Da li je Isus Hristos Bog?

ja kad nesto ne znam, ja trazim dok ne nadjem
tebi hvala sto si me naterao da malo bolje proucim o bogumilima, sad tek vidim da nisu cista posla, vec da je sve malo komplikovanije, da u prici ima i kradje i podmetanja
i da treba trezveno razluciti sta je sta
ali ti samo pokazujes necasnost, kao osmanlije stitile hriscansku jeres od srba - to samo tvoja denominacija moze da bude toliko pokvarena, kao albizani ili patareni su sacuvali crkvu dok je vi niste preuzeli - to je toliko gadno sto vi zagovarate, da nije vredno ni komentara
Pa pokazi protiv argumente.
Ja sam mnogo o tome pisao.
Mene ne zanima sta neka denominacija o tome kaze, jer to nije nikakav argument..
Vec istorijski izvestaji.

Ti ocigledno zelis da sakrijes istinu na ovaj nacin.
Onim najacim balkanskim argumentom.
Nije tako i gotovo.
Ili ovaj drugi.
To zvoja denominacoja tvrdi?

Da su samo bogumili.
Istrebili ste vise hriscanskih pokreta na nasim prostorima.
A Srbe bogimile oterali u Islam, posto ste predhodno desetine hiljada protealili pobili.
O tome pisu Ruski istoricari.

A kao kazna za to.
500 gidina pod Turcima i delimicno mesanje gebetike sa turcima.

Posle turaka je data sansa za pokajanje i promenu.
Posto nije dislo do toga.
Ode i K osovo a polako dolaze i Arapi.
 
Кључне речи: Свети АНДРЕЈ Кесаријски - tu ste pobegli kada sam ga citirao za etiketiranje Hrista sa LUCIFEROM

ovde ste pobegli kada sam citirao iz
наводи из Светога писма донети у преводу Ђуре Даничића (Стари завет) и Комисије Светог архијерејског синода (Нови завет).

Gospod NJIHOV, a svuda pise Gospod NAS - zasto je nas sinod preveo NJIHOV? Pa jel znas ti na koliko mesta u Pismu ima Bog moj, nasuprot njihovim laznim bogovima? - pa to ti je sustina bar po meni, ciji je Bog pravi, oli moj/nas, oli NJIHOV[VAS].
Nigde nisam pobegao a niti pripadnici spc nego si ti pobegao od SPC. Ti se zapitaj kuda si pošao a za pravoslavnu crkvu ne brigaj. ;)
 
Pa pokazi protiv argumente.
Pročitao sam temu o Bogumilima i članak zaista nema mnoge veze sa istorijom. Ali je veoma lukavo napravljen, nude se razni izvori itd. Članak inače otvoreno napada Hrišćanstvo a kroz njega, u našem slučaju, srpsko kulturno i versko nasledstvo - vidi subtemu Bogumili u Raškoj, gde su stavili onu zapadnjačku sliku gde spaljivaju jeretike, kao da je inkvizacija bila deo naše istorije, sa obzirom da je cela rimokatolička inkvizacija kroz vekove odnela manje žrtve nego obračuni "ljuckopravaša" u toku francuske revolucije. Sad ne bih znao kako da kataloziram članak, ali mi dolazi na um adventističko-ezoteričko-komunističko pisanije. Jer prvi i drugi rado se pozivaju na Bogumile praveći od njih neku vrstu preteču samih sebe (po Adventistima npr. Bogumili su bili neki rani Adventisti, tj. njihov odgovor na pitanje kako su oni to jedina i prava Crkva Božija (ostali su "Vavilon" i služe đavolu, toliko o njihovoj verskoj toleranciji na koju se istovremenom pozivaju), ovo ako su nastali tek u drugoj polovini 19. veka), dok je trećima bilo sve dobrodošlo čim bi mogli da klevetuju na Hrišćanstvo. Pri tome njihove teorije nisu nastale spontano ili juče, nego se na njima decenijama radilo. Mislim, sam term Bogumil nigde se ne pominje u izvorima srednjeg veka, već prvi put u austrougarskoj i hrvatskoj istoriji krajem 19. veka, kasnije pak i u muslimanskoj koji su hteli da prestave sebe kao potomcima dobrih, finih i "pacifitičkih" Bogumila; sve u svemu naučno nije opravdano nuditi objašnjena zašto su Bogumili sebe zvali Bogumilima itd. https://sr.wikipedia.org/sr/Разговор:Богумили/Архива_1

