Duša u religiji

e to je problem, neprijatelji se sami odaju....


1 Mojsijeva 2: 7 Jehova Bog je stvorio čoveka od zemaljskog praha i udahnuo mu u nozdrve dah života,

i čovek je postao živa duša.

Pise covek je postao dusa a ne da ima dusu. Dusa je sastavni deo coveka.

Dakle telo + duh = dusha

Dah ili duh

Dakle, kao što je telo bez duha* mrtvo, tako je i vera bez dela mrtva. (Jakov 2:26)

dalje

Biblija kaze da kad osoba umre, ‘duh se vraca k Bogu, koji ga je dao’ (Propovjednik 12:7)

Tada se prah vraća u zemlju, gdje je i bio, a duh* se vraća pravome Bogu, koji ga je dao.

Dakle Bog daje duh - zivotnu snagu, coveku, da bi mogao da zivi.

o značenju reči duh, duša i telo

Jovan 3,5Odgovori Isus: zaista, zaista ti kažem: ako se ko ne rodi vodom i Duhom, ne može ući u carstvo Božije.
Jovan 3,6Što je rođeno od tijela, tijelo je; a što je rođeno od Duha, duh je.

krštenje je preduslov za spasenje...
krstiti se znači roditi se Duhom tj. od Duha...
znači čovek tek po krštenju dobija Božiji duh..
pre toga čovek je telo.

ne znam kako se duša uklapa u sve ovo...
 
u Bibliji duša ljubi, čezne, želi, strepi, raduje se, žalosti se, proliva suze, mrzi, traži Boga, može da blagoslovi ..veseli se u Bogu... duša zna.. može da bude marljiva..može da se nasiti..duša koja greši ona će poginuti...ljudi se broje kao duše...često se koristi izraz da se istrebe duše koje...
http://biblija.biblija-govori.hr/index.php?term=duša&prijevod=sve&trazi=Traži#

izgleda da duša ima veze sa emocijama i sa celinom ljudskog postojanja

telo bez duše je mrtvo..kad se duša vrati u mrtvo telo ono oživi..
1. Carevima 17,21I pruživ se nad djetetom tri puta zavapi ka Gospodu govoreći: Gospode Bože moj, neka se povrati u dijete duša njegova.
1. Carevima 17,22I Gospod usliši glas Ilijin, te se povrati u dijete duša njegova, i oživje.

duša može biti u paklu
Psalam 30,3Gospode! izveo si iz pakla dušu moju, i oživio si me da ne siđem u grob.

Djela apostolska 2,31Predvidjevši govori za vaskrsenije Hristovo da se ne ostavi duša njegova u paklu, ni tijelo njegovo vidje truhljenja.

u telu duša je krv tj. u krvi
3. Mojsijeva 17,14Jer je duša svakoga tijela krv njegova, to mu je duša. Zato rekoh sinovima Izrailjevim: krvi nijednoga tijela ne jedite, jer je duša svakoga tijela krv njegova. Ko bi je god jeo, da se istrijebi.

duša se približava grobu kad se život približava smrti
Jov 33,22I duša se njegova približava grobu, i život njegov smrti.

u čoveku može da bude živa a ne mora...živa je kad sluša glas Gospodnji
Isaija 55,3Prignite uho svoje i hodite k meni; poslušajte, i živa će biti duša vaša, i učiniću s vama zavjet vječan, milosti Davidove istinite.

Jeremija 38,20A Jeremija reče: neće te predati; poslušaj glas Gospodnji, koji ti ja govorim, i dobro će ti biti i živa će biti tvoja duša.

postoji dualizam duša - telo
1. Korincanima 6,20Jer ste kupljeni skupo. Proslavite dakle Boga u tjelesima svojijem i u dušama svojijem, što je Božije.
 
