Dolazak Rusa dovešće do ekonomskog buma u Srbiji

Daj boze .To je ista kategorija kao i 300 000nasih sto su pobegli od ludaka 90tih. Kada neka zemlja udje nepromisljeno u rat sledecih 30 godina nema nista od njih . Tek za Ukrajinu nema nade . Radi se o obrazovanim mladjim ljudima i normalno je da vole slobodu i lep zivot. Ako uporedimo Seseljevce i Arkana sa Wagner grupom i kazemo da su to prvosrbijanci tj prvorusijanci onda ce Rusija imati strasne probleme. U sustini radi se od desnicarskoj ideologiji bliskoj fasizmu ima toga i uRusiji i u Ukrajini.
Превелику заљубљеност у запад од стране било Срба или Руса не сматрам позитивним. Рече ми преко нета недавно један Рус (који је живео у Србији 6 година и одлично говори српски) да су већина Руса који су дошли у Србију ове године прозападни издајници. Рекао ми је и да је имао понуду да у Августу дође у Београд и ради у једној руској фирми, али је одустао од тога да се у БГД-у не би сретао са новопридошлим другорусијанцима које презире. Каже да већина тих Руса који су дошли ове године у Србију нас Србе гледају као мање вредне, слично као што су западноевропски колонизатори гледали на урођенике по Африци, Азији и Америкама.

@zx16
 
Poslednja izmena:
Превелику заљубљеност у запад од стране било Срба или Руса не сматрам позитивним. Рече ми преко нета недавно један Рус (који је живео у Србији 6 година и одлично говори српски) да су већина Руса који су дошли у Србију ове године прозападни издајници. Рекао ми је и да је имао понуду да у Августу дође у Београд и ради у једној руској фирми, али је одустао од тога да се у БГД-у не би сретао са новопридошлим другорусијанцима које презире. Каже да већина тих Руса који су дошли ове године у Србију нас Србе гледају као мање вредне, слично као што су западноевропски колонизатори гледали на урођенике по Африци, Азији и Америкама.

@zx16
Da. Vrte se brojke koliko ih ima, ali to je onih 4% liberalnih i nekih bogatijih koji rade da izbegnu sankcije. Mora se razumeti da je Rusija već njih zamenila za 7 miliona, anektirajući nove teritorije.
 
Skupa odeca i bjesna kola to je odlika balkanaca
Naprimer obicni zapadnjaci nisu toliko optereceni odjecom
Od 96 zivim u Svici i znam da prosjecan svajcarac kupuje jeftinu odjecu na rasproadaji i ne obracaju paznju na odecu kao mi, niti bi na tu stavku trosio novac kao mi
Druga osobina po kojoj se puno razlikuju od nas je da su hladni i samo gledaju svoja posla,mogu da te srdacno pozdrave ako su ti komsije ili kolege sa posla i to je to, ne zanima ih koju odecu nosis koja kola vozis,odakle si ,kakav tel imas ,ko koga ebe itd
Provedu citav zivot a da nemaju pojma ko su im komsije
Dokkod nas svi sve znaju,turaju nos gde treba i ne treba svaka baba u ulici zna vise o tebi nego ti sam o sebi

A sto se tice price o masovnom dolasku Rusa to je vjerovato izmisljena vijest

E to znam , cujem da recimo u Skandinaviji gore koja je kao sinonim za neki dobar standard i materijalno blagostanje da bi se kao zapanjio kako su tamo gore tipa Svedjani, Norvezani, Finci, Danci ili vec ko bezveze i skromno obuceni, ono kao da su teska socijala, mislim tesko je za poverovati da sad neki Svedjanin koji ima 4,5 hiljada evra platu ilimalo nize neki Svajcarac kome je minimalac oko 3800 franaka ne moze sad da izdvoji ne znam 70,80 ili 100 evra za neke pristojne i malo bolje patike ili sta vec , to je ovako nama iz nasa ugla prosto nepojmljivo i neshvatljivo (jer eto ovde kod nas gde je plata negde 10-ak puta manja nego tamo svi nose brendiranu odecu, imaju skupe telefone ili sta vec).
Valjda je to zato sto smo sirotinja pa nismo dovoljno bogati da bi kupovali jeftine stvari : D , mislim ja to vec i po sebi vidim, recimo ja koji sam ono manje-vise uvek svorc i bez dinara u dzepu nikad ne bi kupio neku ne znam bezveze duksericu, jaknu ili ne znam patike kod Kineza za 3000 dinara, znaci kad kupujem kupujem nesto ono ljudski i sto mi se zaista svidja i sto ce da mi traje ili ne kupujem uopste jer prosto nemam viska para ili para za bacanje (sad ukoliko nadjem nesto dobro i sto mi se svidja a da nije skupo i po nekoj pristupacnoj ceni tim bolje naravno).

