Estetika i kič interneta nasuprot funkcionalnosti

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Za gladnog je sasvim nevažno kakav je lonac već šta ima u njemu, a na izgled lonca obraćaju pažnju siti.
Slično je i sa Forumom. Na kozmetiku i izgled obarćaju pažnju oni koji su se zasitili njegovog sadržaja.
:cool:

Ako na izgled lonca pažnju obraćaju samo oni koji su siti onda bih ja ostalima preporučila korito , em u njega više stane em ne zahteva smeštaj u kredencu.

Poslednja izmena:

Ух...Мало компликовано ово за мене....
Само да разјаснимо, шта је финкционалност, шта допадљивост,
шта квантитет, а шта је квалитет...
Све ово набројано, је сасвим различито, за различите групе људи...
Функционалност не схватају исто, рецимо неки трговац који продаје,
и рецимо, неки....дизајнер, који не жели да се мучи
тражећи одређену команду на страници....на којој ради...
ДОПАДЉИВОСТ.....је исто тако индивидуална... Опет, групације....
Неко се пали на пластичне сисе ЈК, а неко ужива у природи или апстракцији...
А квантитет и квалитет нас опет враћају на почетак мога поста...
ДОВОЉНО СЕ СЕТИТИ ПОРНИЋА СЕВЕРИНЕ...
КВАЛИТЕТ НУЛА, риба се сасвим просечно туца....
А КВАНТИТЕТ ЕХТРА....иста риба зарадила милионе за пар дана...
И кад све саберемо опет се враћамо на почетак...тј, вртимо се у круг...
Опет долази на прво место она стара народна...СТО ЉУДИ - СТО ЋУДИ...
То је срж свега...
:bye: :bye: :bye:

Poslednja izmena od moderatora:
Samo jedna opaska: ne može se ući u nečiju kući i vređati domaćin.

Niko nikom ne brani da se piše o ovom forumu; samo ste zamoljeni da ne koristite neadekvatna poređenja. U konkretnom slučaju, brisanje postova upoređeno je sa nacistima koji su palili knjige.
Toliko.

...kuća koja je javna , ne može biti preosetljiva na istinu o ovome ili onome ; a ponajmanje o sebi ....
...drugo , pročitaj svoju rečenicu ? ... upotrebljen je pojam uvreda bez dokaza .... naime , laž i neistina mogu nekog da uvrede ; ali ako ničim nije dokazano da je iznešeno lažno ili pak neistinito anda je iznešena suprotnost toga -- a ona je prosvetlenje ( na neki način ) ... ovde je iskorišćen po svemu sudeći autoritet sile ( uzgred , koji može da opije )...

..sve ja to vidimo pomalo ovako -- voleo bih da grešim :

...pojedinac protivu čopora ... čovek protivu kolektiva ..

...oni koji su otkrili kako se čuva i raspolaže s vatrom ... kao i oni koji su otkrili kako da se zapali vatra trenjem .... verovatno su završili kamenovani i na lomačama ; iako su to znanje podelili sa ostalima ... to znanje , taj božanstveni dar vladanja vatrom , ostao je da koristi i onima koji ga nisu pojmali suštinski ... a to nepojmljivo znanje, za navek je proteralo mrak sa lica zemlje i bilo je lučonoša saznanjima ... nakon toga , vekovima i milenijuma koračaju retki uskim stazama saznanja , opskrbljeni sopstvenim vizijama i sopstvenim znanjima o ovome ili onome .. veliki ljudi , istraživači , mislioci , konstruktori , stvaraoci , umetnici – stajali su sami protivu neznanja svih i ljudi koji su ih osporavali a ne retko proganjali do smrti / palili na lomača , da sagore u onoj istoj vatri njima nepojmljivoj .... svetina kroz svoju istoriju , svakoj misli , svakoj viziji , svakom pronalasku se protivi , proganja ga do istrebljenja još ne pojmajući njegovu korisnost i svrsishodnost u gradnji budućnosti – no uprkos tome , retki vizionari i izumitelji išli su i idu istraživačkim koracima napred ... ti putevi nisu bez odricanja , patnji , proganjanja i stradanja - od onih koji će sve to kad tad oberučke prisvojiti i oteti od ovih stradalnika ... koji stradajući nisu posustajali i neće ikad posustajati ... i uspevali su i uspevaće ... oni nisu bili nadahnuti ljudima i njihovoj potrebi da im se ugodi ; niti će to ikad biti ... njihov cilj je bio ostvarenje njihove ideje , vizije , zamisli i uvek će tako biti ... njihov rad je bio i ostao , njihova pamet i njihov život ... zbog toga su ih mrzeli i proganjali , a i danas im to čine ...

