Dajte decu na zanat umesto na fakultet

Lepnjenje keramike se moze nauciti za dva dana, pravi se od prostog manuelnog posla raketna nauka.

Ljudi nece da rade ovaj posao ne iz nekih neverovatnih razloga jer su potrebne decenije da se ovlada ovom misticnom naukom lepljenja plocica vec zbog toga sto strada zdravlje, a novac koji se uzme je sitan na kraju dana i ne nema coveka koji moze da radi ovako tezak fizicki posao 25 dana u mesecu. Hocu reci moze da radi i 30 dana samo je pitanje koliko dugo.
 
Lepnjenje keramike se moze nauciti za dva dana, pravi se od prostog manuelnog posla raketna nauka.

Ljudi nece da rade ovaj posao ne iz nekih neverovatnih razloga jer su potrebne decenije da se ovlada ovom misticnom naukom lepljenja plocica vec zbog toga sto strada zdravlje, a novac koji se uzme je sitan na kraju dana i ne nema coveka koji moze da radi ovako tezak fizicki posao 25 dana u mesecu. Hocu reci moze da radi i 30 dana samo je pitanje koliko dugo.
ako je za Srbiju sitno od 2000 do 5000e mesečno, slažem se.
 
Poslednja izmena:
A dje to zanatlija ima veću platu od inženjera? Nema nigde, jer inženjer zaradjuje znanjem od koga zavisi zanatlija...i uvek može da nauči zanat, a zanatlija tek mora da se potrudi dabude inženjer....
Navika da se računa inženjerom nosilac diplome svakako je dovela da oni koji znaju da rade odu gde ih plaćaju za rad, kako zanatlije tako i inženjeri...što tržište rada tera da plaća rad, a ne diplomu...još sudije i arhitekte da otpuste i prime stručnjake i mi na konju...
Tacno ako inzinjer radi kod nekoga odnosno za drugoga, skoro sam obnavljao kuhinju i kupatilo ovde u Australiji i uverio se da elektricari, vodoinstalateri, keramicari i moleri koji rade za sebe a ne u nekoj kompaniji zaradjuju izmedju 500 i 1000 aus. dolara DNEVNO.
 
zavisi koji zanat ali ima ih stvarno dobrih

skoro sam menjao na kolima spone , radio reglazu

uzeo mi 25 evra samo za ruke , zavrsio za pola sata usput uradio na drugom autu i zamenu antifriza

ne znam koliko je uzeo za to

isao sam 4-5 puta dok nisam naleteo da moze da mi uradi , stalno u guzvi

2 reglaze i to sto je meni uradio za sat izadje 45 evra

nek radi 8 sati , nek bude 300 evra dnevno

puta 25 dana - 7500 mesecno, malo li je
Nije mu svaki dan bas toliko dobar...Radi ti ako znas...

I pored znanja, treba imati i pravi alat, dobar prostor, i znati sa ljudima... Nije to lako kako si ti napisao...
 
Treba mu dati da izuci zanat. Koji je najlaksi, a i najtrazeniji danas?

Pametovati je najlakse, mada, pazi sad, @Sensei, ni to ne moze svako...
ne kažem da je svaki zanat lak, ali ih ima lakih. Mnogi naši koji odu u inostranstvo se prešaltuju u zanatlije i tako izdržavaju i sebe i porodice. Mnogi odu u molere, keramičare, parketare, elktričare, vodoinstalatere... kamiondžije...

Za prosečan fakultet ti treba barem 4 godine. Da naučiš zanat ti ne treba ni približno toliko. naravno da mlađani zanatlija nije tako dobar kao što je stari majstor, baš kao što ni onaj što je tek završio fakultet teško da može da se poredi sa uigranim profesionalcem.

Imam ortaka koji je svojevremeno završio zanat za autolimara i mlad krenuo da radi, tu negde oko 18, lepe pare zarađivao kod nas a vrbovao ga naš amer i odveo tamo gde je opet super prošao. A autolimarski zanat uopšte nije lak.
 
