Da li se vreme ubrzalo?

nije se vreme ubrzalo, nego se smanjilo naše strpljenje da čekamo
kako civilizacija nepreduje, sve više nadražajai doživljaja zahtevamo
sve mora da bude sad i odmah
takođe, kako starimo, čini nam se da vreme brže prolazi, jer , valjda, trajanje vremena poredimo sa celokupnim svojim životom
 
Odlicna tema.

Inace cuo sam ja vec za ovu teoriju i to indirektno ni manje ni vise nego od jednog monaha iz jednog poznatog manastira u Srbiji.
Doduse jedan caletov drugar se bavi slikama i antikvitetima i bas je popravljao jednu ikonu cini mi se za taj manastir i taj monah iz tog manastira mu je pricao o tome i to bas o tome kako u tom manastiru vec preko 500 godina zive identicno i radi iste stvari svakog dana i kako sada oni vise ne stizu da obave sve te stvari za 1 dan kao sto je ranije bilo moguce i da moraju sve ranije i ranije da ustaju i da zapocinju nov dan.
Inace on je objasnio bas nesto slozeno ( sto malo ko moze da shvati) ali ja cu pokusati da objasnim ovako laicki.
Rekao je kako se " puls" planete Zemlje ubrzao i da je recimo taj puls ranije iznosio 8 toga necega u sekundi ( koja god to merna jedinica bila) a sada je 12 ( sto znaci da odprilike vreme protice 25% brze nego pre 100 godina recimo)

Douse svi imaju neki cudan osecaj kako vreme brzo ide i recimo kad se setis dogadjaja od pre 6,7 godina cini ti se da su mozda prosle 2 ili 3 god.


Inace i rekao bi da mladje generacije ljudi izgledaju sve mladje i mladje evo recimo danas vecina 30-togodisnjaka maltene jos uvek izgledaju kao tinejdzeri dok recimo cale mi je pokazivao slike dok je imao recimo 20-25 godina i svi su maltene vec tad izgledali ko matorci.
Onako hipoteticki ja sada i moj cale dok je bio mojih godina kad bi stali jedan pored drugog i dalje bi mogli da prodjemo kao otac i sin , bez problema.........hehe

Da to 8 je titranje planete Zemlje ( Zemlja ima svoj puls - to je titraj ), nekada je bilo 8 a sada se ubrzava, momentalno zemlja titra na 12 i mislim da njen puls treba da dostigne ako se ne varam 14 titraja, nemojte me drzati za rec. Evo sad cu da uguglam da proverim.

Od brzine titraja Zemlje zavisi protoka vremena na Zemlji. Inace to sve ima veze sa promenom polova koji teba da se dogode a oni opet sa postavljanjem planeta u jednu ravan koja je opet u ravni sa sredistem nase galaksije sto je tacka Kali po hindusima ( boginja smrti ) ili ti sa Crnom Rupom - astronomski.
 
Poslednja izmena:
Da to 8 je titranje planete Zemlje ( Zemlja ima svoj puls - to je titraj ), nekada je bilo 8 a sada se ubrzava, momentalno zemlja titra na 12 i mislim da njen puls treba da dostigne ako se ne varam 14 titraja, nemojte me drzati za rec. Evo sad cu da uguglam da proverim.

Od brzine titraja Zemlje zavisi protoka vremena na Zemlji. Inace to sve ima veze sa promenom polova koji teba da se dogode a oni opet sa postavljanjem planeta u jednu ravan koja je opet u ravni sa sredistem nase galaksije sto je tacka Kali po hindusima ( boginja smrti ) ili ti sa Crnom Rupom - astronomski.

Pa,onda pazite kuda hodate da ne upadnete u crnu rupčagu...z:mrgreen:
A časovnike navijajte svaki drugi dan (kom ostalo od dede),a na spavanje idite (malo)sutra...z:lol:
A kako monasi znaju-ne pitajte-Ako nešto ne znaš samo pitaj kojeg monaha i NE BRINI...z:)
 
Da to 8 je titranje planete Zemlje ( Zemlja ima svoj puls - to je titraj ), nekada je bilo 8 a sada se ubrzava, momentalno zemlja titra na 12 i mislim da njen puls treba da dostigne ako se ne varam 14 titraja, nemojte me drzati za rec. Evo sad cu da uguglam da proverim.

