Da li se Hristos žrtvovao sebi?

Žrtva je svestan čin, posebno ako se radi o samožrtvovanju. Isus do smrti na krstu nije bio svestan da će biti žrtvovan, čak je i sumnjao u Oca pitavši zašto ga je napustio. Dakle, Isus se nije žrtvovao, mogao je jedino da bude žrtvovan od strane svog Oca, samo što ni to nije tačno jer žrtva podrazumeva nekakav kraj, a Isus je vaskrsao. Ako neko traži smisao u poslednjim satima njegovog ovozemaljskog života, neće ga naći u činu smrti koja je za njega bila izbavljenje, već u mukama koje je dotle morao da pretrpi. Upravo tim mukama je iskupio ljudski rod od grehova, a ne samom smrću.
O itekako je znao

Psalm 22
Bože, Bože moj! Zašto si me ostavio udaljivši se od spasenja mog, od reči vike moje?

Psalm 31
U Tvoju ruku predajem duh svoj; izbavljao si me, Gospode, Bože istiniti!
 
Ovo prvo prosto moras da prihvatis tako da su trojstvo ustvari cini jednog Boga ako to poredis sa ljudima onda je to nemoguce shvatiti jer se jedan covek sastoji samo iz jednog, tako da ako hoces prihvati ako ne nista
Za ovo drugo moras da shvatis da je Isus - sin Bozji, a Bog postoji van vremena, prostora itd i ne umire vec postoji oduvek. Ljudi su ti koji umiru i onda nema smisla da se neko ko je prakticno neunistiv zrtvuje za sebe, vec za ljude koji su svojim zivotom na zemlji dokazali da su uz Boga, i onda je Isus zrtvovan za celo covecanstvo

Poenta svega je da ne mozes ti da objasnis i dokazes te stvari kao nesto obicno iz svakodnevnog zivota, to je kao da mi trazis objasnjenje kako je Mojsije razdvojio more, to je nemoguce objasniti racionalno, prosto ili verujes u to ili ne. Postoje kreacionisti koji tvrde da je priroda izmenjena na tim mestima gde su se desavale takve stvari u Bibliji, recimo da je pomocu peska tog mora moguce dokazati da je to sve istinito jer se taj pesak( ili stene ili nesto trece sta god) razlikuje od svog ostalog. Zato se dosta toga svodi na verovanja i ne mogu te stvare da se porede sa zivotom obicnih ljudi danas, i onda ateisti misle da ako oni to ne mogu da urade, da je sve to laz
Gle,nemam ja tu šta da prihvatam ili ne prihvatam ja nisam vernik,je sam neutralan po tom pitanju.Tema je otvorena zbog toga zato što znam da vernici to prihvataju i samim tim što prihvataju računam da imaju neku ideju šta to trostvo porazumeva.Tj da li su to tri različita entiteta sa kolektivnim intelektom ili jedan entitet sa tri različita intelekta...Ili su možda tri različita entiteta sa tri različita intelekta koji se samo povremeno,za neke posebne prilike spajaju u jedan entitet sa jednim intelektom...
I pošto je Hristos deo tog trojstva,normalno je da se pitaš kome se on ustvari žrtvovao?

Mislim da je to nromalno da vernici razmišljaju o tim stvarima i na neki način objašnjavaju sebi te stvari...Mislim,ako ne znaš u šta tačno veruješ onda kako možeš da kažeš da veruješ u nesto...Ne bitno da li je dokazivo ili nije...Vora mora da bude usmerena na nešto da bi bila vera
 
jednostavno je
Johova Bog ga je zrtvovao.
Bog Otac je poslao sebi najbližeg, koji je iznad anđela, a ko je to bliži nego Sin koji je sam Bog, deo sopstva, da pomogne ljudima, da ih podseti na pravi put, da im objavi opet šta je zadatak svih ljudi, da utvrdi Božiji zakon.
Reč ''žrtvovati'' je u ovom kontekstu loša, verovatno u prevodu gubi na značenju. Isusova žrtva jeste najveća, mi to vidimo kao žrtvu, ali je to neki drugi kontekst reči ''žrtva''.