A od novog zaveta?
Sta od novog zaveta :)
Bog je stvorio coveka tako u starom zavetu.


o značenju reči duh, duša i telo

Jovan 3,5Odgovori Isus: zaista, zaista ti kažem: ako se ko ne rodi vodom i Duhom, ne može ući u carstvo Božije.
Jovan 3,6Što je rođeno od tijela, tijelo je; a što je rođeno od Duha, duh je.

krštenje je preduslov za spasenje...
krstiti se znači roditi se Duhom tj. od Duha...
znači čovek tek po krštenju dobija Božiji duh..
pre toga čovek je telo.

ne znam kako se duša uklapa u sve ovo...
to nije tacno kako si objasnio.

Ja sam napisala kao je u Bibliji. - Ona je temelj hriscanstva.

Bog je kod stvaranja coveka dao mu duh, bez duha - Bozje zivotne energije covek - telo ne moze da zivi duh ga ozivljava a ceo covek je dusa.
Tako kaze Bog a ti pisi sta hoces.

A pomazanje svetim duhom je drugo...
Kada Bog nekome daje vise duha.

Biblija kaze za ljude da su duse.

Biblija ovako kaze… :
Postanje ili 1. Mojsijeva 2:7 Jehova Bog, stvori coveka od praha zemaljskoga i udahnu mu u nos dah zivota;

i covek posta dusa ziva . "

Dakle ceo covek je dusha.
 
Poslednja izmena:
sta si ti novo rekla
bog moze unistiti i telo i dusu i duh

objasni ti u novom zavetu sta je dusa

"A sam Bog mira da vas posveti potpuno, te da se vaš neoštećeni duh, i duša, i telo, besprekorno sačuvaju prilikom dolaska Gospoda našega Isusa Hrista." (1. Sol. 5:23 )
:lol:
Kako mislis da novi zavet menja covekovu prorodu.
To kako je Bog stvorio coveka to je to.
a to kako ga je stvorio jasno pise.
Biblija ovako kaze… :
Postanje ili 1. Mojsijeva 2:7 Jehova Bog, stvori coveka od praha zemaljskoga i udahnu mu u nos dah zivota;

i covek posta dusa ziva . "

Dakle ceo covek je dusha.
 


Matej 10,28I ne bojte se onijeh koji ubijaju tijelo a duše ne mogu ubiti; nego se bojte onoga koji može i dušu i tijelo pogubiti u paklu.

Marko 8,35Jer ko hoće dušu svoju da sačuva, izgubiće je; a ko izgubi dušu svoju mene radi i jevanđelja onaj će je sačuvati.

Ako je moguće ubiti telo a ne iubiti dušu i ako je moguće izgubiti dušu a ne ubiti telo onda su duša i telo dva istovremeno postojeća entiteta koji koegzistiraju u jednoj osobi tj. osoba = duša + telo a ne duša = duh + telo

telo bez duše je mrtvo..kad se duša vrati u mrtvo telo ono oživi..

1. Carevima 17,21I pruživ se nad djetetom tri puta zavapi ka Gospodu govoreći: Gospode Bože moj, neka se povrati u dijete duša njegova.
1. Carevima 17,22I Gospod usliši glas Ilijin, te se povrati u dijete duša njegova, i oživje.

ovo je dokaz da je osoba = duša + telo a ne duša = duh + telo
 
telo bez duše je mrtvo..kad se duša vrati u mrtvo telo ono oživi..

1. Carevima 17,21I pruživ se nad djetetom tri puta zavapi ka Gospodu govoreći: Gospode Bože moj, neka se povrati u dijete duša njegova.
1. Carevima 17,22I Gospod usliši glas Ilijin, te se povrati u dijete duša njegova, i oživje.

ovo je dokaz da je osoba = duša + telo a ne duša = duh + telo
nije ti najbolji prevod .

