Da li se moli samo Bogu?

Није. Ако прочиташ сам почетак цитата можда и схватиш да моменат кад је посебно благословио један хлеб и разделио им га, говорећи да је то тело Његово, не може да буде и склопу "утољавања глади". Јер пише " и кад јеђаху" што значи да је вечера била при крају и пука глад утоњена...
Hajde da snizavamo nivo diskusije - govortio sam o uobicajenom,svakidasnjom jedenjom hljeba,kako u vreme SZ-ta tako i u vrerme NZ-ta,dakle ne govorim o svetom obredu koji ga je uspostavio Isus Hristos !
Као што већ рекох, свако добровољно давање или одрицање од нечега реалног што даваоцу иначе припада у корист постизања неког циља је жртва.
Nije to zrtva Bogu,odkud ti sad ova nova definicija !??
Тако нам Господ на Евхаристији жртвује делић себе да би били у живој заједници са Њим, јер је самога себе назвао хлебом живим.
Nista nam Gospod ne daje na taj obred,sta je tebi,mi smo ti koji nesto svoje dajemo Gospodu - mi se dakle secamo na Njegova stradanja i dajemo Mu nasu zahvalnost za ono sto je ucinio dok Mu ujedno dajemo i nase srce sto ce reci nasu odlucnost da hodamo Njegovim putem drzeci Njegove zapovesti jer smo samo tako ,u takvom stanju dostojni da uopste uzimamo/drzimo taj obred !
А да се помене да је и своју земаљску егзистенцију принео на жртву зарад нашег спасења? Тако да је и због тога велика јерес тврдити да "апсолутно никад" никад није био подносилац било какве жртве већ само прималац. Ваљда ти излетело...
Sta je sad ovo,poceo si da i mene pogrersno tumacis ?
Reko sam da nikada Bog ljudima ne prinosi zrtvu a ne da Isus nije sebe dao na zrtvu ,jel primecujes razliku ???????????
Бато, ти мислиш да си нешто појаснио а дао си два текста који не стоје ни у каквом контексту. То ме и збуњује...
Kako to mislis da ta dva teksta ne stoje u nikakvom kontekstu ?
Apostol je bio taj koji ih je stavio u kontekst predmetnog pitnja,ja sam ga samo citirao.
Мислим да ти уопште не схваташ значење речи "заповест"...
Moguce je da si u pravu,daj mi molim te pojasni sta je sto:
А она подразумева да ономе коме је издата неизоставно испуни или не испуни, неко очекивање. Оћеш, нећеш мораш, иначе ћеш истрпети санкцију ако не испуниш заповеђено. То ти је као на фронту...Ако нећеш да пуцаш и извршиш заповест, заповедника, заповедник ти дође пуца у главу.
Bozje zapovesti nisu Bozje ocekivanje od coveka vec Bozja pravila koja covek MORA drzati a slazem se jedino u vezi toga da prekrsaj tih pravila zaista povlaci ozbiljnu odgovornost.
Оно што је апостол тражио је сасвим другог карактера па није добро што си измешано бабе и жабе.
Molim te pojasni detaljno sta sam ja to izmesao.
Обзиром да волиш да инсистираш на буквалној провери свега написаног текстом из Библије, нисам очекивао да ћеш сам измишљати израз кога нема, него искључиво библијску формулацију.
Valjda ti jasno da kad komuniciramo ja i ti mozemo koristiti jezik s kojim se sluzimo ?
Дакле, који то пример "симболичке жртве" у Библији имамо. Видимо да је Евхаристија реална жртва, па дај неки други пример?
Gde si molim te video da je taj sveti obred REALNA zrtva,to sam vec pitao Makija a evo i tebe ?

Pa život vjernika je jedna stvar a sama Evharistija druga.
Tako je s tim sto moram primetiti da je prakticiranje svetog obreda takodje sastavni deo zivota vernika,nadam se da ti ovo jasno ?
Kao što su Jevreji zajedničari oltara jer su jeli REALNE ŽRTVE tako su i hrišćani zajedničari Tijela i Krvi Hristove jer jedu REALNU ŽRTVU Evharistije.
To,to,to te pitam - gde si video da je to REALNA zrtva a nisi video da je zivot vernika realna zrtva ????????