Inace da to si isto u pravu za tu neku introvertnost i otudjenost, recimo tamo ljudi uglavnom bas nista ne znaju, ono fazon ne znaju gde je Ukrajina recimo (eto sad mozda su u medjuvremenu culi na vestima) ili recimo ne znaju ko je ne znam Alen Ajverson ili nisu culi nikad za neku kultni bend ili sta ja znam, a to je zato jer ih ni ne zanima nista, jer su tako isprazni, hladni, introvertni, ono ne zanima ih ni ko im je prvi komsija a ne tamo Alen Ajverson ili ili ne znam ko je bubnjar u Rage Against The Machine-u ili gde se nalazi Herson ili Donbas, a to se vec moze okarakterisati kao i neka vrsta depresije,recimo pricala mi je jedna nasa devojka koja zivi u Svajcarskoj da su tamo cak i deca od 12,13 godina vec na antidepresivima i recimo u skoli sede sami u klupama i recimo na odmoru izmedju casova nema sad ono mnogo price, galame, da zajedno bleje u skolskom dvoristu, rvaju se po hodnicima, zajedno uzinaju , itd, ma kakvi, recimo da neko nekog pojuri u skoli, da neko nekog onako u igri slucajno sutne ili da neko stipne neku devojcicu ili nesto to bi momentalno izbio skandal na drzavnom nivou, o tome bi brujali svi mediji, znaci ono otudjenje totalno, sad valjda sto su oni sami takvi to im je ta neoliberalna i nihilisticka propaganda dodatno isprala mozak, pa tako da ni u sta ne veruju nit ih ista zanima (pa cak ni sopstveni izgled) vec eventualno jedino ih zanima posao, kolika im je plata i koliko imaju ustedjevine na racunu.


Recimo ako bi sad pravioneki "fotorobot" danas neke tipicne mlade recimo Svajcarkinje, Nemice, Skandinavke (ne mislim na ukrstenicu :D) od 20-ak do nekih 40-45 godina negde to bi bilo ono znaci obavezno ateista (ali kao lozi se na jogu, meditaciju, neke spiritualisticke seanse i te neke "new age" stvari preuzete iz istocnjackih kultura), zakleta je feministkinja, emotivno je obogaljena, ne zeli muza ili decu i uzasava se svake ideje nekog emotivnog vezivanja za nekog (ili da daleko bilo nekom slucajno kuva rucak ili pere ves) , izgledom i stajlingom malko podseca na Brnabu i u nekom je femi-nazi fazonu, verovatno je biseksualka i sklona promiskuitetnom ponasanju (kao po principu ako mogu muskarci moze i ona) ili je skroz aseksualna pa je te stvari ni ne zanimaju, misli da je u redu da nebrije noge (jer to uglavnom ne rade ni muskarci) , vegeterijanka je i ne jede meso jer kao "nije zdravo" ali zato zivi na cigaretama, Nes kafi i Koka Koli, slusa neku sranje i dosadnu muziku (tipa neki komercijalni house ili tako nesto) ili finski death metal i obavezno naglasava kako je vakcinisana (i one koji nisu vakcinisani naziva "teoreticarima zavere"). : D
Znaci ono propast ziva :D , mislim ko ne veruje neka ode malo na drustvene mreze ili neki dejting sajt i samo ce mu se kaz'ti.: D
 