Od brzine titraja Zemlje zavisi protoka vremena na Zemlji. Inace to sve ima veze sa promenom polova koji teba da se dogode a oni opet sa postavljanjem planeta u jednu ravan koja je opet u ravni sa sredistem nase galaksije sto je tacka Kali po hindusima ( boginja smrti ) ili ti sa Crnom Rupom - astronomski.

Nešto mi ovde nije jasno.
Sada kažeš ima 8 titraja u sekundi. Zamislimo da se broj titraja uspori na 4 u sekundi. Znači da bi za 8 titraja trebalo dve sekunde. To znači da će za prosečni životni vek čoveka da se desi dva puta manje titraja. Odnosno prođe mu mu vek a a samo polovinu pređašnjih titraja je doživeo pa bi mu se činilo da je vreme duplo brže prošlo. To znači da bi sa povećanjem titraja trebalo da mu se čini da vreme sporije prolazi. To bi bilo tako kada bi subjektivno prticanje vremena bilo vezano za titranje zemlje.

Meni je problem što moram da titram sestri koja me evo gnjavi i oduzima mi vreme.
 
:mrgreen: vrlo konkretno

Inače još u prvom postu postoji jedna kontradiktornost, tačnije u samom nazivu teme (što je primetilo još par ljudi).
Ma koliko da se vreme "ubrzalo" a to je potpuna nebuloza, oni tamo pomenuti monasi nikako ne bi mogli da primete ništa a pogotovu ne da je dan kraći ili tako nešto, jer bi se sve "ubrzalo" u skladu sa tim.
A plus i ovo što je rekao MPhy i što mi nekako vrlo jasno:


Stvarno ne mogu da shvatim kako se uopšte vremenu može dodeliti brzina (fizički mi to izgleda krajnje nekorektno, budući da se sama ta brzina definiše preko tog vremena samog).

Tako da iako je pitanje iz teme zanimljivo smatram da je potpuno pogrešno tj bespredmetno pričati o ubrzanju ili usporenju vremena koje, kako rekoše neki, ne postoji a kamoli da ima brzinu.
I tu nema nikakve filozofije jer deluje sasvim jasno.
 
:mrgreen: vrlo konkretno

Inače još u prvom postu postoji jedna kontradiktornost, tačnije u samom nazivu teme (što je primetilo još par ljudi).
Ma koliko da se vreme "ubrzalo" a to je potpuna nebuloza, oni tamo pomenuti monasi nikako ne bi mogli da primete ništa a pogotovu ne da je dan kraći ili tako nešto, jer bi se sve "ubrzalo" u skladu sa tim.
A plus i ovo što je rekao MPhy i što mi nekako vrlo jasno:




Tako da iako je pitanje iz teme zanimljivo smatram da je potpuno pogrešno tj bespredmetno pričati o ubrzanju ili usporenju vremena koje, kako rekoše neki, ne postoji a kamoli da ima brzinu.
I tu nema nikakve filozofije jer deluje sasvim jasno.

Ne mogu da verujem da se Ozi do sada nije javio i reagovao na ovakvo pisanje:eek:

Ono sa čim bi se složio jeste da postoji kontradiktornost u samom nazivu teme ali u jednom drugom smislu. Stvarno vreme ne može da se kvantifikuje, što znači ni ubrzava ni usporava, ono vreme kako ga mi poimamo jeste kvantifikacija i davanje prostornosti onom što stvarno vreme ne poseduje. U vezi ovoga treba brljati po Ozijevom blogu i naći teme ; Kvalitativna množina i Trajanje i istovremenost.
Znači intuitivno vreme (a to je ono stvarno) koje je izvan našeg saznanja nema tu prostornu komponentu i ne može se meriti . Pošto se naše vreme ( kvantifikaciono i prostorno) oslanja na rotaciju planete zemlje , šta bi se desilo kada bi se ta rotacija ubrzala ? ? ?
 