Paralela jasna kao dan.
Svaka cast samo daj molim te i meni pojasni kako ti to postalo jasno ?

Ajde fino pročitaj da apostol Pavle pravi paralelu između Evharistije i jevrejskih ŽRTAVA i kaže da kao što Jevreji jedu žrtve i zajedničari su oltara tako i hrišćani jedu Evharistiju i zajedničari su Tijela i Krvi Hristove. Pa pošto su jevrejske žrtve logično žrtve i Evharistija je žrtva. Ne simbolika već žrtva.

Ajde fino pročitaj da apostol Pavle pravi paralelu između Evharistije i jevrejskih ŽRTAVA i kaže da kao što Jevreji jedu žrtve i zajedničari su oltara tako i hrišćani jedu Evharistiju i zajedničari su Tijela i Krvi Hristove. Pa pošto su jevrejske žrtve logično žrtve i Evharistija je žrtva. Ne simbolika već žrtva.
Uporerdjuje se zajednistvo,stvarno sam iznenadjen sto to ne mozes primetiti...
Nego sto mi ne odgvaras to sto sam te pita i da mi to lepo pojasnis ?
Evo pitanja jos jednom:

I po tvojoj logici,dali se mi danas trebamo sami klati da bi prineli nasa tela Bogu na zrtvu zivu,blagougodnu i ako li ne objasni zasto ali molim te po istom kriteriju kao sto si to uradio sa stihovima koje si dao ???

Nije to zrtva Bogu,odkud ti sad ova nova definicija !??
To je u opštem smislu značenje reči "žrtva" i nebitno je kome je upućena kao i ko žrtvuje.

Potrebno mi je bilo da naglasim jer odbijaš da prihvatiš da svaka žrtva podrazumeva davanje/odricanje nečega realnog da bi se uopšte mogla nazvati žrtvom. Samim tim simbolične žrtve ne postoje.
Nista nam Gospod ne daje na taj obred,sta je tebi,mi smo ti koji nesto svoje dajemo Gospodu - mi se dakle secamo na Njegova stradanja i dajemo Mu nasu zahvalnost za ono sto je ucinio dok Mu ujedno dajemo i nase srce sto ce reci nasu odlucnost da hodamo Njegovim putem drzeci Njegove zapovesti jer smo samo tako ,u takvom stanju dostojni da uopste uzimamo/drzimo taj obred !
Aj ponovo... Evo kako On svojim rečima anulira ovaj komentar u potpunosti:

Jov. 6,51 Ja sam hleb živi koji sidje s neba; koji jede od ovog hleba živeće vavek; i hleb koji ću ja dati telo je moje, koje ću dati za život sveta.

Dakle, na
Evharistiji ne uzimamo naforu tek onako zbog zahvalnosti ili zbog gladi, već da bi stekli život večni. Isto kao i apostoli od kojih je tražio da to postane praksa.

Zahvalnost, odlučnost itd sa naše strane mu nisu bili motivi za davanje tog hleba ni taj jedini put kada je to učinio lično, pa ni danas to nije razlog ni cilj Evharistije.

Kako to mislis da ta dva teksta ne stoje u nikakvom kontekstu ?
Apostol je bio taj koji ih je stavio u kontekst predmetnog pitnja,ja sam ga samo citirao.
U stvari si ti tu nepotrebno umešao i držanje zapovesti kao neki kontekst a nema ga. Nije mi jasno šta si hteo reći. Evo...:
postoje jedino simbolicke,sto ce reci da hriscani danas prinose "svoja tela"na zrtvu zivu,blagougodnu"i to je u kontekst drzanja Bozjih zapovesti i ono najbitnije
A što se apostolovog prvog stiha iz poslanice tiče, kojeg si citirao, pojma nemam šta on to traži. Šta god bih rekao, bilo bi gore od svake spekulacije...