Poslednja izmena:
Da. Vrte se brojke koliko ih ima, ali to je onih 4% liberalnih i nekih bogatijih koji rade da izbegnu sankcije. Mora se razumeti da je Rusija već njih zamenila za 7 miliona, anektirajući nove teritorije.
samo da razjasnimo:
mi srbi emigranti nismo nikakvo bogatstvo odneli iz srbije, cak su hteli i pamet i pamjat sto smo poneli sa sobom da nam naplate ti isti drugosrbi, kao fol odliv mozgova, ulagao neko u nas itd

te ruse derite za kirije, ne znam sta je problem, ako imaju da plate
a zamenjeni su sa bedom koja je pobegla od bombi, nije to isto
 
Broj Rusa u Srbiji je precenjen i preuveličan od strane medija. Nema ih toliko.
A sto se tiče toga da su asocijalni, pa normalno nisu oni došli u Srbiju da se druže sa lokalcima već im je to usputna stanica dokle traje rat u Ukrajini.
Čim se stvari stabilizuju, odlaze odavde. Da ne govorimo da su oni Severni Evropljani a samim tim po prirodi hladniji, zatvoreniji tip naroda.
 
pa vi nemojte da ratujete, recite ukrama da se predaju, bacaj oruzje i mrs za eu
9 miliona je otislo
Превелику заљубљеност у запад од стране било Срба или Руса не сматрам позитивним. Рече ми преко нета недавно један Рус (који је живео у Србији 6 година и одлично говори српски) да су већина Руса који су дошли у Србију ове године прозападни издајници. Рекао ми је и да је имао понуду да у Августу дође у Београд и ради у једној руској фирми, али је одустао од тога да се у БГД-у не би сретао са новопридошлим другорусијанцима које презире. Каже да већина тих Руса који су дошли ове године у Србију нас Србе гледају као мање вредне, слично као што су западноевропски колонизатори гледали на урођенике по Африци, Азији и Америкама.

@zx16
Nemoj da imas kompleks nize vrednosti! Mani se prica sta te briga. Neka ih ovde .ne kostaju drzavu.nemaju status izbeglica trose svoj novac,miroljubivi.
 
Broj Rusa u Srbiji je precenjen i preuveličan od strane medija. Nema ih toliko.
A sto se tiče toga da su asocijalni, pa normalno nisu oni došli u Srbiju da se druže sa lokalcima već im je to usputna stanica dokle traje rat u Ukrajini.
Čim se stvari stabilizuju, odlaze odavde. Da ne govorimo da su oni Severni Evropljani a samim tim po prirodi hladniji, zatvoreniji tip naroda.
Ima ih...juče u Ikei utisak da svaki treći posetilac priča ruski.

Ima naravno krajeva grada gde je njihovo prisustvo vrlo evidentno i nekih gde ih i nema. Evo izađi uveče po malo elitnijim krajevima NBG-a ili na Zemunski Kej pa prebroj koliko puta si čula ruski/ukrajinski. Jako vidljivo prisustvo.
 
Da. Vrte se brojke koliko ih ima, ali to je onih 4% liberalnih i nekih bogatijih koji rade da izbegnu sankcije. Mora se razumeti da je Rusija već njih zamenila za 7 miliona, anektirajući nove teritorije.
Razumi ti da 80% tih ima ukrajinsku zastavu u šteku i čeka oslobođenje :lol: . Već viđeno u Harkovu i Hersonu. Svako drugo veče diverzija partizana ili ubistvo ruskih kolaboratora po okupiranom delu naročito oko Melitopolja. Tako je bilo i u Hersonu do oslobođenja. Nema Rusija ništa od njih čak ni u smislu topovskog mesa a ne nečega ozbiljnijeg.
A sa druge strane odlaze ljudi višeg obrazovanja i boljeg materijalnog statusa, koji više prihoduju i samim tim i troše,pa preko poreza više novca sliju u budžet, unose devize u zemlju i na svaki način su daleko i kvantitativno a naročito kvalitativno značajniji za rusku mikroekonomiju od ovih donbaskih gejaka koji više ni ne rudare zbog rata i biće na socijali i budžetu (ako uopšte ostanu u RF) par decenija još.