http://forum.krstarica.com/entry.php/25256-BAŠTOVAN

,,Normalna stvar u nenormalnom društvu".
Ako pogledamo ostale medije primetićemo da je tamo odavno zavladao kičeraj.Internet je preuzeo ili preuzima primat u medijskom prostoru, tako da ga maksimalno koriste za sticanje profita.Stranice su postale prosto napadne i jednog dana će, ako već i nije, formirati mišljenje ljudi.Ovde je u pitanju masovna hipnoza.

Složila bih se sa Tehduduk:

@ Tema:

To je trend. Isto kao i sa knjigama ili filmovima; u slučaju knjiga – “dopadljive” korice koje često nemaju veze sa sadržajem (ili je sadržaj bedan naspram luksuznog izgleda knjige); u slučaju filma – specijalni efekti koji guše priču ili služe umesto priče.
Kič je sveprisutan; kič je lažna estetika u službi masovne kulture, a ono što je masovno ima, poput biča, dva kraja: s jedne strane obezvređuje pojam estetskog kao kategorije istinski lepog, s druge strane delimično nadoknađuje sve ono što je masi nedostupno. Po principu: ako nemaš milione dolara za Van Gogovu sliku, imaš par stotina dinara za kalendar sa reprodukcijom pa uživaj. Odlazak u muzej – pravi ili virtuelni ne uzima se u obzir, jer sledbenici kiča, kao i bogati kolekcionari, žele da poseduju deo baštine, makar to bila imitacija.
Kada govorimo o internetu, naročito o forumima, uključila bih termin akolasia, tj. razuzdanost, neumerenost, i to u vidu gomile opcija koje pospešuju funkcionalnost komunikacije ali mogu i opteretiti, tj zamagliti suštinu. Veliki izbor emotikona – koji služe da dočaraju raspoloženje korisnika i da otklone eventualne greške u proceni onog što je pisac hteo da kaže (ili da, naprotiv, zbune) – neminovno će voditi skraćivanju napisanog, jer se već uspostavlja manir odgovaranja samo smajlijem. No, koliko je takav odgovor pogodan i prijemčiv za sagovornike zavisi od mentalnog kapaciteta diskutanata i od učestalosti takvog načina komunikacije. Ako korisnik foruma “govori” samo smajlijima, on nikome nije interesantan. Jezik interneta je specifičan: lako je i brzo promenljiv, i ima tendenciju – kao i sms – sve veće upotrebe skraćenica.
Opcija pisanja različitim fontom ili bojom i veličinom fonta takođe ima funkciju različitosti, kao i mogućnost izbora izgleda ličnog profila. Sve to omogućava da budemo prepoznatljivi po stilu odabira slova, emotikona, šareniša kojim ukrašavamo svoje korisničke profile (ili ih ne ukrašavamo).

p.s. Zamolila bih učesnike da ispoštuju Pravilnik ovog foruma, te da u svojoj kritičnosti ne preteruju služeći se neadekvatnim i uvredljivim poređenjima. Ovo se odnosi na obrisane postove.

