da li biste zbog ljubavi promenili veru

DevouredSoul:
Kako smarate sa tim sektama....

Recji cju samo: Ne zaboravite shta je bilo hrishcjanstvo dok se nije probilo.... SEKTA.
Ko kazhe da se opet tako necje neka sektica probiti??

Pa tako nesto moze samo i da lici na sektu.
A zasto se ti ljutis svaki put kad neko pomene sektu?
Svaka religija je bila u pocetku sekta, ali ako nesto proklamuje i naredjuje sumanuta i bezrazlozna ubijanja bliznjih ili bilo koga drugog......nema sanse da postane zvanicna i odobrena religija......mada.....u novom svetskom poretku, ovakve stvari su dobrodosle.
 
QchCK*a:
Svaka religija je bila u pocetku sekta, ali ako nesto proklamuje i naredjuje sumanuta i bezrazlozna ubijanja bliznjih ili bilo koga drugog......nema sanse da postane zvanicna i odobrena religija......mada.....u novom svetskom poretku, ovakve stvari su dobrodosle.

Tacno... bolje je sektu zamaskirati ispod parole ljubavi, pa onda besomucno proganjati i ubijati neistomisljenike, i nametati tu sektu drugima pod raznim pretnjama i koriscenjem prefidnih trikova... jer drugacije od sekte ne moze da nastane religija... sve danasnje javno priznate religije su iskoristile ovaj 'sablon'...
 
Incognito:
QchCK*a:
Svaka religija je bila u pocetku sekta, ali ako nesto proklamuje i naredjuje sumanuta i bezrazlozna ubijanja bliznjih ili bilo koga drugog......nema sanse da postane zvanicna i odobrena religija......mada.....u novom svetskom poretku, ovakve stvari su dobrodosle.

Tacno... bolje je sektu zamaskirati ispod parole ljubavi, pa onda besomucno proganjati i ubijati neistomisljenike, i nametati tu sektu drugima pod raznim pretnjama i koriscenjem prefidnih trikova... jer drugacije od sekte ne moze da nastane religija... sve danasnje javno priznate religije su iskoristile ovaj 'sablon'...

to ne bi trebalo da bude...sad ne kazem da nije bilo, i da nije i sada, ali stvarni nije cinjenica da cu ja ako verujem da ti pucam u glavu sto ne verujes, ili ti sto verujes u nesto drugo. niti mi ista u mojoj veri nalaze tako nesto...pa procitaj bogati Sveto Pismo(kad si vec tolko pametan, al I guess da neces da se gnjavis sa ovim-0ok, kapiram te) i reci jel ima negde poziva u rat za hriscanstvo...a to sto se religija koristila kao paravan za tolika krvoprolica, to stvarno nije krivica u njenoj sustini, nego u izopacenosti ljudi koji su "verovali"
 
DevouredSoul:
Kako smarate sa tim sektama....

Recji cju samo: Ne zaboravite shta je bilo hrishcjanstvo dok se nije probilo.... SEKTA.
Ko kazhe da se opet tako necje neka sektica probiti??

ako verujes u Hrista, to za tebe nije sekta-ako ne, u redu, samo treba ipak biti tolerantan...ako nisi hriscanin nemoj to da budes, ali nemoj i da pljujes po hriscanstvu jer to je "ruzno".
naravno i ako verujes u ono sto ti tvoja sekta nalaze, onda je to za tebe takodje religija a ne sekta...ali opet, postoje neke stvari koje razlikuju religiju od sekte...
 
Odsustvo religije od '45 na ovamo je ostavilo prazninu u velikom broju generacija(ja sam '70),zato mislimo iskljucivo o bilo kojoj drugoj veroispovesti osim "nase".

Moj prijatelj je pocetkom '90-ih otisao u Spaniju, smuvao se sa Spanjolkom i dosao sa njom u posetu svojim roditeljima(a i da bi objavio vencanje). Cale mu inace, vojno lice(ateista-komunista).A ona, pozelela da se vencaju u nekoj crkvi(kasnije se ispostavilo,pravoslavnoj),jer joj se dopala.Bez problema je prihvatila pravoslavlje iako je bila "pravi" katolik. To je bilo usred rata u Bosni(svako protiv svakog).Na moje pitanje kako to da joj ne smeta da menja veru odgovorila je:"There's only one God" :!: :!: :!: :!:

Tada sam skapirao sta je to vernik...
 