5 Jer jedan je Bog, i jedan je posrednik+ između Boga i ljudi, čovek, Hrist Isus,
6 koji je sebe dao kao odgovarajuću otkupninu za sve. O tome će se svedočiti u svoje vreme.
Ovde je Isus Hrist nazvan čovekom jer se kao Bog objavio ljudima u obliku čoveka, ali nije rođen kao običan čovek. On je Božije čudo, najveći znak da je Bog sa nama oduvek, zauvek.
Isus je dao svoj zemaljski zivot a vaskrsao je na nebo, kao Bozji Sin.
Tako što nije rođen kao običan čovek, Isus Hrist nije dao ovozemaljski život-on je Božijom te tako i sopstvenom voljom živeo kao čovek među ljudima, znao je šta će biti jer samo Bog može da zna tako nešto, vaskrsao, vratio se tamo gde je i bio, jer je to lice Boga, ne čoveka. (Da je bio čovek, On bi čekao Sudnji dan kao i ostali grešnici da Mu se sudi kojoj strani pripada) . Nije zaradio vaskrsenje time što je živeo kao čovek pa svoj život dao, žrtvovao.
Bog nije žrtvovao Isusa Hrista, to nije žrtvovanje nakon kojeg je On postao Božiji Sin, on je bio Sin, jeste, i biće, jer je Isus naposletku opet na svom najvišem i najsjajnijem mestu koje mu je oduvek pripadalo, čak i dok je bio sa nama.
To ja mislim i to su neka sporedna neslaganja, i dalje mi se dopada većina toga što @aeternum piše...
Krenula sam opet da čitam Bibliju, možda sam nešto krivo shvatila, a i konačno imam prevod na kojem mogu mnogo bolje da razumem.
 
Znači bio sam u pravu, sektašenje :kafa: Gledaj da to ispraviš, jer ti ovako roštilj u paklu (za koji pretty convenient veruješ da ne postoji) ne gine.
sektasenje je odvajanje od izvornog hriscanstva
a JS se drze ba dstog izvornog hriscanstva
tako da bar nauci sta je sekta
a pakao je pagansko ucenje nije hriscansko
\jer Bog je ljubav i ne muci nikoga
eto nauci te osnovne stvari o Bogu.
Bozja rec nam sluzi da sebe ispravljamo pa se ispravljaj izvoli
mene ne poznajes za tebe sam nick i ja sam odavno vernik
zivim po tim moralnim principima
 
sektasenje je odvajanje od izvornog hriscanstva
a JS se drze ba dstog izvornog hriscanstva
tako da bar nauci sta je sekta
a pakao je pagansko ucenje nije hriscansko
\jer Bog je ljubav i ne muci nikoga
eto nauci te osnovne stvari o Bogu.
Bozja rec nam sluzi da sebe ispravljamo pa se ispravljaj izvoli

Naravno da ne, vi ste samo interesna grupa koja je od zareza napravila tačku. Tako da, prognoziraju neke vrućine uskoro, sprem'te se sprem'te.
 
Naravno da znam, vi ste samo jedna od mnogih takvih interesnih grupa, izdvajate se jedino brojem pristalica i ničim više, što samo znači više roštiljskog mesa u paklu.
Nije tako
Mi se razlikujemo time jer predstavljamo Boga - Bozju rec
i drzimo se svega iz Biblije u zvom zivotu
sto je sustina hriscanstva
a pakao ne postoji to ti je pagansko - nebiblijsko ucenje
vise mitologija
 
Nije tako
Mi se razlikujemo time jer predstavljamo Boga - Bozju rec
i drzimo se svega iz Biblije u zvom zivotu
sto je sustina hriscanstva
a pakao ne postoji to ti je pagansko - nebiblijsko ucenje
vise mitologija

Božju reč predstavljaju mnogi, ni tu niste različiti. Kao i svaka interesna grupa, nastojite da privučete što više pažnje, a priča o nepostojanju pakla je primamljiva za mnoge grešnike koji su svesni svojih greha i plaše se posledica.
 
