Da li vernici mogu da oproste nekome a da im taj neko nije pokazao pokajanje?!

zapravo, ovo nema ništa sa bogom...ovo su zemaljski (svetovni) zakoni...izbor je po samoj svojoj prirodi ograničen, te samim tim ne može nikako biti slobodan, dok je bog iznad kauzalnosti jer i kauzalnost protiče kroz vreme.
a bog, kao što je poznato, ne pripada vremenu.
volja je po svojoj prirodi akauzalna, što će reći da se manifestuje tek kad se budućnost (cilj ili posledica) dovede u sadašnji trenutak.
ista stvar je i sa verom, ti možeš verovati do sudnjega dana, ali ako ti je vera iskrena ti ćeš cilj vere (budućnost - posledicu) dovesti u sadašnji trenutak.
za to je potrebno i malo znanja. :mrgreen:

evo ti jedan primer:

znaš li za onaj događaj od prošle godine kad je bila velika suša u srbiji i kad je jedan od vladika pozvao narod da se jedne nedelje moli da kiša padne.
i skupi se silan narod u crkvi i svi se moljaše, ali džaba, kad su izašli upekao zvizdan, čini se još gore nego do tada.
niđe oblačka ni u tragovima...čak su i avioni koji sipaju one hemiske otrove i ostavljaju iza sebe te hemijske tragove ovaj put zakazali.

otac i sin izašli iz crkve i gledaju u nebesko plavetnilo kad će sin:

- tata, a jesu li svi ovi ljudi zaista verovali da će bog doneti kišu?

- jesu sine, verovali su.

- a zašto onda niko od njih nije poneo kišobran?

шта год ко подразумевао богом, има ли чега а да није део?
слобода и воља су ограничени човеком.
да је киша пала истог трена то би била последица раније молитве....
 
шта год ко подразумевао богом, има ли чега а да није део?
слобода и воља су ограничени човеком.
да је киша пала истог трена то би била последица раније молитве....
ne gogi, da je njihova vera bila iskrena, znali bi da će kiša pasti i poneli bi kišobran.
pokušaj to shvatiti.
 
Daj zivota Ti kloncino zaobidji me...u SIROKOM LUKU...dobijam proliv od takvih kao Ti...Sto samo znaju da provociraju...etiketiraju...vredjaju...

:wtf:

Gde sam vredjala provocirala i etiketirala? Zasto lazes i vredjas??

More kloncino, dosta mi je vas takvih koji nicete kao pecurke a kaobajagi ste iz 2006 a ni 1000 poruka nemate. Nikad cula za tebe. Ti si klon da nema kud, juce se "ispilio" a nekog zove klon? Mars bre tamo!
 
Poslednja izmena:
Jel ti vidis naslov teme? Ko te pito o povredama dece? Sta fantaziras?

Da li vernici mogu da oproste nekome a da im taj neko nije pokazao pokajanje?!

Slaže me tast da ce mi doneti drva 17 jula. Nije doneo, Oprostio sam mu, bez da mi je rekao ili pokazao bilo sta.. Jel treba da budem retard pa da nikad vise ne progovorim sa njim? NE.

Da li bi oprostio u svakoj situaciji, NE, da li postoje situacije u kojima bih to mogao uraditi? Naravno...

Pa nisam ja bog da oprastam samo ako neko pokaze iskreno kajanje...
 
Poslednja izmena:
Jel ti vidis naslov teme? Ko te pito o povredama dece? Sta fantaziras?

Slaže me tast da ce mi doneti drva 17 jula. Nije doneo, Oprostio sam mu, bez da mi je rekao ili pokazao bilo sta..

Da li bi oprostio u svakoj situaciji, NE, da li postoje situacije u kojima bih to mogao uraditi? Naravno...

Ja znam šta je naslov teme i svi smo dali odgovor da postoje situacije kada možeš oprostiti i kada ne možeš čak i da se taj pokaje.
I šta će ti onda onaj komentar za vernike.
 
Odakle tebi ideja da se ljutim i da sam uvredjen? Cime?

Ja sam te lepo pitao sto se nalazis uvredjenom sa mojm komentarom, da su ateisti moralniji od hriscana? Jel te to vredja, takav komentar, smeta, sta? Ne vidim razlog da ides u dubinu i da okolisas, reci sta ti smeta i zasto ti smeta.