Bogumili i pacifisti.. Srednjovekovni izvori govore suprotno, naime da su bili dosta militantni, i ovaj militantizam čujemo još u vizantijskim izvorima o Pavlikijancima 9. veka (Petros Sicilijanski, druga polovina 9. veka; Ch. Astruc, Les sources gresques pour l'histoire des Pauliciens d'Asie Mineure, Travaux et Mémoires 4, 1970), po kojima navodno potiču Bogumili. Srpski izvori govore dosta o pljačkama Babuna po gračninim pojasima države Nemanjića da su jedno vreme ovima činili pravi problem.
 
Evo sta istorija kaze o progonu Bogumila:

"Navukli su na sebe mrznju drzavne crkve koje je pocela nemilostivo da ih progoni...
Zestoga progonstva Bogubilabiula su i u Carigradu. Taj posao preuzeli su u svoje ruke glave obeju vlasti:
Car Aleksej i patrijarh Nikola, a pomagali su ima drzavni i crkveni dostojanstvrenici...
Sledila je kazna protiv onih koji, koji su u svojoj veri bili toliko osvedoceni, d ajoj se nisu hteli odreci.
Lomaca za staresine, dozivotnim tamnicenjem za ostale zadovoljilo se crkvenim i drzavnim zakonima vizantijske carevine onoga vremena.
U to vreme spaljen je na lomazi vodja bogumi,la Bugarske po imenu Vasilije." Istorija crkve, str. 175.

"Stevan Nemanja je dano naredjenje da se pohvataju svi bogumili i onda je SAZVAO SABOR NA KOM JE PRISUSTVOVAO I RASKI
AHIJEREJ JEFTEMIJE. "Posto se Sabor uverio o postojanju bogohulne vere u Srbiji, osudio ih je i izrekao nad njima kaznu:
Knjige bogumilske da budu spaljene, nacelniku jezik odrezan,, a inda u zatocenje prognan, neki od bogumila na lomacu,
drugi na izgnanstvo iz drzave osudjeni, a svima imatak oduzet i medju pravoverne razdeljen." Isto, str.176

Emanuilo, onda ko laze?
Izvestaji svedoce da su u vecini slucajeva u svim drzavama gde su ziveli Bogumile progonila ih je crkva i drzava.

Eto samo malo.
Ponovo cu se uzdrzati da ne objavim vise.
Od vas zavisi.
 
Poslednja izmena:
Nigde nisam pobegao a niti pripadnici spc nego si ti pobegao od SPC. Ti se zapitaj kuda si pošao a za pravoslavnu crkvu ne brigaj. ;)
Ja sam argumentovao, citirao, a ovo tvoje je etiketiranje kao da ja ''brinem'', ili da sam begunac. Klikni lepo na linkove KOJE MENI NUDIS pa mi objasni te dve reci u kom su kontekstu
LUCIFER, kod kesarijskog
NJIHOV Gospod, kod prevoda sinodalnog
 
Pa pokazi protiv argumente.
Ja sam mnogo o tome pisao.
Mene ne zanima sta neka denominacija o tome kaze, jer to nije nikakav argument..
Vec istorijski izvestaji.

Ti ocigledno zelis da sakrijes istinu na ovaj nacin.
Onim najacim balkanskim argumentom.
Nije tako i gotovo.
Ili ovaj drugi.
To zvoja denominacoja tvrdi?

