em srbin em šeik

Roberta de Salinasa Pricea: Nema piramida u Visokom, ali ima Troje u Hercegovini
Jurica Gudelj 14.10.2006 19:38

Drevna Troja je smještena u širem prostoru hercegovačke Gabele, teorija je meksičkog povjesničara Roberta de Salinasa Pricea. Ovaj Meksikanac je digao veliku prašinu među svjetskim historičarima još prije 21 godinu kada je prvi put izašao s tezom da je Troja, umjesto u Maloj Aziji, smještena u Gabeli. Prije nekoliko dana Price je, vrativši se u Gabelu, ponovno uzburkao "trojanske duhove".

Naime, Price je prije nekoliko dana boravio u Gabeli, gdje je najavio svoju novu knjigu pod nazivom `Homerovi šaptači`. U toj knjizi je proširio svoju tezu o Gabeli kao drevnoj grčkoj državi Troji. Price je u Gabeli brojnim novinarima, kao i znatiželjnoj publici, predstavio svoju najnoviju knjigu, koja je na neki način potvrda njegove teze iz 1985. Tada je u knjizi `Homerova slijepa publika` prvi put iznio svoju teoriju koju dodatno pojašnjava 1992. knjigom `Homerov geografski atlas`. U tom djelu Price tvrdi da je Troja, kao svojevrstan okrug, obuhvaćala Hercegovinu i dio Dalmacije te da je njezin glavni grad zapravo Daorson, tj. gradina kod Stoca, dok kao njezin sveti grad Ilios navodi upravo Gabelu.

Mitska Troja je po toj teoriji obuhvaćala područje od rijeke Cetine na istoku do Dubrovnika na jugozapadu i na sjeveru do Ivan planine, dakle cijela Hercegovina i dio Dalmacije. Također, tadašnja Troja obuhvaća i otoke Brač, Hvar, Korčulu, Mljet, Lokrum i druge, kao i poluotok Pelješac. Pristaše ove teorije smatraju kako je upravo otok Brač drevni Lezbos. To argumentiraju činjenicom da je na ovom jadranskom otoku i danas omjer pet žena na jednog muškarca.

Price je kazao kako je njegova nova knjiga puno zrelija. `Onu knjigu pisao je mladić, a ovu učenik. Danas s njom mogu otići bilo kojem sveučilišnom profesoru i reći mu: 'Ako se ne slažeš s ovom teorijom, griješiš.' To vam je isto kao kad su pojedini znanstvenici slijedili Kopernika, drugi nisu, jedni su govorili da su ovi u pravu, drugi da griješe. Novost u ovoj knjizi su lingvističke činjenice. Nemam arheoloških dokaza jer ja nisam arheolog`, kazao je Price i naveo jedan lingvistički primjer koji dokazuje njegovu teoriju.
`ILIJADA` I `ODISEJA` ZAPRAVO KARTE

Kako je ispričao, na početku knjige, kada neprijatelj dolazi s Helisponta s jedne strane, Trojanci idu preko zemlje Arimoja, a Arimojci dolaze s druge strane, odnosno iz Čapljine. U ovom slučaju, Arimojci su u stvari Dalmati.

Sam Price nije odustao od svoje tvrdnje da su drevni Trojanci živjeli na ovim prostorima i u knjizi je nastojao i dokazati.

`Ilios i Troja su tu u vašem naselju i odmah krenite u arheološka iskopavanja kako bi se sve to i potvrdilo`, kazao je Price brojnim mještanima koji su se, kao i prije 20 godina, okupili oko meksičkog povjesničara ne bi li čuli neku novu potvrdu starih mitova. On smatra kako su `Ilijada` i `Odiseja`, drevni epovi mitskog pisca Homera, u stvari geografske karte, samo s tom razlikom da su to karte ne u slikama, kao moderne, nego opisne geografske karte. Dakle, karte u riječima. Pored mnogih lingvističkih sličnosti u nazivima rijeka i brda oko Gabele, Price kao dokaz svojoj tvrdnji navodi i identičnost hercegovačkih plesova s plesovima koji se pripisuju Trojancima.
STAVITE NATPIS: ILIOS!

Iako njegovu teoriju znanstvena javnost nikada nije prihvatila pa čak ni ozbiljnije razmatrala, Price je i dalje odlučan u tvrdnji kako su drugi u krivu, a da je jedino on detektirao sadržaj drevnih Homerovih spisa. Uzgred, Price sumnja kako je legendarni slijepi pjesnik Homer uopće ikada i postojao. Naime, on smatra kako su `Ilijada` i `Odiseja` narodne priče koje se samo pripisuju nepostojećem piscu.

`Mnogo je novih otkrića koja potvrđuju tezu kako je Troja baš ovdje, a sve sam to sažeo u svojoj novoj knjizi 'Homerovi šaptači'. Ti su novi dokazi zapravo lingvističke prirode i vi, mještani, treba odmah da počnete kopati kako bi sve to bilo potvrđeno i na terenu. Stavite natpis ILIOS i vidjetćete kako to postaje atrakcija baš kao ona u Međugorju`, rekao je Price mještanima Gabele za svoga posljednjeg posjeta ovom hercegovačkom mjestašcu.