DevouredSoul:
Kako smarate sa tim sektama....

Recji cju samo: Ne zaboravite shta je bilo hrishcjanstvo dok se nije probilo.... SEKTA.
Ko kazhe da se opet tako necje neka sektica probiti??

Hriscanstvo nije smatrano sektom, vec su samo proganjani, zbog loseg uticaja na rimsku vlast. Zato su se tajno okupljali i skrivali od javnosti. Sve do Milanskog edikta 313. godine. OD tada Hriscanstvo uzima sve vise maha u Rimu, a kasnije i svetu. Zato sa Hriscanstvo ne mozes reci da je sekta, vec religija. Koliko znam sekte nemaju svoje Bogove koji su kao Hriscanski Bog. Sekte imaju svoje drvene, gvozdene, kamene idole kojima se klanjaju i koje kasnije vode do samoubistva (vecina).
Dok kod Hriscana Bog propoveda ljubav i taj Bog nije kamen niti sta drugo. On je (po Bibliji i ostalim popvima) van granica i neshvatljiv.
E sad ako ti sebe smatras nekim novim vodjom i/ili propovedas neku novu veru samo napred. Ja bih bio najsrecniji kad bi tu tvoju veru prihvatila vecina sveta (da bi se smanjili ratovi).
Danas je Hriscanstvo druga religija u svetu (oko 18%) i isto se ni u kom slucaju ne moze smatrati sektom. Ako si ateista OK (i ja sam), ali protiv Hriscanstva nemam nista (bunim se protiv Crkve i njene uprave), samo smatram da vecina onoga sto pise u Bibliji nije istina.
I zato ne sudi o stvarima koje dovoljno ne poznajes.
 
Кулиража:
DevouredSoul:
Kako smarate sa tim sektama....

Recji cju samo: Ne zaboravite shta je bilo hrishcjanstvo dok se nije probilo.... SEKTA.
Ko kazhe da se opet tako necje neka sektica probiti??

Hriscanstvo nije smatrano sektom, vec su samo proganjani, zbog loseg uticaja na rimsku vlast. Zato su se tajno okupljali i skrivali od javnosti. Sve do Milanskog edikta 313. godine. OD tada Hriscanstvo uzima sve vise maha u Rimu, a kasnije i svetu. Zato sa Hriscanstvo ne mozes reci da je sekta, vec religija. Koliko znam sekte nemaju svoje Bogove koji su kao Hriscanski Bog.Sekte imaju svoje drvene, gvozdene, kamene idole kojima se klanjaju i koje kasnije vode do samoubistva (vecina).
Dok kod Hriscana Bog propoveda ljubav i taj Bog nije kamen niti sta drugo. On je (po Bibliji i ostalim popvima) van granica i neshvatljiv.
E sad ako ti sebe smatras nekim novim vodjom i/ili propovedas neku novu veru samo napred. Ja bih bio najsrecniji kad bi tu tvoju veru prihvatila vecina sveta (da bi se smanjili ratovi).
Danas je Hriscanstvo druga religija u svetu (oko 18%) i isto se ni u kom slucaju ne moze smatrati sektom. Ako si ateista OK (i ja sam), ali protiv Hriscanstva nemam nista (bunim se protiv Crkve i njene uprave), samo smatram da vecina onoga sto pise u Bibliji nije istina.
I zato ne sudi o stvarima koje dovoljno ne poznajes.

mala ispravka...ne klanjaju se sve sekte idolima, postoji u "magijsko hriscanstvo"(npr.) koje se "veruje" u (magijskog) Isusa Hrista
 
Ernesto_Che:
mala ispravka...ne klanjaju se sve sekte idolima, postoji u "magijsko hriscanstvo"(npr.) koje se "veruje" u (magijskog) Isusa Hrista
Кулиража:
Sekte imaju svoje drvene, gvozdene, kamene idole kojima se klanjaju i koje kasnije vode do samoubistva (vecina).

Citaj i u zagradi. Vecina sekti se klanja idolima, ali ima i onih koji za Tvorca smatraju neku visu ili nevidljivu silu.
 