Ovako pise
17 A poslije toga razbolio se sin te žene, kod koje je boravio, i bolest je njegova bivala sve teža te je na koncu izdahnuo. 18 Tada je žena rekla Iliji: “Zašto si mi to učinio, Božji čovječe? Došao si k meni da me podsjetiš na grijeh moj i da mi usmrtiš sina.” 19 No on joj je odgovorio: “Daj mi sina svojega!” Tada ga je uzeo iz njezina naručja i odnio ga u gornju sobu gdje je stanovao te ga položio na postelju svoju. 20 I stao je zazivati Jehovu: “Jehova, Bože moj, zar ćeš doista i ovoj udovici kod koje boravim nanijeti zlo i usmrtiti joj sina?”
21 I ispruživši se nad dječakom tri puta, povikao je k Jehovi: “Jehova, Bože moj, molim te neka se vrati život u dijete ovo!”
22 I Jehova je uslišio glas Ilijin te se život dječakov vratio u njega i on je oživio. 23 Tada je Ilija uzeo dječaka, donio ga iz gornje sobe u kuću i dao ga majci njegovoj, govoreći: “Evo, sin je tvoj živ!” 24 A žena je odgovorila Iliji: “Sada zaista znam da si ti čovjek Božji i da je riječ Jehovina u ustima tvojim istinita.”


dusa je zivot, cela osoba, cim umre osoba i dusa umire nemas ti nikakve dokaze ja sma dala dokaze o dusi.

Postanje ili 1. Mojsijeva 2:7 Jehova Bog, stvori coveka od praha zemaljskoga i udahnu mu u nos dah zivota;

i covek posta dusa ziva . "
to je dokaz da je ceo zovek dusa.


a kad osoba umre i dusa umire...
to je dokaz da nema duse kao odvojenog dela, dusa je ceo covek.
 
Prema Bibliji dusa nije besmrtna.
A dusa je ceo covek neodvojivi deo tela.
Zasto su u 1 veku Isus i njegovi ucenici vaskrsavali ljude, ozivljavali ih?
Nema vaskrsenja ako je dusa besmrtna.

sam citat kako je Bog stvorio coveka kaze

Postanje ili 1. Mojsijeva 2:7 Jehova Bog, stvori coveka od praha zemaljskoga i udahnu mu u nos dah zivota;
i covek posta dusa ziva . "

Covek je postao dusa
dakle covek = dusa


ne pise da covek ima dusu kao odvojeni deo
niti da dusa zivi van tela
A kada covek umre
duh je taj koji se vraca Bogu.

duh ne dusa
duh je Boza sila kojom Bog ozivljava telo.

Covek kada umre - dusa umire.

Biblija jasno kaze o stanju mrtvih, da nisu u stanju postojanja.


“Jer živi znaju da će umrijeti, a mrtvi ne znaju ništa niti im ima plate,
jer im se spomen zaboravio. I ljubavi njihove i mržnje njihove i zavisti njihove nestalo je,
i više nemaju dela nigde ni u čemu što biva pod suncem”
(Propovednik 9:5, 6).

Psalmist je napisao da kad osoba umre, ‘iz nje iziđe duh, i vrati se u zemlju svoju:

taj dan propadnu sve pomisli njene’
(Psalam 146:4).
 
nije ti najbolji prevod .
jesi se ikad zapitala šta ako je tvoj prevod loš..JS su značajno izmenili prevode Biblije...pri tome je ostalo tajna ko je učestvovao u tom nazovi prevođenju...oni koji se pominju nemaju nikakve stručne kvalifikacije...

Former high-ranking Watch Tower staff have identified various members of the translation team. Former governing body member Raymond Franz listed Nathan H. Knorr, Fredrick W. Franz, Albert D. Schroeder, George D. Gangas, and Milton G. Henschel as members of the translation team, adding that only Frederick Franz had sufficient knowledge in biblical languages.[24][25] Referring to the identified members, evangelical minister Walter Ralston Martin said, "The New World Bible translation committee had no known translators with recognized degrees in Greek or Hebrew exegesis or translation... None of these men had any university education except Franz, who left school after two years, never completing even an undergraduate degree." Franz had stated that he was familiar with not only Hebrew, but with Greek, Latin, Spanish, Portuguese, German, and French for the purpose of biblical translation.[26][27]
https://en.wikipedia.org/wiki/New_World_Translation_of_the_Holy_Scriptures

moje mišljenje je da JS nisu ni prevodili Bibliju..uzeli su postojeće prevode i izmenili ono što im se nije uklapalo u doktrinu..
 