Inače ovi Rusi ovde su ne svi ali velikom većinom neka srednja urbana klasa koji želi da nastavi da radi,zarađuje,kupuje novu iPhone i uopšte žive normalan konzumerski život na koji su navikli. Ima ih dosta anti-putinovskih ali većina je apolitična i samo ih dobar život interesuje. Po meni oni su trebali biti nosioci borbe protiv Putina u Rusiji i to što su pobegli je čist kukavičluk. Tako da se pridružujem ovim putino guscima u osudi njihovog boravka ovde doduše iz suprotnih razloga i ohrabrujem sve a naročito stanodavce da ih nemilice deru i koriste situaciju ;)
 
Poslednja izmena:
Razumi ti da 80% tih ima ukrajinsku zastavu u šteku i čeka oslobođenje :lol: . Već viđeno u Harkovu i Hersonu

Pa i ne bas, Herson je odprilike grad velicine Novog Sada, ima oko 300,000 stanovnika a sad tamo je ostalo svega oko 70,000 stanovnika (i uglavnom su to ti sto masu ukrajinskim zastavama), negde oko 100,000 Rusa je napustilo grad odnosno evakuisano kad su culi za poziv za evakuaciju zato sto Ukrajinci se spremaju da sruse onu branu (i samim tim grad ostave odsecen) pa se zbog toga ruske snage povlace na istocnu obalu Dnjepra (a verujem da ti ljudi cekaju da se vrate u grad i svojim kucama kada Rusi ponovo vrate Herson pod svoju kontrolu sto se oni nadaju da ce se desiti u nekom momentu) a pritom veliki broj ljudi (desetine hiljada) je napustio grad jos ranije (neki su otisli na Krim ili generalno u Rusiju, neki u neke druge malo mirnije delove Ukrajine gde nema mnogo ratnih dejstava, neki u okolne zemlje a neki u zapadnu Evropu, glavno veliki broj ljudi je napustio grad od pocetka rata pa na ovamo, tako da nije mnogo ljudi ni ostalo u Hersonu).
 
Pa i ne bas, Herson je odprilike grad velicine Novog Sada, ima oko 300,000 stanovnika a sad tamo je ostalo svega oko 70,000 stanovnika (i uglavnom su to ti sto masu ukrajinskim zastavama), negde oko 100,000 Rusa je napustilo grad odnosno evakuisano kad su culi za poziv za evakuaciju zato sto Ukrajinci se spremaju da sruse onu branu (i samim tim grad ostave odsecen) pa se zbog toga ruske snage povlace na istocnu obalu Dnjepra (a verujem da ti ljudi cekaju da se vrate u grad i svojim kucama kada Rusi ponovo vrate Herson pod svoju kontrolu sto se oni nadaju da ce se desiti u nekom momentu) a pritom veliki broj ljudi (desetine hiljada) je napustio grad jos ranije (neki su otisli na Krim ili generalno u Rusiju, neki u neke druge malo mirnije delove Ukrajine gde nema mnogo ratnih dejstava, neki u okolne zemlje a neki u zapadnu Evropu, glavno veliki broj ljudi je napustio grad od pocetka rata pa na ovamo, tako da nije mnogo ljudi ni ostalo u Hersonu).
Malo ih je više otišlo odmah nakon okupacije i tokom, u slobodne delove Ukrajine i Evropu. A ostalo je u gradu oko 100k. Generalno sam jako skeptičan prema ruskim brojkama,što i teren pokazuje. Zar stvarno veruješ da je 90% ljudi slobodnom voljom glasalo za neko prisejadinjenje RF? Ali iskreno? I da je skoro ceo Herson prešao na onu stranu Dnjepra? Pitanje je da li ih i 50k ima,koliko se sećam onaj pokojnik je pričao o 25k prešlih na levu ubalu desetak dana pre ulaska ukrajinskih snaga. Kako su Rusi to nakockali na 100k Bog sveti zna. Imalo je rusa, pro-rusa i kolaboracionista ali ni blizu toga što Rusi kažu. To nije bio pro-ruski kraj mnogo pre rata. Seti se samo baš Hersona prvih dana okupacije i svakodnevnih protesta. Važi i za Melitopolj recimo i još dosta teritorije nakon 24.2 Jedini deo gde zaista verujem u nesumnjiv pro-ruski stav je onaj deo Donjecka i Luganska koji su držali i kontrolisali od 2014 i naravno Krim.