Zamisao religije(a) nije losa.. to je "smisljeno" kako bi ljudi verovali u bolje sutra, kako ne bu gubili nadu... i sl. Ono sto se sada desava sa imedju religijama je jedan cirkus.. i to je vrlo diskutabino...
No, primetila sam da oni koji pricaju da su "vernici" znaju o toj istoj veri mnooogo manje nego bilo koji ateista :( no dobro sad..
E sad da odgovorim: ja ne znam sta bih uradila...ali kao sto oni na prvim str behu govorili, naso bi se kompromis :D
 
mortishaaa:
Zamisao religije(a) nije losa.. to je "smisljeno" kako bi ljudi verovali u bolje sutra, kako ne bu gubili nadu... i sl. Ono sto se sada desava sa imedju religijama je jedan cirkus.. i to je vrlo diskutabino...
No, primetila sam da oni koji pricaju da su "vernici" znaju o toj istoj veri mnooogo manje nego bilo koji ateista :( no dobro sad..

Tuzno ali istinito. No dobro, bice bolje :P
 
nije stvar znati nesto o religija...to nije nauka... ono sto cini vernika vernikom nije znanje vec vera.
a jedino sto hriscanstvo ne dozvoljava je vencanje u crkvi ako neko nije krsten(ucestvovanje u svetim tajnama-vencanje, pricesce, krstenje(kumstvo)itd.), ali su S.P. pise da je sasvim dozvoljena zajednica sa inovernima, i da kada neko veran zivi (u ljubavi izmedju ostalog) sa inovernim ne treba da ga prisiljava na menjanje vere, a ako taj neko zeli da ga napusti, da ga pusti da ode...to je otprilike to. tako da nema potrebe zbog ljubavi menjati veru...
 
Ernesto_Che:
nije stvar znati nesto o religija...to nije nauka... ono sto cini vernika vernikom nije znanje vec vera.
Ne kazem ni ja da je to nauka, ali oni koji veruju u Hriscanstvo bar bi trebali da znaju u sta to veruju. A ne da se ogluse o rec svakog popa.
Koliko ima primera "vernika" koji se nerviraju kad im macka predje put, koji kad im ne pomogne molitva trce kod gatara, prate meseceve mene da bi znali sta im je ciniti....
Sve to crkva ne priznaje, ali oni sebe nazivaju vernicima.
 
Кулиража:
Ernesto_Che:
nije stvar znati nesto o religija...to nije nauka... ono sto cini vernika vernikom nije znanje vec vera.
Ne kazem ni ja da je to nauka, ali oni koji veruju u Hriscanstvo bar bi trebali da znaju u sta to veruju. A ne da se ogluse o rec svakog popa.
Koliko ima primera "vernika" koji se nerviraju kad im macka predje put, koji kad im ne pomogne molitva trce kod gatara, prate meseceve mene da bi znali sta im je ciniti....
Sve to crkva ne priznaje, ali oni sebe nazivaju vernicima.
Upravo tako.. mada, sujeverje opet nema veze sa verom.. to je nesto sto covek sam sebi namece :wink:
u svakom slucaju sve vere se zasnivaaju na verovanje u jednog tvorca, ako ti ne znas pojedinosti svoje vere, mozes da pripadnes bilo kojoj.. Jeste najvaznije da verujes, ali treba i da znas u sta to verujes :wink:
 
Кулиража:
Ernesto_Che:
nije stvar znati nesto o religija...to nije nauka... ono sto cini vernika vernikom nije znanje vec vera.
Ne kazem ni ja da je to nauka, ali oni koji veruju u Hriscanstvo bar bi trebali da znaju u sta to veruju. A ne da se ogluse o rec svakog popa.
Koliko ima primera "vernika" koji se nerviraju kad im macka predje put, koji kad im ne pomogne molitva trce kod gatara, prate meseceve mene da bi znali sta im je ciniti....
Sve to crkva ne priznaje, ali oni sebe nazivaju vernicima.
naravno, sujeverje postoji, i naravno crkva ga ne priznaje, ali...jeb ga takav je narod. Bog mu je previse dalek i neshvatljiv pa pribegava nekim blizim sebi stvarima...
a to da bi trebalo nesto da zna o svojoj veri, slazem se, ali nije istina da bi tako mogao da pribegne i bilo kojoj drugoj veri...skoro svaki malogradjanski hriscanin zna neke osnovne stvari o onome u sta veruje
 
QchCK*a:
Кулиража:
Hriscanstvo nije smatrano sektom, vec su samo proganjani, zbog loseg uticaja na rimsku vlast.