Da su samo bogumili.
Istrebili ste vise hriscanskih pokreta na nasim prostorima.
A Srbe bogimile oterali u Islam, posto ste predhodno desetine hiljada protealili pobili.
O tome pisu Ruski istoricari.

A kao kazna za to.
500 gidina pod Turcima i delimicno mesanje gebetike sa turcima.

Posle turaka je data sansa za pokajanje i promenu.
Posto nije dislo do toga.
Ode i K osovo a polako dolaze i Arapi.
А теби су аргументи то што кажеш да је то неко тамо писао, зашто не наведеш извор да видимо како ће проћи тест вјеродостојности.
Али да резимирамо, ти тврдиш да су Турци били на овим просторима позитивна снага која је штитила "угњетаване" заједнице од злих срба који су их малтретирали.
Молим те да нам кажеш које си ти националности по рођењу, било би поштено и хришћански да нам то кажеш, претпостављам да твоја вјера не дозвољава лагање, или?
 
Evo sta istorija kaze o progonu Bogumila:

"Navukli su na sebe mrznju drzavne crkve koje je pocela nemilostivo da ih progoni...
Zestoga progonstva Bogubilabiula su i u Carigradu. Taj posao preuzeli su u svoje ruke glave obeju vlasti:
Car Aleksej i patrijarh Nikola, a pomagali su ima drzavni i crkveni dostojanstvrenici...
Sledila je kazna protiv onih koji, koji su u svojoj veri bili toliko osvedoceni, d ajoj se nisu hteli odreci.
Lomaca za staresine, dozivotnim tamnicenjem za ostale zadovoljilo se crkvenim i drzavnim zakonima vizantijske carevine onoga vremena.
U to vreme spaljen je na lomazi vodja bogumi,la Bugarske po imenu Vasilije." Istorija crkve, str. 175.

"Stevan Nemanja je dano naredjenje da se pohvataju svi bogumili i onda je SAZVAO SABOR NA KOM JE PRISUSTVOVAO I RASKI
AHIJEREJ JEFTEMIJE. "Posto se Sabor uverio o postojanju bogohulne vere u Srbiji, osudio ih je i izrekao nad njima kaznu:
Knjige bogumilske da budu spaljene, nacelniku jezik odrezan,, a inda u zatocenje prognan, neki od bogumila na lomacu,
drugi na izgnanstvo iz drzave osudjeni, a svima imatak oduzet i medju pravoverne razdeljen." Isto, str.176

Emanuilo, onda ko laze?
Izvestaji svedoce da su u vecini slucajeva u svim drzavama gde su ziveli Bogumile progonila ih je crkva i drzava.

Eto samo malo.
Ponovo cu se uzdrzati da ne objavim vise.
Od vas zavisi.
Молим те немој се уздржавати😁.
Па пријатељу шта ти мислиш кога фарбаш овдје, нисмо ти ми неке бакице којима можеш просипати финоћу, оно ви сте баш познати по уздржавању у блаћењу СПЦ и србског народа :klap: .
 
Evo sta istorija kaze o progonu Bogumila:

"Navukli su na sebe mrznju drzavne crkve koje je pocela nemilostivo da ih progoni...
Zestoga progonstva Bogubilabiula su i u Carigradu. Taj posao preuzeli su u svoje ruke glave obeju vlasti:
Car Aleksej i patrijarh Nikola, a pomagali su ima drzavni i crkveni dostojanstvrenici...
Sledila je kazna protiv onih koji, koji su u svojoj veri bili toliko osvedoceni, d ajoj se nisu hteli odreci.
Lomaca za staresine, dozivotnim tamnicenjem za ostale zadovoljilo se crkvenim i drzavnim zakonima vizantijske carevine onoga vremena.
U to vreme spaljen je na lomazi vodja bogumi,la Bugarske po imenu Vasilije." Istorija crkve, str. 175.

