Da li se Hristos žrtvovao sebi?

Loki

Iskusan
Poruka
6.095
Iskreno nisam znao kako da nazovem ovu temu(hteo sam da je nazovem "Hajde Da Se Svađamo" pošto znam da svako ima neko svoje tumačnje,al mi intuicija kaže da to nije dobra ideja),pa je najbolje da bude direktno pitanje.

Hristos je bog,tj deo trojstva koje čini boga...I tu već postaje zanimljivo
Ok znači da vidim kako ko to tumači.
Meni je nekako uvek to zvučalo kao da je bog žrtvovao deo sebe samom sebi da se smiluje...

Isto pitanje vezano za temuje kako trojstvo funkcioniše tačno? Mislim znam ono stnbnadardno tri dela čine jednu silu i tako to,ali...da li su to tri posebna bića koja postoje nezavisno ali dele kolektivni intelekt ili?
Izvolite,diskutujte...ali samo civilizovano.
 
jednostavno je
Johova Bog ga je zrtvovao.

Jovan 3: 16 „Jer Bog je toliko voleo svet da je dao svog jedinorođenog Sina,
da niko ko iskazuje veruu njega ne bude uništen, nego da ima večni život


Jovan 17:3
3 A da bi dobili večni život, treba da dobro upoznaju* tebe, jedinog istinitog Boga,
i onoga koga si poslao, Isusa Hrista.



1. Jovanova 4:9, 10

9 Bog je pokazao ljubav prema nama tako što je poslao svog jedinorođenog Sinaa u svet da preko njega dobijemo život
10 Ta ljubav znači ovo: nismo mi voleli Boga, nego je on voleo nas i poslao svog Sina kao žrtvu pomirenja*c za naše grehe.
 
Jesi li sigurna da hoćeš da povedeš diskusiju u tom pravcu?
To bi značilo da je Jehova prilično krvoločan i bezdušan kad je zahtevao od svog sina da se žrtvuje da bi se odljutio...
Bog je ljubav.
Isus je dao svoj zemaljski zivot a vaskrsao je na nebo, kao Bozji Sin.
to je izraz ljubavi prema covecanstvu
na temelju te zrtve imamo oprost grehova - spasenje - vecni zivot i vaskrsenje.

Isus je duhovno bice Bozji Sin na Zemlji je i bio sa tom namerom.
 
Bog je ljubav.
Isus je dao svoj zemaljski zivot a vaskrsao je na nebo, kao Bozji Sin.
to je izraz ljubavi prema covecanstvu
na temelju te zrtve imamo oprost grehova - spasenje - vecni zivot i vaskrsenje.

Isus je duhovno bice Bozji Sin na Zemlji je i bio sa tom namerom.
kakav je to izraz ljubavi sa lažnom smrću? Kao sin Boga (ili deo istog) on je besmrtan, znao je da je besmrtan, tako da je to "umiranje" na krstu (čak nije ni bio krst nego samo direk sa prečagom za ruke) farsa da "zadivi" narod i da ih navuče na svoju stranu.

Cela ta priča je šuplja kao švajcarski sir i veoma naivna.
 
Bog je ljubav.
Isus je dao svoj zemaljski zivot a vaskrsao je na nebo, kao Bozji Sin.
to je izraz ljubavi prema covecanstvu
na temelju te zrtve imamo oprost grehova - spasenje - vecni zivot i vaskrsenje.

Isus je duhovno bice Bozji Sin na Zemlji je i bio sa tom namerom.
Prvo: Objasni trojstvo
Drugo: Objasni kako to nije žrtvovanje dela sebe samom sebi,samo u smrtom telu?
Slobodno se zanesi komlikovanim filozofijama.

Aeternum ti je sve objasnila
Nije objasnila ništa konkretno,u tome je fora. Izvoli i ti i ona slobodno iznesite svoja koktretna tumačenja trojstva i hristove žrtve...
Ja sam ovde totalno neutralan
 
kakav je to izraz ljubavi sa lažnom smrću? Kao sin Boga (ili deo istog) on je besmrtan, znao je da je besmrtan, tako da je to "umiranje" na krstu (čak nije ni bio krst nego samo direk sa prečagom za ruke) farsa da "zadivi" narod i da ih navuče na svoju stranu.

