Da li je M-2001 konkurentan savremenim tenkovima?

Imam pitanje.Vojska Kuvajta je kupila nase(jugoslovenske) tenkove M84.
Sada hoce da ih modernizuju.
Da li ce M84 da modernizuju u M-2001 () ili u hrvatiski Degman ().
Na wikipediji pise,kade se chita o degman-u,da ce oni da modernizuju kuvajtske M84.
Vidim da moze da ispaljuje rakete LAHAT,http://en.wikipedia.org/wiki/LAHAT, tuce do 8 km i probija 800mm oklopa,pa da li je to bolje od REFLEKSA?
Cuo sam da su batalili taj projekat,digli ruke od njega.........
Ko ce na kraju da modernizuje te tenkove??
P.S.
Taj degman ima zapadnjachki izgled,mada nije ni chudo ko ga je nadogradjivao da ga je takvog napravio (shlihtare)

hrvatski degman ne POSTOJI!!!! TO JE M84 sa promenjenom elektornikom, i novim suv sistemo, dakle nista krucijalno, i bitno! za tu bi modernizaciju, trebalo oko 50 godina, posto je toliki kapacitet , dakle tyreba rasklopiti tenk, i ponovo sastaviti, oni neaju kapacitet ni tri tenka godisnje da odrade! degman ne postoji, cak ni prototip!

ako hoces, dacu ti ozbiljne izvore koji govore o tome ? to su hrvatski strucnjaci koji su radili na tome, i neki nasi strucnjaci.... m84 2001 je tenk koji se sutra moze raditi, degman ne moze, i degman nije ni 5 deo modernizacije dakle nista osim elektornike, mada i to je nesto!
 
hrvatski degman ne POSTOJI!!!! TO JE M84 sa promenjenom elektornikom, i novim suv sistemo, dakle nista krucijalno, i bitno! za tu bi modernizaciju, trebalo oko 50 godina, posto je toliki kapacitet , dakle tyreba rasklopiti tenk, i ponovo sastaviti, oni neaju kapacitet ni tri tenka godisnje da odrade! degman ne postoji, cak ni prototip!

ako hoces, dacu ti ozbiljne izvore koji govore o tome ? to su hrvatski strucnjaci koji su radili na tome, i neki nasi strucnjaci.... m84 2001 je tenk koji se sutra moze raditi, degman ne moze, i degman nije ni 5 deo modernizacije dakle nista osim elektornike, mada i to je nesto!



To me raduje!!! : )
A sta je sa ovim prethodnopomenutim raketama(koje izmedjuostalog koristi merkava),da li su konkurentni REFLEKSU ? ?
 
Degman postoji, ali hrvati neaju kapaciteta za njegovu proizvodnju kao ni mi za ab1!

proizvod_degman.jpg


Degman.jpg
 
Degman postoji, ali hrvati neaju kapaciteta za njegovu proizvodnju kao ni mi za ab1!

proizvod_degman.jpg


Degman.jpg

da se razmumemo, degman sa slike , nije degman.... dakle to je radjen i prepravljen model, ali nema nista od onoga sto bi trebao da ima, dakle to je nasminkan m84 ! nema ugradjen suv, nema motor koji bi trebao da ima (1000ks) itd!

da se razumemo i za nas a1, mi ga ne mozemo napraviti , dakle ne mozemo napraviti potpuno nov tenk, cak ni m84 ! ali modernizovati m84 , na m84 2001 kako su ga krstili, mada mu to nije oficijalno ime, mozemo , i to prilicno brzo, kvalitetno, i pouzdano! za to kapaciteti, sto ljudski, sto u tehnologiji postoje... ruski tehnolozi su jos pre odradili proizvodnu traku, nacrte , sve, dakle recimo sutra budemo hteli da ih moodernizuejmo, to moze odma poceti, i biti gotovo u prilicno kratkom roku!
 
da se razmumemo, degman sa slike , nije degman.... dakle to je radjen i prepravljen model, ali nema nista od onoga sto bi trebao da ima, dakle to je nasminkan m84 ! nema ugradjen suv, nema motor koji bi trebao da ima (1000ks) itd!

da se razumemo i za nas a1, mi ga ne mozemo napraviti , dakle ne mozemo napraviti potpuno nov tenk, cak ni m84 ! ali modernizovati m84 , na m84 2001 kako su ga krstili, mada mu to nije oficijalno ime, mozemo , i to prilicno brzo, kvalitetno, i pouzdano! za to kapaciteti, sto ljudski, sto u tehnologiji postoje... ruski tehnolozi su jos pre odradili proizvodnu traku, nacrte , sve, dakle recimo sutra budemo hteli da ih moodernizuejmo, to moze odma poceti, i biti gotovo u prilicno kratkom roku!


a gde je ta proizvodna traka u srbiji, ako nije tajna... u kojoj fabrici ili kom remontnom zavodu ili gde bi to trebali biti napravljeno?
 
