Dajte decu na zanat umesto na fakultet

Veliki nedostatak je zanatlija svih tipova, od automehaničara, i keramičara pa do vozača bagera, svega fali.
Neće se skoro ni nadoknaditi njihov broj,

zvao sam prošle godine neke za pločice , njih 90% mi rekli da su zauzeti naradna 2-3 meseca da i da se tada javim. plus me odrali.
sledeći put sam lepim samo da nabavim neku mašinu sa kojom je sekao i ukrajao pločice :mrgreen:

Ne nije normalno. Ali...
Zašto?
Tržište određuje cenu.
Niko te ne tera da radis za "minimalac" od države ukoliko si sposoban za više, bez obzira na stručnost...
Ali od države dobijaš drugo nešto...

Oboje su potrebni.
Sad naravno onaj koji ume da spasi život, i oni su i bez faksa, i onaj koji ume da popravi veš mašinu, ima onih sa faksom koji to ne znaju a potcenjuju oni koji im trebaju, nisu isti, ali...

Btw South Park najnoviji dobro parodiše ovu temu... Handyman...

Poslednja izmena:
Zašto?
Tržište određuje cenu.
Niko te ne tera da radis za "minimalac" od države ukoliko si sposoban za više, bez obzira na stručnost...
Ali od države dobijaš drugo nešto...

Oboje su potrebni.
Sad naravno onaj koji ume da spasi život i onaj koji ume da popravi veš mašinu nisu isti, ali...
Zato što nije. Što ne znam hirurg spašava živote. I ima veliku odgovornost. Za razliku od ne znam keramičara ili molera.

Ekstremno glupo. Svako ko zavrsi srednju strucnu skolu je i po drugim kriterijumima uspesniji od fakultetlija, npr. ranije zasnuju porodice itd.

Uopste ne podrazumeva da ce onaj ko ranije zavrsi skolovanje ranije osnovati porodicu.
Da ne ulazim u to da li se osnivanje porodice moze nazvati uspehom. Lako je napraviti dete i to nije uspeh - uspeh je napraviti coveka.

zavisi koji zanat ali ima ih stvarno dobrih

skoro sam menjao na kolima spone , radio reglazu

uzeo mi 25 evra samo za ruke , zavrsio za pola sata usput uradio na drugom autu i zamenu antifriza

ne znam koliko je uzeo za to

isao sam 4-5 puta dok nisam naleteo da moze da mi uradi , stalno u guzvi

2 reglaze i to sto je meni uradio za sat izadje 45 evra

nek radi 8 sati , nek bude 300 evra dnevno

puta 25 dana - 7500 mesecno, malo li je

uzeo mi 25 evra samo za ruke , zavrsio za pola sata usput uradio na drugom autu i zamenu antifriza

Dobro,treba tu i uracunati porez,ali nimalo nije malo.Moze se dobro zaraditi.

45 evra sat, bruto zarada, za automehanicarsku radnju, i nije nesto previse.

Znas li koliko treba uloziti, i ulagati konstantno za takav biznis?

Zatim, to je, kao sto rekoh, bruto - neto je daleko manje. Drzava te dere gde stigne, porez na ovo, na ono, taksa za ovo, za ono....

Da li je normalno da zanatlije imaju duple i troduple plate diplomiranih inžinjera pa i doktora?

Bio je nedavno oglas u BG da se traži vodoinstalater, plata 2000 evra. Neki privatnici kažu može olako i 4000 da se pravi ako radiš za sebe.

Pogledajte prilog 1444996

Dakle, da li je gupo da decu teramo na fakultete kada mogu mnogo lakše i brže da obezbede sebi život kao zanatlije?
Propaganda, da bi bilo što manje školovanih koji bi bili glasačka mašina.Sve proračunato kao kod Crvenih Kmera

Da li je normalno da zanatlije imaju duple i troduple plate diplomiranih inžinjera pa i doktora?

Bio je nedavno oglas u BG da se traži vodoinstalater, plata 2000 evra. Neki privatnici kažu može olako i 4000 da se pravi ako radiš za sebe.

Pogledajte prilog 1444996

Dakle, da li je gupo da decu teramo na fakultete kada mogu mnogo lakše i brže da obezbede sebi život kao zanatlije?

Mali mi ima 5 godina i spremam ga za rudara.

Da, da, zato kad rešiš da lepiš pločice, majstor dođe istog dana i to možeš da biraš koga ćeš. :lol:
jesi li pročitala ovo?
Veliki nedostatak je zanatlija svih tipova, od automehaničara, i keramičara pa do vozača bagera, svega fali.
Neće se skoro ni nadoknaditi njihov broj,

zvao sam prošle godine neke za pločice , njih 90% mi rekli da su zauzeti naradna 2-3 meseca da i da se tada javim. plus me odrali.
sledeći put sam lepim samo da nabavim neku mašinu sa kojom je sekao i ukrajao pločice :mrgreen:

Back