Cela ta priča je šuplja kao švajcarski sir i veoma naivna.
A ko nam je podmetnuo tu pricu, i religije uopste?
 
Prvo: Objasni trojstvo
Drugo: Objasni kako to nije žrtvovanje dela sebe samom sebi,samo u smrtom telu?
Slobodno se zanesi komlikovanim filozofijama.


Nije objasnila ništa konkretno,u tome je fora. Izvoli i ti i ona slobodno iznesite svoja koktretna tumačenja trojstva i hristove žrtve...
Ja sam ovde totalno neutralan
Gde ti tu vidis trojstvo nema ga.
Bog je jedan
Isus je Bozji Sin
Bog koji je na nebu zrtvuje svog Sina dok je on na Zemlji u telu coveka - kao savrseni covek
i koji nakon telesne smrti vaskrsava na nebo i biva ono sto je od pocetka - duhovno bice na nebu - Bozji Sin.
Dakle Bog je na nebu Isus na Zemlji i tu se vidi da su dve odvojene duhone osobe.

Kako moze nek oda sam sebe zrtvuje? ne moze.
Bog JHVH je oduvek i zauvek znaci besmrtan i zivi u vecnosti.
Isus kao Bozji Sin nije stvoren kao besmrtan, , zato je i mogao da umre - da da svoj telesni zivot
kao otkupnu zrtvu - od greha i smrti
i nakon te smrti Bog ga vaskrsava na nebo i daje mu besmrtnost...
samo besmrtna osoba ne mzoe da umre
vecni zivot andjela zavisi od Boga.
Bog podrzava zivot svojih stvorenja i nas svojim duhom.
Tako i moze odiuzeti taj duh i zivot time.
Samo je Bog oduvek i zauvek a sve ostalo je od nejga poteklo,
Bog JHVH je jedin itvorac svega sto postoji.
Sve sto je stvoreno ima pocetak i njegov zivot zavisi od Boga.
Samo Bozji zivot ne zavisi niodkoga.
 
A ko nam je podmetnuo tu pricu, i religije uopste?
starosedelačkom narodu na Balkanu je uteralo Rimsko Carstvo kada su hrišćanstvo proglasili zvaničnom religijom carstva. Medju Srbima se i nije mnogo zapatila ova današnja verzija pa je Nemanja morao to silom da uteruje mnogo vekova kasnije. Naša verzija (bogumili) je bila miroljubiva, sličnija budizmu nego ovoj krvoločnoj verziji gde se promoviše Bog i batina. Probao je Sveti Sava to da ublaži nakon što je naredio pogubljenje i raseljenje neistomišljenika ali kao što znamo, hrišćani (pa ni pravoslavci) nisi miroljubivi. Budisti jesu.
 
Gde ti tu vidis trojstvo nema ga.
Bog je jedan
Isus je Bozji Sin
Bog koji je na nebu zrtvuje svog Sina dok je on na Zemlji u telu coveka - kao savrseni covek
i koji nakon telesne smrti vaskrsava na nebo i biva ono sto je od pocetka - duhovno bice na nebu - Bozji Sin.
Dakle Bog je na nebu Isus na Zemlji i tu se vidi da su dve odvojene duhone osobe.

