paliativne medicine sto znaci suzbijanje bolova i to vrlo dobro funkcionise!

Pitam tebe ko treba da izvrshi to "ubijanje" sve iako je zelja bolesnika? Ja? malo morgen!

mozda ti?

Sta je motiv osoba koje zele eutanaziju!? Cesto su oboleli i imaju strah OD BOLOVA I VEGETIRANJA ali mi danas zivimo u vremeno gde niko ne treba da ide u bolovima i gde niko nece da vegetira!

zasto se ne zabavite oko tog pitanja "sta je motiv"

i jeli po vasem stvarno normalno moralno i ethisch korekt ako covek kaze "zelim umrijeti"?
 
Koja je svrha u suzbijanju bolova ako je to jedino što možeš očekivati?

Elem, koja je svrha vegetiranja?

Znam da nada umire zadnja, i ne želim se naći u situaciji da proveravam, ali opet.

Poznavala sam ljude koji su umrli izuzetno mladi od teških i neizlečivih bolesti.

Ko sme da ih osudi na nerešivu patnju, osim njih samih?

Ko sme da im ospori mir, ako ga oni zahtevaju?
 
Nema nista lakse nego ubiti se. Rad potreban za to je zanemariv ali to sto se svako moze recimo baciti sa mosta ne znaci da svako to moze i uraditi. Da bi "ja mogu da radim sta hocu" postalo i radnja mora postojati motiv. Ako nema spoljanjeg motiva nema ni delovanja.
Koga zanima neka pogleda ovu moju temu o slobodi volje:
http://forum.krstarica.com/threads/286498&highlight=sloboda

Da bi covek oduzeo sebi zivot mora postojati dovoljno jak motiv za to, a da je moguce doci do tog motiva svedoce hiljade samoubistava svake godine.
Problem eutanazije je u situacijama kada osoba nije u stanju da se samoubije. A ova putesestvija ocajnika u Svajcarsku da bi posle brda birokratije dobili od nekog lekara "otrov " je koliko zalosno toliko i besmisleno.
Stoici su raspravljali da li covek moze biti srecan cak i u onom usijanom bronzanom volu? Ali pre je pitanje koliko motiv mora biti jak da bi savladao volju za zivotom i unistio individuu u pojavi?
Dakle, ko ima motiv, on ce se samoubiti potpuno nuzno kao sto ce se voda iz jezera sjuriti niz otvorenu branu kada pridodje uzrok za to ili brana bude otvorena.

Opet sa druge strane.. negacija volje.. prodor inteligibilne slobode u empriski stet , prociscenje kroz patnju asketa i svetaca je sasvim druga prica.

Pitanje je veoma komplikovano.
Onaj ko napusta zivot odlazi u krilo svoje sustine izvan pojave. On se seli u metiafizicki svet "stvari po sebi" i on treba sada pitati nekog sirovog materijalistu sta da radi. ..
Tako nesto prepustiti drzavnoj birokratiji i materijalsitckom pogledu na svet . Nikako.
 
Ne znam bas da li je za forum ,,filozofija" ali ne znam gdje drugo da postavim ovo pitanje, pa ako sam pogrijesio izvinjavam se i neka me moderatori premjeste... Htio sa da pitam da li podrzavate eutanaziju i da li biste je ikad izvrsili i pod kojim uslovima???
 
Protiv.

Ko želi prekratiti sebi muke uvek ima način, a tražiti od drugoga da u ime milosrđa postane dželat je samoživo čak i u momentu potpunog očaja i nemoći usled bolesti ili starosti.

mada ne znam kako misliš da neko ko je u poslednjim stadijumima malignih obljenja, ili boluje od neke druge teške bolesti pri čemu je potpuno bepomoćan izvrši samoubistvo?
btw. kažu da godišnje na hiljade Britanaca odu u jednu švajcarsku kliniku da im tamo izvrše eutanaziju jer je u Britaniji zabranjena
 
mada ne znam kako misliš da neko ko je u poslednjim stadijumima malignih obljenja, ili boluje od neke druge teške bolesti pri čemu je potpuno bepomoćan izvrši samoubistvo?
btw. kažu da godišnje na hiljade Britanaca odu u jednu švajcarsku kliniku da im tamo izvrše eutanaziju jer je u Britaniji zabranjena

Nije valjda da želiš da ja ovde napišem način i sistem samolikvidacije pri otežanim uslovima i sa oslabljenim organizmom?:lol:
To bi bilo zaista degutantno.
Ovakve dileme treba rešavati sam sa sobom i na način koji je primeren. Nikako ne uvlačiti druge u ponor vlastite destrukcije.
Ako osoba nije sposobna sebi prekratiti muke to bi značilo da nije sposobna ni razmišljati o tome. Jeli tako? A sa kojim onda pravom predavati teret oduzimanja života u ruke drugoj osobi?
 
A zamislite situaciju u ratu kada vidite najboljeg prijatelja izlozenog velikoj radijaciji ili ne znam nekom bojnom otrovu, vatri ili je izgubio neki od udova a trazi da ga vi upucate posto nema pusku ili ne moze da puca?? Da li biste ga ubili ili ostavili da se muci i sta je humanije od to dvoje??
 