Poslednja izmena:
Molitva je po nekoj proceni samo prvi razred osnovne u komunikaciji sa Bogom ajde da kažemo da je osnovna škola. Za dalju komunikaciju molitva je suvišna jer se već unapred zna šta nam treba i pre molitve. Mora se priznati da je molitva odraz slabosti.

Miješaš dvije stvari. Evharistiju i vjerski život koji se takođe opisuje kao žrtva Bogu.
Kako to mislis da ih mesam,i to da sam ja taj koji ovde nesto mesa ?
Daj da jos jednom sumiramo:
Jesu li SZ-ne krvne zrtve bile realne ?
Jesu !
Dali je u tekstu kojeg si dao sveti obred nazvan zrtvom ?
Nije !
Dali je u mom tekstu zivot vernika nazvan zivom i blagougodnom zrtvom ?
Jeste !
I sad mi reci,ako li vec pokusavas da putem paralelizma u odnosu na zajednistva sveti obred nazoves zrtvom i ako je jasno da je zivot vernika nazvan zrtvom,daj mi reci S KOJIM PRAVOM onu prvu zrtvu cinis je REALNOM a ovu drugu,koji to izricito kaze - smatras da nije realna ?
Jel razumes sta te pitam,daj molim te nemoj i dalje da se bavis mojim stavovima nego se drzi konkretnog pitanja i daj mi konkretne odgovore.
Hvala unapred.

To je u opštem smislu značenje reči "žrtva" i nebitno je kome je upućena kao i ko žrtvuje.

Potrebno mi je bilo da naglasim jer odbijaš da prihvatiš da svaka žrtva podrazumeva davanje/odricanje nečega realnog da bi se uopšte mogla nazvati žrtvom. Samim tim simbolične žrtve ne postoje.
Hajdemo testirati ovu tvoju tvrdnju.
Apostol nam kaze sledece:

Rim.12,1:

" Molim vas dakle, braćo, milosti Božije radi, da date tjelesa svoja u žrtvu živu, svetu, ugodnu Bogu; to da bude vaše duhovno bogomoljstvo."

Uzimajuci u obzir da su se zrtve prinosile tako sto ih je svestenik klao u toku jedne strogo definisane ceremonije,dali ovo sto nam apostol nalaze znaci da danasnji tvoji svestenici trebaju klati vernike !???????
Ako je ovo realna zrtva onda se treba sprovoditi realno,kako su se oduvek prinosile zive zrtve...

Kako to mislis da ih mesam,i to da sam ja taj koji ovde nesto mesa ?
Daj da jos jednom sumiramo:
Jesu li SZ-ne krvne zrtve bile realne ?
Jesu !
Dali je u tekstu kojeg si dao sveti obred nazvan zrtvom ?
Nije !
Dali je u mom tekstu zivot vernika nazvan zivom i blagougodnom zrtvom ?
Jeste !
I sad mi reci,ako li vec pokusavas da putem paralelizma u odnosu na zajednistva sveti obred nazoves zrtvom i ako je jasno da je zivot vernika nazvan zrtvom,daj mi reci S KOJIM PRAVOM onu prvu zrtvu cinis je REALNOM a ovu drugu,koji to izricito kaze - smatras da nije realna ?
Jel razumes sta te pitam,daj molim te nemoj i dalje da se bavis mojim stavovima nego se drzi konkretnog pitanja i daj mi konkretne odgovore.
Hvala unapred.
Šta su Jevreji JELI pa su bili zajedničari oltara? ŽRTVE. Šta hrišćani JEDU pa su zajedničari sa Hristom? Evharistiju. Znači da bi bio zajedničar jedeš žrtvu a pošto si zajedničar jedenjem Evharistije Evharistija je žrtva.

Hajdemo testirati ovu tvoju tvrdnju.
Apostol nam kaze sledece:

Rim.12,1:

" Molim vas dakle, braćo, milosti Božije radi, da date tjelesa svoja u žrtvu živu, svetu, ugodnu Bogu; to da bude vaše duhovno bogomoljstvo."