NAŠI DANI

Razvilo se crno vreme opadanja,
Nabujao šljam i razvrat i poroci,
Podig'o se truli zadah propadanja,
Umrli su svi heroji i proroci.
Razvilo se crno vreme opadanja.

Progledale sve jazbine i kanali,
Na visoko podigli se sutereni,
Svi podmukli, svi prokleti i svi mali
Postali su danas naši suvereni.
Progledale sve jazbine i kanali.

Pokradeni svi hramovi i ćivoti,
Ismejane sve vrline i poštenje,
Poniženi svi grobovi i životi,
Uprljano i opelo i krštenje.
Pokradeni svi hramovi i ćivoti.

... dali su ovi stihovi uvredljivi ili opisuju stanje stvari ... ?

,,Normalna stvar u nenormalnom društvu".
Ako pogledamo ostale medije primetićemo da je tamo odavno zavladao kičeraj.Internet je preuzeo ili preuzima primat u medijskom prostoru, tako da ga maksimalno koriste za sticanje profita.Stranice su postale prosto napadne i jednog dana će, ako već i nije, formirati mišljenje ljudi.Ovde je u pitanju masovna hipnoza.

nema hipnoze samo manipulacije

Niko nas ne može na silu “pinkovizovati”. Ako neko gleda određenu tv stanicu, to nije zato što mu je nametnuta (jer je izbor tv kanala veliki), već zato što ga ista interesuje/privlači. Probajte da dižete revoluciju na sajtu novina koje čitate, kao što sam jednom ja probala, i videćete da to ne prolazi. Vlasnici imaju svoja merila i svoje interese a na nama je da biramo hoćemo li biti stado u oboru ili preskočiti ogradu.
Ne tako davno pročitala sam u jednom časopisu kako će izgledati forumi u budućnosti:
svaki korisnik će imati svoj forumski identitet (ime, adresu, bračni status, zaposlenje) a neke stvari će vremenom nadograđivati (širiti porodicu, napredovati u karijeri, sticati nove prijatelje). Forumi će ličiti na virtuelne gradove, a korisnici će se, poput likova iz igrica, kretati po tom prostoru i međusobno komunicirati. Pa ko voli, nek izvoli. Kič? Verovatno, ali će se uvek naći oni kojima se to dopada samo kao zabava i ubijanje vremena; međutim, i oni koji će ostaviti značajniju misao/trag.
Funkcionalnih i estetskih utisaka verovatno ima koliko i korisnika foruma – nekoliko desetina hiljada. Ne razumem kako integritet ličnosti može biti ugrožen aktuelnim izgledom foruma (kičastim ili ne-kičastim), ali ako postoje sugestije za boljitak izgleda i funkcionisanja foruma, uvek se mogu proslediti Administraciji ili okačiti na za to predviđenoj temi
http://forum.krstarica.com/forumdisplay.php/313-Pitanja

Molim vas da ovu diskusiju ne koristite kao poligon za stvari koje nisu u vezi sa temom.