Poslednja izmena:
jesi se ikad zapitala šta ako je tvoj prevod loš..JS su značajno izmenili prevode Biblije...pri tome je ostalo tajna ko je učestvovao u tom nazovi prevođenju...oni koji se pominju nemaju nikakve stručne kvalifikacije...


https://en.wikipedia.org/wiki/New_World_Translation_of_the_Holy_Scriptures

moje mišljenje je da JS nisu ni prevodili Bibliju..uzeli su postojeće prevode i izmenili ono što im se nije uklapalo u doktrinu..
Kako moze da je prevod los kada u svim Biblijskim prevodima sveta je ovako


Postanje ili 1. Mojsijeva 2:7 Jehova Bog, stvori coveka od praha zemaljskoga i udahnu mu u nos dah zivota;
i covek posta dusa ziva . "

Covek je postao dusa
dakle covek = dusa




1. Mojsijeva 2:7

Daničić-Karadžić
(RDK):

7 A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovek duša živa.

7 And the Lord God formed man of the dust of the ground, and breathed into his nostrils the breath of life; and man became a living soul.


Takodje ti si naveo primer vaskrsenja u staro doba.
Vaskrsenje je vracanje u zivot umrle osobe.

a tv
oje misljenje je zasnovano ninacem.
Imas dokaze na nasem sajtu koji su izvorni spisi korisceni kod prevodjenja Biblije.
 
Poslednja izmena:
Kako moze da je prevod los kada u svim Biblijskim prevodima sveta je ovako
znaš dobro da sam govorio o
1. Carevima 17,21I pruživ se nad djetetom tri puta zavapi ka Gospodu govoreći: Gospode Bože moj, neka se povrati u dijete duša njegova.
1. Carevima 17,22I Gospod usliši glas Ilijin, te se povrati u dijete duša njegova, i oživje.
a ti si mi rekla da mi prevod ne valja...


nego ako je duša telo tj. osoba, šta po tebi biva s njom posle smrti?

Luka 16,19Čovjek neki pak bješe bogat, koji se oblačaše u skerlet i u svilu, i življaše svaki dan gospodski i veseljaše se.
Luka 16,20A bijaše jedan siromah, po imenu Lazar, koji ležaše pred njegovijem vratima gnojav,
Luka 16,21I željaše da se nasiti mrvama koje padahu s trpeze bogatoga; još i psi dolažahu i lizahu gnoj njegov.
Luka 16,22A kad umrije siromah, odnesoše ga anđeli u naručje Avraamovo; a umrije i bogati, i zakopaše ga.
Luka 16,23I u paklu kad bješe u mukama podiže oči svoje i ugleda izdaleka Avraama i Lazara u naručju njegovu,
Luka 16,24I povikavši reče: oče Avraame! smiluj se na me i pošlji mi Lazara neka umoči u vodu vrh od prsta svojega, i da mi rashladi jezik; jer se mučim u ovome plamenu.
Luka 16,25A Avraam reče: sinko! opomeni se da si ti primio dobra svoja u životu svome, i Lazar opet zla; a sad se on tješi, a ti se mučiš.
Luka 16,26I preko svega toga postavljena je među nama i vama velika propast, da ovi koji bi htjeli odovud k vama prijeći, ne mogu, niti oni otuda k nama da prelaze.
Luka 16,27Tada reče: molim te dakle, oče, da ga pošalješ kući oca mojega,
Luka 16,28Jer imam pet braće: neka im posvjedoči da ne bi i oni došli na ovo mjesto mučenja.
Luka 16,29Reče mu Avraam: oni imaju Mojsija i proroke, neka njih slušaju.
 