"Stevan Nemanja je dano naredjenje da se pohvataju svi bogumili i onda je SAZVAO SABOR NA KOM JE PRISUSTVOVAO I RASKI
AHIJEREJ JEFTEMIJE. "Posto se Sabor uverio o postojanju bogohulne vere u Srbiji, osudio ih je i izrekao nad njima kaznu:
Knjige bogumilske da budu spaljene, nacelniku jezik odrezan,, a inda u zatocenje prognan, neki od bogumila na lomacu,
drugi na izgnanstvo iz drzave osudjeni, a svima imatak oduzet i medju pravoverne razdeljen." Isto, str.176

Emanuilo, onda ko laze?
Izvestaji svedoce da su u vecini slucajeva u svim drzavama gde su ziveli Bogumile progonila ih je crkva i drzava.

Eto samo malo.
Ponovo cu se uzdrzati da ne objavim vise.
Od vas zavisi.
Evo jos jednom.
Lepo pise izvor.
Istorija crkve i strana.
Istina vam nije mila.
Hteli bi ste da se cackate a onda vam nije milo kada cackanje postane ozbiljno.
 
Pročitao sam temu o Bogumilima i članak zaista nema mnoge veze sa istorijom. Ali je veoma lukavo napravljen, nude se razni izvori itd. Članak inače otvoreno napada Hrišćanstvo a kroz njega, u našem slučaju, srpsko kulturno i versko nasledstvo - vidi subtemu Bogumili u Raškoj, gde su stavili onu zapadnjačku sliku gde spaljivaju jeretike, kao da je inkvizacija bila deo naše istorije, sa obzirom da je cela rimokatolička inkvizacija kroz vekove odnela manje žrtve nego obračuni "ljuckopravaša" u toku francuske revolucije. Sad ne bih znao kako da kataloziram članak, ali mi dolazi na um adventističko-ezoteričko-komunističko pisanije. Jer prvi i drugi rado se pozivaju na Bogumile praveći od njih neku vrstu preteču samih sebe (po Adventistima npr. Bogumili su bili neki rani Adventisti, tj. njihov odgovor na pitanje kako su oni to jedina i prava Crkva Božija (ostali su "Vavilon" i služe đavolu, toliko o njihovoj verskoj toleranciji na koju se istovremenom pozivaju), ovo ako su nastali tek u drugoj polovini 19. veka), dok je trećima bilo sve dobrodošlo čim bi mogli da klevetuju na Hrišćanstvo. Pri tome njihove teorije nisu nastale spontano ili juče, nego se na njima decenijama radilo. Mislim, sam term Bogumil nigde se ne pominje u izvorima srednjeg veka, već prvi put u austrougarskoj i hrvatskoj istoriji krajem 19. veka, kasnije pak i u muslimanskoj koji su hteli da prestave sebe kao potomcima dobrih, finih i "pacifitičkih" Bogumila; sve u svemu naučno nije opravdano nuditi objašnjena zašto su Bogumili sebe zvali Bogumilima itd. https://sr.wikipedia.org/sr/Разговор:Богумили/Архива_1

Bogumili i pacifisti.. Srednjovekovni izvori govore suprotno, naime da su bili dosta militantni, i ovaj militantizam čujemo još u vizantijskim izvorima o Pavlikijancima 9. veka (Petros Sicilijanski, druga polovina 9. veka; Ch. Astruc, Les sources gresques pour l'histoire des Pauliciens d'Asie Mineure, Travaux et Mémoires 4, 1970), po kojima navodno potiču Bogumili. Srpski izvori govore dosta o pljačkama Babuna po gračninim pojasima države Nemanjića da su jedno vreme ovima činili pravi problem.
О "вези" богомила са хришћанством говори и то да су ђаволу приписивали творачке моћи, бућкуриш разних јереси давно одбачених, имали су и политичку позадину(у праву си нека претеча комунизма), вјероватно су на неки начин преко гностичких учења повезани са адвентистима.
 