ne na jednom mestu naravno! to rade pojedina mala postrojenja, a sama traka za montazu je ista kao i za montazu m84! nista tu nije tajna, niti je to nesto sada problematicno! problematicno je bilo da tehnolozi naprave plan izrade pojedinih delova, novih uredjaja koji se ugradjuju! a sklopiti na traci, pa to je pre radio djura djakovic, to je nalakse uraditi! m84 se montirao tamo, a kada je poceo rat, u slobodi su napravili remonti zavod sa istom takvom trakom za spajanje i raskljapanje za mesec dana! pa ti si iz novog sada, tamo kod vas je u petrovaradinu bila remontna traka!
 
evo ti spisak projektila za rpg-7... PG-7V, PG-7VL, PG-7VR, OG-7V, TBG-7V!

masa rpg-7v1 je oko 7 kg.

masa rpg-29 je 19kg ... tako da bas i nije mali!
pg-29v je raketa za rpg-29 takodje, nova , i takav rpg ima manje od 19kg, al ajde taj tek nemaju u iraku! rpg-29 vampir

kolko je je tezak jedan rpg-29 sa 5 projektila ? a onda uzmi bilo sta drugo, sto moze da unisti abramsa , pa vidi koliko je tesko 6 takvih projektila ? izmedju ostalog , se i uglavnom ne mogu ili jako tesko mogu puniti ponovo! njegova fora je sto se moze skroz rasklopiti jako lako na dva dela, i sto ga mozes, jako lako odma napuniti ponovo, tako da je prilicno lagan! aj ti ponesi 6 projektila na ledjima, a uz to , je ekstremno jeftin!
 
da se razmumemo, degman sa slike , nije degman.... dakle to je radjen i prepravljen model, ali nema nista od onoga sto bi trebao da ima, dakle to je nasminkan m84 ! nema ugradjen suv, nema motor koji bi trebao da ima (1000ks) itd!

da se razumemo i za nas a1, mi ga ne mozemo napraviti , dakle ne mozemo napraviti potpuno nov tenk, cak ni m84 ! ali modernizovati m84 , na m84 2001 kako su ga krstili, mada mu to nije oficijalno ime, mozemo , i to prilicno brzo, kvalitetno, i pouzdano! za to kapaciteti, sto ljudski, sto u tehnologiji postoje... ruski tehnolozi su jos pre odradili proizvodnu traku, nacrte , sve, dakle recimo sutra budemo hteli da ih moodernizuejmo, to moze odma poceti, i biti gotovo u prilicno kratkom roku!

Koliko ja znam o Degmanu, on postoji, solidno se pokazao i Hrvati se dvoume izmedju njegove modernizacije i kupovine Leoparda koliko ja znam.
Mi nemamo para, i mozemo da pricamo sta hocemo. Naravno da nisam mislio na proizvodnju, nego na modernizaciju. Strucnjake imamo, dobre projekte imamo, ali novac i politicku volju nemamo i to je cinjenica. Kada kazemo novac ne znaci to samo modernizaciju tenka koja po komadu kosta oko 1 dolara, nego i ulaganje u namensku vojnu industriju kako bi vratila bar deo nekadasnjih kapaciteta.
 
Koliko ja znam o Degmanu, on postoji, solidno se pokazao i Hrvati se dvoume izmedju njegove modernizacije i kupovine Leoparda koliko ja znam.
Mi nemamo para, i mozemo da pricamo sta hocemo. Naravno da nisam mislio na proizvodnju, nego na modernizaciju. Strucnjake imamo, dobre projekte imamo, ali novac i politicku volju nemamo i to je cinjenica. Kada kazemo novac ne znaci to samo modernizaciju tenka koja po komadu kosta oko 1 dolara, nego i ulaganje u namensku vojnu industriju kako bi vratila bar deo nekadasnjih kapaciteta.

Postoji jedan prototip, dakle model u koji nije nista ugradjeno od onoga sto bi trebalo, ceo projektat nema veze sa zivotom, menjanje suva, motora , itd! cist marketing, eto ako oni ikada budu napravili jos jedan , ja priznajem da sam budala, ali aj veruj proverenim informacijama, to ne postoji! niti moze postojati, nemaju oni kapaciteta za to!

novac je uvek pitanje prioriteta, pa eto sada ce se graditi most u beogradu koji ce kostati oko 200miliona, dakle novca ima, pitanje je prioriteta, nisam ja pricao dal ima novca ili ne, vec dali je moguce to uraditi ili ne, sutra neko da kaze , hocemo da modernizujemo nasih 250 m84 , ti bi ih imao zavrsene u roku od 2-4god1 isto vazi i za kuvajtske, e sad , dali neko hoce da trosi novac na to, ili nece, to je druga prica,

namenskoj netreba nikakvo ulaganje, sto se tice modernizacije m84, ali ama bas nista! treba samo politicke volje, i ako mene pitas, zadnje na sta bi potrosio pare, sto se tice vojkse, je modernizacija tenkova m84, nama to jos uvek ne treba, nama treba pvo!
 