Na upit zbog čega su mnogi demantirali njegove navode o postojanju Troje u Gabeli u prvoj knjizi `Homerova slijepa publika`, Price je odgovorio kako je svima jasno rekao da su, ako se ne slažu s njegovim tvrdnjama, sigurno u krivu.

`Troja je sigurno tu, a vaša kampanja će to i dokazati`, rekao je Price.
 
PRITOKE NERETVE DOKAZ TROJE

Kako nam je kazao predsjednik Turističke podružnice općine Gabela Dragan Bradvica, Price je još 1992. u knjizi `Homerov geografski atlas` locirao pećinu na Pelješcu, a otkrila ju je prije nekoliko godina hrvatsko-kanadsko-britanska udruga, što je potvrdilo njegovu teoriju da je ovo područje bilo Troja.

`Malo ispod Svetog Ilije, sa strane Nakovalje, nalazi se platforma kao vinograd, isto kao ovdje u Avali, što je bila astronomska platforma. Astronomski opisi u 'Ilijadi' i 'Odiseji' mogli su biti izmjereni samo odavde`, kaže Bradvica naglašavajući da to Priceu daje vjerodostojnost da je ovo uistinu Troja.

Bradvica kaže kako je Roberto Salinas Price homerolog i filolog, koji je proučavanjem epova `Ilijada` i `Odiseja` došao do zaključka kako se taj mitski grčki polis nalazi u Hercegovini, preciznije u Gabeli, a ne u Maloj Aziji kako je do sada mišljeno.

`Prvi put je u Gabelu došao 1967, pa 1976. i treći put 1985. godine, kada je i predstavio svoju knjigu 'Homerova slijepa publika', u kojoj je prvi put predstavio svoju teoriju o Gabeli kao mitskoj Troji. Troja je temelj dviju najrazvijenijih civilizacija starog vijeka - Grčke, a kasnije i Rima. Naime, Trojanac Eneja je utemeljio grad Rim. Nakon što je lutao brodom po Sredozemlju došao je na obale rijeke Tiber na Apeninskom poluotoku i osnovao grad Rim! Stoga je Troja kolijevka dviju najvećih civilizacija starog vijeka`, ispričao nam je Bradvica.

Bradvica kao primjer Priceovog dokaza navodi spominjanje rijeke za koju se vjeruje da je naša Neretva, a koja je u pjevanjima `Ilijade` i `Odiseje` sveta rijeka jer ženama vraća plodnost.

`A vraća im plodnost jer u njoj žive jegulje, koje aludiraju na muški spolni organ. Jegulja uopće nema u rijekama Levanta. Stoga Mala Azija otpada kao lokalitet na kojem se nalazi Troja. U pjevanjima se spominje i rijeka koja po volji bogova mijenja smjer. To je rijeka Krupa koja se ulijeva u Neretvu, a mijenja smjer u skladu s godišnjim dobima i režimom padavina. Također, u Gabeli i Neretva mijenja smjer jer je podložna plimnom režimu mora. I imena drugih rijeka iz Homerovih epova kada se prevedu mogu se povezati sa sedam pritoka Neretve`, kaže Bradvica.
MIT O TROJI

Jedini povijesni izvori u kojima se opisuje Trojanski rat su grčki junački epovi `Ilijada` i `Odiseja`, čiji je autor Homer. `Ilijada` opisuje 48 dana u posljednjoj, desetoj godini rata, a `Odiseja` razdoblje nakon rata, kojem je glavni junak Odisej. Priča o Trojanskom ratu je inspirirala i rimskog pjesnika Vergilija za ep `Eneida`, u kojem je glavni lik Trojanac Eneja, koji je kasnije utemeljio grad Rim!

Stari Grci nisu sumnjali da Homer opisuje stvarni rat i događaje. Smatrali su da se rat dogodio u 13. ili 12. stoljeću p.n.e. Njemački arheolog Heinrich Schliemann je 1870. započeo iskopavanja na mjestu za koje se vjeruje da je Troja opisana od Homera. Međutim, istraživanja nisu donijela niti jedan konkretan dokaz da su se događaji koje opisuje Homer zaista i dogodili. Postoji i mišljenje da Homer u svojim pričama opisuje svojevrsnu kompilaciju ratovanja kod Grka u razdobljima mikenske kulture i brončanog doba, a da se ne opisuju stvarni i konkretni događaji.
TROJANSKI RAT