Kako moze nek oda sam sebe zrtvuje? ne moze.
Bog JHVH je oduvek i zauvek znaci besmrtan i zivi u vecnosti.
Isus kao Bozji Sin nije stvoren kao besmrtan, , zato je i mogao da umre - da da svoj telesni zivot
kao otkupnu zrtvu - od greha i smrti
i nakon te smrti Bog ga vaskrsava na nebo i daje mu besmrtnost...
samo besmrtna osoba ne mzoe da umre
vecni zivot andjela zavisi od Boga.
Bog podrzava zivot svojih stvorenja i nas svojim duhom.
Tako i moze odiuzeti taj duh i zivot time.
Samo je Bog oduvek i zauvek a sve ostalo je od nejga poteklo,
Bog JHVH je jedin itvorac svega sto postoji.
Sve sto je stvoreno ima pocetak i njegov zivot zavisi od Boga.
Samo Bozji zivot ne zavisi niodkoga.
Ok znači ne prihvataš koncept trojstva...ok idemo dalje
 
Žrtva je svestan čin, posebno ako se radi o samožrtvovanju. Isus do smrti na krstu nije bio svestan da će biti žrtvovan, čak je i sumnjao u Oca pitavši zašto ga je napustio. Dakle, Isus se nije žrtvovao, mogao je jedino da bude žrtvovan od strane svog Oca, samo što ni to nije tačno jer žrtva podrazumeva nekakav kraj, a Isus je vaskrsao. Ako neko traži smisao u poslednjim satima njegovog ovozemaljskog života, neće ga naći u činu smrti koja je za njega bila izbavljenje, već u mukama koje je dotle morao da pretrpi. Upravo tim mukama je iskupio ljudski rod od grehova, a ne samom smrću.
 
Žrtva je svestan čin, posebno ako se radi o samožrtvovanju. Isus do smrti na krstu nije bio svestan da će biti žrtvovan, čak je i sumnjao u Oca pitavši zašto ga je napustio. Dakle, Isus se nije žrtvovao, mogao je jedino da bude žrtvovan od strane svog Oca, samo što ni to nije tačno jer žrtva podrazumeva nekakav kraj, a Isus je vaskrsao. Ako neko traži smisao u poslednjim satima njegovog ovozemaljskog života, neće ga naći u činu smrti koja je za njega bila izbavljenje, već u mukama koje je dotle morao da pretrpi. Upravo tim mukama je iskupio ljudski rod od grehova, a ne samom smrću.
Isus je sam pristao na zrtvu znao je sta ga ceka.
Tako je u Bibliji sad cu naci...
Sam Isus je rekao zasto je dosao na Zemlju.
Znaci znao je zasto.
Time je Isus pokazao ljubav prema covecanstvu jer je umro za njega
na temelju njegove zrtve imamo oprastyanje greha, oslobodjenje od nasledjenog greha
spasenje i vecni zivot i vaskrsenje
isus je pobedio smrt i oslobodio covecanstvo smrti.

Matej 20:28

25 No Isus ih je dozvao k sebi i rekao: ......
28 Tako i Sin Čovječji nije došao da drugi služe njemu, nego da on služi drugimaa i da svoj život* da kao otkupninu za mnoge.”
 
Isus je sam pristao na zrtvu znao je sta ga ceka.
Tako je u Bibliji sad cu naci...
Sam Isus je rekao zasto je dosao na Zemlju.
Znaci znao je zasto.

Matej 20:28

25 No Isus ih je dozvao k sebi i rekao: ......
28 Tako i Sin Čovječji nije došao da drugi služe njemu, nego da on služi drugimaa i da svoj život* da kao otkupninu za mnoge.”

Zato i kažem da nije reč o njegovom davanju života, već u mukama koje je morao da prođe, to je ono što nije očekivao i to je ono čime je iskupio ljudski rod. Zbog čega bi inače pitao svog Oca zašto ga je napustio? Čak sumnjam i da je znao da će dati život, jer ovaj citat može da znači da je svoj život posvetio drugima, ne da mora da umre. U svakom slučaju, žrtva u smislu ubijanja ili samoubijanja je duboko antihrišćanski koncept, jer se obema delima krše Božije zapovesti, a nema razloga sumnjati da se Isus Hristos pridržavao tih zapovesti.
 