Pitala si me pitanje koje niti je vezano za moju konstataciju, niti je vezano za naslov teme. Znaci, negde gori, cim si tako nesto pitala.
 
Odakle tebi ideja da se ljutim i da sam uvredjen? Cime?

Ja sam te lepo pitao sto se nalazis uvredjenom sa mojm komentarom, da su ateisti moralniji od hriscana? Jel te to vredja, takav komentar, smeta, sta? Ne vidim razlog da ides u dubinu i da okolisas, reci sta ti smeta i zasto ti smeta.

Pitala si me pitanje koje niti je vezano za moju konstataciju, niti je vezano za naslov teme. Znaci, negde gori, cim si tako nesto pitala.

Prost odgovor je da ne možeš ljude deliti na takav način. Da li je neko dobar ili loš zavisi od samog čoveka a ne od toga da li je vernik ili ateista. I na jednoj i na drugoj strani ima i dobrih i loših ljudi.
U stvari ti možeš deliti ljude na taj način to ti niko ne može zabraniti ali takva podela je glupa.

- - - - - - - - - -

Boga oponasamo u oprastanju... lako je...

Bog nije nikada oprastao nepokajnickim gresnicima.....

Hoćeš reći šta god neko da uradi dovoljno je da se posle toga pokaje i stvar je rešena. Pa mislim da ne ide to baš tako lako.
 
Prost odgovor je da ne možeš ljude deliti na takav način. Da li je neko dobar ili loš zavisi od samog čoveka a ne od toga da li je vernik ili ateista. I na jednoj i na drugoj strani ima i dobrih i loših ljudi.
U stvari ti možeš deliti ljude na taj način to ti niko ne može zabraniti ali takva podela je glupa.

Da te podsetim sta si rekla:

I ja se stidim jednog Kačavende ali i mnogih drugih ljudi koji su uradili loše stvari i ateisti su.

Khm, znaci, radis isto zasta me optuzujes, a onda mene kritikujes? :lol:

Ono sto je pitanje jeste, da li su te dve stvari povezive, moral i religija, i moral i odsustvo vere u boga, a ne da li je podela glupa ili nije, vec da li je osnovana.
 
Poslednja izmena:
Da te podsetim sta si rekla:

Khm, znaci, radis isto zasta me optuzujes, a onda mene kritikujes? :lol:

Ono sto je pitanje jeste, da li su te dve stvari povezive, moral i religija, i moral i odsustvo vere u boga, a ne da li je podela glupa ili nije, vec da li je osnovana.

Navela sam zato što sam htela da ti pokažem da ima loših ljudi i na jednoj i na drugoj strani jer se vi kačite samo za Kačavendu. Jeste kriv i mrlja velika za SPC ali ako npr. imaš lopova u familiji to ne znači da je cela familija takva.
Vera i moral na žalost ne idu zajedno a trebalo bi. Najviše me nervira kada vidim nekog kriminalca koji je uradio grozne stvari a onda izjavljuje da je vernik.
Ali ja bar priznajem da postoje takve stvari ali isto tako ne mogu dozvoliti da se na osnovu toga generalizuju stvari.

A da radimo iste stvari pa radimo :) samo smo na suprotnim stranama :D
 
Navela sam zato što sam htela da ti pokažem da ima loših ljudi i na jednoj i na drugoj strani jer se vi kačite samo za Kačavendu. Jeste kriv i mrlja velika za SPC ali ako npr. imaš lopova u familiji to ne znači da je cela familija takva.
Vera i moral na žalost ne idu zajedno a trebalo bi. Najviše me nervira kada vidim nekog kriminalca koji je uradio grozne stvari a onda izjavljuje da je vernik.
Ali ja bar priznajem da postoje takve stvari ali isto tako ne mogu dozvoliti da se na osnovu toga generalizuju stvari.

A da radimo iste stvari pa radimo :) samo smo na suprotnim stranama :D

Moram da se ubacim. Ako vernici veruju da je SPC jedina sveta apostolska crkva (za koju Isus kaze da je "vrata pakla nece nadvladati") kako to da je u crkvu uslo zlo?
 

Back
Top