vi ste samo jedna od mnogih takvih interesnih grupa
Ma, koja si ti interesna grupa? Mogu da se kladim da ti smeta hrišćanstvo jer tamo nema kurvarstva, bekrija, nema da se luduje uz drogu i alkohol...
Čuj, interesne grupe...
Šta to znači?
Ima varijacija hrišćanstva, jeste, pitanje je koja je prava... ali dok se baviš da li je Bogu ime Jahua, Joshua, Jahve ili Isus, ili neko sedmo-šta ti radiš da živiš ispravno? Da li samo pljuješ vernike ove ili one ''interesne grupe'' ili radiš usput nešto i za sebe?
 
Ma, koja si ti interesna grupa? Mogu da se kladim da ti smeta hrišćanstvo jer tamo nema kurvarstva, bekrija, nema da se luduje uz drogu i alkohol...
Čuj, interesne grupe...
Šta to znači?
Ima varijacija hrišćanstva, jeste, pitanje je koja je prava... ali dok se baviš da li je Bogu ime Jahua, Joshua, Jahve ili Isus, ili neko sedmo-šta ti radiš da živiš ispravno? Da li samo pljuješ vernike ove ili one ''interesne grupe'' ili radiš usput nešto i za sebe?

Apsolutno nijedna, ne krijem se iza nikoga i predstavljam samo sebe i svoje mišljenje. Ja sam pravoslavni hrišćanin po rođenju i opredeljenju, sve ostalo mi je strano, a sektašenje poput ovih svedoka i ogavno.
 
Ma, koja si ti interesna grupa? Mogu da se kladim da ti smeta hrišćanstvo jer tamo nema kurvarstva, bekrija, nema da se luduje uz drogu i alkohol...
Čuj, interesne grupe...
Šta to znači?
Ima varijacija hrišćanstva, jeste, pitanje je koja je prava... ali dok se baviš da li je Bogu ime Jahua, Joshua, Jahve ili Isus, ili neko sedmo-šta ti radiš da živiš ispravno? Da li samo pljuješ vernike ove ili one ''interesne grupe'' ili radiš usput nešto i za sebe?
Odlicno zapazanje.
Obicno oni koji ne zive ispravno smeta im pa pljuju na hriscanstvo, Boga Bibliju
Tako da sami sebe deklarisu svojim pisanjem ko su.
 
a sektašenje poput ovih svedoka i ogavno.
Ogavno-zašto tačno? Jesu li ti se isprečili na putu na vožnji do Semeteškog jezera, npr., zlobnici?
Jesu li ti uzeli 'leba pa zbog njih nemaš nešto što treba da imaš?
Jednostavno je-kad ti se neko ne dopada, presečeš po kratkom postupku-nema dalje!, i živiš svoj život. Nema tu više polemike, nema da se ti baviš tim ljudima koji ti ne odgovaraju-samo živiš svoje kao da oni i ne postoje.
 
Ne, ogavna mi je tvoja sekta koja krivi hrišćansko i uopšte Božije učenje, s obzirom na to da tvoja organizacija nije ni blizu monopola na hrišćanstvo.
paeto cim pljujes tudju veru nisi hriscanin niti dobra osoba
a hriscanstvo je moja vera
ljubav i mir
znaci na to pljues, jedinmo ako si zao
ja sam u hriscanskoj veri a ti nisi nigde vidim
hriscani ne pluju nikoga postuju i vole sve ljude
 
Ogavno-zašto tačno? Jesu li ti se isprečili na putu na vožnji do Semeteškog jezera, npr., zlobnici?
Jesu li ti uzeli 'leba pa zbog njih nemaš nešto što treba da imaš?
Jednostavno je-kad ti se neko ne dopada, presečeš po kratkom postupku-nema dalje!, i živiš svoj život. Nema tu više polemike, nema da se ti baviš tim ljudima koji ti ne odgovaraju-samo živiš svoje kao da oni i ne postoje.

Iz razloga koje sam već objasnio. Interesna grupa koja koristi kvazihrišćanstvo kako bi iscedila jadnike koji ih slede.
 

Back
Top