Postoji jedan prototip, dakle model u koji nije nista ugradjeno od onoga sto bi trebalo, ceo projektat nema veze sa zivotom, menjanje suva, motora , itd! cist marketing, eto ako oni ikada budu napravili jos jedan , ja priznajem da sam budala, ali aj veruj proverenim informacijama, to ne postoji! niti moze postojati, nemaju oni kapaciteta za to!

novac je uvek pitanje prioriteta, pa eto sada ce se graditi most u beogradu koji ce kostati oko 200miliona, dakle novca ima, pitanje je prioriteta, nisam ja pricao dal ima novca ili ne, vec dali je moguce to uraditi ili ne, sutra neko da kaze , hocemo da modernizujemo nasih 250 m84 , ti bi ih imao zavrsene u roku od 2-4god1 isto vazi i za kuvajtske, e sad , dali neko hoce da trosi novac na to, ili nece, to je druga prica,

namenskoj netreba nikakvo ulaganje, sto se tice modernizacije m84, ali ama bas nista! treba samo politicke volje, i ako mene pitas, zadnje na sta bi potrosio pare, sto se tice vojkse, je modernizacija tenkova m84, nama to jos uvek ne treba, nama treba pvo!

Slazem se sa vecinom, ne znam tacno sta je ugradjeno u Degmana, ali ako ti znas ok. PVO mora biti prioritet to se slzem, a M-84 je jos uvek najbolji tenk u regionu.
 
Slazem se sa vecinom, ne znam tacno sta je ugradjeno u Degmana, ali ako ti znas ok. PVO mora biti prioritet to se slzem, a M-84 je jos uvek najbolji tenk u regionu.

slazemo se! iako to gotovo neverovatno zvuci, mi imamo oklopne jedinice, odnosno kopnenu vojsku, gotovo jacu od zbira svih nasih suseda zajedno! izuzimajuci rumune, koji jedini imaju ozbiljnu vojksu! i naravno da tu ni malo nismo u zaostatku, i zasto bi onda to jos vise ojacavali!

ako mi recimo sutra, hipoteticki gledano, kupimo 200 oklopnih vozila , kao sto neki politicari sada oce , i hipoteticki da kupimo jos 200 novih tenkova, dali ce suta neko, a svi znamo odakle nama preti realna opasnost, ce zbog toga odustati da nas napadne ?

a dali bi nas isti taj napao, ili uopste pomislio da nas ugrozava da tih 800-900 miliona potrosimo na nabavak , po nekoliko jedinica bukova, torova , i eventualno divizion s300, pa na te moderne radare uvezemo i naste postojece pvo sisteme (a to moze, dakle od kubova, do rstona, preko neva, svi bi bili navodjeni iz centralnih modernih radara, ojacanog diviziona sistema s300 , i umrezeni, a onda postaju daleko opasniji) dali bi mi onda posle takve nabavke, bili ''poseban slucaj u svetskom medjunarodnom pravu sto se tice teritorijalnog integriteta'' ! A ponavljam , novca za to ima, pitanje je prioriteta!
 
mislim da ni rumunski tr-85m1 ne zaostaje mnogo za nasim m-84

mislim za njihovu namensku, i to je neki uspeh! ali za nas bi , a ne mislim da omalovazavam, tako nesto bilo smesno da pravimo! tr-85m1 je modifikovani t55 , modifikacija nije krucijalna (dakle promenjena suspenzija, mislim dodat alarm za javljanje laserske oznacenosti ,nova suspenziju topa , i pojacana oklopna zastita, ali varenjem ploca,i to gotovo indenticnih karakteristika kao i sto su se pravile na originalnom t55 )
top je ostao 100mm , a to je vise nego slabo , motoru je dodato preradom pojacanje , sada ima mislim oko 850konja, ali zbog dodatnog oklopa, i novih 10 tona , taj tenk sada ima 50t !!! pa je jako trom! nije razvijena nova municija, ... tako da , to je daleko od ikakvog ozbiljnog tenka , prosto oni nemaju namensku, i ovo sto su uradili sa t55 , je ono sto dozvoljavaju njihovi kapaciteti, ali treba i to pohvaliti! prosto to je t55 , sa dodatim oklopom, i malo promenjenom masivnijom kupolom, i nista vise od toga! a municija koju koristi, je bezopasna za danasnje tenkove!

to je jos jedna , i to medju tehnickim najslabija modifikacija tenka t55 , osim tog , modifikaciju su radili mnogi, poljaci, cesi, ukrajinci, sirija, i sta ja znam jos ko...
 

Back
Top