Nije valjda da želiš da ja ovde napišem način i sistem samolikvidacije pri otežanim uslovima i sa oslabljenim organizmom?:lol:
To bi bilo zaista degutantno.
Ovakve dileme treba rešavati sam sa sobom i na način koji je primeren. Nikako ne uvlačiti druge u ponor vlastite destrukcije.
Ako osoba nije sposobna sebi prekratiti muke to bi značilo da nije sposobna ni razmišljati o tome. Jeli tako? A sa kojim onda pravom predavati teret oduzimanja života u ruke drugoj osobi?

Bas sam zaintrigirana povodom navedene, moguce degutantnosti...ako nista drugo nije lose dati neko objasnjenje kako ne bi zapali u situaciju predavanja tereta oduzimanja sopstvenog zivota u ruke drugoj osobi. Kako ne uciniti drugog ubicom sebe koje zudi da bude ubijeno a ne moze samo? Da, i da bude sigurno!
 
A zamislite situaciju u ratu kada vidite najboljeg prijatelja izlozenog velikoj radijaciji ili ne znam nekom bojnom otrovu, vatri ili je izgubio neki od udova a trazi da ga vi upucate posto nema pusku ili ne moze da puca?? Da li biste ga ubili ili ostavili da se muci i sta je humanije od to dvoje??

Kako bi postupio? To niko ne može znati dok se ne nađe u konkretnoj situaciji. Šta bi bilo kad bi bilo je iluzija i obraćanje obećanjem poput onih koja i kakva daju političari. Vrednost takvih izjava je minimalna bez konkretnih dokaza o već učinjenom u prošlom vremenu.
 
Bas sam zaintrigirana povodom navedene, moguce degutantnosti...ako nista drugo nije lose dati neko objasnjenje kako ne bi zapali u situaciju predavanja tereta oduzimanja sopstvenog zivota u ruke drugoj osobi. Kako ne uciniti drugog ubicom sebe koje zudi da bude ubijeno a ne moze samo? Da, i da bude sigurno!

Verujem da jesi zaintrigirana. Ostaje na tebi da rešiš tu dilemu. Nisam voljan davati recepte. Ne zbog vlastite nadmenosti, koliko zbog toga da neko ispisano ne zloupotrebi. Takav teret ipak ne želim nositi. Razumećeš me nadam se.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Evo,covi sebe stavlja u tu poziciju i kažem DEFINITIVNO PROTIV EUTANAZIJE!
Ko je taj koji će drugom da sudi? NE-NE PITAM BEZ VEZE-PITANJE JE OPŠTE I SVEOBUHVATNO! I nije sa stanovišta religije,mada nemam nešto protiv.
Šta ako je u samrtnim mukama?Na svakom je da da sve od sebe da takvom olakša!Strašno je rešiti se takve dužnosti eutanazijom!!!Za svaku kritiku...Ne samo meni je teško razumeti Švajcarsku brđansku okrutnost...Ima ih još-na nesreću...
 
Verujem da jesi zaintrigirana. Ostaje na tebi da rešiš tu dilemu. Nisam voljan davati recepte. Ne zbog vlastite nadmenosti, koliko zbog toga da neko ispisano ne zloupotrebi. Takav teret ipak ne želim nositi. Razumećeš me nadam se.

Da li je veci greh, zlocin i kukavicluk prepustanje sopstvenog kraja drugom ili davanje sebi makar malih sansi za neki spas iako svesnost o potpunoj neizvesnosti (pa neka bude i izvesnosti) postoji a otud i mogucnost izbegavanja preuranjenog samoubistva? Ko je veci krivac u toj prici...onaj koji zeli egzekuciju ili onaj ko je izvrsava, makar sa odobrenjem? Da li se Boga igra onaj koji zeli ili onaj ko zelju izvrsava? Ili su u pitanju neljudske teznje koje zavaravaju nemoc, slabost?
Inace jesam za eutanaziju...kao molilac za izvrsenje iste.
 
Nije valjda da želiš da ja ovde napišem način i sistem samolikvidacije pri otežanim uslovima i sa oslabljenim organizmom?:lol:
To bi bilo zaista degutantno.
Ovakve dileme treba rešavati sam sa sobom i na način koji je primeren. Nikako ne uvlačiti druge u ponor vlastite destrukcije.
Ako osoba nije sposobna sebi prekratiti muke to bi značilo da nije sposobna ni razmišljati o tome. Jeli tako? A sa kojim onda pravom predavati teret oduzimanja života u ruke drugoj osobi?

što ne bi želeo? ovde niko nema 6-7 god pa da posle ne može da zaspi i ako je telesno bespomoćan da izvrši samoubistvo ne znači da mu je i um poremećen
Evo primera:
i recimo da Hoking hoće da izvrši samoubistvo, kako će? :roll:
 
Zasto mislis da mi ne prilici ili da sam pak nesto nezgrapno izrekla?
Da, temu tretiram sa obe strane sto moze da deluje neprilicno obzirom na delimicnu opredeljenost....zelim da me ubiju ali ne zelim da ubijem :)...kukavicluk...znam.
 
Zasto mislis da mi ne prilici ili da sam pak nesto nezgrapno izrekla?
Da, temu tretiram sa obe strane sto moze da deluje neprilicno obzirom na delimicnu opredeljenost....zelim da me ubiju ali ne zelim da ubijem :)...kukavicluk...znam.
Kažeš da se igra Boga i onaj koji traži da bude eutanaziran i to ne opravdavaš i ja se složim s tobom,a onda to pravo zadržiš za sebe...Nedoslednost?
 

Back
Top