Hriscanstvo je bila sekta u okviru jevrejstva + Isus je osnovu za ono sto propoveda preuzeo od Esena, od sekte.
Bili su proganjani zato sto su rimski proleterijat prosvetljivali i onda su vlasti imale strah od revolucije.

ma kakvi! ako je Isus "Bozji Sin"(kao sto pretpostavljam da ne verujes) on nije nista preuzimao ni od koga. drugo, ovakva i slicna misljenja su zasnovana na cinjenici da je judaizam bio prva jednobozacka religija, i da je Isus bio jevrejin.
a da je preuzimao nesto, i ako nije bozji sin, nije morao nista da preuzima, jer mu je ucenje mnogo jednostavno... :wink:
 
Ernesto_Che:
ako je Isus "Bozji Sin"(kao sto pretpostavljam da ne verujes) on nije nista preuzimao ni od koga. drugo, ovakva i slicna misljenja su zasnovana na cinjenici da je judaizam bio prva jednobozacka religija, i da je Isus bio jevrejin.
a da je preuzimao nesto, i ako nije bozji sin, nije morao nista da preuzima, jer mu je ucenje mnogo jednostavno... :wink:

Isus Hrist (kao istorijska licnost) je prvo bio jevrejin, pa je onda otisao i ziveo sa Esenima, i PO UGLEDU na njihov program je "napravio" *program* hriscanstva......to sto u Bibliji pise da je on zacet od Sv. duga i Dev. Marije, da je tumarao okolo-nokolo i diktirao zapovesti i misli (a to je, u stvarnosti, video kod Esena, i svidelo mu se) je nesto sasvim drugo, to su 50% mitovi, a bar 30% su sami jevandjelisti izmislili + mi imamo sada (od 5. veka) 4 zvanicna jevandjela, a postojalo je tada vise od 200.....ko garantuje da su bas ova prava (istinita?)
 
QchCK*a:
Isus Hrist (kao istorijska licnost) je prvo bio jevrejin, pa je onda otisao i ziveo sa Esenima, i PO UGLEDU na njihov program je "napravio" *program* hriscanstva......to sto u Bibliji pise da je on zacet od Sv. duga i Dev. Marije, da je tumarao okolo-nokolo i diktirao zapovesti i misli (a to je, u stvarnosti, video kod Esena, i svidelo mu se) je nesto sasvim drugo, to su 50% mitovi, a bar 30% su sami jevandjelisti izmislili + mi imamo sada (od 5. veka) 4 zvanicna jevandjela, a postojalo je tada vise od 200.....ko garantuje da su bas ova prava (istinita?)
Konkretno postoji 12 jevandjelista, ali su samo ova 4 priznata od strane zvanicne crkve. Ostali ili ne odgovaraju crkvi ili nisu zavrseni.
Ernesto_Che:
naravno, sujeverje postoji, i naravno crkva ga ne priznaje, ali...jeb ga takav je narod. Bog mu je previse dalek i neshvatljiv pa pribegava nekim blizim sebi stvarima...
Nije Bog bas toliko neshvatljiv, vec narod prilagodjava veru onako kako to njemu odgovara. Nij jedan istinski vernik to ne bi trebao da radi.
 
Ernesto_Che:
naravno, sujeverje postoji, i naravno crkva ga ne priznaje, ali...jeb ga takav je narod. Bog mu je previse dalek i neshvatljiv pa pribegava nekim blizim sebi stvarima...
Nije Bog bas toliko neshvatljiv, vec narod prilagodjava veru onako kako to njemu odgovara. Nij jedan istinski vernik to ne bi trebao da radi.[/quote]
otprilike sam to htela da kazem. i slazem se da to niko ke sebe smatra vernikom ne bi trebalo radi, al postoje neke stvari koje ne mozes iskoreniti
 

Back
Top