Dajte decu na zanat umesto na fakultet

Sensei

Master
Moderator
Poruka
74.792
Da li je normalno da zanatlije imaju duple i troduple plate diplomiranih inžinjera pa i doktora?

Bio je nedavno oglas u BG da se traži vodoinstalater, plata 2000 evra. Neki privatnici kažu može olako i 4000 da se pravi ako radiš za sebe.

1699648777890.png


Dakle, da li je gupo da decu teramo na fakultete kada mogu mnogo lakše i brže da obezbede sebi život kao zanatlije?
 
A dje to zanatlija ima veću platu od inženjera? Nema nigde, jer inženjer zaradjuje znanjem od koga zavisi zanatlija...i uvek može da nauči zanat, a zanatlija tek mora da se potrudi dabude inženjer....
Navika da se računa inženjerom nosilac diplome svakako je dovela da oni koji znaju da rade odu gde ih plaćaju za rad, kako zanatlije tako i inženjeri...što tržište rada tera da plaća rad, a ne diplomu...još sudije i arhitekte da otpuste i prime stručnjake i mi na konju...
 
A dje to zanatlija ima veću platu od inženjera? Nema nigde, jer inženjer zaradjuje znanjem od koga zavisi zanatlija...i uvek može da nauči zanat, a zanatlija tek mora da se potrudi dabude inženjer....
Navika da se računa inženjerom nosilac diplome svakako je dovela da oni koji znaju da rade odu gde ih plaćaju za rad, kako zanatlije tako i inženjeri...što tržište rada tera da plaća rad, a ne diplomu...još sudije i arhitekte da otpuste i prime stručnjake i mi na konju...
Civilna avijacija.
 
Računica je prosta. završi zanat za 3 godine (prosek), ima 1000 evra platu mesečno. TO je 12000 godišnje. To "dete" radi već 5 godina (60000 evra ukupno) dok ono drugo ne završi fakultet i samo troši pare.

Koliko treba vremena fakultetski obrazovanom da nadoknadi onih 60000 evra gubitka u samom startu?
 
A dje to zanatlija ima veću platu od inženjera? Nema nigde, jer inženjer zaradjuje znanjem od koga zavisi zanatlija...i uvek može da nauči zanat, a zanatlija tek mora da se potrudi dabude inženjer....
Navika da se računa inženjerom nosilac diplome svakako je dovela da oni koji znaju da rade odu gde ih plaćaju za rad, kako zanatlije tako i inženjeri...što tržište rada tera da plaća rad, a ne diplomu...još sudije i arhitekte da otpuste i prime stručnjake i mi na konju...
Ima kod nas nažalost. Onaj ko je pošteno završio ma koji fakultet nikako nije nosilac diplome. I u to je uložio lijepe godine života. Da ne pričamo o vremenu, trudu pa i novcu.
 
Pa vidi, novac koji zaradiš određuje tržište. Bilo je kod nas puno dipl za sve u svašta, ljudi decu koja objektivno nisu za faks a nisu ni hteli, terali da imaju diplome i sad ih ima višak. Zanatlija nema.

Naukom i faksom treba da se bavi ko voli, ko oseća da bez toga neće biti kompletna ličnosti li srećan.
Zanatlija nema viška jer ljudi to neće da rade. Odnosno "poplava" kojekakvih sumnjivih privatnih fakulteta je dovela do toga.
 
A dje to zanatlija ima veću platu od inženjera? Nema nigde, jer inženjer zaradjuje znanjem od koga zavisi zanatlija...i uvek može da nauči zanat, a zanatlija tek mora da se potrudi dabude inženjer....
Navika da se računa inženjerom nosilac diplome svakako je dovela da oni koji znaju da rade odu gde ih plaćaju za rad, kako zanatlije tako i inženjeri...što tržište rada tera da plaća rad, a ne diplomu...još sudije i arhitekte da otpuste i prime stručnjake i mi na konju...
Kod vas u crnu goru sigurno ne jer ste svi "inzenjeri"
 
Računica je prosta. završi zanat za 3 godine (prosek), ima 1000 evra platu mesečno. TO je 12000 godišnje. To "dete" radi već 5 godina (60000 evra ukupno) dok ono drugo ne završi fakultet i samo troši pare.

Koliko treba vremena fakultetski obrazovanom da nadoknadi onih 60000 evra gubitka u samom startu?
Prvo radi 40 godina za punu penziju koja je veća od penzije zanatlije. Drugo ako zna posao ne može zanatlija bez njega, pa mu plaća za pomoć. Treće uvek može da zaradi kao zanatlija....
 
Kako kojoj. U Šnajderu ili Kontinentalu dosta. U manjoj građevinskoj firmi 2 ili 3. E da. Probaj sam da isprojektuješ i običnu garažu. Pa onda pričaj da li su arhitekte višak.
A koliko u tvojoj firmi ima inženjera na 1 radnika?
E ako je arhitekta projektuje onda bolje neki slikar...obicno su bolji...:)
Naravno, mislio sam na viškove "arhitekata" u državnim firmama koji pojma nemaju, ali bi mogli da naslikaju mrtvu prirodu....
 
A koliko u tvojoj firmi ima inženjera na 1 radnika?
E ako je arhitekta projektuje onda bolje neki slikar...obicno su bolji...:)
Naravno, mislio sam na viškove "arhitekata" u državnim firmama koji pojma nemaju, ali bi mogli da naslikaju mrtvu prirodu....
U mom sektoru ih nema. U cijeloj firmi jedno 10%.Arhitekta koji je završio fakultet nikako ne može biti da nema pojma.
 

Back
Top