Poslednja izmena:
Kako moze da je prevod los kada u svim Biblijskim prevodima sveta je ovako


Postanje ili 1. Mojsijeva 2:7 Jehova Bog, stvori coveka od praha zemaljskoga i udahnu mu u nos dah zivota;
i covek posta dusa ziva . "

Covek je postao dusa
dakle covek = dusa


1. Mojsijeva 2:7

Daničić-Karadžić
(RDK):

7 A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovek duša živa.

7 And the Lord God formed man of the dust of the ground, and breathed into his nostrils the breath of life; and man became a living soul.
to se odnosi na prvog čoveka, ne na sve ljude.
mene niko nije stvorio od praha...ja sam se rodio...
tajna je kako nastaje i šta je duša.....

i covek posta dusa ziva . " takođe tu se misli da je čovek stekao životnost kao svojstvo duše.(duša ljubi, žali, plače, živa je....) a ne da je duša isto što i čovek
 
:lol:
Kako mislis da novi zavet menja covekovu prorodu.
To kako je Bog stvorio coveka to je to.
a to kako ga je stvorio jasno pise.
Biblija ovako kaze… :
Postanje ili 1. Mojsijeva 2:7 Jehova Bog, stvori coveka od praha zemaljskoga i udahnu mu u nos dah zivota;

i covek posta dusa ziva . "


Dakle ceo covek je dusha.
Nisam tebe pitao ali kad si se već ugurala kako to u nz se duša odvaja od krvi i celog bića.
Komprende?
 
to se odnosi na prvog čoveka, ne na sve ljude.
mene niko nije stvorio od praha...ja sam se rodio...
tajna je kako nastaje i šta je duša.....

i covek posta dusa ziva . " takođe tu se misli da je čovek stekao životnost kao svojstvo duše.(duša ljubi, žali, plače, živa je....) a ne da je duša isto što i čovek
Stvarno si biser
Pa nasledio si sve od Adama.
Nije takna nikakva kako nastaje dusa Bog ti je rekao u Bibliji.

Bog je jednom stvorio coveka tako i trebao bi da znas da je celo covecanstvo nastalo od prvog coveka.
evo da ponovimo
1. Mojsijeva 2:7

Daničić-Karadžić
(RDK):

7 A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovek duša živa.

7 And the Lord God formed man of the dust of the ground, and breathed into his nostrils the breath of life; and man became a living soul.


sta je tu nejasno?
 
Covek kada umre - dusa umire.

Biblija jasno kaze o stanju mrtvih, da nisu u stanju postojanja.


“Jer živi znaju da će umrijeti, a mrtvi ne znaju ništa niti im ima plate,
jer im se spomen zaboravio. I ljubavi njihove i mržnje njihove i zavisti njihove nestalo je,
i više nemaju dela nigde ni u čemu što biva pod suncem”
(Propovednik 9:5, 6).

Psalmist je napisao da kad osoba umre, ‘iz nje iziđe duh, i vrati se u zemlju svoju:

taj dan propadnu sve pomisli njene’
(Psalam 146:4).

to tumačenje protivreči ovoj priči iz Novog Zaveta

Luka 16,19Čovjek neki pak bješe bogat, koji se oblačaše u skerlet i u svilu, i življaše svaki dan gospodski i veseljaše se.
Luka 16,20A bijaše jedan siromah, po imenu Lazar, koji ležaše pred njegovijem vratima gnojav,
Luka 16,21I željaše da se nasiti mrvama koje padahu s trpeze bogatoga; još i psi dolažahu i lizahu gnoj njegov.
Luka 16,22A kad umrije siromah, odnesoše ga anđeli u naručje Avraamovo; a umrije i bogati, i zakopaše ga.
Luka 16,23I u paklu kad bješe u mukama podiže oči svoje i ugleda izdaleka Avraama i Lazara u naručju njegovu,
Luka 16,24I povikavši reče: oče Avraame! smiluj se na me i pošlji mi Lazara neka umoči u vodu vrh od prsta svojega, i da mi rashladi jezik; jer se mučim u ovome plamenu.
Luka 16,25A Avraam reče: sinko! opomeni se da si ti primio dobra svoja u životu svome, i Lazar opet zla; a sad se on tješi, a ti se mučiš.
Luka 16,26I preko svega toga postavljena je među nama i vama velika propast, da ovi koji bi htjeli odovud k vama prijeći, ne mogu, niti oni otuda k nama da prelaze.
Luka 16,27Tada reče: molim te dakle, oče, da ga pošalješ kući oca mojega,
Luka 16,28Jer imam pet braće: neka im posvjedoči da ne bi i oni došli na ovo mjesto mučenja.
Luka 16,29Reče mu Avraam: oni imaju Mojsija i proroke, neka njih slušaju.
 