Још увек испаштамо због социјалистичког уређења,па некима није јасно да са дипломом након школовања немаш ништа.
Баш као и тек завршени занатлиски помоћник.
Године рада,усавршавања
,интересовања и искуства у бранши нас чине бољима или просечнима.
А зарада такво стање прати.
 
Kad prepoznam mizoginiju, etiketiracu je gde god i kod koga god da je prepoznam.
A ovde nema sta da se prepoznaje, toliko je ocigledno da sve vristi od mizoginije.

A to sto ti ne vidis ovako ociglednu mizoginiju je tvoj hendikep i tu ti ne mogu nista. A mozda i nije hendikep, mozda ti uzivas u tome, ko ce ga znati, cudne su posledice patrijarhata na Balkanu 🤷‍♂️

Da vidis malkice šire, shvatila bi da branim svaku ženu, Red kao Red je tu apsolutno nebitna u ovom kontekstu.

Jedino je ljigavo tvoje uvlačenje i odbrana ciste mizoginije.

Ostavljam tracak mogucnosti da to radis nesvesno, ali to ne umanjuje cinjenicu da jedna zena umesto da brani zenu od mizogijije - brani nekog nebitnog lika koji ima neki uticaj na ovom forumu.

Toliko i o temi i o ovoj eskalaciji.
Ajd opet nam daj do znanja da si pobjegao sa Balkana, mada i dalje visiš tu sa nama.
Da, patrihijalno sam odgojena i ponosna sam na to, u mom roditeljskom domu se znalo ko nosi hlače, ko nosi smeće a kome se donosi cvijeće. Da, ja i moja sestra smo odgajane da poštujemo muškarce, da pazimo kako ćemo biti odjevene pred muškarcima makar se to radilo samo o našem ocu, da ne šetamo po stanu u šorcu, ne razvlačimo se kao sline u pidžamicama i spavačicama do podne. Da, mi smo "išle popiti vodu ili piškiti" kad se na filmu koji porodično gledamo dvoje ljube. Da, moja mama je imala manja prava od mog oca kad treba uraditi neki muški posao. Da, mi cure sa Balkana smatramo da je ženi mjesto u kuhinji a muškarac, dok mi kuhamo, treba da sredi podrum ili baštu. Da, to sam ja!
Tako ću vaspitavati i svoju djecu ako ih budem imala, a nadam se cijelim srcem da hoću.
 
Žao mi je što sam upisao i završio pravni fakultet,da bi danas radio kao trgovac.
Napatio se na privrednom pravu kod Bajalovićke i pokojnog Antića dike paprike.
Zanat je zakon. Brže dolaziš do posla. E sad ko je zašta pitanje je. Da bi bio dobar zanatlija ipak treba talenta i da si u dobroj fizičkoj formi.
 
Žao mi je što sam upisao i završio pravni fakultet,da bi danas radio kao trgovac.
Napatio se na privrednom pravu kod Bajalovićke i pokojnog Antića dike paprike.
Zanat je zakon. Brže dolaziš do posla. E sad ko je zašta pitanje je. Da bi bio dobar zanatlija ipak treba talenta i da si u dobroj fizičkoj formi.
Примећујем да више вас помиње физички напор код занатских делатности.
Треба рећи да се,рецимо,на грађевини,нај више "физикалије" врши машинама(дизалица,мешалица,бушилица...).
Као неко ко је радио на грађевини,али и у канцелариском окружењу,могу закључити да је прилично не здравије провести 8 сати, седећи за столом,него ли' додавати алат...
 
i da si muško isto bih ti odgovorio, blage veze sa mizoginijm nema, ali ima veze sa time da sigurno ne znaš koliko je vremena potrebno da naučiš da lepiš pločice.

Ti si ta koja ubacuje muško - žensko u jednačinu
zaista mislis da je to samo tako?
a sta cemo sa ravnanjem zidova, ubacivanjem stirodora u njih, nivelisanje, kad se seku ploce koje nisu identicne treba ih uklopiti da nastave sliku, nije isto iz kog coska kreces,
moj majstor mi je na kraju svakog "kruga" kad je radio kupatilo libelom pokazivao preko vrata kako je uradio nivelaciju plocica pod konac..
zaista si pravi amater ako mislis da je lepljenje plocica samo pljuni pa zalepi..u stvari problem je sto mnogi tako misle i upustaju se da rade i zato dobijas krs kupatila i kuhinje kad im neki priuceni amater dodje koji smatra da je to laganica uraditi..

a ruzno je sto si rekao "za muskarca je p. dim"
to zaista moze zazvucati na mizoginiju
zasto nisi rekao samo "to je lako"
zasto si uneo pol u pricu?
 