Uzimajuci u obzir da su se zrtve prinosile tako sto ih je svestenik klao u toku jedne strogo definisane ceremonije,dali ovo sto nam apostol nalaze znaci da danasnji tvoji svestenici trebaju klati vernike !???????
A reci kako ti razumeš "davanje telesa u živu žrtvu svetu", pošto već rekoh da ne razumem taj stih.

I kako to da nikom drugom nije upućen osim baš Rimljanima? Ili da nije nikad upućen od strane nekog drugog apostola bilo kome drugom?

Ne piše ni da se "tela daju" crkvi, nego "svetu" a to bi mogao biti ondašnji paganski Rim sa svojim masovnim pogubljenjima mučenjima i progonom hrišćana.

Prema tome, mogli bismo spekulisati da se ta žrtva i ne odnosi univerzalno na svakog hrišćanina u sva vremena niti odvija u hramovima, pa više ne važi, što je verovatno bliže istini.

Kako sam objasnio Evharistija je realna žrtva jer se povlači jasna paralela između nje i jevrejskih žrtava. Apostol Pavle jasno kaže da kao što su Jevreji zajedničari oltara kroz jedenje žrtava tako su hrišćani zajedničari sa Hristom kroz jedenje Evharistije. Dakle kroz jedenje žrtve se postaje zajedničar pa je i Evharistija zaista žrtva samo beskrvna jer jedenjem Evharistije postajemo zajedničari sa Hristom. Apostol Pavle nije bez razloga uporedio Evharistiju sa jevrejskim žrtvama.

Žrtva u smislu posvećivanja svog života Bogu je takođe žrtva ali ne u smislu kao Evharistija koja postaje žrtvovano Tijelo i žrtvovana Krv Hristova u realnom smislu već u smislu da se mi potpuno posvetimo Bogu. Zapravo bi se ta žrtva bolje okarakterisala kao DUHOVNA a ne kao simbolička žrtva jer kao što fizičke žrtve zahtjevaju fizičku smrt žrtvovanog bića tako duhovna žrtva koja se od hrišćana očekuje zahtjeva smrt zla koje je u njima.

Kako sam objasnio Evharistija je realna žrtva jer se povlači jasna paralela između nje i jevrejskih žrtava.
A jel ima trakve paralele sa zivom zrtvom koja se prinosi od strane vernika ??????????
I po ko zna koji te put pitam i evo dopreciziram pitanje - dali je akcenat u toj paraleli na zrtvu ili na zajednistvu ?

I evo ti jedno pitanje za razmisljanje a koje se zasniva upravo na tvoju logiku sa paralelizmima:

Dali iz sledeceg citata,putem paralelizma trebamo zakljucitie da je Isus Hristov LUPEZ ?

Luka 12,39.40:
"...Ali ovo znajte: kad bi znao domaćin u koji će čas doći lupež, čuvao bi i ne bi dao potkopati kuće svoje.
I vi dakle budite gotovi; jer u koji čas ne mislite doći će sin čovječij..."

Poslednja izmena:
A jel ima trakve paralele sa zivom zrtvom koja se prinosi od strane vernika ??????????
I po ko zna koji te put pitam i evo dopreciziram pitanje - dali je akcenat u toj paraleli na zrtvu ili na zajednistvu ?

I evo ti jedno pitanje za razmisljanje a koje se zasniva upravo na tvoju logiku sa paralelizmima:

Dali iz sledeceg citata,putem paralelizma trebamo zakljucitie da je Isus Hristov LUPEZ ?

Luka 12,39.40:
"...Ali ovo znajte: kad bi znao domaćin u koji će čas doći lupež, čuvao bi i ne bi dao potkopati kuće svoje.
I vi dakle budite gotovi; jer u koji čas ne mislite doći će sin čovječij..."
Paralela je i na žrtvama i na zajedništvu.

Back