To je prica o Bogatasu i Lazaru i odnosi se na nesto sasvim drugo.
Isus je imao poredjenja parabole price da bi ljudima objasnio sta je trebalo.
To nije stvaran dogadjaj nego je pricica :)

Eto zato treba Bibliuju proucavati a ne tako povrsno i vadjenjem iz konteksta.

dobro si napisao da je to prica.
znači po tebi Isus za potrebe priče izmišlja koncepte raja i pakla...no on u to ne veruje nego samo pravi parabolu !!?
 
znači po tebi Isus za potrebe priče izmišlja koncepte raja i pakla...no on u to ne veruje nego samo pravi parabolu !!?
Tu se i ne spominje pakao
pakla nema u Bibliji vec had
sto znaci grob

Luka 16. glava

22 A kad umre siromah, odnesoše ga anđeli u naručje Avraamovo; a umre i bogati, i zakopaše ga.
23 I u paklu kad beše u mukama, podiže oči svoje i ugleda izdaleka Avraama i Lazara u naručju njegovom,
24 I povikavši reče: Oče Avraame! Smiluj se na me i pošlji mi Lazara neka umoči u vodu vrh od prsta svog, i da mi rashladi jezik; jer se mučim u ovom plamenu.
25 A Avraam reče: Sinko! Opomeni se da si ti primio dobra svoja u životu svom, i Lazar opet zla; a sad se on teši, a ti se mučiš.
26 I preko svega toga postavljena je među nama i vama velika propast, da ovi koji bi hteli odovud k vama preći, ne mogu, niti oni otuda k nama da prelaze.
27 Tada reče: Molim te dakle, oče, da ga pošalješ kući oca mog,
28 Jer imam pet braće: neka im posvedoči da ne bi i oni došli na ovo mesto mučenja.

Objasnjenje :

isus je ljudima pricao pricice radi pouke
Takva je i prica o Bogarasu i Lazaru
Sama za sebe nema smisla i puna je kontradiktornosti da bi to bila istina..

Isus je to pricao pred farisejima jer je hteo njima nesto da kaze tom pricom...
Bogatas je predstavljao fariseje u prici...
Fariseji su prezirali običan židovski narod.
Prosjak Lazar je predočavao j ljude iz tog naroda koji su se pokajali i postali Isusovi sledbenici. ( Luka 18:11; Jovan 7:49; Matej 21:31, 32.)
Smrt jednih i drugih bila je simbolična — predočavala je promenu okolnosti.
Tako su oni koji su ranije bili prezreni sada ušli u Božju milost, a one koji su ranije naizgled bili povlašteni Bog je odbacio te su zapali u muke slušajući poruke koje su objavljivali upravo oni ljudi koje su ovi ranije prezirali (Dela 5:33; 7:54).

Ako bi se ta priča shvatila doslovno, to bi značilo da svi oni koji uživaju Božju milost mogu stati u naručje jednog jedinog čoveka — Abrahama;
da voda na vršku prsta ne bi isparila na vrućini vatre koja besni u hadu;
da bi kap vode bila dovoljna da donese olakšanje onima koji su onde u mukama.
Zvuči li to razumno?
Kad bi tu priču trebalo shvatiti doslovno, ona bi se kosila s drugim delovima Biblije,. a Biblija ne protivreči sama sebi....