Poslednja izmena:
Pa šta i da se javi, opet bi pričao kako ništa živo ne postoji :lol:

A za ovo... šta bi se desilo?! Da li bi časovnik pokazivao drugačije i da li bi ti doživljavao to kao kraći dan/noć? :)
Ali priča o monasima koji primećuju razliku a zatim priča o tome da ma kako da kvantifikujemo vreme ne možemo da primetimo jeste kontradiktorna.
To da subjektivni osećaj varira je nešto drugo i ja nisam bio na to mislio.
A to "naše" vreme najviše ima veze sa distorzijom prostora. E sad, ako brža rotacija utiče na gravitaciju imalo bi smisla pošto vreme koje se meri satovima zavisi od gravitacije.
Ovo vreme kao intuicija je različito od ovog kolokvijalnog vremena koje ionako nije stvarno.
 
Da to 8 je titranje planete Zemlje ( Zemlja ima svoj puls - to je titraj ), nekada je bilo 8 a sada se ubrzava, momentalno zemlja titra na 12 i mislim da njen puls treba da dostigne ako se ne varam 14 titraja, nemojte me drzati za rec. Evo sad cu da uguglam da proverim.

Od brzine titraja Zemlje zavisi protoka vremena na Zemlji. Inace to sve ima veze sa promenom polova koji teba da se dogode a oni opet sa postavljanjem planeta u jednu ravan koja je opet u ravni sa sredistem nase galaksije sto je tacka Kali po hindusima ( boginja smrti ) ili ti sa Crnom Rupom - astronomski.
Ja ti ugooglam garant 18!
 
Nema na cemu. :) :heart:

Sam Bergson je pisao da je za nas "neverovatno tesko predociti trajanje u njegovoj prvobitnoj cistoti"

Takodje je napisao i ovo:


Spoznati trajanje kao ono sto ono jeste ili intuiciju, suprotstavlja se uobicajenom nacinu na koji funkcionise ljudski intelekt, samim tim do tog uvida nije lako doci i kao u slucaju Barklijeve korelativnosti subjekta i objekta, za mnoge je to znanje zatvorena knjiga. Ali, ma kako bilo tesko to je cinjenica i to neverovatno prosta.
"Vreme nije isto sto i linija" skoro naivno prost izraz, a ipak misljenje da je vreme linija vlada svuda...u uobicajenom ljudskom misljenju o vremenu.

Koliko knjiga je napisao Bergson?
 
Koliko knjiga je napisao Bergson?

О непосредним чињеницима свести
Материја и меморија
Ставаралачка еволуција
Два извора морала и религије.

Као и скупови предавања под називом... "Духовна енергија Мисао и покретљивост".

пс. Сва ова дела су преведена на српски осим овог последњег које је додуше преведено 2011. али само под наводницима "преведено". Гоогле преводиоц би то боље превео од дотичног . Текст је потпуно неупотребљив. . Очито да је преводиоц мислио да је Бергсон исто што и Хегел па да ту исто тако нема никаквих мисли осим празних појмова па је тако и превео. Без икаквог смисла и искљученог мозга. О томе сам писао овде:

http://forum.krstarica.com/entry.php/31946-O-prevodima-filozofskih-dela
 
- Time and Free Will: An Essay on the Immediate Data of Consciousness 1910. (Essai sur les données immédiates de la conscience 1889) Dover Publications 2001: ISBN 0-486-41767-0 – Bergson's doctoral dissertation
- Matter and Memory 1911. (Matière et mémoire 1896) Zone Books 1990: ISBN 0-942299-05-1, Dover Publications 2004: ISBN 0-486-43415-X
- Laughter: An Essay on the Meaning of the Comic 1900. (Le rire) Green Integer 1998: ISBN 1-892295-02-4, Dover Publications 2005: ISBN 0-486-44380-9
- Creative Evolution 1910. (L'Evolution créatrice 1907) University Press of America 1983: ISBN 0-8191-3553-4, Dover Publications 1998: ISBN 0-486-40036-0, Kessinger Publishing 2003: ISBN 0-7661-4732-0, Cosimo 2005: ISBN 1-59605-309-7
- Mind-energy 1920. (L'Energie spirituelle 1919) McMillan. – a collection of essays and lectures
- Duration and Simultaneity: Bergson and the Einsteinian Universe 1922. Clinamen Press Ltd. ISBN 1-903083-01-X
- The Two Sources of Morality and Religion 1932. (Les Deux Sources de la Morale et de la Religion) University of Notre Dame Press 1977: ISBN 0-268-01835-9
- The Creative Mind: An Introduction to Metaphysics 1946. (La Pensée et le mouvant 1934) Citadel Press 2002: ISBN 0-8065-2326-3 – essay collection, sequel to Mind-Energy, including 1903's "An Introduction to Metaphysics"
 
О непосредним чињеницима свести
Материја и меморија
Ставаралачка еволуција
Два извора морала и религије.

Као и скупови предавања под називом... "Духовна енергија Мисао и покретљивост".

пс. Сва ова дела су преведена на српски осим овог последњег које је додуше преведено 2011. али само под наводницима "преведено". Гоогле преводиоц би то боље превео од дотичног . Текст је потпуно неупотребљив. . Очито да је преводиоц мислио да је Бергсон исто што и Хегел па да ту исто тако нема никаквих мисли осим празних појмова па је тако и превео. Без икаквог смисла и искљученог мозга. О томе сам писао овде:

http://forum.krstarica.com/entry.php/31946-O-prevodima-filozofskih-dela

sti siguran da ta dela postoje i da nisu iluzija u tvojoj svesti?
 
- Time and Free Will: An Essay on the Immediate Data of Consciousness 1910. (Essai sur les données immédiates de la conscience 1889) Dover Publications 2001: ISBN 0-486-41767-0 – Bergson's doctoral dissertation
- Matter and Memory 1911. (Matière et mémoire 1896) Zone Books 1990: ISBN 0-942299-05-1, Dover Publications 2004: ISBN 0-486-43415-X
- Laughter: An Essay on the Meaning of the Comic 1900. (Le rire) Green Integer 1998: ISBN 1-892295-02-4, Dover Publications 2005: ISBN 0-486-44380-9
- Creative Evolution 1910. (L'Evolution créatrice 1907) University Press of America 1983: ISBN 0-8191-3553-4, Dover Publications 1998: ISBN 0-486-40036-0, Kessinger Publishing 2003: ISBN 0-7661-4732-0, Cosimo 2005: ISBN 1-59605-309-7
- Mind-energy 1920. (L'Energie spirituelle 1919) McMillan. – a collection of essays and lectures
- Duration and Simultaneity: Bergson and the Einsteinian Universe 1922. Clinamen Press Ltd. ISBN 1-903083-01-X
- The Two Sources of Morality and Religion 1932. (Les Deux Sources de la Morale et de la Religion) University of Notre Dame Press 1977: ISBN 0-268-01835-9
- The Creative Mind: An Introduction to Metaphysics 1946. (La Pensée et le mouvant 1934) Citadel Press 2002: ISBN 0-8065-2326-3 – essay collection, sequel to Mind-Energy, including 1903's "An Introduction to Metaphysics"

А да заборавио сам "О смеху" као и "Трајање и истовременост".
О смеху је преведено.
А Трајање и истовременост, тј Бергсонов одговор н Анштајнову теорију релативности... до сада није.
 
sta je iluzija nego devijatna percepcija realnosti?

Devijacija je normalna kod percepcije...Međutim...Devijaciju ne treba smatrati lošom..
Naime-slika koju hologramski stvaraju sive u mozgu nije stvarnost već samosvojna funkcionalna
interpretacija stvarnosti.Interesantno da kod ponavljanja situacije sive orijektuju uvek isti hologram u micron tačno! ! !
Ovo nije moja puka tvrdnja...Neurologija se bazira na tom...
 

Back
Top