Čitam "navučene"kako brane svoj status "navučenih stalnih.povremeno stalnih posetilaca" ovog foruma.Izmišljotina je ono o softveru...Poboljšan,propušteno ovo,ono....Izgovor da se nebi (bože sačuvaj)primetilo da smo SELJANA...a NISMO...A ako jesmo onda je CEO SVET SELJANA!!!
I? Obratite pažnju:U PRAVU SU !!! Dobrim delom da se pri poravnanju čak i materijalno obeštećuju...Vreme provedeno na krsti x satnica,umanjeno za koeficijent
onog šta bi bilo normalno...AAAAAAAAAAAAAAAA???
Ako bismo o pravdi...
A ako o pozitivnom pravu-ni tu stvari nisu baš takve da se ne bi moglo ponešto isterati! Ako misle u menađmentu Krstarice da nemaju pravnih propusta,veoma se varaju...Pogotovu ako su bili ubeđeni da je sud u Beogradu (ili N.Beogradu)samo nadležan sud...Mislim na brisane postove...
Neko je to ovde več napisao-šta je problem da neko nekog tuži za uvredu?Da li je u redu da neko od domaćina kuće u koju sam ušao ima dežurnog sudiju (ili moderatora)koji će da mi sudi i izvrši korekciju onog što izgovorim?Ta kuća je u državi koja ima svoje sudije imenovane od Skupštine republike Srbije i Visokog saveta sudstva! MOLIM?
SASVIM SIGURNO DA MENAĐMENT I UPRAVNI ODBOR (ILI SAM VLASNIK) IMAJU PRED SOBOM OZBILJAN PROBLEM!
Ja im srdačno predlažem da ovlaštenja moderatora i supermoderatora usklade s Ustavnim i pravnim poretkom Republike Srbije.
U slučaju da to učine,imali bi INFORMATIVNU I OPOMINJUJUĆU FUNKCIJU,a prvenstven bi im bio zadatak da čuvaju integritet foruma i datim funkcijama (odvraćanja)integritet posetilaca u savetodavnom obliku...
Ja tvrdim da moderatori OVAJ DEO OPISANOG POSLA I NAJKVALITETNIJE I SAD OBAVLJAJU,dok se s drugim i sami bore-osečajući pritisak nepravde iz tih dejstava!
Mislim da je dovoljno,da idem u neke analize-nisam ni dovoljno dugo ovde (To bi mogao Marlon kad bi hteo da neostraščeno raščlani deo po deo problema koji nastaju dužim boravkom),a i nisam baš specijalizovan za el.medije...S uvažavanjen svih koji čitaju-Covi.

Ja inace ne verujem elektronici, posebno ne forumima, sve sto napisem, a mislim da je vredno paznje, ja snimim u poseban folder,
ne verujem cak ni tome, sve sto downloadujem, narezem na cd, a ako je moguce (knjige i ostale tekstove) stampam.

Imam veoma losih iskustava sa kompom i gubljenjem podataka, a forume jednostavno smatram lakom zabavom.

E na stranu ja i moj sistem rada, vlasnik portala, ako drzi do sebe, morao je da upozori korisnike, da ce
deo baze biti unisten i da korisnici mogu presnimiti svoj materijal ukoliko ga nisu sacuvali u svom racunaru.
To je bio minimum onoga sto je vlasnik portala treba da uradi i da za to da odredjeni rok (bez obzira na upozorenje
u uslovima koriscenja), to bi bilo lepo prema korisnicima.

Sto se tice moderacije, stvarno vidim veliku servilnost pojedinih forumasa prema moderatorima,
na to ne obracam paznju, kao i u zivotu, uvlakaca ce biti uvek, valjda tako naucili u reali, pa onda i ovde,
navike su gore od bolesti. Mnogo stvari radimo po navici (gledamo po navici, pricamo... uvlacimo se....).
Na moderaciju uopste ne obracam paznju, uopste ne figurisu u mojoj svesti, osim u situacijama koje sam napisao u predhodnim postovima.

Reputacije - ne mora niko da mi je da (nisam uopste opterecen tim), ja inace ne uzvracam nikom po sistemu dao mi, vracam,
dok me stvarno ne "dotakne" ono sto je napisano. Meni to nista ne znaci, mislim da je komentar na post mnogo
vazniji.