3 I kad on beše u mukama u Adu, podiže oči i ugleda izdaleka Avrama i Lazara u naručju njegovu, 24 i zavapi: Oče Avrame, smiluj se na me i pošalji mi Lazara neka umoči u vodu vrh od prsta svoga, da mi rashladi jezik, jer se mučim u ovom plamenu

prvo kada je neko u adu ili grobu on nije u mukama vec nista ne zna niti oseca...

i n e moze videti Avrama iz groba...


takodje i pošalji mi Lazara neka umoči u vodu vrh od prsta svoga, da mi rashladi jezik, jer se mučim u ovom plamenu

je simbolika jer je nelogicno

kao sto je bilo nelogicno da ucenici jedu Isusovo telo...

ta prica o bogatasu i Lazaru je usporedba...

“Bogataš” je predočavao fariseje. ) Oni su prezirali običan židovski narod.

Prosjak Lazar predočavao je ljude iz tog naroda koji su se pokajali i postali Isusovi sledbenici. ( Luka 18:11; Jovan 7:49; Matej 21:31, 32.)
Smrt jednih i drugih bila je simbolična — predočavala je promenu okolnosti.
Tako su oni koji su ranije bili prezreni sada ušli u Božju milost, a one koji su ranije naizgled bili povlacteni, Bog je odbacio te su zapali u muke slušajući poruke koje su objavljivali upravo oni ljudi koje su ovi ranije prezirali (Dela 5:33; 7:54).


Eto to bi bilo objasnjenje te price...

a u linku je detaljno objasnjeno https://www.jw.org/hr/izdanja/knjige/isus/propovijeda-istocno-od-jordana/usporedba-bogatas-lazar/

*U Bibliji IZVORNA REC koja je umesto pakla je SHEOL ( hebrejska ) i HAD ili HADES ( grcka ) i znaci GROB.
 
Tu se i ne spominje pakao
pakla nema u Bibliji vec had
sto znaci grob

Luka 16. glava

22 A kad umre siromah, odnesoše ga anđeli u naručje Avraamovo; a umre i bogati, i zakopaše ga.
23 I u paklu kad beše u mukama, podiže oči svoje i ugleda izdaleka Avraama i Lazara u naručju njegovom,
24 I povikavši reče: Oče Avraame! Smiluj se na me i pošlji mi Lazara neka umoči u vodu vrh od prsta svog, i da mi rashladi jezik; jer se mučim u ovom plamenu.
25 A Avraam reče: Sinko! Opomeni se da si ti primio dobra svoja u životu svom, i Lazar opet zla; a sad se on teši, a ti se mučiš.
26 I preko svega toga postavljena je među nama i vama velika propast, da ovi koji bi hteli odovud k vama preći, ne mogu, niti oni otuda k nama da prelaze.
27 Tada reče: Molim te dakle, oče, da ga pošalješ kući oca mog,
28 Jer imam pet braće: neka im posvedoči da ne bi i oni došli na ovo mesto mučenja.
podebljao sam gde se pominje pakao...
znači Isus je u priči izmislio postojanje raja i pakla..valjda JS znaju bolje od njega da li to postoji ili ne...
 
Aj skoncetriši se
Ima stih
"A sam Bog mira da vas posveti potpuno, te da se vaš neoštećeni duh, i duša, i telo, besprekorno sačuvaju prilikom dolaska Gospoda našega Isusa Hrista." (1. Sol. 5:23 )
Kapito?
Nigde ne pise da je dusa besmrtna niti da je zaseban deo tela.
besmrtna dusa je paganska dogma i nermoguce je da je dusa besmrtna
onda ne bi trebalo vaskrsenje
a vaskrsenje je temeljna nauka hriscanstva

Dakle taj citat nista ne govori.
Ti se skoncentrisi
Vec sam navela dokaze da je covek dusa.

1. Mojsijeva 2:7

Daničić-Karadžić
(RDK):

7 A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovek duša živa.

7 And the Lord God formed man of the dust of the ground, and breathed into his nostrils the breath of life; and man became a living soul.
 

Back
Top