Engleski diplomata Ricaut, u svom izvještaju iz 1670. navodi podatak da se bosanski bogumili ni do tog vremena nisu potpuno pretopili u muslimane. Mada ispovijedaju islam oni čitaju Novi zavjet. (Histori de l’état présent de l’Empire Ottoman, Amsterdam 1670.)U Bakulinom šematizmu hercegovačke biskupije iz 1867. stoji da je u Dubočanima (kotor Konjic), porodica Helež bila posljednji sljedbenik bogumilske vjere u tom kraju.Fra Jelanić, navodi podatak u "De Patarenis Bosnae", da je još iza austrijske okupacije u gornjoj Neretvi bilo šesnaest bogumilskih porodica. Poznati bosanski franjevac, fra Grga Martić, zabilježio je da je lično poznavao neke muslimanske porodice koje su potajno ispovijedale bogumilsku vjeru. Obred je vršio domaćin.Takvih je po fra Grgi Martiću u njegovo doba bilo u selu Drežnica kod Jablanice i u okolini Kreševa.Mehmed-beg Ljubušak zabilježio je: "Oko Rame i Neretve ima i danas Muhamedovskihseljaka, koji su sačuvali neke molitve iz bogumilskih vremena pa ih u obiteljskim krugovima naizust izmole."

Islamizirani bogumili su zbog svoje ranije vjere još od vremena Osmanlija dobili niz pogrdnih naziva kao što je naprimjer "balija" što u prijevodu znači neznalica, jer ne slijede ispravno islamske propise.[9]

https://bs.m.wikipedia.org/wiki/Bogumili

Kao sto rekoh.
Islam su prihvatili samo povrsno zbog zastite.
Dok su kasnije geberacije skroz.

Mogao bih mnigo toga da jos da postavim.
Ali pametnom dosta.
Pokatacu dobronamernost.
Osim da ju prokockate.
 
Poslednja izmena:
Evo jos jednom.
Lepo pise izvor.
Istorija crkve i strana.
Istina vam nije mila.
Hteli bi ste da se cackate a onda vam nije milo kada cackanje postane ozbiljno.
:hahaha:
А шта ти кријеш пријатељу, зашто не одговориш на моје питање о твојој националности, хајде буди хришћанин како се представљаш па нам реци истину, или ћеш изврдавати и правити се да не видиш питање?
 
:hahaha:
А шта ти кријеш пријатељу, зашто не одговориш на моје питање о твојој националности, хајде буди хришћанин како се представљаш па нам реци истину, или ћеш изврдавати и правити се да не видиш питање?
Ne krijem nego si na ignor pa ne vidim sve niti me zanima.
Naravno Srbin.
A sta si ti?
Po metodici, reklo bi se da potices iz bivsec komunisticke balkanske porodice, koja je skoro presla na hriscanstvo.
Dok ne dodje opet nesto poput konunizma.
Dakle.
Nacija?
 
Ne krijem nego si na ignor pa ne vidim sve niti me zanima.
Naravno Srbin.
A sta si ti?
Po metodici, reklo bi se da potices iz bivsec komunisticke balkanske porodice, koja je skoro presla na hriscanstvo.
Dok ne dodje opet nesto poput konunizma.
Dakle.
Nacija?
А зашто си ме ставио на игнор, не свиђа ти се оно што говорим, не можеш да се суочиш са тим?

Глупо питање шта сам ја, па наравно србин, али морам примјетити да теби за једног србина лоше иде српски језик, па се питам шта је у питању?

И треће, питам се да ли теби више смета СПЦ или сами срби, пошто у својим коментарима исијаваш нетолеранцију према српској историји, чак више него према СПЦ.
 