Elem, suština uopšte nije u tome. Ja i ti nikada nećemo gledati i tumačiti isto rat u Ukrajini jer su nam polazne premise suprotne. Govorimo o kvalitativnom "dobitku" i "gubitku" populacionom vezano za problematiiku Rusa u Srbiji. Pre svega iz ugla Srbije a onda i Rusije.

Ja mislim da Rusija gubi tu na više nivoa. Nema u ovim okupiranim delovima Ukrajine ljude nešto bezuslovno spremne da se bore za Rusiju, dobar deo je oportunistički i pričaće šta treba da bolje prođe i preživi ali neće učestvovati u borbama. I jak pro-ukrajinski deo koji bi samo subverzivno delovao. Znaju to. Zato nema ništa od neke velike mobilizacije tu. Ako i sačuvaju nešto tj dok ga budu kontrolisali to će biti rupa bez dna u koju se sredstva samo ubacuju i troše da bi se održao minimalni nivo uslova za život.
Sa druge strane odlazi pretežno kvalitativno bolji deo populacije u smislu stručnosti i obrazovanja i kao i svakom apsolutističkom režimu to putinovom i odgovara kratkoročno i nisu preduzeli neke korake da to spreče, a realno mogli su. Posledice su da će režimu biti lakše, jer ih je pustio ali za Rusiju dugoročno to nije dobro. Izneli su kapital i znanje, dobar broj se neće uopšte više vratiti nego će posle izvesnog vremena produžiti ka EU ili čak ostati ovde. Ti ljudi su trebali da se izbore iznutra za sebe, makar da pokušaju. Inače Srbija je daleko od zemlje gde ih ima najviše. Turci su uzeli one bogatije, Jermenija,Gruzija i ine ex-sssr republike solidan broj srednje i niže klase. I nastaviće se taj trend i kada rat prestane.

Srbija sa druge strane dobija inflaciju, rast cena i naročito skok vrednosti nekretnina koji je bio sulud i pre ovog mini egzodusa Rusa. Ali dobija i svež kapital i određen svež priliv novca koji će ovi povući iz inostranstva pošto su uglavnom orijentisani na posleve sa zapadom i ubaciti ovde u potrošnju. Da nisu lopovi kakvi jesu na vlasti potencijalno bi to bilo dobro, ovako bojim se da ćemo samo imati onaj prvi deo da osetimo na svojoj koži. Osim ko izdaje stanove, oni će imati koristi od situacije. Dakle opet bolje stojeći deo populacije. Za one sa "jeftinijim ulaznicama" u životu biće daleko gore.

Takođe zbog usporavanja eventualnih promena u Moskvi, nastaviće se vaša ničim potkrepljena i sada već izvesno u praksi opovrgnuta nada da će Rusija ikada biti neko ko će diktirati svetski poredak. Ali ne sumnjam u vaš entuzijazam da živite u iluziji, makar dugoročno to bila smrtna presuda Srbiji (a jeste). Opet ruku na srce teško da tu ima pomoći, sa ili bez ovih Rusa ;)
 
Po meni oni su trebali biti nosioci borbe protiv Putina u Rusiji i to što su pobegli je čist kukavičluk.
nema kraja samoobmani i lazi:
imali smo mantru "asad mora da ode", pa nam se izjalovila'
odakle sad ideja da bi nam mantra "putin mora da ode" - uspela? jel zato sto nam je uspelo nabijanje na kolac gadafija?
jel ti to mantras da ubedis samoga sebe da si prozapadno orijentisan?
e, pa nisi, ja sam amer, a to tvoje je jedno obicno bs, cak banditizam.

kukavicluk, kazes? a malo kokaina kao za zelenskog, ne mislis da bi pomoglo?
odakle ta ludacka ideja da uvek neko drugi treba da se bori za neke navodno zapadne ciljeve svrgavanja predsednika po svetu?
mozda da stavis prst na celo, pre nego pocnes da razmisljas, mozda bi pomoglo?
ali, ne, ti odbijas da razmislis, samo gledas da slazes sebe ovako u javnosti. NE PODRZAVAM.
 
