Demencija

Pala tema u zapećak ali dementni nisu nama koji se borimo.
Eto, samo da kažem ista meta isto odstojanje...
I dalje u domu i dalje nepokretna i sada sa manje od 40 kg. Idem svaki drugi dan, nahranim je, ona povremeno ok, a povremeno u svom svetu.
Malo su se angažovali iz csr da vide kako da mi još malo zagorčaju život jer su shvatili da je njena penzija veća od troškova pa traže opravdanje od mene za svaki dinar. Ali to tako svake godine biva. Već mi socijalna radnica diktira šta da napišem, vidim da je njoj muka od toga. Shvatila je da za 7 godina starateljstva nisam odustala od majke pa mi pomaže.
Draga, svaka tebi cast na borbi svih ovih godina.
 
Izvinjavam se, jer ne znam baš kakva su pravila foruma i ovakvih tema, ali želeo bih da podelim da postoji jedno Udruženje za borbu protiv ove opake bolesti, imaju svoju internet stranicu i fejsbuk grupu. Organizuju od skoro i okupljanja radi podrške i pomoći negovateljima u vidu deljenja iskustava i saveta između negovatelja koji se neguju o dementnim osobama.

https://www.alchajmer.rs/
 
Izvinjavam se, jer ne znam baš kakva su pravila foruma i ovakvih tema, ali želeo bih da podelim da postoji jedno Udruženje za borbu protiv ove opake bolesti, imaju svoju internet stranicu i fejsbuk grupu. Organizuju od skoro i okupljanja radi podrške i pomoći negovateljima u vidu deljenja iskustava i saveta između negovatelja koji se neguju o dementnim osobama.

https://www.alchajmer.rs/
Valjda brinu, a ne neguju se?
 
Inače...juče javlja sestra iz doma da majka danas ima zakazanog hirurga da joj izvade strano telo iz stomaka.
Odem trkom tamo, a ono nova lekarka se nikad nije srela da epiduralnim kateterom. Doduše nije u funkciji, ali valjda može da prepozna šta je. Tamo je već 32 godine i ako joj do sada nije smetao, ne smeta ni sad. Pitanje je da li bi preživela anesteziju sa svojih 40 kg i 80 godina.
 
https://www.b92.net/zdravlje/bolesti.php?yyyy=2024&mm=01&dd=29&nav_id=2473569

"Novo zabrinjavajuće saznanje: Alchajmer može da se prenosi među ljudima
Nova studija otkrila je da Alchajmerova bolest može da se prenosi među ljudima.

Stručnjaci su pronašli dokaze da je najmanje pet osoba dobilo ovaj poremećaj pamćenja zbog tretmana hormonima koji su sada zabranjeni.

Pacijenti su bili među 1.848 ljudi koji su kao deca primali hormone rasta zaražene toksičnim proteinima amiloid-beta, poznatim i kao prioni, piše Dejli mejl."
 
https://www.b92.net/zdravlje/bolesti.php?yyyy=2024&mm=01&dd=29&nav_id=2473569

"Novo zabrinjavajuće saznanje: Alchajmer može da se prenosi među ljudima
Nova studija otkrila je da Alchajmerova bolest može da se prenosi među ljudima.

Stručnjaci su pronašli dokaze da je najmanje pet osoba dobilo ovaj poremećaj pamćenja zbog tretmana hormonima koji su sada zabranjeni.

Pacijenti su bili među 1.848 ljudi koji su kao deca primali hormone rasta zaražene toksičnim proteinima amiloid-beta, poznatim i kao prioni, piše Dejli mejl."
Smesno! Prilicno konfuzan nadnaslov, naslov i podnaslov u odnosu na tekst. Svasta!
 
Inače...juče javlja sestra iz doma da majka danas ima zakazanog hirurga da joj izvade strano telo iz stomaka.
Odem trkom tamo, a ono nova lekarka se nikad nije srela da epiduralnim kateterom. Doduše nije u funkciji, ali valjda može da prepozna šta je. Tamo je već 32 godine i ako joj do sada nije smetao, ne smeta ni sad. Pitanje je da li bi preživela anesteziju sa svojih 40 kg i 80 godina.
Ccc... Dobro da su javili sta nameravaju. Secam se tih novih doktora, a i nekih starih nezainteresovanih. Stalno mora da se nadgleda u Domu.
Da li je i hirurg stigao da pogleda? Zakazali pa javljaju!!!
 
Nekad sve uđe u kolotečinu da i najgore stvari preživljavam kao normalne.
Juče od 7 čekam u domu da dođe hitna kako bi je odvezla na pregled kod kardiologa koji joj uopšte nije potreban. A zakazano u 10.30. zašto u 7, pa zato što hitna tada razvozi pacijente. Ok. Nas šestoro u prostoru 1.5x3 ,od toga troje nepokretnih i mi kao pratnja. Ne radi grejanje, ali je uključena klima koja hladi. Prvo EKG,pa čekanje na pregled kod lekarke. Ona me pita šta joj je. Pa...kako da objasnim da je stara, da nema srčanih problema ali da je lekarka iz doma odlučila da je cima bez razloga. (Posle sam saznala od sestre u domu da je htela kod interniste ali nije bilo termina pa je zato zakazala kod kardiologa).
Traumatično i za nju i za mene, jer je povratak bio sličan. Sve u svemu 6 sati cimanja i oduzimanja možda nekom dragocenog termina kod kardiologa.
A odbiti znači navući centar za socijalni rad na grbaču.
 

Back
Top