Poslednja izmena:
Niko nas ne može na silu “pinkovizovati”. Ako neko gleda određenu tv stanicu, to nije zato što mu je nametnuta (jer je izbor tv kanala veliki), već zato što ga ista interesuje/privlači. Probajte da dižete revoluciju na sajtu novina koje čitate, kao što sam jednom ja probala, i videćete da to ne prolazi. Vlasnici imaju svoja merila i svoje interese a na nama je da biramo hoćemo li biti stado u oboru ili preskočiti ogradu.
Ne tako davno pročitala sam u jednom časopisu kako će izgledati forumi u budućnosti:
svaki korisnik će imati svoj forumski identitet (ime, adresu, bračni status, zaposlenje) a neke stvari će vremenom nadograđivati (širiti porodicu, napredovati u karijeri, sticati nove prijatelje). Forumi će ličiti na virtuelne gradove, a korisnici će se, poput likova iz igrica, kretati po tom prostoru i međusobno komunicirati. Pa ko voli, nek izvoli. Kič? Verovatno, ali će se uvek naći oni kojima se to dopada samo kao zabava i ubijanje vremena; međutim, i oni koji će ostaviti značajniju misao/trag.
Funkcionalnih i estetskih utisaka verovatno ima koliko i korisnika foruma – nekoliko desetina hiljada. Ne razumem kako integritet ličnosti može biti ugrožen aktuelnim izgledom foruma (kičastim ili ne-kičastim), ali ako postoje sugestije za boljitak izgleda i funkcionisanja foruma, uvek se mogu proslediti Administraciji ili okačiti na za to predviđenoj temi

Molim vas da ovu diskusiju ne koristite kao poligon za stvari koje nisu u vezi sa temom.

Sve što čovek napravi on to i zloupotrebi. Nije slučajnost da se od estetike prešlo na bedem uređivačke politike, moderaciju. Zakon je zakon, pogotovo u okupiranim teritorijama, a nezadovoljstvo se širi i postaje nekontrolisano. Medijske laži i nasilje imaju limite, svaka akcija ima i rekciju. Neko brani svoj posao, neko ponos a neko život.

Ja inace ne verujem elektronici, posebno ne forumima, sve sto napisem, a mislim da je vredno paznje, ja snimim u poseban folder,
ne verujem cak ni tome, sve sto downloadujem, narezem na cd, a ako je moguce (knjige i ostale tekstove) stampam.

Imam veoma losih iskustava sa kompom i gubljenjem podataka, a forume jednostavno smatram lakom zabavom.

E na stranu ja i moj sistem rada, vlasnik portala, ako drzi do sebe, morao je da upozori korisnike, da ce
deo baze biti unisten i da korisnici mogu presnimiti svoj materijal ukoliko ga nisu sacuvali u svom racunaru.
To je bio minimum onoga sto je vlasnik portala treba da uradi i da za to da odredjeni rok (bez obzira na upozorenje
u uslovima koriscenja), to bi bilo lepo prema korisnicima.

Sto se tice moderacije, stvarno vidim veliku servilnost pojedinih forumasa prema moderatorima,
na to ne obracam paznju, kao i u zivotu, uvlakaca ce biti uvek, valjda tako naucili u reali, pa onda i ovde,
navike su gore od bolesti. Mnogo stvari radimo po navici (gledamo po navici, pricamo... uvlacimo se....).
Na moderaciju uopste ne obracam paznju, uopste ne figurisu u mojoj svesti, osim u situacijama koje sam napisao u predhodnim postovima.

Reputacije - ne mora niko da mi je da (nisam uopste opterecen tim), ja inace ne uzvracam nikom po sistemu dao mi, vracam,
dok me stvarno ne "dotakne" ono sto je napisano. Meni to nista ne znaci, mislim da je komentar na post mnogo
vazniji.
:klap::klap::klap:

Nece Borac o tome je rec.Sto se krivo rodi vreme ne ispravi. Ne moze u jednom laz i kic sistemu da nikne prava misao. Valjda zato danas i nema pisaca kao sto je bio Dostojevski.

I sad me cudi, da li to pises "po zadatku" ili stvarno verujes u to.

To je bio minimum onoga sto je vlasnik portala treba da uradi i da za to da odredjeni rok.

vazniji.

Da ali sta ako ti je neki moderator jednostavno drag? Jel' treba da krijes to? Jel' treba da se stidis?

Isto kao to da li treba da se stidis korisnika koji je"suva opozicija" vlasniku, administraciji?

Ali mozda sam otisla u neku drugu temu.