О "вези" богомила са хришћанством говори и то да су ђаволу приписивали творачке моћи, бућкуриш разних јереси давно одбачених, имали су и политичку позадину(у праву си нека претеча комунизма), вјероватно су на неки начин преко гностичких учења повезани са адвентистима.
ma, ja debatujem sa glasnikom i vesnom jos od pre 15 godina pa se secam za albizane - oni, adventisti bi da imaju neku liniju od pocetka hriscanstva, pa se hvataju za ove ''babune'' jadne progonjene po celoj evropi, dok verovato ne dospese do amerike [glasnik je gastos, pa zato ima problem sa srpskim]

albizani su njihova linija, evo elene vajt i kako su povezani https://www.nonsda.org/egw/gc2.shtml ona samo nije znala da smo im mi srbi krivi, a to su nam uvalili austrougari, latini i njihova inkvizicia, nema nikakvog popa bogumila, stecci su nasa praslovenska kultura itd [vidi vidusu, link], babuni iliti olos nacrnji, nikave veze sa hriscanstvom, harambase najobicnije koje je zapad iskoristio da nas opljune, sto rece ovaj ''ljuckopravasi''

isto i sto se tice stecaka, neke bi da nam ukradu, a druge da nam podvale - SMRDI SVE NA VELIKU PREVARU
SVETI SAVA je imao posao da nas pagane prevede u hriscanstvo, a ne da se bakce sa babunima, isto podvala, imas link iznad, izmajmunisali su nas, i samo smo krivi, ali opet ce da bude da ja napadam crkvu.

In The Great Controversy Ellen White describes the Albingensians in glowing terms:

"Century after century the blood of the saints had been shed. While the Waldenses laid down their lives upon the mountains of Piedmont "for the word of God, and for the testimony of Jesus Christ," similar witness to the truth had been borne by their brethren, the Albigensesof France. In the days of the Reformation its disciples had been put to death with horrible tortures."1
"Thus Rome decreed that the light of God's word should be extinguished and the people should be shut up in darkness. But Heaven had provided other agencies for the preservation of the church. Many of the Waldenses and Albigenses, driven by persecution from their homes in France and Italy, came to Bohemia. Though they dared not teach openly, they labored zealously in secret. Thus the true faith was preserved from century to century."2
 
Poslednja izmena:
glasnik je gastos, pa zato ima problem sa srpskim]
Да ли га познајеш лично, како би могао сигурно знати да је ово истина.
У његовим постовима, јасно је видљиво роварење не само против СПЦ, већ и против српске културне баштине и историје, размисли мало, схватам ја да је он човјек од задатка, али ипак је мало чудно кад неко ко се представља као хришћанин наступа на овај начин.
Ако ниси примјетио, на врло перфидан начин баци удицу глумећи невинашце, па као он неће више да говори, већ га ми натјерамо на то, ма немој, а затим по обичају даје легитимитет антисрпској кампањи тако популарној задњих неколико деценија.
Мораш признати, да је то мало чудно за једног хришћанског пацифисту, који би требао да мисионари по духовним питањима, а не да ревидира историју српског народа у складу са америчком кампањом.
 
Да ли га познајеш лично, како би могао сигурно знати да је ово истина.
ma, samo sa internet diskutovanja
ja ne znam sta ti mislis, ali ako neko sleduje za elen vajt, i nacitan je, znaci nije pao s kruske da je neobavesten, kakav on moze da bude covek
on ne moze da se odrekne sad adventizma, a mozda bi hteo, i onda mu je cilj da sto vise srpsko ocrni, kako bi imao opravdanje sto je ostao u adventizmu
njima ce bogumili, albiozani, katari da budu sveci, jer nisu mainstream, jer nisu ''tradicionalne verske zajednice''
tako i js, oni samo traze alibi, i mnogi im daju taj alibi, ili ih koriste da sebe opravdaju sto nisu kao oni...npr. ono racunanje ne DO, vec OD 1914, pa unazad, kako bi nastimovali zeljenu godinu sa 2520, pa prepravljaju istoriju sto je bilo 586 kazu da je bilo 607 pne. To kad vidis, sta ima sa njima da se raspravljas?