Не видим ниједан разлог зашто неко ко је завршио машински, електротехнички или неки други технички факултет, не би био и добар занатлија.Тих 4-5 година студирања му не смета да научи и неки занат из своје области.
 
Не видим ниједан разлог зашто неко ко је завршио машински, електротехнички или неки други технички факултет, не би био и добар занатлија.Тих 4-5 година студирања му не смета да научи и неки занат из своје области.
naravno ali zasto bi bio?
 
zaista mislis da je to samo tako?
a sta cemo sa ravnanjem zidova, ubacivanjem stirodora u njih, nivelisanje, kad se seku ploce koje nisu identicne treba ih uklopiti da nastave sliku, nije isto iz kog coska kreces,
moj majstor mi je na kraju svakog "kruga" kad je radio kupatilo libelom pokazivao preko vrata kako je uradio nivelaciju plocica pod konac..
zaista si pravi amater ako mislis da je lepljenje plocica samo pljuni pa zalepi..u stvari problem je sto mnogi tako misle i upustaju se da rade i zato dobijas krs kupatila i kuhinje kad im neki priuceni amater dodje koji smatra da je to laganica uraditi..

a ruzno je sto si rekao "za muskarca je p. dim"
to zaista moze zazvucati na mizoginiju
zasto nisi rekao samo "to je lako"
zasto si uneo pol u pricu?
vrlo je bitno sve ovo sto si napisao i to se ne može naučiti za tri meseca niti je p.dim
mojim komšijama je "majstor" ( verovatno priuceni za tri meseca) nivelisao pod u kupatilu kada su ga renovirali
da je voda umesto da ide u slivnik skupljala se bara na sredini kupatila,pa su morali da dovedu drugog majstora
koji je razbio vec završen pod i ponovo sve uradio i ispravio greške prethodnog "majstora"
dobar zanatlija se postaje posle x godina rada i učenja od dobrog majstora
 
Poslednja izmena:
Ni inženjer, pa ni pravnik, a tek ekonomista ne možeš da postaneš bez majstora koji zna taj posao, a majstor zanata tek ne možeš da postaneš bez nekoga ko zna tajne zanata, ali je osnova da ti leži taj posao inače postaješ nadrimajstor...Tako da kada mi neki majstor počne objašnjavati kako se nešto radi i da je to užas od posla više sa njim ne pričam isto je i sa lekarima, arhitektama, pravnicima....ako znaš uradi, ako ne znaš da ne gubim vreme i pare na tupljenje....
 
Ni inženjer, pa ni pravnik, a tek ekonomista ne možeš da postaneš bez majstora koji zna taj posao, a majstor zanata tek ne možeš da postaneš bez nekoga ko zna tajne zanata, ali je osnova da ti leži taj posao inače postaješ nadrimajstor...Tako da kada mi neki majstor počne objašnjavati kako se nešto radi i da je to užas od posla više sa njim ne pričam isto je i sa lekarima, arhitektama, pravnicima....ako znaš uradi, ako ne znaš da ne gubim vreme i pare na tupljenje....
Слично мишљење сам изнео горе, па си га исмејао??
 
Ni inženjer, pa ni pravnik, a tek ekonomista ne možeš da postaneš bez majstora koji zna taj posao, a majstor zanata tek ne možeš da postaneš bez nekoga ko zna tajne zanata, ali je osnova da ti leži taj posao inače postaješ nadrimajstor...Tako da kada mi neki majstor počne objašnjavati kako se nešto radi i da je to užas od posla više sa njim ne pričam isto je i sa lekarima, arhitektama, pravnicima....ako znaš uradi, ako ne znaš da ne gubim vreme i pare na tupljenje....
А добро...увек је ту форум...и огледало.
 

Back
Top