Sustina je da ce usled kica nastajati vremenom samo kic, pametne misli ne, premda i sama smatram da je forum laka zabava, ali ipak ima korisnika KOJI SU SE TRUDILI SKORO KAO PISCI, nema smisla prema njima.

Poslednja izmena od moderatora:
Čitam "navučene"kako brane svoj status "navučenih stalnih.povremeno stalnih posetilaca" ovog foruma.Izmišljotina je ono o softveru...Poboljšan,propušteno ovo,ono....Izgovor da se nebi (bože sačuvaj)primetilo da smo SELJANA...a NISMO...A ako jesmo onda je CEO SVET SELJANA!!!
I? Obratite pažnju:U PRAVU SU !!! Dobrim delom da se pri poravnanju čak i materijalno obeštećuju...Vreme provedeno na krsti x satnica,umanjeno za koeficijent
onog šta bi bilo normalno...AAAAAAAAAAAAAAAA???
Ako bismo o pravdi...
A ako o pozitivnom pravu-ni tu stvari nisu baš takve da se ne bi moglo ponešto isterati! Ako misle u menađmentu Krstarice da nemaju pravnih propusta,veoma se varaju...Pogotovu ako su bili ubeđeni da je sud u Beogradu (ili N.Beogradu)samo nadležan sud...Mislim na brisane postove...
Neko je to ovde več napisao-šta je problem da neko nekog tuži za uvredu?Da li je u redu da neko od domaćina kuće u koju sam ušao ima dežurnog sudiju (ili moderatora)koji će da mi sudi i izvrši korekciju onog što izgovorim?Ta kuća je u državi koja ima svoje sudije imenovane od Skupštine republike Srbije i Visokog saveta sudstva! MOLIM?
SASVIM SIGURNO DA MENAĐMENT I UPRAVNI ODBOR (ILI SAM VLASNIK) IMAJU PRED SOBOM OZBILJAN PROBLEM!
Ja im srdačno predlažem da ovlaštenja moderatora i supermoderatora usklade s Ustavnim i pravnim poretkom Republike Srbije.
U slučaju da to učine,imali bi INFORMATIVNU I OPOMINJUJUĆU FUNKCIJU,a prvenstven bi im bio zadatak da čuvaju integritet foruma i datim funkcijama (odvraćanja)integritet posetilaca u savetodavnom obliku...
Ja tvrdim da moderatori OVAJ DEO OPISANOG POSLA I NAJKVALITETNIJE I SAD OBAVLJAJU,dok se s drugim i sami bore-osečajući pritisak nepravde iz tih dejstava!
Mislim da je dovoljno,da idem u neke analize-nisam ni dovoljno dugo ovde (To bi mogao Marlon kad bi hteo da neostraščeno raščlani deo po deo problema koji nastaju dužim boravkom),a i nisam baš specijalizovan za el.medije...S uvažavanjen svih koji čitaju-Covi.
:hvala:

i gde je estetika u tome sta kazete? ja je iskreno ne vidim. vidim samo nekoliko jako mudrih ljudi na celom forumu cije postove citam sa zanimanjem cak i sa ljubomorom. ostalo je dno, podilazenje nagonima, onim najnizim. estetika moze biti samo u glavi pojedinca dokle on bio logovan i ispoljavao je javno. po gasenju moze biti neko sasvim drugi.

i gde je estetika u tome sta kazete? ja je iskreno ne vidim. vidim samo nekoliko jako mudrih ljudi na celom forumu cije postove citam sa zanimanjem cak i sa ljubomorom. ostalo je dno, podilazenje nagonima, onim najnizim. estetika moze biti samo u glavi pojedinca dokle on bio logovan i ispoljavao je javno. po gasenju moze biti neko sasvim drugi.
Možeš li tu biti malo jasniji,detaljniji i precizniji...Inače se u principu i slažem,doduše ne nekoliko,več desetak-sa svih pdf...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back