Zato i kažem da nije reč o njegovom davanju života, već u mukama koje je morao da prođe, to je ono što nije očekivao i to je ono čime je iskupio ljudski rod. Zbog čega bi inače pitao svog Oca zašto ga je napustio? Čak sumnjam i da je znao da će dati život, jer ovaj citat može da znači da je svoj život posvetio drugima, ne da mora da umre. U svakom slučaju, žrtva u smislu ubijanja ili samoubijanja je duboko antihrišćanski koncept, jer se obema delima krše Božije zapovesti, a nema razloga sumnjati da se Isus Hristos pridržavao tih zapovesti.
pise da da zivot kao otkupninu
otkupnina je zrtva
zna se sta to znaci
i nije to samo taj stih da pise
a naravno da nije ocekivao muke kakve je doziveo
to mu je tesko palo kao coveku
a to kada je rekao Oce zasto si me napustio citirao je pismo
tu je izrazio svoja osecanja

Hriscanski koncept jeste Hristova zrtva
to je hriscanstvo
Bog je to osmislio a Bog je zakonodavac.
Nama nije dato da ikoga zrtvujemo Bog moze.
Da da zivot i da oduzme.
 
pise da da zivot kao otkupninu
otkupnina je zrtva
zna se sta to znaci
i nije to samo taj stih da pise
a naravno da nije ocekivao muke kakve je doziveo
to mu je tesko palo kao coveku
a to kada je rekao Oce zasto si me napustio citirao je pismo
tu je izrazio svoja osecanja

Hriscanski koncept jeste Hristova zrtva
to je hriscanstvo
Bog je to osmislio a Bog je zakonodavac.
Nama nije dato da ikoga zrtvujemo Bog moze.
Da da zivot i da oduzme.

Kako se čovek otkupljuje od greha? Dobrim delima koje čini za života. Žrtva ne mora da bude samo u smislu gubljenja ili oduzimanja života, žrtva može da bude i kad taj život posvetiš činjenju dobra drugima, odnosno odricanjem od mogućnosti da činiš dobro sebi. I rekao sam već, neka žrtva jeste hrišćanski koncept, ali ta žrtva nikako ne podrazumeva ubijanje ili samoubijanje. Izvoli, pomiri bilo koji od ta dva čina sa Božijim zapovestima? Ukoliko ne uspeš, savetujem ti da ne čitaš bilo šta, ne samo Bibliju, bukvalno.
 
Kako se čovek otkupljuje od greha? Dobrim delima koje čini za života. Žrtva ne mora da bude samo u smislu gubljenja ili oduzimanja života, žrtva može da bude i kad taj život posvetiš činjenju dobra drugima, odnosno odricanjem od mogućnosti da činiš dobro sebi. I rekao sam već, neka žrtva jeste hrišćanski koncept, ali ta žrtva nikako ne podrazumeva ubijanje ili samoubijanje. Izvoli, pomiri bilo koji od ta dva čina sa Božijim zapovestima? Ukoliko ne uspeš, savetujem ti da ne čitaš bilo šta, ne samo Bibliju, bukvalno.
Covek ne moze sam sebe da otkupi od nasledjenog greha
Zato je Bog dao Izuzov zivot kao zrtvu
Koja pokriva taj nasledjeni greh coveka zbog kojeg starimo i umiremo
Dakle Hristova rztva nam donosi savrsenstvo i vecni zivot u buducnosti
To je izuzetak Hristova zrtva to je na duhovnom nivou Bog zrtvuje Bozjeg Sina

Zakon za coveka je ne ubij, nema takve vrste zrtvovanja
Naravno da hriscanstvo ne podrzava ubijanje i samoubijanje
vec samopozrtvovan duh
Otkud ti znas sta ja citam
ovde pisem o Bogu i Bibliji ovo je religija
 
Covek ne moze sam sebe da otkupi od nasledjenog greha
Zato je Bog dao Izuzov zivot kao zrtvu
Koja pokriva taj nasledjeni greh coveka zbog kojeg starimo i umiremo
Dakle Hristova rztva nam donosi savrsenstvo i vecni zivot u buducnosti

Naravno da može. Šta ćemo sa onima koji su živeli pre Isusa, a verovali u njegovog Oca? Misliš da su svi redom završili u paklu? I kao što rekoh, Hristova žrtva nije davanje života, već može da bude jedna od sledeće dve opcije: muke koje je morao da prođe ili dotadašnji život posvećen služenju drugima. Možda čak i obe opcije u isti mah. Da je poenta njegove žrtve bila smrt, to je moglo da bude izvedeno i bez muka ili znatno ranije, jer nema nikakve razlike u tom slučaju ako bi on umro kao beba ili u četvrtoj deceniji života.
 