Ti kad procitas sta sve se vezuje za Bogumile, pravi se neka spona sa manihejstvom, i sad su oni zrtve one Crkve koju hoces da ocrnis? A Bogumili su BOGU mili - ma, ja ti rekoh nema tu nikakve hriscanske jeresi ili sekte, pacifisticko-hipijevske, iz koje bi potonji crpli inspiraciju, nego je rec o prevari na koji su se nadovezivali potonji prevaranti. Verovatno je bila beznacajna grupa babuna pljackasa koji sa hriscanstvom nisu imali veze, a sve ostalo je ili kradja naseg kulturnog nasledja, ili poturanje njihovih grehova, inkvizicije. Ja generalno mislim da se preuvelicava znacaj svih kasnijih, u zargonu, pezorativno - babuna, jer rec je samo o majmunisanju
 
on ne moze da se odrekne sad adventizma, a mozda bi hteo, i onda mu je cilj da sto vise srpsko ocrni,
Хоћу да кажем, да је логично да покуша оцрнити СПЦ, и то "могу да схватим", али видљива је тенденција да се оцрни све српско, а то смо већ видјели код разних НВО на овим просторима, тј. у његовим постовима има субверзивно политичких конотација.
 
Хоћу да кажем, да је логично да покуша оцрнити СПЦ, и то "могу да схватим", али видљива је тенденција да се оцрни све српско, а то смо већ видјели код разних НВО на овим просторима, тј. у његовим постовима има субверзивно политичких конотација.
pa i meni isto kazu, pa i ova prica o bogumilima je ocrnjavanje
em stecci nisu bogumilski, em bogumila kod nas srba nije ni bilo - sve je prevara, dok nam kradu istoriju i kulturu, podvaljuju nam njihovu nekulturu - inkiviziciju
i onda nas zakopa velimirovic nazivajuci to svetosavljem, i sta komunjaro-sektasi da rade, nego da se ... po nama, rugajuci se da su ih osmanlije spasili?
ja nisam ni znao celu pricu, sad citam https://www.academia.edu/31150389/Stecci_laz_i_bogumili.pdf i https://www.frontal.rs/rade-likic-unesko-stecci-bogumili-i-blajburg-–-kako-su-nas-opet-preveslali/
pa ocrnjuje srpsko sve, jer su adventisti internacionalni, sta ti tu nije jasno, i ja da mislim da je istina to sto pisu zapadnjaci i ja bih ocrnio nas same, ali je prblem sto je to laz, i sto nas sa lazima ocrnjuju - sveti sava nije tamanio babune, nego smo imali poluverje/dvoverje, pogledaj link
 
Poslednja izmena:
http://vidovdan.org/istorija/aleksandar-ceklic-bogumili-istorija-ili-lazni-mit/

..................
Пoстоје митови који су плод народне душе и који настају спонтано као потреба народа, а односе се на преломне догађаје у његовој прошлости. Они су непресушно врело за надахњивање, поготово у тешким временима, премда су неретко искривљена слика прошлости.

Насупрот митском приступу – стоји историја као наука. Она се темељи искључиво на историјским изворима, који се критички испитују и упоређују са сродним или опречним споменицима, на основу чега се снагом имагинације реконструише прошлост.

Међутим, постоји једна појава у историографији, а то је стварањe митова од стране самих историчара, односно фабриковање лажне представе прошлости, која треба да послужи одређеним политичким, националистичким и идеолошким циљевима.................
 
Ма овдје уопште није ствар о цркви и религији, него о етносу, већ виђено, хрватима рецимо уопште "не смета православље", имали су и онај покушај хрватске православне цркве, њима смета префикс српски. Па тако имамо бошњаке настале од богумила, имамо македонце (може се пронаћи на интернету "еволуција на дјелу" македонских презимена од 1945 наовамо), црногорце, још мало па ни срби неће бити срби по овим "зналцима и душебрижницима".
 

Back
Top