U vrijeme kada je bio Trojanski rat prema legendi je živjela najljepša žena na svijetu, Helena. Ona je bila žena spartanskog kralja Menelaja. Menelaj je bio brat Agamemnona, tzv. kralja nad kraljevima. On je dugo vremena ratovao protiv Troje i silno ju je želio uništiti. Kada je trojanski princ Paris oteo Helenu, Menelaj se za pomoć obratio svom bratu koji je skupio golemu vojsku i krenuo u pohod na Troju. Naime, Agamemnonu je otmica Helene bila odlična prilika da s razlogom napadne Troju. Grčka vojska je Troju opsjedala punih deset godina i onda su Troju osvojili varkom. Naime, napravili su drvenog konja u kojeg su se sakrili određeni vojnici, dok se ostatak vojske pravio da odlazi. Naivni Trojanci su drvenog konja uveli u Troju misleći da su to Grci napravili Posejdonu da im blagoslovi putovanje, unatoč opomenama svećenika. Tako je Troja pala nakon mnogo godina neuspješnog opsjedanja. U Trojanskom ratu su sudjelovala mnoga poznata lica: Hektor, Prijam, Ahil, Patroklo, Odisej, Agamemnon, Paris, Menelaj...
KO JE ROBERTO SALINAS PRICE?

Roberto Salinas Price sa suprugom Lindom Marijom živi i radi u Meksiko Sitiju. Po struci je hotelijer i vrlo je bogat čovjek koji se još od 1964. iz hobija bavi istraživanjem Homerovih epova.

Njegova hipoteza je da je Troja smještena u regiji Hercegovine i dijela Dalmacije s Ilijem smještenim u Gabeli. Prvi put svoju tezu objavljuje u knjizi `Homerova slijepa publika` 1985. godine u Beogradu, potom 1992. godine objavljuje knjigu `Homerov geografski Atlas`. Njegova najnovija knjiga će izaći u SAD kroz nekoliko mjeseci, a Vlada Hercegovačko-neretvanske županije je obećala sredstva za prijevod na hrvatski jezik.

Price i njegova supruga su nebrojeno puta posjetili prostor bivše Jugoslavije. Price je član Mont Plerin Society i prevoditelj je filozofskih djela na španjolski jezik. Promovira doktrinu slobodnog tržišta i bori se za novi model upravljanja Meksikom.
NEMA PIRAMIDA U VISOKOM

Roberto Salinas Price je na izravno pitanje što misli o otkriću navodnih piramida kod Visokog u središnjem dijelu Bosne ustvrdio kako su one, za razliku od njegove Troje, puka izmišljotina.

`Odgovorno tvrdim da piramide ne mogu biti u Europi pa tako ne vjerujem da su piramide u Visokom stvarne`, kazao je Salinas Price te pojasnio kako su iskopine, na kojima kao na senzaciji inzistira arheolog-amater Semir Osmanagić, zapravo tek obične prirodne naslage zemlje i kamena. Tvrdnje meksičkog povjesničara za sada nisu pokolebale Osmanagića i njegove suradnike.


Ma svašta ima u toj Bosni i Hercegovini... piramida, lažnih ukazanja Gospe, grčkih mitova, nafte... :)

http://www.nezavisne.com/vijesti.php?meni=2&vijest=1140
 
Vatikan: Međugorje je delo đavola
Međugorje, katoličko svetište u Hercegovini, predstavlja lukavstvo Sotone, izjavio je ugledni vatikanski sveštenik i jedan od glavnih egzorcista Andrea Đena u izjavi za britanski „Dejli mejl”.

„U Međugorju se sve vrti oko novca, hodočasnika, kuća za iznajmljivanje i prodaje jeftinog nakita, što je velika sramota i delo samog đavola”, kaže Đena, ističući da je Međugorje i šta se oko njega dešava skandal. Vatikan javno optužuje grupu ljudi koji tvrde da su Majku Božju u poslednjih 27 godina videli više od 40.000 puta, a šest „videlica” privuče više od milion turista godišnje zbog čega lokalni trgovci zadovoljno trljaju ruke, piše list.

Videlice danas žive u ogromnim kućama s obezbeđenjem, teniskim igralištima i skupocenim automobilima, a jedan od muškaraca koji je navodno video Bogomajku čak se oženio s bivšom kraljicom lepote iz SAD.

Sve je počelo 25. jula 1981. godine kad je šestoro dece u siromašnom delu Hercegovine dotrčalo svešteniku i izjavilo da su na obližnjem brdu videli Bogomajku. Crkvena istraga nije u to poverovala pa je Vatikan 1985. zabranio vernicima dolazak na mesta navodnog ukazanja što su mnogi katolici zanemarili.


Međugorje je i pitanje spora Katoličke crkve u BiH, odnosno mostarskog biskupa, i sadašnjeg i pređašnjeg i hercegovačkih franjevaca koji su nosioci ustaške ideologije.
Štaviše, ukazanja su se odvijala na području na kome su ustaše pobile velik broj Srba i počinile ostale zločine nad njima, a u blizini je i pravoslavni manastir Žitomislić koji je bio na udaru u oba rata. (Tanjug)
 

Back
Top