Poslednja izmena:
nema kraja samoobmani i lazi:
imali smo mantru "asad mora da ode", pa nam se izjalovila'
odakle sad ideja da bi nam mantra "putin mora da ode" - uspela? jel zato sto nam je uspelo nabijanje na kolac gadafija?
jel ti to mantras da ubedis samoga sebe da si prozapadno orijentisan?
e, pa nisi, ja sam amer, a to tvoje je jedno obicno bs, cak banditizam.

kukavicluk, kazes? a malo kokaina kao za zelenskog, ne mislis da bi pomoglo?
odakle ta ludacka ideja da uvek neko drugi treba da se bori za neke navodno zapadne ciljeve svrgavanja predsednika po svetu?
mozda da stavis prst na celo, pre nego pocnes da razmisljas, mozda bi pomoglo?
ali, ne, ti odbijas da razmislis, samo gledas da slazes sebe ovako u javnosti. NE PODRZAVAM.
Ajde ne seruckaj i ne prosipaj glupe floskule. Kakav Asad kakav Gadafi , kakve mantre (to si skoro naučio reč pa se hvališ kada ti je svaka druga ova? ) ?

Nisam Rus niti ću ikada kročiti u Rusiju a kamoli živeti tamo. Nije na meni da im menjam režime ili čuvam. Oni su došli ovde jer ne mogu da rade,žive, jedu u meku, koriste Spotify.... neće da ginu u njihovim ratovima...šta god da je razlog što su otišli..... na njima je da promene. Šta bilo ko odavde ima sa tim? Ja bih rekao "bravo" da ga obese na zidine Kremlja i "srećna sloboda", malo podjebavao vas putinoguse ovde i nastavio sa svojim životom dalje. A ako ne urade...pa opet isto. Da, oni treba da ginu i da menjaju režim ako žele i ne odgovara im i niko drugi. Ni Amer ni Francuz ni Kinez ni Srbin.

I obnovi malo srpski jer očigledno ne razumeš napisano. Ili je do kapaciteta?
 
Ja bih rekao "bravo" da ga obese na zidine Kremlja i "srećna sloboda", malo podjebavao vas putinoguse ovde i nastavio sa svojim životom dalje.
to je mentalni sklop hitleri klinton kada je onaj nabijen na kolac
a sto se tice "slobode" i nju smo videli
I obnovi malo srpski jer očigledno ne razumeš napisano. Ili je do kapaciteta?
do kapaciteta je, ne ide ti u glavu da obojene revolucije vise ne prolaze, narocito kod dobrostojecih koji sada u srbiji trose svoje pare - ajde gde je logika da oni svrgavaju putina, za cije babe zdravlja? bulaznis. prevrat je dolazio u obzir kada je rusija bila na kolenima, ali od tada se oporavila, a zapad tone u recesiju, inflaciju, hiperinflaciju
 
Čekaj ako SRJ ima 6 miliona žitelja a 120,000 rusomana je došlo, to znači da su već 2% SRJ Rusi

Danas (nažalost) vidim jednu Ruskinju napolju

p.s. e da i jedan auto rusomanske registracije :(
Nisu ovo sasvim sigurno Putinovi Rusi vec normalni mladi ljudi koji nece da protrace zivot uz pusku.
Vise volim tebe mladu nego pusku da mi dadu! Ispod slema mozga nema! Vise volim da tucam nego da pucam! Neke od legendarnih recenica .
Ne znam da li znate ova pesma je bila odgovor na mobilizaciju u Srbiji.
 
Nisu ovo sasvim sigurno Putinovi Rusi vec normalni mladi ljudi koji nece da protrace zivot uz pusku.
У Кијеву су, у међувремену, открили мрежу људи који су, покрићем хуманитаног фонда, за 10.000 евра пребацивали у иностранство бегунце од мобилизације. Тужилаштво је покренуло поступак против руководиоца тог фонда, а од 24. фебруара до сада погранична служба задржала је више од 10.000 оних који су намеравали да оду у иностранство, а нису имали дозволе.
 

Back
Top