Gde ti tu vidis trojstvo nema ga.
Bog je jedan
Isus je Bozji Sin
Bog koji je na nebu zrtvuje svog Sina dok je on na Zemlji u telu coveka - kao savrseni covek
i koji nakon telesne smrti vaskrsava na nebo i biva ono sto je od pocetka - duhovno bice na nebu - Bozji Sin.
Dakle Bog je na nebu Isus na Zemlji i tu se vidi da su dve odvojene duhone osobe.

Kako moze nek oda sam sebe zrtvuje? ne moze.
Bog JHVH je oduvek i zauvek znaci besmrtan i zivi u vecnosti.
Isus kao Bozji Sin nije stvoren kao besmrtan, , zato je i mogao da umre - da da svoj telesni zivot
kao otkupnu zrtvu - od greha i smrti
i nakon te smrti Bog ga vaskrsava na nebo i daje mu besmrtnost...
samo besmrtna osoba ne mzoe da umre
vecni zivot andjela zavisi od Boga.
Bog podrzava zivot svojih stvorenja i nas svojim duhom.
Tako i moze odiuzeti taj duh i zivot time.
Samo je Bog oduvek i zauvek a sve ostalo je od nejga poteklo,
Bog JHVH je jedin itvorac svega sto postoji.
Sve sto je stvoreno ima pocetak i njegov zivot zavisi od Boga.
Samo Bozji zivot ne zavisi niodkoga.
ajde molim te odgovori mi na ozbiljno pitanje kojoj crkvi pripadas?
 
Prvo: Objasni trojstvo
Drugo: Objasni kako to nije žrtvovanje dela sebe samom sebi,samo u smrtom telu?
Slobodno se zanesi komlikovanim filozofijama.


Nije objasnila ništa konkretno,u tome je fora. Izvoli i ti i ona slobodno iznesite svoja koktretna tumačenja trojstva i hristove žrtve...
Ja sam ovde totalno neutralan
Ovo prvo prosto moras da prihvatis tako da su trojstvo ustvari cini jednog Boga ako to poredis sa ljudima onda je to nemoguce shvatiti jer se jedan covek sastoji samo iz jednog, tako da ako hoces prihvati ako ne nista
Za ovo drugo moras da shvatis da je Isus - sin Bozji, a Bog postoji van vremena, prostora itd i ne umire vec postoji oduvek. Ljudi su ti koji umiru i onda nema smisla da se neko ko je prakticno neunistiv zrtvuje za sebe, vec za ljude koji su svojim zivotom na zemlji dokazali da su uz Boga, i onda je Isus zrtvovan za celo covecanstvo

Poenta svega je da ne mozes ti da objasnis i dokazes te stvari kao nesto obicno iz svakodnevnog zivota, to je kao da mi trazis objasnjenje kako je Mojsije razdvojio more, to je nemoguce objasniti racionalno, prosto ili verujes u to ili ne. Postoje kreacionisti koji tvrde da je priroda izmenjena na tim mestima gde su se desavale takve stvari u Bibliji, recimo da je pomocu peska tog mora moguce dokazati da je to sve istinito jer se taj pesak( ili stene ili nesto trece sta god) razlikuje od svog ostalog. Zato se dosta toga svodi na verovanja i ne mogu te stvare da se porede sa zivotom obicnih ljudi danas, i onda ateisti misle da ako oni to ne mogu da urade, da je sve to laz
 

Back
Top